Ağızda şeker tadı neden olur? Ağızda şekerli tat oluşturan hastalıklar

0
52150
ağızda şeker tadı ağızda şekerli tat neden olur?

Bildiğiniz gibi tatlı yemek veya şekerli içecekler içmek ağızda şeker tadı bırakılır. Ancak herhangi bir tatlı yemediğiniz halde ağızda şekerli tat hissediyorsanız bu sizi endişelendirebilir. Ağızda tuzlu, şekerli ya da metal tadı gibi anormal tat hisleri genel olarak hipergözi olarak adlandırılır. Hipergözi çoğunlukla ağızda ekşi veya acı tat şeklinde ortaya çıksa da ağızda şeker tadı da yaygın bir durumdur. Bu yazımızda ağızda sürekli bir şeker tadı hissedilmesinin nedenleri hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Ağızda şekerli tat birtakım tıbbi nedenlerden kaynaklanabilir. Örneğin diyabet hastalığı ağızda şeker tadı hissedilmesine yol açabilir. Ayrıca ağızda şekerli tat kullandığınız ilaçlardan veya bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Düşük karbonhidratlı beslenen kişilerde de ağızda şeker tadı yaygın görülmektedir. Ancak ağızda şekerli tat bazı durumlarda akciğer kanseri gibi daha ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.

Ağızda şeker tadı neden olur?

Zaman zaman ağızda şeker tadı şekerli yiyecek ve içecek tüketmekten kaynaklanabilir. Ağızda şekerli tat tatlı yemekten kaynaklanmıyorsa aşağıdaki sağlık sorunlarından biri ile bağlantılı olabilir.

Diyabet Hastalığında Ağızda Şekerli Tat

diyabet şeker hastalığı kan şekeri ölçümüDiyabet hastalığı vücuttaki insülinin kan şekeri düzeyini etkileme biçimini değiştirir. Buna bağlı olarak kanda yüksek düzeyde şeker bulunur ve bu durum bazen ağızda şeker tadı hissetmenize yol açabilir. Diyabet hastası iseniz diyabet komplikasyonlarını önlemek için kan şekerini düzenli olarak kontrol altında tutmanız gerekmektedir.

Diyabet tat alma duyunuzu değiştirebilir. 2016 yılında Brezilya’da yapılan bir araştırmaya göre diyabet hastalarının şekerli tatları ayırt etme becerisinin azaldığı tespit edilmiştir. Araştırmacılar diyabet hastalarının şekerli uyaranlara karşı daha az hassas olduğunu belirtmiştir. Bu nedenle diyabet hastaları şekerli yiyecekleri daha fazla tüketmekte ve diyabet semptomları iyice kötüleşmektedir.

Ayrıca ağızda şekerli tat ile bağlantılı diyabet komplikasyonlarından biri de diyabetik ketoasidoz olarak bilinmektedir. Mayo Clinic uzmanlarına göre diyabetik ketoasidoz vücudun şekeri yakıt olarak kullanamaması durumunda ortaya çıkar. Vücut yakıt olarak yağları kullanır ve bu da keton adı verilen kan asitlerinin birikmesine yol açar. Bu durum ağızda şeker tadı ve meyve kokusu hissedilmesine yol açar.

Ayrıca diyabetik ketoasidozun daha ciddi yan etkileri de bulunmaktadır. Ağızda şekerli tat ile birlikte karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, aşırı susama ve zihin bulanıklığı gelişebilir. Diyabetik ketoasidozdan şüphe ediyorsanız mutlaka doktorunuza başvurunuz. Zira tedavi edilmediği takdirde diyabetik ketoasidoz ölümcül olabilir.

Diyabet hastalığının şiddetine bağlı olarak hastalığınız beslenme veya ilaç yoluyla tedavi edilecektir. Ayrıca kan şekerini düşüren bitkiler ve yiyecekler de bu süreçte yardımcınız olacaktır.

Nörolojik Problemler

Tat alma duyusu sinirlerinin zarar görmesi ağızda şeker tadı hissetmenize yol açabilir. Örneğin felç geçiren kişilerde tat alma duyusu bozulabilir.

Canadian Journal of Neuroscience Nursing dergisinde yayınlan bir araştırmaya göre felç geçirmek koku ve tat disfonksiyonuna yol açabilir. Örneğin bir felç sonrasında bazı kişilerin tatlı haricinde diğer tatları alamaması durumu ortaya çıkabilir. Bu durum yaşam kalitesini olumsuz etkiler ve beslenme sorunlarına yol açar.

Yapılan bir diğer araştırmada da beyin tümörünün kişilerde tat alma duygusunu değiştirdiği ve sürekli olarak ağızda şekerli tat ya da tuzlu tat hissedilmesine yol açtığı belirtilmiştir. Tümör başarılı bir şekilde tedavi edildikten sonra tat alma duygusu normal haline döner ve hasta sürekli olarak ağızda şeker tadı hissedilmesi probleminden kurtulur.

Bakteriyel Enfeksiyonlar

bakterilerÜst solunum yollarında gerçekleşen bakteriyel enfeksiyonlar ağızda şekerli tat hissetmenize yol açabilir. Bakteriyel enfeksiyonlar beyninizin şekerli, tuzlu, ekşi ve acı tatlara verdiği tepkiyi bozabilir. Grip, nezle veya sinüs enfeksiyonu geçiriyorsanız enfeksiyon tamamen iyileşene kadar ağızda şeker tadı hissetme durumu ortaya çıkabilir.

The Journal of Clinical Investigation dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre hava yolları tat alıcılarını etkiler. Bunun sonuçlarından biri şeker tadı alıcılarının etkilenmesi ve burun salgılarında glukoz düzeyinin artmasıdır. Bu da ağızda şekerli tat hissedilmesidir.

Üst solunum yolları enfeksiyonunu tedavisine doğal yollarla destek olabilirsiniz. Örneğin bağışıklığınızı güçlendirmek ve grip ve nezleden daha çabuk kurtulmak için ekinezya çayı içebilirsiniz. Enfeksiyonu çabucak gidermek için antiviral ve antibiyotik özellikleri ile sarımsak yardımcınız olacaktır.

İlaçlar

ilaçlar capsules pills drugsSürekli olarak ağızda şeker tadı hissedilmesi bazı ilaçların yan etkisi olabilir. Elbette ciddi bir hastalığa bağlı olarak ilaç kullanıyorsanız ağızda şekerli tat küçük bir yan etki olarak kabul edilmelidir.

American Academy of Family Physicians dergisinde yayınlanan rapora göre belirli ilaçlar tat alma duygusunu değiştirmektedir. Örneğin yüksek tansiyon ilaçları ağızda şeker tadı hissetmenize yol açabilir.

Ağızda şekerli tat yaşam kalitenizi veya beslenmenizi etkiliyorsa alternatif bir ilaç kullanmak için doktorunuzla görüşebilirsiniz. Genellikle ağızda şeker tadı ilaç değiştirildikten veya kullanımı sona erdikten sonra kendiliğinden yok olmaktadır.

Koku Duyusu

Koku duyusundaki değişmeler de yediğiniz veya içtiğiniz şeylerden sonra ağızda şekerli tat hissetmenize yol açabilir. Koklama duyumuz tat alma duyumuzu etkilemektedir. Koku duyusunda kayıp gerçekleşmesi daha az tat almamıza yol açabilir.

Chemical Senses dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre çeşitli kokular yiyeceklerde aldığımız tadı etkilemektedir. Belirli kokular şekerli tatları güçlendirirken belirli kokular azaltabilir.

Düşük Karbonhidratlı Beslenme

Düşük karbonhidratlı beslenen kişilerde sürekli olarak ağızda şeker tadı hissedilmesi durumu ortaya çıkmaktadır. Düşük karbonhidratlı beslenme hızlı ve doğal bir şekilde kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Karbonhidratların vücutta yakıt kaynağı olarak görev görür. Karbonhidratların azaltılması insülin düzeyi üzerinde olumlu bir etki yapar, açlık krizlerini engeller ve metabolizmayı hızlandırır.

Düşük karbonhidratlı beslenme esnasında ağızda şekerli tat hissedilmesi ketosis adı verilen süreçten kaynaklanmaktadır. Ketosis vücudun enerji için yağ yakmaya başladığı ve keton adı verilen asitlerin vücutta birikmesi durumudur. Bu durum ağızda şeker tadı hissedilmesine yol açar.

Düşük karbonhidratlı beslenen sağlıklı kişilerde ketosis normal bir süreçtir. Kanda yüksek keton düzeyi tehlikeli olabilmesine rağmen uzmanlar düşük karbonhidratlı diyetlerin herhangi bir sağlık sorununa yol açmadığını belirtmektedir.

Ağızda Submukoz Fibrozis

Ağızda submukoz fibrozis betel yaprağı adı verilen bitkiyi çiğneyen kişilerde ortaya çıkan bir hastalıktır. Ağızda submukoz fibrozis ciddi komplikasyonlar ortaya çıkarır ve ağız kanserine yol açabilir. Ağızda submukoz fibrozis ağızda şekerli tat ortaya çıkarabilir.

Akciğer Kanseri

akciğer kanseriNadir durumlarda ağızda şeker tadı akciğer kanseri belirtileri arasında yer alabilir. Akciğerlerde oluşan kanserli tümörler kişinin tat alma duyusunu etkileyen hormonların yükselmesine yol açar.

Araştırmalar tat alma duyusunu değiştiren bir maddenin ağızda şekerli tat hissedilmesine yol açtığını belirtmektedir. Elbette, ağızda şeker tadı muhakkak akciğer kanseri belirtisi olarak değerlendirilmemelidir. Akciğer kanseri hastalığı başka birçok belirti ortaya çıkarmaktadır.

Ağızda şeker tadı tehlikeli mi?

Ağızda şekerli tat hissinin çok uzun süre devam etmesi ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Bu nedenle ağızda şeker tadı uzun süre devam eder, yaşam tarzınızı etkiler ve beslenme sorunları ortaya çıkarırsa mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir.

 

Kaynaklar:

  1. MayoClinic. Diabetic ketoacidosis.
  2. Rev Rene. 2016 July-Aug; 17(4):483-9
  3. Can J Neurosci Nurs. 2008;30(2):10-3.
  4. Hypergeusia as a symptom of posterior fossa lesion.
  5. J Clin Invest. 2014 Mar 3; 124(3): 1393–1405.
  6. AAFP. Smell and taste disorders.
  7. WebMD. What is anosmia?
  8. Chem Senses. 1999 Dec;24(6):627-35.
  9. WebMD. What is ketosis?
  10. Contemp Clin Dent. 2016 Apr-Jun; 7(2): 146–152.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here