Aloe Veranın Cilde Faydaları Saymakla Bitmiyor

0
4676
Aloe Veranın Cilde Faydaları Saymakla Bitmiyor
Aloe Veranın Cilde Faydaları Saymakla Bitmiyor

Antik Mısır’da “ölümsüzlük bitkisi” olarak adlandırılan aloe vera bitkisi birçok amaçla kullanılmaktadır. O zamandan beri aloe vera birçok tedavi kapsamında kullanılmış, özellikle güneş yanıkları için önde gelen tedavilerden biri olmuştur. Bu yazımızda aloe veranın cilde faydaları hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Aloe vera Liliaceae ailesine ait bir kaktüs bitkisidir. Afrika ve Hindistan gibi kuru iklimlerde yeşitir ve yüzyıllardır tıbbi amaçlarla kullanılmaktadır.

Aloe Vera bir kaktüs bitkisidir.
Aloe Vera bir kaktüs bitkisidir.

Aloe vera bitkisi yapraklarının içinden berrak bir jel salgılar. Aloe vera bitkisinden bir parça kopararak yaraları iyileştirmek ve cildi düzgünleştirmek için kullanılmaktadır. Aloe veranın cilde faydaları bununla da sınırlı değildir.

Aloe veranın cilde faydaları hakkında çok çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalarda aloe vera bitkisinin çok çeşitli cilt problemlerini tedavi etmekte kullanılabileceği gibi kozmetik amaçlarla kullanılabileceği, saç ve saç derisi problemlerinde yararlanılabileceği tespit edilmiştir.

Ayrıca aloe vera bitkisi yaraların, yanıkların, küçük cilt enfeksiyonlarının, kistlerin, diyabetin ve insanlarda kan yağlarının yükselmesinin tedavisinde kullanılabileceği belirtilmektedir. Ayrıca aloe veranın cilde faydaları arasında egzama, genital uçuk, kepek, sedef, aftöz ülser, cilt ülseri ve diğer benzer sağlık sorunlarında tedavi edici özellikleri de yer almaktadır

Bu yazımızda aloe vera bitkisinin cilde faydaları hakkında bir derleme hazırladık.

Güneş Yanıklarında Aloe Vera

Aloe veranın cilde faydaları arasında en yaygın kullanım alanı güneş yanıklarıdır. Aloe vera cildin epitel dokusu üzerindeki güçlü iyileştirici aktivitesi sayesinde güneş yanıklarını tedavi etmektedir. Cilt üzerinde koruyucu bir tabaka görevi görmekte ve kaybettiği nemi geri kazanmasına yardımcı olmaktadır. Alo vera bitkisinin antioksidan özellikleri cildin daha hızlı iyileşmesini sağlamaktadır.

Nemlendirici Olarak Aloe Vera Bitkisi

Aloe vera yağlı bir his bırakmadan cildin nemlenmesini sağlar. Bu nedenle yağlı cilt yapısına sahip kişiler için mükemmel bir nemlendiricidir. Mineral bazlı makyaj malzemeleri kullanan kadınlar için aloe vera bitkisi bir nemlendirici görevi görür. Ayrıca makyaj öncesinde uygulandığında cilt kurumasını önler. Aloe veranın cilde faydaları erkekler için de bilinmektedir. Erkeklerde aloe vera bitkisi traş sonrasında kullanılabilir. Aloe vera bitkisinin sahip olduğu iyileştirici özellikler tıraş sırasında oluşan küçük kesiklerin de iyileşmesine yardımcı olur.

Aloe Vera İle Akne Tedavisi

Aloe veranın cilde faydaları içeriğindeki iki hormon tarafından sağlanmaktadır: auksin ve Gibberellins. Bu iki hormon yaraları iyileştirici ve ciltteki enflamasyonu azaltıcı etkilere sahiptir. Aloe vera bitkisindeki giberellin yeni hücrelerin gelişimini uyaran bir büyüme hormonu görevi görür. Cildin çabucak iyileşmesini sağlar. Ayrıca iyileşen aknelerin ardında iz bırakmasını önler.

Aloe vera jeli yatıştırıcı özelliğe sahip olduğundan cilt enflamasyonlarını, ciltteki kabarmaları ve kaşıntıları önler, cildin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Sedef, anke ve egzama tedavisinde kullanılan Ayurvedic ilacının içerisinde de aloe vera bitkisi kullanılmaktadır.

Aloe Vera İle Yaşlanmayla Mücadele

İnsanlar yaşlandıkça ciltlerinin esnekliğini kaybettiğini ve ciltte bazı küçük kırışıklıkların oluştuğunu fark ederler. Aloe vera jeli beta karoten, C vitamini ve E vitamini gibi cildin doğal sıkılığını ve nemini koruyan bol miktarda antioksidan içermektedir.

Aloe Vera İle Çatlakların Görünümünü Azaltmak

Cildimiz büyüme ve gelişme sürecinde gerektiği şekilde esneyip sıkışan elastik bir yapıdadır. Ancak hamilelik, hızlı kilo alma veya hızlı kilo verme sebebiyle cildin fazla gerilmesi durumunda cildin esnekliği zarar görür. Bu da cilt üzerinde rahatsız edici çatlakların oluşmasına yol açar. Bu çatlaklar ani ve aşırı gerilmeye bağlı olarak cilt tabakası üzerindeki küçük çizikler şeklinde görünür. Aloe vera jeli bu çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

Cilt Tonunun Açılmasında Aloe Vera

Cilt tonunuzun açılmasını istiyorsanız aloe vera gibi doğal çözümlere baş vurabilirsiniz. Aloe vera jeli ve taze limon suyu kullanarak bir maske hazırlayın. Yüzünüze uygulayıp 15 dakika bekletin. Bu maske güneşten kaynaklanan bronzlaşmaların da daha hızlı yok olmasına yardımcı olmaktadır.

Aloe Veranın Cilde Faydaları: Kuru Ciltler İçin Aloe Vera

Kuru ve çatlayan bir cildiniz mi var? Aloe veranın cilde faydaları içinde en önemlisi kuru ciltler için nemlendirme özelliğidir. Bir kap içerisine dörtte bir karite yağı, dörtte bir aloe vera jeli, dört damla lavanta yağı ve dört damla buhur yağı ekleyip karıştırın. Cildinizde kuruyan bölgelere doğrudan uygulayın. Bu karışım kuru cildinizin nem kazanmasına yardımcı olacak ve cildinizin sahip olduğu nemi kaybetmesini önleyecektir.

Çatlayan Dudaklar İçin Aloe Vera

Özellikle kışın dudaklarda çatlama acı verici ve can sıkıcı olabilir. Kendi lipbalmınızı kendiniz yapabilirsiniz. Bunun için aloe vera, karite yağı, kakao yağı ve Hindistan cevizini karıştırıp dudaklarınıza uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera İle Saç Bakımı

Aloe vera jelini doğrudan saç derisine uygulamak saç foliküllerinin nemi geri kazanmasına, hasarlı saç foliküllerinin onarılmasına ve saçın sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. En iyi sonucu almak için aloe vera jelini temel yağlarla karıştırarak saçınıza uygulayabilirsiniz.

İncelen saç telleri ve aşırı saç dökülmesi için de aloe vera kullanılabilir. Bazı durumlarda saç dökülmesi vücut ısısının fazla yükselmesinden kaynaklanmaktadır. Aloe vera bitkisi jeli doğal bir serinleticidir ve başınıza doğrudan uyguladığınızda ısıyı dengeleyerek saç dökülmesini azaltabilir. Ayrıca aloe vera jeli saç derisindeki yaraların iyileşmesini ve saç derisinin nem kazanmasını sağlayarak kepek sorununu da azaltmaktadır.

Sağlık İçin Aloe Vera

Aloe vera bitkisinin içindeki jel içerisinde 75 farklı besin öğesi bulundurur. Bunlar arasında vitaminler, mineraller, enzimler, şeker, antrakinon veya fenolik bileşenler, lignin, saponin, sterol, aminoasitler ve salisilik asit yer almaktadır.

Diş ve Diş Eti Hastalıklarında Aloe Vera Jeli

Etnofarmakoloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre aloe vera bitkisi jeli jinjivit, periyodontit gibi diş eti hastalıklarının tedavisine yardımcı olmaktadır. Aloe vera bitkisi jeli kanamayı, enflamasyonu ve diş etlerinde şişmeyi azaltmaktadır. Normal temizliğin zor olduğu bölgeler için güçlü bir antiseptiktir. Aloe vera bitkisi jeli içerisindeki mantar önleyici bileşenler takma diş stomatiti, aftöz ülser, ve ağızdaki çatlak ve yarık köşeler için oldukça tedavi edicidir.

Sindirim İçin Aloe Vera

Aloe veranın sindirime faydaları oldukça şaşırtıcıdır. Aloe vera bitkisinin sindirime yardımcı olduğu ve ülsere iyi geldiği belirtilmektedir. Bazı kişiler aloe vera bitkisi jelini laksatif olarak kullanırken bazıları sindirim sistemini iyileştirmek için kullanmaktadır. Aloe vera suyu artirit ve romatizma için de önerilmektedir.

Aloe Vera İçeceğinin Faydaları

Taze elde edilmiş aloe vera jeli sağlık için bir çok faydası olan bir içeceğe dönüştürülebilir.

Birkaç yaprak aloe vera alın ve bunları bir bıçak yardımıyla keserek açın. Aloe vera jelini yapraktan çıkarın ve geniş bir kaba ekleyin. İçerisine 2 bardak su ekleyerek çatal yardımıyla homojen hale gelene kadar karıştırın. İçine tatlandırmak için bal veya başka tatlandırıcılar ekleyebilirsiniz. Bu karışımı günde 1 bardak içebilirsiniz.

Aloe Vera Bitkisinin Kesilmesi
Aloe Vera Bitkisinin Kesilmesi

Aloe vera içeceğinin faydaları şu şekilde özetlenebilir:

  • Karaciğer, böbrek ve mesanede detoks etkisi yapar
  • Kanı temizler
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Kolesterolü düşürür
  • Migreni azaltır
  • Görmeyi iyileştirir
  • Laksatif etki yapar
  • Sindirimi kolaylaştırır

 


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here