Ağız kuruluğuna ne iyi gelir? Ağız kuruluğu nasıl geçer? Doğal ve Bitkisel

1
966
ağız kuruluğu dry mouth

Ağızda yeterince tükürük bulunmaması olarak bilinen ağız kuruluğu rahatsızlık verici bir problemdir. Tükürük aynı zamanda dişleri de koruduğundan ağız kuruluğu diş ve diş eti problemlerine yol açabilir. Vücutta doğal olarak yeterli tükürük üretilmiyorsa tükürüğü arttırmak ve ağız kuruluğunu yok etmek için başvurabileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır. Ancak tükürük üretimi çok azsa ve ağız kuruluğu ciddi boyutlarda ise tıbbi tedavi göz önünde bulundurulmalıdır. Aşağıda ağız kuruluğuna iyi gelen doğal ve bitkisel yöntemler ile ağız kuruluğu tedavisi hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Okumak için lütfen sağa doğru kaydırınız:

1. Sakız Çiğnemek

Ağız kuruluğu problemini gidermenin en kolay ve hızlı yollarından biri bir süre sakız çiğnemektir. Çiğneme davranışı bir şey yediğiniz ve bunun için tükürük üretilmesi gerektiği sinyalini vücuda gönderir.

  • Ağız kuruluğu probleminde şekersiz sakız tüketmeniz daha iyidir. Ağız kuruluğu yaşayan kişilerin diş sağlığı zaten risk altındadır. Dolayısıyla şekerli sakız çiğnemek bu riski arttırabileceğinden şekersiz sakız tercih edilmelidir.
  • Xylitol tatlandırıcılı sakız da diş çürüklerini engellemek için iyi bir tercihtir.

2. Naneli Şeker

Ağızda şeker gibi sert bir cisim emme davranışı tükürük bezlerini uyararak daha fazla tükürük üretilmesini sağlar. Ancak dişlerin zarar görmemesi için bu yöntemde de şekersiz ürünler tercih edilmelidir.

3. Bol Su İçmek

Ağız kuruluğu ile mücadele ederken vücutta yeterince suyun bulunması çok önemlidir. Vücudun su ihtiyacını karşılamak ve ağzınızdaki mukus yapısını çözmek için günde en az 2-3 litre su içmelisiniz.

4. İçecekler

Ağız kuruluğu problemini hemen gidermek için bir diğer yöntem bir şeyler içmektir. İçecekler fiziksel olarak ağız içini nemlendirmenin yanı sıra tükürük üretimini de uyarır.

Alkol veya kafein içeren içeceklerden uzak durulmalıdır. Bunlar tükürük üretimini azaltarak ağız kuruluğu problemine yol açmaktadır.

5. Tükürüğü Arttıran Yiyecekler

Tükürük bezlerinin tükürük üretmeye başlamasını sağlayan çok çeşitli yiyecekler bulunmaktadır. Bu yiyecekler dokuları, şeker içerikleri, asitli yapıları veya acı tatları sayesinde tükürük üretimini uyarır. Tükürüğü arttıran yiyecekler şunlardır:

  • Elma,
  • Sert peynir,
  • Sebzeler
  • Asitli meyveler

6. Elma Sirkesi İle Ağız Çalkalama

Tükürük üretimini arttırmanın yollarından biri de elma sirkesi ve su karışımıdır. Bir yemek kaşığı elma sirkesi ile bir bardak elma sirkesini karıştırınız. Bu karışım ile ağzınızı 1 dakika boyunca çalkalayıp tükürünüz. Bu ağız temizleme karışımı nefesinizi tazeler ve ağız kuruluğu problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

7. Reçetesiz Yapay Tükürük Ürünleri

Eczanelerde ağız kuruluğu problemini ortadan kaldırmak için satılan birçok reçetesiz ürün bulunmaktadır. Bunlar düzenli olarak ağız yoluyla kullanıldığında salya üretimini arttırmaktadır. Bu ürünlerin çeşitli biçimleri bulunmakta, sprey, jel veya ağız çalkalama suyu olarak satılmaktadır.

8. Horlamayı Engellemek ve Ağız Kapalı Uyumak

Ağız kuruluğu probleminin en yaygın nedenlerinden biri de ağız açık uyumak ve horlamaktır. Sabahları ağız kuruluğu problemini ortadan kaldırmak ve tükürük düzeyini korumak için uyku pozisyonunuzu değiştirin, burun kanallarınızı açın ve nefesinizi açacak diğer yaşam tarzı değişikliklerinizi hayatınıza uygulayın.

Ağız açıkken uyumak ve horlamak ağıza hava girmesine neden olmakta ve ağız kuruluğu problemini arttırmaktadır.

9. Doktorunuzla Görüşün

Ağız kuruluğu problemi yaşıyorsanız öncelikle ağız kuruluğu semptomunun nedenini tespit etmek üzere doktorunuzla görüşmelisiniz. Ağızda yeterince tükürük bulunması vücut için önemlidir. Bu nedenle yukarıda saydığımız doğal yöntemler ve eczanelerde satılan ürünler işe yaramıyorsa tıbbi olarak yardım alınmalıdır.

10. Ağız Kuruluğu Yapan İlaçlardan Kaçınmak

Yan etkisi ağız kuruluğu olan ilaçları kullanan kişiler ilacı değiştirmek için doktorla görüşmelidir. Doktorunuz gerektiği takdirde ağız kuruluğu yapmayan muadil bir ilaç kullanmanızı önerebilir.

Ağız kuruluğu yaptığı bilinen 400’den fazla ilaç bulunmaktadır. Özellikle benadril, asetaminofen ve klaritin ilaçlarının ağız kuruluğu yaptığı bilinmektedir.

11. Ağız Kuruluğu Yapan Faktörleri Ortadan Kaldırmak

Çoğunlukla tıbbi müdahale gerektirecek boyutlardaki ağız kuruluğu vücuttaki başka bir sağlık sorunundan kaynaklanmaktadır. Geçirdiğiniz tedaviler veya taşıdığınız bazı hastalıklar (diyabet gibi) ağız kuruluğu yapıyor olabilir.

12. Tükürük Arttırıcı İlaçlar

Tükürük üretimi çok düşük ise doktorunuz tükürük üretimini uyaran bir ilaç kullanmanızı önerebilir. Semptomlara ve ağız kuruluğu yapan faktörlere bağlı olarak doktorunuz ilaç tavsiyesinde bulunacaktır.

Salagen tükürük üretimini arttırdığı için yaygın kullanılan bir ilaçtır. Ayrıca Sjögren sendromu gibi göz, ağız ve cilt kuruluğu yapan hastalıklarda da Evoxac ilacı doktor tarafından reçetelendirilebilir.


Paylaş

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here