Ağız Kokusuna Çözüm: Ağız kokusuna ne iyi gelir?

0
391
ağız kokusuna çözüm ne iyi gelir ağız kokusu

Halitosis olarak da bilinen ağız kokusu sosyal problemlere ve gerginliğe yol açan can sıkıcı bir problemdir. Ağız kokusuna çözüm yolları temel olarak ağız kokusuna yol açan bakterilerin sayısını azaltmayı amaçlar. Peki ağız kokusu nasıl geçer? Ağız kokusuna yol açan bakterileri öldürmek için tuzlu su veya yemek sodasıyla ağız çalkalamak ve ağız hijyenine dikkat etmek önem taşımaktadır.

Bazı durumlarda ağız kokusuna çözüm için mide veya ağızla ilgili problemleri gidermek gerekebilir. Ağız kokusunun nedeni mide-bağırsak problemleri ise probiyotikler, sindirim enzimleri veya aktif kömür ağız kokusuna çözüm olabilir. naneli sakız çiğnemek, bol su içmek ve yemek sodası ile ağız çalkalamak nefesi en azından bir süre tazelemeye yardımcı olur.

Ağız kokusunun nedeni diş eti hastalıkları ise diş hekiminizi ziyaret ediniz. Diş eti hastalıkları genellikle ağız kokusu yapar. Diş hekiminiz buna uygun bir tedavi uygulayacaktır.

Sürekli ağız kokusu problemi yaşıyorsanız bu yazımız size yardımcı olacaktır.

Ağız Kokusuna Çözüm Önerileri: Ağız kokusu nasıl giderilir?

Yazımızın bu bölümünden itibaren ağız kokusu giderme amaçlı olarak çözüm önerileri vereceğiz.

Unutmayınız ki sürekli ağız kokusu diş eti hastalıları veya mide-bağırsak problemlerinden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda aşağıda sunacağımız ağız kokusuna çözüm önerileri yalnızca geçici olarak işe yarayacaktır. Bu tür problemler tedavi edilmediği sürece ağız kokusu problemi devam edecektir.

1 Ağız Hijyenine Dikkat Etmek

ağız ve diş sağlığıAğız ve diş sağlığına dikkat etmek ağız kokusuna çözüm önerileri arasında ilk sıradadır. Bilimsel araştırmalara göre ağız kokusunun nedeni %90 oranda diş çürükleri, diş eti hastalıkları ve takma dişlerin temizlenmemesi gibi sorunlardır.

Dişlerinizi günde ii kere fırçalamak, dil temizliğine dikkat etmek, düzenli olarak ağız temizliği yapmak ve plak önleyici tedbirler almak ağız kokusuna çözüm önerilerinden yalnızca bazılarıdır.

Araştırmacılar ağız ve diş sağlığına dikkat etmenin ağız kokusu ve diğer diş sağlığı sorunlarına engel olacağını belirtmektedir. Diş hekimleri tek başına diş fırçalamanın ağız kokusuna çözüm olmayacağını belirtmektedir. Ağzınızdaki sülfür bileşenlerini temizlemek ve ağız kokusuna çözüm getirmek için dil temizliğine dikkat etmek de önem taşımaktadır.

Yemeklerden sonra dişler arasındaki kalıntılar da ağız kokusunun nedenleri arasında yer almaktadır. Ağız kokusuna çözüm olması için dişler fırçalandıktan sona mutlaka diş ipi ile dişlerin arası temizlenmelidir.

2 Tuzlu Suyla Ağız Çalkalamak

Tuzlu suyla ağız çalkalamak ağız kokusunun nedenleri arasında yer alan bakterileri öldürmek için etkili bir yöntemdir.

tuzlu suyla gargara yapmak2015 yılında yayınlanan bir araştırmada tuzlu suyun ağızdaki streptococci bakteri zincirini öldürdüğü tespit edilmiştir. Çocuklar üzerinde yapılan araştırmada günde iki kere tuzlu suyla ağız çalkalama işlemi yapan çocuklarda ağızda daha az bakteri olduğu görülmüştür. Araştırmacılara göre dilin fırçalanması da ağız kokusu çözüm yöntemleri arasında yer almaktadır.

Ağız kokusuna çözüm olarak tuzlu suyu evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bir bardak ılık suyun içerisine 1 çay kaşığı tuzu ekleyerek karıştırın. Bu karışımla 1 dakika boyunca ağzınızı çalkalayın (gargara yapmayınız).

3 Ağız Kokusunu Gidermek İçin Aloe Vera

Sürekli ağız kokusunu gidermenin bir diğer yolu ise antibakteriyel özellikleri için aloe vera kullanmaktır. Aloe vera üzerinde birçok araştırma yapılmış olan, yaralara, enfeksiyonlara ve enflamasyona iyi gelen mucizev bir bitkidir.

aloe vera jeli2016 yılında yapılan bir araştırmada aloe vera bitkisinin birtakım ağız problemlerini gidermek için etkili olduğu belirtilmiştir. Diş eti iltihabı, liken planüs, yanan ağız sendromu gibi çeşitli ağız ve diş sağlığı problemlerine iyi gelen yöntemler arasındadır.

Diş fırçanıza az bir miktar saf aloe vera jeli koyun ve birkaç dakika boyunca dişlerinizi fırçalayın. Diş etlerinizde iltihaplı bölgeler varsa buralara aloe vera jeli sürebilirsiniz.

Ağız kokusuna çözüm olarak da aloe vera kullanılabilmektedir. Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı saf aloe vera jeli ekleyin ve bu karışımla ağzınızı çalkalayınız. Karışımı yutmayınız.

4 Yeşil Çay

Düzenli olarak yeşil çay içmek ağızdaki bakterileri öldürmeye ve ağız kokusu problemini gidermeye yardımcı olur.

yeşil çayBilimsel araştırmalar yeşil çaydaki antioksidanların ağız kokusunun nedenleri arasında yer alan sülfit bileşenine karşı etkili olduğunu göstermiştir. Yeşil çay ekstresi de ağız kokusuna çözüm önerileri arasında yer almaktadır.

Yeşil çay içmek diş sağlığına iyi geldiğinden bazı araştırmacılar yemeklerle birlikte yeşil çay içmeyi önermektedir. Bu alışkanlık yemekten sonra ağız kokusu problemi yaşama ihtimalini azaltacaktır.

5 Ağız Kokusunu Gidermek İçin Probiyotik Takviyesi

probiyotikProbiyotik takviyesi almak ağız kokusuna çözüm önerilerinden biridir. Probiyotiklerin ağız kokusu giderme özelliği mide ülseri enfeksiyonlarını gidermesinden kaynaklanmaktadır. Yapılan araştırmalar H.pylori enfeksiyonu bulunan kişilerin %90’ında ağız kokusu problemi olduğunu ortaya koymuştur.

H.pylori enfeksiyonlarının tedavisinde probiyotiklerin etkinliği kanıtlanmıştır. 2017 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre bazı probiyotik zincirleri ağız kokusunu giderme açısından başarılıdır.

6 Ağız Kokusuna Bitkisel Çözümler

Eğer ağız kokusu sarımsak veya soğan gibi kokulu yiyeceklerden kaynaklanıyor ise bazı bitkileri çiğneyerek ağız kokusunu azaltabilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre nane, hint fesleğeni ve köri yaprakları salya üretimini arttırarak yemekten sonra doğal bir ağız yıkama süreci başlatmış olur. Salya miktarının artması asitliği ve plak oluşumunu azaltır.

Ayrıca yapılan araştırmalara göre klorofil yönünden zengin olan bitkiler de ağız kokusuna çözüm olmakta ve ağızdaki bakterilerin sayısını azaltmaktadır.

Yemekten sonra nefes tazelemek için maydanoz, nane veya fesleğen çiğneyerek hızlıca nefesinizi tazeleyebilirsiniz.

7 Tarçın

Doğal bir antibakteriyel baharat olan tarçın diş sağlığını korur, plakları ve ağız kokusunu yok etmeye yardımcı olur.

tarçın cinnamonTarçın yüzlerce yıldır ağız enfeksiyonlarını ve ağız kokusunu gidermek için kullanılmaktadır. Nefes tazeleme özelliği olan sakızların içine de genellikle tarçın eklenmektedir. Bilimsel araştırmalar tarçının nefes tazeleyici özelliğini desteklemektedir.

2017 yılında yayınlanan bir araştırmada ağız kokusunun nedenleri arasında yer alan bakterileri öldürmek için tarçının etkili olduğu belirtilmiştir.

Bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı içerisine 4 damla tarçın yağı ekleyin. Bu karışımı kullanarak dişlerinizi fırçalayın. Tükürün. Karışımı yutmayın.

Ayrıca eczanelerden çiğnemeye uygun tarçın sakızı ve çubukları satın alabilirsiniz.

8 Çinko Takviyesi

Çinko vücuttaki önemli bir mineraldir. Ağız ve diş sağlığı ve nefesin taze olması için önem taşımaktadır.

Bazı araştırmalarda çinko eksikliği söz konusu olduğunda ağızdaki sülfür bileşenlerinin arttığı tespit edilmiştir. Bir araştırmada çinko pastili alan hastalarda nefeste sülfürik gazların daha az olduğu görülmüştür.

Ağız kokusunun nedenleri arasında yer alan sülfürik gazlar ağızda bozuk yumurta kokusu hissedilmesine neden olmaktadır. Ağız kokusuna çözüm olarak çinko tableti alabilirsiniz.

9 Ağız Kokusuna İyi Gelen Yağlar

 • Nane Yağı: Yapılan bir araştırmada düzenli olarak nane yağı karışımı ile ağız çalkalayan kişilerde 1 hafta içinde ağız kokusuna çözüm sağlandığı görülmüştür.
 • Tarçın Yağı: Yukarıda bahsettiğimiz gibi tarçın yağı antibakteriyel özellikleri sayesinde ağız kokusunun nedenleri arasında yer alan bakterileri öldürmeye yardımcı olur.
 • Limon Otu Yağı: 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre limon otu yağı ağız çalkalamak için kullanıldığında ağız kokusuna çözüm olabilir. Ayrıca limon otu yağı ile hazırladığınız karışım plak oluşumunu da azaltmaya yardımcı olacaktır.
 • Çay Ağacı Yağı: Çay ağacı yağının antibakteriyel özellikleri bilimsel olarak ispatlanmıştır. Yapılan bir araştırmaya göre çay ağacı yağı çözeltisi ile ağız çalkalamak ağızdaki bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Bu işlem yapılırken çay ağacı asla yutulmamalıdır. Yutulduğunda zehir etkisi yapabilir.

Ağız kokusuna çözüm olarak bu yağları kullanmak istiyorsanız 1 bardak ılık suyun içine bu yağlardan birini seçip 4 damla ekleyiniz. Bu karışım ile ağzınızı çalkalayınız, ancak yutmayınız.

10 Hidrojen Peroksit

Antibakteriyel özellikleriyle hidrojen peroksit ağızdaki kötü kokuları önlemeye yardımcı olur.

2016 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre %1.5 hidrojen peroksit ile ağız çalkalama jinjivit ve diş eti iltihabı gibi ağız kokusunun nedenleri arasında yer alan problemleri önlemeye yardımcı olur.

%3 oranında hidrojen peroksit ile eşit miktarda suyu karıştırın. Haftada 3 gün 30 saniye boyunca bu karışımla ağzınızı çalkalayın. Daha sonra dişlerinizi fırçalayın.

11 Yemek Sodası İle Ağız Çalkalama

Ağız kokusuna çözüm önerilerimizin sonuncusu yemek sodası ile ağız çalkalamaktır. Yemek sodası dişlerdeki plağı temizleyen doğal bir bileşendir. Yemek sodasının plak giderici özelliği bu amaçla satılan ticari ürünler kadar etkilidir.

Yemek sodası alkali olduğundan ağızdaki asitleri dengeler ve diş çürüğü ve diş eti hastalıkları riskini azaltır.

kalp

Siz de ağız kokusuna çözüm önerileri konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Yararlanılan Kaynaklar
 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3633265/
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5322417/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4745225/
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5028429/
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4006208/
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4415245/
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5713845/
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3498696/
 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2948765/
 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4923703/
 11. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bad-breath/symptoms-causes/syc-20350922
 12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4663310/
 13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29168154
 14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21451776/
 15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3807960/
 16. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4586554/
 17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28743086
 18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3854496/
 19. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11878757
 20. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/common-cold/expert-answers/zinc-for-colds/faq-20057769
 21. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3894100/
 22. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28743086
 23. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25327222
 24. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22939370
 25. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4916793/
 26. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4168334/
 27. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19278079
 28. https://www.researchgate.net/publication/229979395_Antimicrobial_Activity_of_Sodium_Bicarbonate

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here