Allegra Alerji İlacı Kullanımı ve Yan Etkileri

0
5654
Allegra alerji ilacı

Allegra alerji ilacı (feksofenadin) vücuttaki doğal bir kimyasal olan histaminin etkilerini azaltan bir antihistamin ilaçtır. Histamin hapşırma, kaşıntı, gözlerde sulanma ve burun akıntısı gibi semptomlara yol açabilmektedir (Allegra ambalajı yukarıdaki görselden farklılık gösterebilir).

Allegra İlacı Ne İçin Kullanılır?

Allegra alerji ilacı yetişkinlerde ve çocuklarda mevsimsel alerji (bahar alerjisi) semptomlarını tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Bununla birlikte Allegra yetişkinlerde ve çocuklarda kronik idiopatik ürtiker kaynaklı cilt kaşıntısı ve kabarmaları tedavi etmek için de kullanılmaktadır.

Allegra alerji ilacı bu yazıda listelenmeyen başka amaçlar için de kullanılabilir.

Allegra Alerji İlacı Hakkında Önemli Bilgiler

İlaçlara karşı alerjiniz varsa veya böbrek hastasıysanız Allegra kullanmadan önce doktorunuza başvurunuz.

Allegra alerji ilacını meyve suları ile birlikte almayınız.

Başka ilaçlar Allegra’yı etkileyebilir. Bu nedenle kullandığınız diğer ilaçlar hakkında doktorunuza bilgi veriniz. Reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler buna dahildir. Doktorunuza danışmadan Allegra dahil hiçbir ilaca başlamayınız.

Allegra ilacını fazla dozda aldıysanız veya kabarıklık, nefes zorluğu, elde, yüzde, dilde veya boğazda şişlik gibi alerjik reaksiyonlar görmeniz halinde derhal bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Semptomlarda bir iyileşme görülmüyorsa veya Allegra aldıktan sonra durumunuz kötüleşiyorsa doktorunuza danışınız. Allegra ilacını önerilen dozdan fazla kullanmayınız.

Allegra Kullanmadan Önce

İlaçlara karşı alerjiniz varsa veya böbrek hastası iseniz Allegra ilacının sizin için güvenli olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışınız.

Hamilelikte Allegra Kullanımı

Hamilelikte Allegra kullanımının doğmamış bebeğe zarar verip vermediği bilinmemektedir. Hamileyseniz veya Allegra kullandığınız dönemde hamilelik düşünüyorsanız bu konuda doktorunuza bilgi veriniz. Feksofenadin maddesinin anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermediği bilinmemektedir. Hamilelikte ve emzirme döneminde Allegra ilacı kullanmadan önce doktorunuza bilgi veriniz. (Hamilelikte alerji ilacı kullanımı hakkında bilgi için tıklayınız)

Allegra tabletleri ve kapsülleri 6 yaş ve sonrasında çocuklarda bahar nezlesi semptomlarını tedavi etmek için kullanılabilir. Allegra'nın oral süspansiyonu (sıvı hali) 2 ila 11 yaş arasındaki çocuklarda kullanılabilir. Çocuklarda kronik idiopatik ürtiker tedavisinde sıvı Allegra alerji ilacı kullanılabilir. Doktorunuza danışmadan çocuklarda Allegra ilacı kullanmayınız.

Allegra Nasıl Kullanılır?

Allegra alerji ilacı tam olarak prospektüsünde belirtildiği şekilde veya doktorunuzun tavsiye ettiği biçimde kullanılmalıdır. Allegra’yı önerilen dozdan az veya fazla kullanmayınız.

Tableti bir bardak su ile alabilirsiniz. İlacı yalnızca su ile alınız ve başka bir sıvı kullanmayınız. Oral süspansiyonu doz ölçümünden önce iyice çalkalayınız. Doğru dozu aldığınızdan emin olmak için işaretli bir kaşık veya ilaç kapağı kullanabilirsiniz. İlacı ölçerken yemek kaşığı kullanmayınız. Doz ölçücü bir kaşığınız yok ise, eczaneden temin edebilirsiniz.

Feksofenadin oral tablet (Allegra ODT) kullanırken:

  • İlacı alana kadar tableti kendi ambalajı içerisinde saklayınız. Kullanacağınız zaman paketi açın ve folyoyu sıyırarak açın. İlacı ittirerek açmayın. Bu tabletin kırılmasına neden olabilir.
  • Elleriniz kuru olacak şekilde tableti yerinden çıkarın ve ağzınıza atın. Tablet derhal çözülmeye başlayacaktır.
  • Tableti bütün halinde yutmayın. Tableti çiğnemeyin. Çözülmesini bekleyin.
  • Tablet çözüldükçe yutkunun.

Allegra çözülen tableti aç karnına, yemekten 1 veya 2 saat önce kullanabilirsiniz.

Semptomlarda iyileşme olmuyorsa veya Allegra ilacı kullandıktan sonra kötüleşiyorsa ilacı almayı durdurun. Allegra’yı önerilen dozdan fazla kullanmayın.

Allegra’yı oda ısısında, nemden ve ısıdan uzak tutarak saklayın. İlaç şişesinin ağzını sıkıca kapatın.

Allegra zamanında alınmazsa ne olur?

Nezle veya alerji ilaçları ihtiyaç duyuldukça alındığından ilaç belirli bir programa bağlı olmayabilir. İlacı düzenli olarak alıyorsanız ve zamanı geldiğinde ilacı almadıysanız, hatırladığınız anda ilacı kullanın. Bir sonraki ilaç saatiniz yaklaştıysa önceki ilacı almayın. Almadığınız ilaç yerine bir sonraki ilaç saatinde fazla doz alınmamalıdır. Allegra ilacı fazla dozda alındığında ağız kuruluğu, baş dönmesi gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Allegra Kullanırken

Allerga kullandıktan sonraki 15 dakika içerisinde antasit kullanmayın. Antasitler vücudunuzun Allegra’yı abzorbe etmesini zorlaştırabilir.

Meyve suyu ve belirli antasitler vücudun fenoksadini kullanmasını zorlaştırabilir. Allegra ilacı meyve suları ile birlikte alınmamalıdır.

Doktorunuz tavsiye etmedikçe Allegra ile birlikte başka grip, nezle veya alerji ilacı kullanmayın.

Allegra Yan Etkileri

Allegra kullanımına bağlı olarak kabarıklık, nefes darlığı, yüzde, dudaklarda, dilde veya boğazda şişme gibi reaksiyonlar ortaya çıkması halinde acil tıbbi yardım alınız. Allegra ilacı  kullanımından sonra ateş, üşüme, vücut ağrıları, öksürük gibi belirtiler ortaya çıkması halinde Allegra ilacı kullanımını durdurunuz

Allegra yan etkileri arasında şunlar da yer alabilir:

  • Mide bulantısı, ishal, mide ekşimesi,
  • Adet sancıları,
  • Baş dönmesi, halsizlik,
  • Baş ağrısı
  • Kas veya sırt ağrıları

Allegra ilacı bu yazıda listelenmeyen başka yan etkilere sahip olabilir. Allegra yan etkileri hakkında bilgi almak için 0 800 314 00 08  Sağlık Bakanlığı İlaç Yan Etki Hattını arayabilirsiniz.

Kaynaklar:


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here