Ağız kuruluğu neden olur? Ağız kuruluğu belirtileri ve tedavisi

0
668
ağız kuruluğu neden olur? belirtileri tedavisi

Ağzımızın nemini koruması, temiz kalması ve yiyeceklerin sindirilmesi için tükürük oldukça önemlidir. Tükürük ağızdaki bakteri ve mantarları kontrol altında tutarak enfeksiyonu önler. Ağızda yeterince tükürük bulunmaması, yani ağız kuruluğu rahatsızlık verici bir semptomdur. Bu yazımızda ağız kuruluğunun nedenleri, ağız kuruluğu için hangi doktora gidilmeli, ağız kuruluğu belirtileri hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

tükürük bezleri

Ağız kuruluğu neden olur?

Bazı İlaçlar

Çoğunlukla ağız kuruluğu yüksek tansiyon ilaçları, antihistaminler, antidepresanlar, idrar söktürücüler, steroid olmayan anti-enflamatuvar ilaçlar, steroidler, amphetaminler ve başka ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkmaktadır.

Yan etki olarak ağız kuruluğu yaptığı bilinen 400’den fazla ilaç bulunmaktadır. İlacın kullanımı süresince bazen ağız kuruluğu ortadan kalksa da çoğunlukla ilaç kullanımı süresince devam eder. Depresyon, anksiyete, ağrı, alerji, obezite, sivilce, epilepsi, hipertansiyon, ishal, mide bulantısı, psikotik bozukluklar, idrar inkontinansı, astım ve Parkinson hastalığı ilaçları da ağız kuruluğu yapabilir.

Belirli Hastalıklar ve Enfeksiyonlar

Belirli hastalıklara veya enfeksiyonlara yakalanan kişilerde ağız kuruluğu bir belirti veya semptom olarak ortaya çıkabilir. Sjögren Sendromu, HIV/AIDS, Alzheimer, diyabet, anemi, kistik fibrozis, romatoid artrit, hipertansiyon (yüksek tansiyon), Parkinson hastalığı, felç ve kabakulak hastalıklarında ağız kuruluğu yaygın görülen bir belirtidir.

Bazı Tedaviler

Bazı tedaviler yan etki olarak tükürük bezlerine zarar vererek tükürük miktarını azaltabilir. Örneğin baş ve boyun bölgesine uygulanan ışın tedavileri, kemoterapi gibi tedaviler tükürük bezlerine zarar verebilir.

Sinir Hasarı

Bir yaralanma veya ameliyat sonucu baş ve boyun bölgesinde gerçekleşen sinir hasarı sonucunda ağız kuruluğu ortaya çıkabilir.

Susuzluk

Ateş, aşırı terleme, kusma, ishal, kan kaybı veya yanık gibi vücutta su kaybına yol açan faktörler ağız kuruluğuna yol açabilir.

Yaşam Tarzı

Sigara içmek veya tütün çiğnemek tükürük bezleri tarafından üretilen tükürük miktarını azaltır ve ağız kuruluğu yapar. Ayrıca ağız yoluyla nefes almak da ağız kuruluğu yapmaktadır.

Ağız Kuruluğu Belirtileri Nelerdir?

Ağız kuruluğu belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Ağızda yapışkan kuru bir his,
 • Sıklıkla susama,
 • Ağızda ve dudak içlerinde yaralar, dudakta çatlaklar,
 • Boğazda kuruluk hissi,
 • Ağızda

Ağız Kuruluğuna Bağlı Diş Çürükleri Nasıl Önlenir

Tükürük yalnızca yiyeceklerin sindirilmesini sağlamakla kalmaz çiğneme ve yutma sürecini de mümkün hale getirir. Tükürük doğal bir ağız temizleyicidir. Ağız kuruluğu söz konusu olduğunda diş ve diş eti hastalıkları riski artar. Ağız kuruluğu probleminiz varsa diş çürümesi ve diş eti hastalığı riskini azaltmak için ekstra dikkatli olmalı ve ağız hijyenine dikkat etmelisiniz.

 1. Dişlerinizi günde en az iki kere fırçalayın.
 2. Düzenli olarak ağız temizleme suyu kullanın.
 3. Florür içeren bir diş macunu kullanın.
 4. Yılda en az iki kere kontrol için diş hekiminizi ziyaret edin.

Ağız kuruluğu için hangi doktora gidilmeli?

Ağız kuruluğu için gidilecek doktorun hangisi olduğu aslında ağız kuruluğunun nedenine bağlı olarak değişir. Ağız kuruluğu belirtileri ilk ortaya çıktığında öncelikle diş hekiminize gidebilirsiniz. Diş hekimi kullandığınız ilaçları, sağlık geçmişinizi, yaşam ve beslenme tarzınızı değerlendirecektir. Daha sonra ağızda bir tükürük muayenesi gerçekleştirerek ağız kuruluğu probleminin diş ve ağız dokuları üzerindeki etkisini tespit etmeye çalışacaktır.

Tükürük bezinde bir fonksiyon bozukluğu tespit edilirse diş hekiminiz tükürük bezi bozukluklarında uzman bir hekimle ortak bir tedaviye başlayabilir.

Ağız kuruluğu nasıl teşhis edilir?

Hastada ağız kuruluğu gözlendiğinde diş hekimi ağız kuruluğunun nedenini tespit etmeye çalışacaktır. Bu teşhis uygun bir tedavi sürecinin planlanmasına yardımcı olacaktır. Diş hekiminiz tükürük bezlerini muayene ederek bir tıkanıklık olup olmadığını tespit eder. Tutaklar, dil ve ağız dokuları da ağız kuruluğu teşhisi kapsamında kontrol edilir.

Bazı hastalarda yeterince tükürük bulunmasına rağmen ağız kuruluğu şikayeti söz konusu olabilmektedir. Ağız kuruluğu belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterdiğinden tedavi de değişecektir. Bazı durumlarda kronik ağız kuruluğu için uzun süreli bir tedavi başlatılabilir.

Ağız kuruluğu Tedavisi

Ağız kuruluğu probleminin kullandığınız belirli bir ilaçtan kaynaklandığını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşünüz. Doktorunuz gerekirse kullandığınız dozu ayarlayabilir veya ağız kuruluğu yan etkisi bulunmayan muadil bir ilaç kullanmanızı önerebilir.

Ayrıca ağızdaki nemi korumak için ağız suyu önerilebilir. Bundan fayda görülmezse Salagen adı verilen tükürük üretimini arttıran bir ilaç reçeteli olarak verilebilir.

Tükürük üretimini arttırmak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

 • Şekersiz sakız çiğnemek,
 • Ağzın nemini korumak için bol su içmek,
 • Florür içeren bir diş macunu ve ağız temizleme suyu kullanmak,
 • Düzenli olarak diş muayenesine gitmek,
 • Mümkün olduğunca ağızdan değil burundan nefes almak,
 • Oda nemlendiricisi kullanmak,
 • Reçetesiz yapay salya ürünleri kullanmak.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here