Adet Neden Gecikir? Adet Söktürücü Doğal Yöntemler

0
124130

Adet gününüzü öne çekmek mi istiyorsunuz? Adetiniz gecikiyor mu? Bu yazımızda hemen adet olmak için yararlanabileceğiniz adet söktürücü doğal yöntemler üzerinde duracağız. Ayrıca adet düzensizliğinin nedenleri hakkında bilgi vereceğiz.

Hemen adet olmak istemenize neden olan birçok sebep olabilir. Adet düzensizliği yaşıyorsanız, adetin gecikmesinden kaynaklanan stres ve huzursuzluğu hafifletmek için hemen adet olmak isteyebilirsiniz. Adetiniz geciktiyse hamile olduğunuzu zannedebilir ve bunun doğru olup olmadığını anlamak için hemen adet olmak isteyebilirsiniz. Ya da tatile çıkmayı planlayabilir ve tatil öncesinde reglin bitmesini arzu edebilirsiniz.

Adet döngüsü hormonlar tarafından yönetilir ve adetin ne zaman başlayacağını da bu hormonlar belirler. Adet gününü öne çekmek oldukça zor olabilir. Aslında hemen adet olmak için yaşadığınız stres ters etki yapıp adetin daha da gecikmesine yol açabilir. Bu yazımızda bilimsel araştırmalara dayanarak hemen adet olmak için yararlanabileceğiniz doğal yöntemlerden söz edeceğiz.

 Adet Olmayı Sağlayan Faktörler

adet sancısıAdet döngüsü vücudunuzdaki hormonların girift dengesi tarafından yönetilir. Hamile kalmayı sağlayan döllenmiş bir yumurta yok ise adet kanaması gerçekleşir. Yerleşme meydana gelmemişse rahim adet kanaması başlar.

Teksas Üniversitesi üreme endokrinolojisi uzmanı Dr. Jennifer Knudtson hormonların yumurtalıklarda östrojen ve progesteron üretimini uyardığını belirtiyor. Yumurtlamadan hemen önce hormonlarda bir artış gerçekleşiyor ve bu da yumurtayı içeren foliküllerin büyümesini başlatıyor. Herhangi bir döllenme gerçekleşmezse östrojen ve progesteron düşüyor ve bu da bir sonraki adet kanamasının başlamasını sağlıyor.

Adet döngüsü süresince vücuttaki hormon dalgalanmalarına bağlı olarak göğüslerde değişiklikler, adet sancıları ve adet kanamasının yakınlaştığını gösteren diğer belirtiler ortaya çıkıyor.

Obstetrisyen ve Jinekolog Dr. Sarah Marshal’a göre hormonları etkileyen birçok faktör bulunuyor ve bunlar da adet üzerinde etki bırakıyor. Örneğin stres, fazla kilolu olmak, zorlu egzersizler ve ani kilo kaybı bir sonraki adet kanamasının başlama zamanını etkileyebiliyor.

Adet Söktürücü Doğal Yöntemler: Hemen adet olmak için ne yapılmalı?

Birçok kadın hemen adet olmak için adet söktürücü doğal yöntemler arayışı içerisindedir.  Peki hemen adet olmak için ne yapabilirsiniz? Adeti ne geciktirir? Gelin bilimsel araştırmalar ne diyor hep birlikte bakalım.

Doğum Kontrol Hapları

Doğum kontrol hapları veya hormonal kontraseptifler adeti kontrol etmek ve adetin erken gelmesi için bilinen yollardan biridir.

Doğum kontrol haplarını adet söktürücü doğal yöntemler arasında sayamasak da bu haplar östrojen ve progesteron hormon düzeylerini doğru bir şekilde kontrol etmenin en bilinen yoludur.

Doğum kontrol hapları

Mayo Clinic doktorları doğum kontrol haplarının adet döngüsünün 28 günde bir düzenli olarak gerçekleşmesini sağladığını belirtiyor. Ayrıca doğum kontrol hapının alınma şeklinin de adet düzenini etkilediğini belirtiyorlar. Örneğin doğum kontrol haplarını sürekli almak adeti erteleyebilir. Böylece tatil vb. dönemlerde adet kanaması ertelenebilir. Ayrıca demir eksikliği yaşayan kadınlarda kanama miktarı azaltılabilir.

C Vitamini

c vitamini vitaminC vitamininin vücuttaki hormon düzeylerini etkilediği ve böylece hemen adet olmak için etkili olduğu belirtilmektedir.

C vitamininin hemen adet olmak için etkili olduğu düşüncesi, yüksek dozda C vitamininin östrojen ve progesteron hormon düzeylerini arttırdığına dair bilimsel araştırmalara dayanmaktadır. Örnek vermek gerekirse Maryland Üniversitesi’nde C vitamininin doğum kontrol hapları ile birlikte alınması halinde östrojen düzeyini arttırdığı belirtilmiştir. Tavşanlar üzerinde yapılan bir diğer bilimsel araştırmada askorbik asit (C vitamini) ile östrojen/progesteron düzeyleri arasında bir bağlantı saptanmıştır.

Ancak bu hemen adet olmak için yüksek dozda C vitamini almanız gerektiği anlamına gelmiyor. Yüksek dozda C vitamini alsanız bile vücut bunu birkaç saat içerisinde idrar yoluyla vücuttan atacaktır. Dolayısıyla normal düzeyde C vitamini almanız yeterli olacaktır.

Tarçın

tarçın cinnamonBazı araştırmalar tarçının adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olduğunu ve adet gecikmesi durumunu önlediğini tespit etmiştir.

Çevresel Toksikoloji ve Farmakoloji Dergisi’nin yaptığı bir araştırmaya göre tarçının östrojenik ve antiöstrojenik etkisi bulunmaktadır. Bir diğer araştırmaya göre de tarçın adet düzenini sağlamaya yardımcı olur.

Ancak tarçının hemen adet olmak için adet söktürücü doğal yöntemler arasında olduğu yönündeki araştırmalar henüz yeterli değildir.

Maydonoz

Maydonozun adetin gecikmesini önlediği bilinmektedir. Maydanoz önemli bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Yüksek miktarda maydanoz tüketimi doğal adet söktürücü doğal yöntemler arasındadır ve adetin erken gelmesi için etkilidir.

Sarımsak Kokusunu Gidermek İçin Öneriler

Ardıç Meyvesi

Hemen adet olmak için doğal adet söktürücü yöntemler arasında yer alan bir diğer bitki de ardıç meyvesidir.

ardıç yağı

Ardıç meyvesi veya ardıç yağı adetin erken gelmesi için etkili olabilir. Bununla birlikte ardıç hamile kadınlar tarafından kesinlikle kullanılmamalıdır.

Karayılan Otu

Karayılan otunun kökeni Kuzey Amerika’dır. Tarih boyunca karayılan otu adet düzensizliği olan kadınlarda çeşitli sorunları tedavi etmek için kullanılmıştır.

Ancak günümüzde karayılan otu genellikle kadınlarda sıcak basması, çarpıntı, gece terlemesi, vajina kuruluğu gibi menapoz semptomlarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Bunun nedeni karayılan otunun kadınlık hormonu östrojen ile benzer bir etkiye sahip olmasıdır. Bununla birlikte karayılan otu adet düzensizliği olan kadınlar tarafından da kullanılabilir.

Karayılan otu hamile kadınlar tarafından kullanılmamalıdır.

Sıcak Su Torbası

Birçok kadın hemen adet olmak için sıcak su torbasını pelvis bölgesinde bekletmektedir. Bunun etkili olduğuna dair kesin bilimsel kanıtlar olmasa da kadınların genel olarak kullandığı bir yöntemdir.

karın bölgesine sıcak kompres

Pelvik bölgeye sıcak su torbası koyarak hemen adet olmaya çalışmak zararlı bir yöntem değildir. Aksine bu yöntem adet öncesindeki adet sancılarını da hafifletmeye yardımcı olur. Zira sıcak su torbası rahim kaslarını rahatlatmakta, böylece sancıları azaltmaktadır. Pelvik bölgeye yerleştirilen sıcak su torbası rahime yönelik kan akışını da arttırır.

Zerdeçal

zerdeçal turmericZerdeçalın en önemli etken maddesi olan kurkumin üzerine yapılan araştırmalar zerdeçalın bazı östrojenik etikleri olduğunu göstermiştir. Zerdeçal yüzyıllar boyunca kadınlarda adet düzensizliğini tedavi etmek için kullanılmıştır. Zerdeçala yönelik hemen adet olmak için doğal adet söktürücü yöntemler arasında olduğuna dair kesin bilimsel kanıtlar bulunmasa da zerdeçalın yetiştiği ülkelerde kadınlar zerdeçalı adet söktürücü olarak kullanmaktadır.

Ayrıca zerdeçal adet günlerinde yaşanan rahatsızlığı ve sancıları da azaltmaya yardımcı olabilir.

Bilimsel araştırmalara göre kurkumin takviyesi kullanmak adet öncesi sendomun şiddetini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Kurkumindeki anti-enflamatuvar özellikler adet öncesi ağrı ve sancıları da azaltmaya yardımcı olmaktadır. Adet gününden 2 gün öncesinde kurkumin takviyesi kullanmaya başlayan kişilerde adet sancısı daha az görülmektedir.

Adetin Düzenli Olması İçin Stresten Uzak Durun

Stres kadınlarda adetin gecikmesine yol açmaktadır. Hemen adet olmak için doğal yöntemlerden biri de stresi yönetmektir. Yapılan bilimsel araştırmalar duygusal veya psikolojik stresin adet düzensizliğine yol açtığını göstermektedir.

STRESİ KONTROL ETMEK

Araştırmacılar aşırı stresin adet düzensizliği, adetin sıklığının azalması ve hatta adet kanamasının gerçekleşmemesi durumlarına yol açtığını belirtmektedir.

Adetin Erken Gelmesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Adet söktürücü bitkiler yaygın olarak kullanılsa da herhangi bir bitkisel ürünün hemen adet olmak için etkili olduğu yönünde kesin bilimsel kanıtlar bulunmamaktadır. Ayrıca adet söktürücü etkisi olduğu iddia edilen bazı ürünlerin özellikle hamile kadınlarda düşük riskine yol açtığı unutulmamaktadır. Örneğin ardıç meyvesi ve karayılan otu yüksek dozda alındığında hamilelerde düşük riskine yol açmaktadır.

Adeti neden gecikir? Adet Düzensizliğinin Nedenleri

Adetin gecikmesi veya adet düzensizliği sizi kaygılandırıyorsa ve zamanında adet olmak istiyorsanız adet düzensizliğine neyin yol açtığı konusunda bilgilenmeniz yararlı olacaktır.

Polikistik Over Sendromu (POS)

polikistik over sendromu yumurtalık kistiAdet düzensizliğinin ve adet kanamasının zamanında gerçekleşmemesinin en önemli sebeplerinden biri polikistik over sendromu adı verilen kist dorumudur. Polikistik over sendromu hormonel bir bozukluktur. Vücutta çok fazla erkeklik hormonu bulunması anlamına gelir. Bunun sonucunda yumurtalıklarda birçok folikül gelişir ve bu da adet düzensizliğine yol açar.

Polikistik over sendromu için doğal tedavi yöntemlerinden biri tarçındır. Tarçın polikistik over sendromu üzerinde tedavi edici bir etkiye sahiptir.

Hormon Dalgalanmaları Adeti Geciktirir

Vücuttaki hormon dalgalanmaları bazı durumlarda adetin birkaç gün gecikmesine yol açabilir. Adetin ne zaman başlayacağını vücuttaki hormonel faktörler belirler. Östrojen ve progesteron hormonundaki dengesizlikler adetin gecikmesine yol açabilir. Hormon düzeyleri stresten de etkilenmektedir.

Tiroit Problemleri

tiroit beziTiroit problemleri de adet düzensizliğine yol açmaktadır. Tiroit bezinin gerektiğince çalışmaması adetin gecikmesine veya erken gelmesine neden olabilir. Doktorlar adet döngüsünü kontrol eden tedaviler uygulamadan önce genellikle kan tahlili yoluyla vücuttaki tiroit hormonu düzeylerini kontrol etmektedir.

Adetin sürekli olarak her ay gecikmesi tiroit bozukluğunun belirtilerinden yalnızca biridir. Tiroit bezinin doğru bir şekilde çalışmadığının diğer belirtileri arasında ani kilo değişimleri, saç dökülmesi, duygu durum değişiklikleri ve kalp çarpıntısı yer almaktadır. Yeterli vitamin ve mineral takviyeleri kullanarak, işlenmiş gıda ürünlerinden uzak durarak ve probiyotik alımına devam ederek tiroit sağlığınızı koruyabilirsiniz.

(Bkz. Hipertiroid)

(Bkz. Hipotiroid)

Fazla Egzersiz Yapmak

Zorlu egzersizler adet düzensizliğine yol açabilmektedir. Yapılan araştırmalar egzersiz düzeyinin arttırılmasının adet kanamasının gecikmesine yol açtığını belirtmektedir.

Diğer yandan orta düzeyde egzersiz yapmak adete bağlı semptomların azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Düzenli egzersiz yapmak adet sancılarını azaltmakta ve kadınların yaşam kalitesini iyileştirmektedir.

 

Kaynaklar:

  1. Medscape. Polycystic ovarian syndrome clinical presentation.
  2. Linus Pauling Institute. Questions about vitamin C.
  3. WebMD. Normal menstrual cycle.
  4. MSDManuals. Menstrual cycle.
  5. NCBI. Turmeric, the golden spice.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here