Ağızda metal tadı mı hissediyorsunuz? İşte Nedenleri

0
53613
Ağızda metal ve demir tadı neden olur?

Ağızda metal ya da demir tadı mı hissediyorsunuz. Aslında bu durum düşündüğünüzden çok daha yaygın. Bu yazımızda ağızda metal tadı, ağızda demir tadı hissetmek ve metal tadı gelmesi durumları hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Ağzımızdaki tat alma duygusunda, tat alıcıları adı verilen binlerce tat alma organının yanı sıra koku ve ısı da büyük bir rol oynar. Örneğin burun tıkanıklığı yaşayan kişilerde burnun tat alma konusundaki işlevinin bozulması nedeniyle tat almada bozulma gerçekleşir.

Dil beyine tat alma bilgilerini gönderdiğinde beyin bu tatları beş kategoriye ayırır: tatlı, ekşi, tuzlu, acı ve umami. Tat alıcılarının bu tatları dilin belirli bölgelerinde hissettiği oldukça yaygın bilinen yanlış bir bilgidir.

Tat alma duyusunda birçok faktör etkili olduğundan tat bozuklukları da çeşitli sağlık sorunlarının veya vücuttaki dengesizliklerin eseri olabilir. Ağızda demir tadı vücudun yabancı bir maddeye tepki vermesi olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca başka sağlık sorunlarına da işaret ediyor olabilir.

Ağızda Metal Tadının Nedenleri

Ağızda metal tadına yol açabilecek birçok şey bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ciddi sağlık sorunları iken, bazıları kolaylıkla çözülebilecek veya kendiliğinden ortadan kalkacak problemlerdir.

Normal koşullarda sağlıklı olan birinin ağızda metal tadı hissetmesi genellikle ciddi bir durumun belirtisi değildir. İşte ağızda sürekli bir metal tadı hissedilmesinin en yaygın sebepleri:

Ağız Sağlığına Dikkat Etmemek

Ağzını düzenli yıkamayan veya dişlerini düzenli olarak fırçalamayan kişilerde jinjivid, periodontit veya diş enfeksiyonuna bağlı olarak ağızda demir tadı hissedilebilir. Bu sorunlar diş fırçalama sırasında kanamaya yol açar, bu da ağızda metal tadı hissetmeye neden olur.

Bu sağlık sorunları dişlerde ve diş etlerinde daha ciddi enfeksiyonlara da yol açabilir. diş hekimleri ağızda demir tadı hissinin yok olması için belirli enfeksiyon giderici ilaçlar vermektedir.

Düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret ederek bu sağlık sorunlarını önleyebilirsiniz. Ağızda demir tadı hissetmeye neden olan sağlıksız dişler de müdahaleyle alınabilmektedir.

Sinüs Problemleri

Koku ve tat alma duyuları birbirine çok yakın bulunduğundan sinüs problemleri tat alma duyusunu etkileyerek ağızda metal tadı hissetmeye yol açabilir. Burun tıkanıklığı sinüs problemlerinin en yaygın belirtisidir. Sinüs problemleri geçtiğinde ağızda demir tadı da geçecektir.

Sinüs problemleri genellikle oldukça yaygındır ve şunları içerir:

 • Yaygın nezle,
 • Sinüs enfeksiyonu,
 • Alerjiler,
 • Nazal polipler
 • Orta kulak iltihabı
 • Üst solunum yolları enfeksiyonu
 • Yakın zamanda orta kulak ameliyatı olunması

Reçeteli İlaçlar

Bazı ilaçlar vücut tarafından emiliminin gerçekleşmesi esnasında ağızda demir tadı hissetmeye yol açabilir. ağızda metal tadı ilacın yan etkisi olarak ağız kuruluğu yaşamasına da bağlı olabilir.

Yan etki olarak ağızda demir tadı hissetmeye yol açabilecek ilaçlar şunlardır:

 • Antibiyotikler,
 • Antidepresanlar ve diğer psikiyatrik ilaçlar
 • Tansiyon ilaçları
 • Glukoma ilaçları
 • Mantar önleyici ilaçlar
 • Steroidler
 • Nikotin bantları
 • İdrar söktürücü ilaçlar,
 • Antihistamin ilaçlar
 • Osteoporoz ilaçları

Kanser Tedavileri

Tat alma duygusundaki değişiklikler kemoterapi ve baş ve boyun bölgesinde ışın tedavisi gibi kanser tedavilerinin yaygın yan etkilerinden biridir. Bu tedaviler tat alıcılarına ve tükürük bezlerine hasar vererek ağızda metal tadı hissedilmesine yol açabilir.

Bu değişiklik geçicidir ve tedavi sonrasında normal tat alma duyusu yerine gelir.

Vitaminler

Çinko, bakır, krom gibi ağır metaller içeren vitaminler ağızda demir tadı hissedilmesine yol açabilir. Hamilelikte alınan vitaminler, demir ve kalsiyum takviyeleri de ağızda metal tadı hissedilmesine yol açmaktadır.

Vitaminlerin vücutta emilimi sağlandığında ağızda demir tadı yok olur.

Hamilelikte Ağızda Metal Tadı

Bazı hamile kadınlarda hamilelik süresince, özellikle de hamileliğin ilk aylarında tat alma duyusunda değişiklik yaşandığı görülmektedir. Bu vücuttaki hormonal değişikliklerden kaynaklanan bir durumdur.

Hamilelikte ağızda metal tadı ile birlikte belirli yiyeceklere aşerme veya belirli yiyeceklerden tiksinme de yaygındır. Hamilelikte ağızda demir tadı zaman içerisinde geçecektir.

Demans

Demans hastaları ağızda metal tadı gibi tat alma duyusunda çeşitli değişiklikler yaşayabilirler. Tat alıcıları beyne tat ile ilgili sinyaller gönderdiğinden, beynin doğru çalışmadığı hastalıklarda tat alma duyusunda değişiklikler yaşanabilmektedir.

Alerjiler

Bazı alerjiler sinüs problemlerine yol açarak ağızda metal tadı gibi tat alma duyusunda değişikliklere neden olur. Ancak bazı alerjenlerin de doğrudan ağızda metal tadı hissedilmesine yol açtığı bilinmektedir. Ağaç polenleri, ağaç yemişleri ve kabuklu deniz ürünleri ağızda metal tadı hissetmeye yol açabilir.

Gıda alerjisi olup bunun farkında olmayan ancak alerjisi bulunan yiyeceği tüketen ve ağızda demir tadı hisseden kişiler doktora başvurmalıdır.

Böbrek Yetmezliği

Böbrek yetmezliği ağızda metal tadı hissetmenin ciddi sebeplerinden biridir. Ağızda demir tadı böbrek yetmezliğine dönüşebilecek olan diyabet hastalarında da oldukça yaygındır.

Tip 1 diyabet hastalarının yaklaşık %30’unda ve tip 2 diyabet hastalarının %10-%40’ında böbrek yetmezliği görülmektedir.

Böbreklerde atık birikimi ağız kokusuna, iştah kaybına ve ağızda metal tadı hissedilmesine yol açabilir.

Ağızda Metal Tadı Tehlikeli midir?

Ağızda metal tadı hissetmeye yol açan hastalıkla ilgili tedavi görüyorsanız ve ağızda sürekli bir metal tadı ortadan kalkmadıysa, bu daha ciddi bir sorunun belirtisi olabilir. Ayrıca yakın zamanda sinüs problemi veya diş problemi yaşadıysanız ve yukarıda bahsedilen sağlık sorunlarından birini geçirdiyseniz ağızda demir tadı ile ilgili doktorunuza başvurmanız yararlı olacaktır.

Ağızda sürekli bir metal tadı iştah kaybına yol açabilir. Bu da kilo kaybına, yetersiz beslenmeye, depresyona ve hatta bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabileceğinden tedavi edilmelidir.

Yaşlılarda ağızda metal tadı Alzheimer veya Parkinson gibi daha ciddi sinir sistemi hastalıklarının belirtisi olabilir.

Ağızda Metal Tadı Teşhis ve Tedavisi

Ağızda metal tadı ile ilgili doktora başvurduğunuzda doktorunuz sizi kulak-burun-boğaz uzmanına sevk edebilir. Ağızda demir tadı hissetmeye yol açan sebebin tespit edilmesinde aşağıdaki testler yapılabilir:

 • Kulaklarda, burunda ve boğazda fiziksel muayene,
 • Ağız hijyeninin kontrol edilmesine yönelik bir diş muayenesi,
 • Genel sağlık geçmişinizin incelenmesi,
 • Tat bozukluklarının tespitine yönelik tat testi.

Tat alma testi kapsamında, tat alma yoğunluğundaki değişiklikleri gözlemlemek için farklı şeylerden alınan tatlar birbiriyle karşılaştırılır. Ağızda metal tadı hissetmenize yol açan hastalıkların tespitinde başka testler de yapılabilir.

Doktorunuz ağızda metal tadı hissetmenize yol açan şeyin ağız veya kafadaki sinirleri etkileyen bir sağlık sorunu olduğundan şüphelenirse röntgen isteyebilir. Sinüs dokusu ile ilgili bir sorun varsa görüntüleme testleri istenebilir.

Nihai teşhise bağlı olarak doktorunuz ağızda metal tadı hissini azaltmak için belirli ilaçlar verebilir.

Ağızda Metal Tadı İçin Evde Yapabilecekleriniz

Doktorunuz ağızda demir tadı hissinin kendiliğinden geçebileceğine karar verirse, yeme, içme ve yaşam tarzı alışkanlıklarınızı değiştirebileceğiniz bazı tavsiyelerde bulunabilir. Bununla birlikte

 • Bol su içmek,
 • Yemeklerle birlikte çeşitli baharatlar veya soslar tüketmek,
 • Sigarayı bırakmak,
 • Düzenli olarak ağız ve diş bakımınızı gerçekleştirmek,
 • Şekersiz sakız çiğnemek de sorunu çözmeye yardımcı olur.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here