Alüminyum Folyonun Zararları Nelerdir?

Yemek pişirirken alüminyum folyo kullanımı son derece yaygın olmakla birlikte alüminyum folyo zararları nedeniyle kullanılmaması önerilmektedir. Alüminyum folyo zararları hakkındaki araştırmalar bu ürünlerde bazı toksik metal maddeler bulunabileceğini ortaya koymuştur. Özellikle baharatlı ve asitli yiyecekleri pişirirken veya ısıtırken alüminyum folyo kullanmak son derece zararlıdır. Bu vücudunuza alüminyum girmesine neden olur. Vücutta alüminyum bulunması kemik erimesi ve Alzaymır hastalığına neden olmaktadır.

Alüminyum yalnızca balık veya eti sarmak için değil, yiyecekleri fırına veya mangala koymak için de kullanılmaktadır. Ayrıca ucuz tencere ve tavaların üretiminde de alüminyum kullanılmaktadır. Diğer yandan fırında kullanılabilir alüminyum kapların içerisinde satılan işlenmiş yiyeceklerin üretiminde de alüminyum kullanılır. Alüminyum bazı ilaçlarda, antasitlerde, kozmetik ürünlerinde ve deodorantlarda kullanılmaktadır.

Alüminyum az miktarda sindirildiğinde vücut tarafından dışarı atılabilmektedir. Ancak yine de bu toksik maddenin vücutta birikmesi çeşitli vücut fonksiyonlarında bozulmaya neden olabilir.

Örneğin alüminyum içeren yiyeceklerin çok miktarda tüketilmesi veya kalitesiz alüminyum kaplarda pişirilen yemekler yiyen kişilerin vücudunda daha fazla alüminyum bulunduğu tespit edilmiştir.

Yazımızın devamında alüminyum folyo zararları hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz:

Alüminyum Folyo Zararları ve Tehlikesi

Alüminyum folyo zararları özellikle alüminyum folyonun ısınması sonucu ortaya çıkmaktadır. Isıtma işlemi alüminyum folyodaki maddelerin yiyeceklere nüfuz etmesine neden olur.

International Journal of Electrochemical Science dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre alüminyum folyo zararları neticesinde yiyeceklere oldukça yüksek miktarda alüminyum bulaşabilir. Araştırmalara göre yiyeceklere bulaşan alüminyum miktarı

  • Yiyeceğin türüne,
  • Pişirme yöntemine,
  • Pişirme ısısına
  • İçindeki meyve ve sebzelerin çeşidine

Göre değişiklik göstermektedir.

Örnek vermek gerekirse 200 derecede 40 dakika boyunca alüminyum folyo içinde pişirilen kırmızı et içinde pişirme öncesine göre %380 daha fazla alüminyum olduğu gösterilmiştir. Beyaz et, özellikle tavuk göğsü alüminyum folyo ile pişirildiğinde içindeki alüminyum %200 oranında artış göstermektedir. Alüminyum folyo zararları hem kırmızı et hem de beyaz et için geçerlidir.

Yapılan araştırmalara göre alüminyum folyo zararları asitli yiyecekler için de geçerlidir. Yani içinde limon veya domates bulunan yiyecekler alüminyum folyo ile buluştuğunda çok daha zararlı hale gelmektedir.

Alüminyum folyo ile pişirilen yiyeceklere bulaşan alüminyum nedeniyle vücuda metal girişi olmaktadır. Alüminyum folyo zararları asitli yiyeceklerde daha fazla görülmektedir.

Alüminyumun Vücuda Zararları

Alüminyum yeryüzünde doğal olarak ortaya çıkan bir metaldir ve hava, su, yiyecekler ve toprak yoluyla hepimiz bir miktar alüminyuma maruz kalırız. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre günlük maruz kalınan alüminyum miktarı her 1 kg vücut ağırlığı için 1 mg olmalıdır. Yapılan araştırmalar çoğu kişinin yiyecekler yoluyla günlük 9 mg alüminyuma maruz kaldığını göstermektedir.

Peki alüminyum folyo zararları nedeniyle vücudumuza alüminyum girmesi tehlikeli midir?

Alüminyum folyoda yemek pişirmek vücuttaki alüminyum miktarının tehlikeli düzeye ulaşmasına neden olabilir.

Alüminyumun Sağlığa Zararları

Alüminyum toksikliği sağlığa zararlıdır. Alüminyum merkezi sinir sistemine zarar vererek Alzaymır hastalığına ve kemik hastalıklarına neden olur.

1. Alüminyum Beyne Zararlıdır

Beyin Sağlığı
Beyin Sağlığı

Bilim adamları vücutta alüminyum birikmesi sonucu beynin zarar gördüğünü tespit etmiştir. Vücutta alüminyum birikmesi öğrenme güçlüğü, hafıza bozuklukları, merkezi sinir sistemi bozuklukları, Parkinson hastalığı ve Alzaymır Hastalığına neden olabilir.

Uluslararası Alüminyum Hastalığı Dergisi’nde alüminyum folyo zararları hakkında yayınlanan bir araştırmada Alzaymır hastalarının beyin hücrelerinde alüminyum bulunduğu tespit edilmiştir.

Alüminyum mide-bağırsak yoluyla kan dolaşımına karışarak beyne ulaşabilir. Bu durum özellikle bebeklerde, yaşlılarda ve böbrek hastalarında şiddetli sağlık sorunlarına yol açar.

Nörotoksikoloji dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre vücutta alüminyum birikmesi beyin fonksiyonunu etkilemekte, beyinde davranışsal, nöropatolojik ve nörokimyasal değişikliklere neden olmaktadır.

2. Alüminyum Kemik Erimesine Neden Olabilir

Alüminyum folyo zararları içerisinde bir diğeri alüminyum ve kemik erimesi ilişkisidir. Kemiklerimizin güçlü olması için kalsiyum gerekir. Ancak alüminyum vücuttaki kalsiyum miktarının düşmesine neden olmaktadır. Kalsiyumun azalması ileri yaşlarda kemik erimesi hastalığına yol açabilir.

Alüminyum Folyo Yerine Ne Kullanılabilir?

Alüminyum folyo zararları nedeniyle alüminyum folyo kullanmak istemiyorsanız çeşitli alternatiflerden yararlanabilirsiniz. Alüminyum folyo yıllar boyu ucuz ve kullanımı kolay bir ürün olması nedeniyle tercih edilmiştir. Bununla birlikte artık alüminyum folyo zararları nedeniyle alternatifler önerilmektedir:

  • Yiyeceklerinizi ısıya dayanıklı cam veya porselen kaplarda ısıtınız.
  • Alüminyum kap içinde satılan yiyecekleri ısıtacağınız zaman kesinlikle kabından çıkarıp çelik veya döküm tencerede veya tavada ısıtınız.
  • Alüminyum folyoyu yalnızca soğuk yiyecekler için ve kısa süreli olarak kullanınız.
  • Evinizde bulunan alüminyum tencere ve tavaları kullanmayınız. Bunun yerine yüksek kaliteli çelik tencere veya döküm tencere kullanabilirsiniz.

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Yemekten Sonra Mide Bulantısı Ciddi Bir Hastalığın Belirtisi Olabilir mi?

Yemekten sonra mide bulantısı öğünlerinizi endişe verici hale getirebilir. Elbette günün diğer zamanlarında da mide bulantısı yaşamanız mümkündür....

Lahana Suyunun Faydaları: Duyanlar İnanamıyor!

Lahana suyu kanseri önlemeden ülser tedavisine ve kötü kolesterolü düşürmeye kadar birçok faydaya sahiptir. Bu yazımızda lahana suyunun...

Limonlu Suyun Faydaları Sizi Çok Şaşırtacak

Limnlu su C vitamini ve antioksidanlarla dolu tazeleyici bir içecektir. Her sabah aç karnına limonlu su içmek güne...

Mısır Şurubunun Zararları Saymakla Bitmiyor – Mutlaka Okuyun!

Yüksek früktoz içeren mısır şurubu doğal şekerin yerine kullanılan yapay bir tatlandırıcıdır. Mısırın öğütülüp mısır nişastasına dönüştürülmesi, ardından...