Ghrelin Hormonu (Açlık Hormonu) Nedir? Ghrelin hormonu nasıl azaltılır?

0
339
açlık ghrelin hormonu

Açlık hormonu Ghrelin hormonu bağırsakta üretilen bir hormondur. “Açlık hormonu” veya “lenomorelin” olarak da bilinmektedir. Açlık hormonu Ghrelin kan dolaşımı yoluyla beyine ulaşarak açlık mesajını beyine iletir. Bu yazıda açlık hormonu Ghrelin hakkında detaylı bilgi verilecektir.

Ghrelin hormonu ne işe yarar?

Ghrelin hormonunun görevi iştahı arttırmaktır. Yemek istemenizi, daha fazla kalori almanızı ve yağ depolamanızı sağlar.

Ayrıca açlık hormonu Ghrelin uyku/uyanıklık döngüsünü, ödül arama davranışını, tat alma duyusunu ve karbonhidrat metabolizmasını da etkilemektedir.

Açlık hormonu Ghrelin mide boş iken midede üretilir. Kan dolaşımına karışır ve beyinde hormonları ve iştahı yöneten hipotalamus bölgesini etkiler.

Ghrelin hormonu arttıkça acıkırsınız. Açlık hormonu Ghrelin düştükçe tokluk hissedilir ve daha az kalorili beslenmek kolaylaşır. Bu nedenle kilo vermek istiyorsanız ghrelin hormonu düzeyini düşürmeniz gerekir. Ghrelin hormonu vücuttaki yağ dengesinin kurulmasında büyük rol oynamaktadır.

Ghrelin hormonu neden yükselir?

sağlıklı düzenli dengeli beslenme fast foodAçlık hormonu Ghrelin düzeyi genellikle yemekten önce, mide boş iken yükselir. Mide dolduktan kısa bir süre sonra da düşmeye başlar.

Kilo vermek için diyet yaptığınızda vücutta açlık hormonu Ghrelin düzeyi yükselerek acıkmanızı sağlar. Bunun nedeni vücudunuzun sizi açlıktan korumaya çalışmasıdır. Diyet yaparken iştahınız artar ve “tokluk hormonu” olarak bilinen leptin düşmeye başlar. Ayrıca bu süreçte uzun süre kalori alımını düşürdüğünüzde metabolizma da yavaşlamaya başlar.

Diyet Yaparken Açlık Hormonu Ghrelin Nasıl Değişir?

Diyete başladığınız günden itibaren ghrelin hormonu yükselmeye başlar. Bu yükseliş haftalar boyu devam eder.

yüksek protein diyeti beslenmeİnsanlarla yapılan bir deneyde 6 aylık bir diyet süresince açlık hormonu Ghrelin düzeyinin %24 arttığı tespit edilmiştir.

Yapılan bir diğer çalışmada da 3 aylık bir diyette açlık hormonu Ghrelin düzeyinin 770’de 1322 pmol/Lt’ye yükseldiği görülmüştür.

Uzmanlara göre diyet ne kadar uzun sürerse (ve kaybedilen yağ ve kas ne kadar fazla ise) ghrelin hormonu o kadar yükselir. Bu durum daha fazla acıkmanızı sağlayarak yeni kilonuzu korumanızı zorlaştırır.

Ghrelin hormonu nasıl azaltılır? İştah nasıl azaltılır?

düzenli uykuGhrelin hormonu ilaçlar, beslenme veya takviye yoluyla kontrol altına alınabilmektedir. Ancak bunlar dışında ghrelin hormonunu azaltmak için şunlara dikkat edilmelidir:

  • Aşırı kilo almaktan kaçının. Obezite ve anoreksi açlık hormonu Ghrelin düzeyini etkilemektedir.
  • Uyku düzeni önemlidir. Sağlıksız uyku alışkanlıkları açlık hormonu Ghrelin düzeyini yükseltir, iştahın ve kilonun artmasına yol açar.
  • Kas kütlesini arttırın. Yapılan araştırmalara göre yağsız kas kütlesi ne kadar yüksek ise ghrelin hormonu düzeyi o kadar düşük olmaktadır.
  • Protein tüketin. Yüksek düzeyde protein içeren diyetler tokluğu arttırır ve iştahı azaltır. Bunun altında yatan nedenlerden biri de açlık hormonu Ghrelin düzeyinin düşmesidir.
  • Ani kilo değişimlerinden kaçının. Kilodaki ani ve büyük değişimler, şok diyetler ve yo-yo diyetler açlık hormonu Ghrelin dahil birçok hormon dengesini bozmaktadır.
  • Belirli dönemlerde daha fazla kalori alın. Yapılan bir araştırmaya göre 2 haftalık bir periyodda %29-45 daha fazla kalori almak açlık hormonu Ghrelin düzeyini %18 oranında azaltmaktadır.

Sonuç

Açlık hormonu Ghrelin oldukça önemli bir açlık hormonudur. Acıkma, iştah ve gıda alımında önemli yer tutar. Bu nedenle kilo verme ve kilo koruma döneminde açlık hormonu Ghrelin'e çok dikkat edilmesi gerekir.

Sürdürülebilir ve keyif aldığınız bir diyet planı benimseyerek kilodaki olumsuz dalgalanmalardan uzak durabilir ve açlık hormonu Ghrelin'in dengede kalmasını sağlayabilirsiniz.

kalp

Siz de ghrelin hormonu konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here