Alerjiye ne iyi gelir? Alerjiye İyi Gelen Bitkiler ve Evde Doğal Yöntemler

0
1857
alerjiye ne iyi gelir? alerjiye iyi gelen bitkiler?

Alerji en yaygın görülen kronik hastalıklardan biridir. Her yıl binlerce kişi çeşitli nedenlerle alerjik reaksiyon göstererek sağlık kuruluşlarına başvurmaktadır. Alerji vücudun normalde zararlı olmayan bir şeye zararlıymış gibi tepki ve reaksiyon göstermesidir. Peki alerjiye ne iyi gelir? Bu yazımızda evde alerjiye iyi gelen şeyler, alerjiye iyi gelen bitkiler ve doğal yöntemler hakkında detaylı bilgi bulabileceksiniz.

Bağışıklık sisteminin tepki gösterdiği alerjen adı verilen maddeler ilaçlardan yiyeceklere, tozda çevresel faktörlere kadar çok çeşitli olabilir. Bağışıklık sistemi bu alerjenlere aşırı tepki verir ve alerji belirtileri ve alerjik reaksiyon ortaya çıkaran bir kimyasal olan “histamin” maddesini üretir.

Alerjik reaksiyon hava yolları, burun, cilt, ağız ve sindirim sistemi gibi vücudun çeşitli organlarında ve kısımlarında gözlenebilir. Alerji yapan şeyler yaygın olarak şunlardır:

 • Havada bulunan alerjenler,
 • Hayvan salyası,
 • Böcek ısırıkları,
 • Gıda alerjileri,
 • İlaç alerjileri,
 • Metal/kimyasal alerjenler.

Alerjenlere verilen tepki her insanda aynı değildir. Ancak çoğunlukla bazı alerji belirtileri herkeste ortaktır. Örneğin havadaki alerjen maddeler hapşırık, burun kaşıntısı, burun akıntısı, öksürük, cilt döküntüsü veya kızarıklığı, nefes darlığı, gözlerin sulanması veya gözlerin kızarması gibi belirtilere yol açmaktadır.

Alerjik reaksiyonlar hafifle alınmamalıdır. Bazı kişilerde alerjiler anafilaksis adı verilen ölümcül bir duruma yol açabilir. Anafilaksis şoka neden olur, kan basıncının aniden düşmesine ve nefes alıp verişin zorlaşmasına yol açar. Solunum yollarının ve hatta kalbin durmasına neden olabilir. Siz veya yakınınızdaki biri anafilaksis belirtileri gösteriyorsa derhal ambulans çağırılmalıdır.

Alerjiye ne iyi gelir? Alerjiye İyi Gelen Şeyler

Hafif alerjik reaksyonlarda evde uygulanabilecek doğal ve bitkisel yöntemlerle çabuk bir rahatlama sağlanabilir. Aşağıda alerjiye iyi gelen şeyler hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

1 Ilık Duş veya Soğuk Kompres

Ciltte alerjik reaksiyon özellikle alerjen maddeye temas edilmesi halinde meydana gelir. Genellikle ciltte kırmızı lekeler, kaşıntı ve şişliklere neden olur. Bazı durumlarda alerjik reaksiyon görülen bölgede sıcaklık hissedilebilir.

Ciltte kızarıklık ve kaşıntıyı azaltmak için ılık bir duştan veya soğuk kompresten daha iyi bir şey yoktur diyebiliriz. Soğuk su kan damarlarını toparlayarak histamin maddesinin kan damarlarından dışarı çıkmasını engeller. Böylece alerjik reaksiyonun şiddeti azalır.

 • Alerjiye iyi gelen şeyler arasındaki soğuk kompres uygulaması için temiz bir bezi soğuk suya batırın ve 15-30 dakika boyunca reaksiyon görülen bölgenin üstünde bekletin. Bu işlemi istediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz.
 • Enflamasyonu azaltmak için günde 1-2 kere soğuğa yakın ılık bir duş alabilirsiniz.

2 Tuzlu Su

Havadaki alerjen maddelerden kaynaklanan hapşırık, burun kaşıntısı, burun akıntısı, öksürük gibi alerji belirtileri için tuzlu su etkili bir yöntemdir.

Alerjiye iyi gelen şeyler arasındaki tuzlu su burun kanallarındaki tahriş edici maddeleri temizleyerek alerji belirtilerini azaltır. Bakterileri öldürmeye yardımcı olur, mukusu inceltir ve burun akıntısını hafifletir.

2008 yılında World Mycotoxin Journal dergisinde yayınlanan bir araştırmada tuzlu suyun kronik rinosinüzit belirtileri ve reaksiyonlarında etkili bir yardımcı tedavi olduğu belirtilmiştir.

2012 yılında American Journal of Rhinology & Allergy dergisinde yayınlanan bir araştırmada ise izotonik su ile burnu temizlemek alerjik rinit tedavisi için destekleyici bir yöntem olarak vurgulanmıştır.

 1. 2 bardak suyun içerisine 1 çay kaşığı tuz ekleyin.
 2. Bu karışımdan az bir miktarda burun deliklerinizden içeri alın.
 3. Tek burun deliğinizden aldığınız tuzlu suyu diğer burun deliğinden boşaltmaya çalışın.
 4. Fazla suyu burnunuzdan atın.
 5. Aynı işlemi diğer burun deliği için de tekrarlayın.
 6. Bu işlemi günde birkaç kere tekrarlayabilirsiniz.

Dikkat: Her işlemde tuzlu su tekrar hazırlanmalıdır.

3 Sarımsak

sarımsakAlerjiye iyi gelen bitkiler arasında ilk sırada sarımsak yer almaktadır. Kersetin adlı etken maddesiyle sarımsak anti-alerjen, antiviral ve mide koruyucu özelliklere sahiptir. Hücre zarlarını stabilize ederek histamin gibi enflamatuvar maddelerin salgılanmasını azaltır.

2012 yılında International Journal of Food Science and Technology dergisinde yayınlanan bir araştırmada taze sarımsağın beta-heksoamidaz adı verilen bir maddenin salgılanmasını azalttığı belirtilmiştir. Bu maddenin önlenmesi alerjik reaksiyonların azaltılması için önem taşımaktadır.

Ayrıca sarımsak bol miktarda C vitamini içerdiğinden bağışıklık sistemini destekler.

 • Çeşitli alerjik reaksiyon belirtilerini azaltmak için 1-2 hafta boyunca her gün 2-3 diş çiğ sarımsak tüketiniz.
 • 3-4 adet taze sarımsağı 1 bardak suyun içinde 10 dakika kaynatın. Süzün ve içerisine bal ekleyin. 1 hafta boyunca bu karışımı için.
 • Sarımsağın tadını veya kokusunu sevmiyorsanız doktorunuza danışarak sarımsak gıda takviyesi kullanabilirsiniz.

4 Zerdeçal

zerdeçal turmericAlerjiye iyi gelen bitkiler arasındaki zerdeçal kurkumin etken maddesiyle güçlü bir antioksidan ve anti-enflamatuvardır. Alerji belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

Zerdeçal vücuttan alerjen maddelerin atılmasına yardımcı olarak rahatlama sağlar. Bağışıklığı da güçlendirir.

2008 yılında Molecular Nutrition & Food Research dergisinde yayınlanan bir araştırmada kurkumin maddesinin histamin salgılamasını azaltarak anti-alerjik özelliklere sahip olduğu vurgulanmıştır.

 • Bir bardak ılık sütün içine 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyin ve günde iki kere için.
 • Yemeklerinizde ve salatalarınızda bolca zerdeçal kullanabilirsiniz.

Dikkat: Kan inceltici ilaç kullanan kişiler zerdeçal tüketmeden önce doktora danışmalıdır.

5 Zencefil

zencefil gingerZencefil çeşitli alerjik reaksiyon türlerinde hızlı rahatlama sağlayan bir diğer doğal çözümdür. Alerjiye iyi gelen bitkiler arasında yer alan zencefil doğal bir anti-histamindir ve hatta ezcanelerde satılan anti-histamin ilaçlardan bile daha etkili olduğu belirtilmektedir.

Alerjiye iyi gelen şeyler arasındaki zencefil antiviral, antibakteriyel, anti-enflamatuvar ve bağışıklık güçlendirici özelliklere sahiptir. Alerji bağlantılı burun tıkanıklığı, burun akıntısı, öksürük ve baş ağrısı gibi problemlerin giderilmesinde etkilidir.

2016 yılında Journal of Nutritional Biochemistry dergisinde yayınlanan bir araştırmada zencefilin alerjik rinit belirtilerini azaltmaya yardımcı olduğu belirtilmiştir.

zencefil çayı ginger tea

 • 1 yemek kaşığı rendelenmiş zencefili 1 bardak suya ekleyin. Kaynatın ve 5 dakika demlenmesini bekleyin. Süzün ve içerisine bal ve limon suyu ekleyin. Bu çayı alerji mevsimi süresince günde 2-3 kere içebilirsiniz.
 • Gün içerisinde küçük zencefil parçaları çiğneyebilir ve zencefili yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

6 Isırgan Otu

Alerjiye iyi gelen bitkiler arasındaki ısırgan otu çeşitli alerjen maddelere karşı oldukça etkili bir bitkidir.

Doğal bir antihistamin olan ısırgan otu vücutta üretilen histamini azaltır. Burun tıkanıklığı, öksürük, hapşırık ve kaşıntı gibi belirtileri gidermeye yardımcı olur.

2009 yılında Phytotherapy Research dergisinde yayınlanan bir araştırmada ısırgan otundaki bioaktif bileşenlerin alerjik rinit bağlantılı reaksiyonları azaltmaya yardımcı olduğu belirtilmiştir.

Alerjiye iyi gelen bitkiler arasındaki ısırgan otu çayını günde 2-3 bardak içebilirsiniz. Isırgan otu çayı hazırlamak için 1 yemek kaşığı kurutulmuş ısırgan otu yaprağını 1 bardak sıcak suya ekleyin. Üzerini örtün ve 5 dakika bekleyin. Süzün. İçerisine bal ekleyerek için.

Dikkat: Isırgan otu hamileler ve küçük çocuklar için uygun değildir.

7 Doğal Bal

bal

Evde bir kavonoz doğal bal bulundurmak alerji mevsimlerinde çok işinize yarayacaktır.

Doğal bal arı polenleri sayesinde havadaki alerjenlere karşı son derece etkilidir. Bağışıklık sistemini diğer polenlere karşı duyarsızlaştırır. Ayrıca içerdiği enzimler sayesinde genel olarak bağışıklık fonksiyonlarını iyileştirir.

2013 yılında Annals of Saudi Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırmada yüksek dozda bal tüketiminin alerjik rinit belirtilerini azalttığı ve alerjik rinit tedavisinde tamamlayıcı olarak uygulanabileceği belirtilmiştir.

 • Günde 2 kere 1 çay kaşığı doğal bal tüketiniz.
 • Alternatif olarak 1 yemek kaşığı bal ile 1 limon suyunu bir bardak ılık suya ekleyin. İyice karıştırın ve günde 2 kere için.

8 Elma Sirkesi

Alerjiye iyi gelen şeyler arasındaki bir diğer yöntem organik elma sirkesi yöntemidir. Antihistamin özellikleri sayesinde doğal elma sirkesi hızlı bir rahatlama sağlar ve vücudun bağışıklık tepkisini düzenler. Alerji ile ilgili kaşıntı, cilt kızarıklığı, hapşırık, burun akıntısı gibi belirtileri azaltmaya yardımcı olur.

elma sirkesi

Elma sirkesi vücudun pH dengesini kurmaya yardımcı olarak bağışıklık sistemini doğru bir şekilde çalıştırır.

 • Bir parça pamuğun üzerine birkaç damla organik, süzülmemiş elma sirkesi damlatın ve alerjik reaksiyon görülen cilde sürün. Birkaç dakika bekleyip yıkayın. Bu işlemi ihtiyaç duydukça tekrarlayabilirsiniz.
 • Bir bardak suyun içine 2 çay kaşığı organik, süzülmemiş elma sirkesi ekleyin. Bu karışımı günde 2 bardak için.

9 Yulaf Banyosu

yulaf banyosuAlerjiye iyi gelen şeyler arasındaki yulaf banyosu enflamasyon, kızarıklık, ağrı, kaşıntı ve cilt kuruluğu gibi alerji belirtilerini yatıştırmak ve hafifletmek için etkilidir.

Yulaf banyosu cildi nemlendirmeye ve enflamasyonu azaltmaya da yardımcı olur.

 1. 1 bardak yulaf tozunu ılık suyla doldurduğunuz küvete ekleyin.
 2. İçine birkaç damla lavanta yağı ekleyin.
 3. 20-30 dakika boyunca küvette bekleyin.
 4. Ilık suyla durulanın ve kurulanın.
 5. Cildinize nemlendirici uygulayın.

10 Yağ Çekme

Yağ çekme daha çok ağız sağlığı ile ilgilidir. Ancak alerjik reaksiyonlarda da etkili olduğu bilinmektedir. Bu kadim tedavi yöntemi vücuttan tahriş edicilerin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir.

 1. 1 yemek kaşığı doğal, organik elma sirkesi veya susam yağını ağzınıza alın.
 2. 15-20 dakika boyunca yağı ağzınızda gezdirin ve tükürün.
 3. Daha sonra ağzınızı ılık suyla durulayın.
 4. Bu işlemi her sabah dişlerinizi fırçalamadan önce yapabilirsiniz.

Dikkat: Bu işlem sırasında yağ yutulmamalıdır.

Alerjiye İyi Gelen İlave Öneriler

 • Alerjik reaksiyonları önlemenin ve gidermenin en iyi yollarından biri alerjiye neyin sebep olduğunu tespit edip bu alerjenden uzak durmaktır.
 • Çoğu hafif alerjik reaksiyon eczanelerde satılan reçetesiz antihistamin ilaçlarla tedavi edilebilmektedir. Hamileler ve karaciğer hastaları antihistamin ilaç kullanmadan önce doktora danışmalıdır.
 • Cilt alerjileri için zeytinyağı kullanılabilir. E vitamini ve antioksidan yönünden zengin olan zeytinyağı cildin yenilenmesini hızlandırır.
 • Düzenli olarak aloe vera jeli kullanımı da cilt alerjilerini azaltmaya yardımcı olur.
 • Kronik olarak kuru ciltler için havayı nemlendiren nem cihazı kullanabilirsiniz.
 • Hidrokortizon kremleri durmak bilmeyen kaşıntı vakalarında etkilidir.
 • C vitamini yönünden zengin yiyecekler birer doğal antihistamindir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Boğazda şişme, kalp atış hızında değişme, dil ve dudaklarda şişme, gözlerde şişme gibi şiddetli alerjik reaksiyonlarda acilen hastaneye gidilmelidir.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here