Ananasın Faydaları Saymakla Bitmiyor! Yararlı Ananas Tarifleri

Ananas antioksidanlarla, vitaminlerle ve sağlıklı besin öğeleriyle dolu lezzetli, tropikal bir meyvedir. Ananas anti-enflamatuvar özellikleri, sindirime faydaları ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi nedeniyle çok sık tüketilen meyvelerden biridir. Taze ananas veya ananas suyu tüketmek günlük alınması gereken C vitaminini almanıza yardımcı olur. Yazımızın devamında ananasın faydaları hakkında detaylı bilgiler bulacaksınız.

ananas
ananas

Ananasın faydaları temel olarak içindeki bromelain enzimiden kaynaklanmaktadır. Bromelain enzimi iltihabı ve ağrıyı azaltma, sindirim bozukluklarını iyileştirme ve kas ağrılarını hafifletme gibi faydalara sahiptir.

Ananasın kökeni Orta ve Güney Amerikadır. Ananas (Ananas comosus) Bromeliaceae türüne ait bir bitkidir. Ananas bitkisi, kökü ve meyvesi bromelain adlı enzimi içerir.

Olgunlaşmış ananas sarı ve sulu bir meyvedir. C vitamini, lif ve besin yönünden zengindir. Tatlı ve mayhoş bir tada sahiptir.

Ananas nasıl yenir?

Ananası beslenme programınıza almak oldukça kolaydır. Ananas yemenin en kolay yolu dilimler halinde saklamaktır.

Ananas dilimleri
Ananas dilimleri

Ayrıca ananasın suyunu sıkabilirsiniz. Bazı kişiler ananası blenderdan geçirerek smoothie içeceklerine karıştırmayı tercih etmektedir. Püre haline getirdiğiniz ananası yoğurt, kek, dondurma ve diğer tatlılarınıza ekleyebilirsiniz.

Ananasın Besin Değerleri

Ananas sağlıklı beslenme için temel öneme sahip olan besinler yönünden zengindir. 100 gram ananasta yaklaşık 50 kalori bulunmaktadır. Ayrıca ananas lif ve vitamin yönünden zengindir.

Ananas
Ananas

Amerikan Tarım Bakanlığı’ndan edinilen bilgilere göre 165 gramlık bir dilim ananasın besin değerleri şöyledir:

82 kalori
2.3 g fiber (%9 RDI)
79 g C vitamini (%133 RDI)
30 gr folat (%7 RDI)
1 mg tiamin (%9 RDI)
2 mg B6 vitamini (%9 RDI)
5 mg manganez (%77 RDI)
6 mg kalsiyum (%2 RDI)
20 mg magnezyum (%5 RDI)
181 mg potasyum (%5 RDI)
28 mg omega-3 yağ asitleri
0.89 g protein
16,25 g şeker

 

Bu vitamin ve minerallere ek olarak ananas eser miktarda B grubu vitaminler, A vitamini, K vitamini, bakır, çinko, fosfor ve demir içerir.

100 gram ananas içerisinde yaklaşık 6 gram karbonhidrat bulunmaktadır. İnce bir ananas diliminde 7 gram karbonhidrat bulunurken, kalın bir dilimde 11 gram karbonhidrat bulunabilir.

Peki ananas suyu? Yapılan araştırmalar bir bardak ananas suyu ile günlük alınması gereken C vitamini miktarının %42’sinin alınabildiği gösterilmiştir.

Ananas kaç kaloridir?

Bir bütün ananas yaklaşık 450 kaloridir. Bu çok gibi görünebilir, ancak ananası 1-2 dilim tükettiğinizde kalorisi daha az olacaktır. Orta kalınlıkta 1 dilim ananasın kalorisi yaklaşık 126 olarak kabul edilmektedir.

Ananasın vitamin ve antioksidanlarla dolu olduğu göz önüne alındığında oldukça sağlıklı bir meyve olduğu söylenebilir.

Bromelain nedir?

Bromelain ananasta doğal olarak bulunan bir enzimdir. Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne göre bromelain ananasın hem meyvesinde hem kökünde bulunur. Bromelain takviye ürün olarak da satılmakta ve sindirim sağlığı, iltihabın azaltılması ve romatizma tedavisini destekleyici olarak kullanılmaktadır.

Bromelain ananasın neredeyse her yerinde bulunmaktadır. Ancak elbette ki taze ananasta bulunan bromelain miktarı bromelain takviyesinden çok daha düşüktür. Bromelain aynı zamanda eti yumuşatmak için ve salamura yapılırken de kullanılabilmektedir.

Ananasın Faydaları

Yazımızın devamında ananasın faydaları hakkında detaylı bilgi verilecektir.

1. Ananas Sindirim Sistemini Korur

Sindirim sistemi
Sindirim sistemi

Ananasın faydaları arasında ilk sırada sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkileri gelir. Yazımızın sonunda ananas ile hazırlayabileceğiniz lezzetli bir smoothie tarifi vereceğiz.

Ananas ekstraktı takviyeleri yaygın olarak sindirim bozuklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bromelain takviyesi sindirimi iyileştirir, enflamasyonu azaltır ve diğer mide-bağırsak problemlerini hafifletir.

Ananasın faydaları üzerine yapılan araştırmalarda bromelain yararlı bir sindirim enzimi olarak vurgulanmaktadır. Bromelain takviyesi kullanmak dışkının yağlı olması ve gaz birikmesi gibi bağırsak problemlerini hafifletir. Aynı faydalar taze ananas için de geçerlidir.

Ananasın faydaları üzerine farelerle yapılan bir deneyde ananas suyunun mide-bağırsak enflamasyonunu hafiflettiği tespit edilmiştir. Deneyde bromelain içeren ananas suyu içen farelerde bağırsaklardaki iltihaplanma azalmıştır. İltihaplı bağırsak hastalıklarının belirtilerinde azalma görülmüştür.

Ananasın faydaları konusunda bir diğer husus da lif içeriğidir. Taze ananas güçlü bir besin lifi kaynağıdır. Mayo Clinic uzmanları besin lifinin bağırsak sağlığı, kabızlığın önlenmesi ve kilonun korunması için önemli olduğunu vurgulamaktadır.

2. Ananasın Anti-Enflamatuvar Özellikleri

Ananas ve ananas ekstraktı vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Enflamasyon çeşitli kronik hastalıklarla ilişkilendirilmektedir. Ananas gibi antienflamatuvar yiyecekler bu ciddi hastalıkların gelişmesini önleyebilir.

Ananasın faydaları ve bromelain enziminin terapötik etkileri üzerine yapılan araştırmalar bu anti-enflamatuvar etkiyi ortaya koymaktadır. Bromelain içeren ürünler vücuttaki beyaz kan hücrelerini etkileyerek anti-enflamatuvar etki bırakmaktadır.

3. Ananas Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık Sistemi
Bağışıklık Sistemi

Ananas bağışıklık sistemini koruyan yüksek miktarda C vitamini içerir. Örneğin bir bardak ananas suyunda günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %40’ı bulunmaktadır.

Bununla birlikte ananasın faydaları üzerine yapılan bilimsel araştırmalarda ananasta bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminlerin tam sayısı verilmemektedir.

2014 yılında düzenli olarak 280 gram ananas tüketen ilk okul çocukları üzerinde yapılan bir araştırmaya göre ananas tüketen çocuklarda enfeksiyon hastalıkları daha az görülmektedir. 9 hafta süren bu çalışmada düzenli ananas tüketimi ile beyaz kan hücrelerinin sayısı artmıştır. Ananas tüketen çocuklarda viral ve bakteriyel solunum yolu enfeksiyonları daha az görülmektedir. Araştırmacılara göre ananas tüketimi enfeksiyon hastalıklarının süresini ve şiddetini de azaltmaktadır.

4. Ananas Antioksidanla Doludur

Taze ananasın faydaları arasında bir diğeri antioksidan içeriğidir. Antioksidan yönünden zengin besinler sağlık için son derece önemlidir. Antioksidan içeren bitkiler hücreleri DNA hasarından korur.

Food Research International dergisinde yayınlanan bir araştırmada ananasın fenolik antioksidanlar ile dolu olduğu belirtilmiştir. Ananasın faydaları üzerine yapılan diğer araştırmalarda da ananasın flavonoidler ve askorbik asit (C vitamini) içerdiği belirtilmiştir.

5. Kireçlenme Tedavisinde Ananas

Ananasın anti-enflamatuvar özellikleri ağrıyı ve kireçlenme rahatsızlıklarını hafifletir. Kireçleme tedavisinde olumlu etkisini görmek için ananas tek başına yeterli gelmeyebileceğinden bromelain takviyesi önerilmektedir.

2004 yılında ananasın faydaları üzerine yapılan bir araştırmada bromelain enziminin eklem ağrılarını hafiflettiği belirtilmiştir. Araştırmada günlük 540 mg bromelain enzimi alındığında kireçlenme üzerinde olumlu etkisi görülmüştür.

Günlük 400 mg bromelain tüketildiğinde dizde kireçlenme ağrısında hafifleme görülmüştür.

Uluslararası Artrit Derneği bromelain formunda ananas takviyesi kullanılmasını önermektedir. Kurum yetkililerine göre bromelain kireçlenme tedavisinde anti-enflamatuvar ağrı kesici ilaçlar kadar güçlü bir etkiye sahiptir.

6. Göz Sağlığı İçin Ananas

Ananasın faydaları arasındaki zengin antioksidan içeriği gözde sarı nokta hastalığı olarak da bilinen maküler dejenerasyona karşı korur. Bir kupa kadar ananas günlük alınması gereken C vitamininin yaklaşık %130’unu içerir. Ananas beta-karoten ve A vitamini de içermektedir. Tüm bunlar göz sağlığını korumaya yardımcı olur.

Ananasın faydaları hakkında 2010 yılında yayınlanan bir raporda sarı nokta hastalığında ananasın faydalı olduğu belirtilmiştir. Araştırmada günde 3 porsiyon taze ananas tüketerek göz sağlığını korumaya destek olunabileceği belirtilmiştir.

7. Kalp Sağlığı ve Kan Dolaşımı İçin Ananas

Düzenli olarak taze meyve ve sebze tüketmenin kalp sağlığını koruduğu bilinmektedir. Bromelain yönünden zengin olan ananas kalp sağlığını güçlendiren harika bir meyvedir.

Ananasın faydaları hakkında yapılan bir incelemede bromelain enziminin kalp ve damar sağlığını koruduğu belirtilmiştir. Çeşitli klinik deneylerde bromelain ile kırmızı kan hücrelerinin pıhtılaşmasının önlendiği görülmüştür. Ayrıca bromelain kalp kasını da güçlendirmektedir.

8. Kanser Önleyici Ananas

Ananasın faydaları üzerine yapılan araştırmalarda ananasın kanser önleyici potansiyeli vurgulanmıştır. Bromelain enziminin kanserli hücreleri öldürüp bağışıklık hücrelerini güçlendirdiği tepit edilmiştir.

Tıbbi araştırmalarda ananas ekstraktı kullanımının bağışıklık sistemine kanserle mücadelede destek olduğu belirtilmektedir. Ananasın faydaları hakkındaki araştırmalara göre ananas kökü ekstraktı kalın bağırsak kanserinde kanserli hücreleri yok etmeye yardımcı olmaktadır.

2016 yılında yayınlanan bir araştırmada bromelain enziminin tümörleri yok ettiği bildirilmiştir. Bazı deneylerde ise bromelain enziminin safra yolunda kanser hücrelerini öldürdüğü görülmüştür. Aynı şekilde meme kanseri ve mide-bağırsak kanseri ile ilgili de benzer sonuçlar mevcuttur.

9. Ananas Ürik Asit Düzeyini Düşürür, Böbrek Taşlarını azaltır

Her gün taze ananas suyu içmek böbrek taşlarını yok etmeye yardımcı olur. Bazı böbrek taşları kanda ürik asit birikmesinden kaynaklanmaktadır. Ananasın faydaları üzerine yapılan araştırmalar ananasın kandaki ürik asit düzeyini düşürdüğünü göstermiştir.

Ürik asidi düşürme konusunda ananasın faydaları onu gut hastalığı için de etkili hale getirmektedir. bilimsel araştırmalar bromelain içeren yiyeceklerin gut hastalığının tedavisine destek olduğunu belirtmektedir.

10. Öksürük ve Nezlede Ananas

Sürekli öksürük ve nezle belirtilerinde ananas suyu boğaz ağrısını hafifletmeye ve balgam sökmeye yardımcı olur. Reçetesiz öksürük şurupları ile ananas ekstraktını karşılaştıran bir araştırmaya göre ananas ekstraktı öksürük şurubuna göre 5 kat daha etkilidir. Hastaların doğal ananas ekstraktı ile 4.8 kat daha hızlı iyileştiği görülmüştür.

2010 yılında yapılan bir araştırmada ananas suyu, bal, kara biber ve tuz karışımı ile hastaların akciğerlerindeki mukus çözülmüştür.

Ancak bu konuda ananasın faydaları taze ananas suyu için geçerlidir. Hazır satılan ananas suyu ürünleri çok fazla şeker içerdiğinden sağlıklı bir tercih değildir.

Öksürük İçin Ananas Şurubu Nasıl Hazırlanır?

Ananas smothie
Ananas smothie
 • 1 kupa taze ananas suyu,
 • Çeyrek kupa limon suyu,
 • Biraz taze zencefil,
 • 1 yemek kaşığı organik bal,
 • Yarım çay kaşığı kırmızı pul biber,
 • Bir miktar zerdeçal

Tüm malzemeleri karıştırın ve günde 2-3 kere için.

Ananas ve Papaya Sindirim Koruyucu Smoothie Nasıl Hazırlanır?

Aşağıda tarifini vereceğimiz ananas-papaya smoothie içeceği sindirimi iyileştiren sindirim enzimleri içermektedir.

ananas Smothie içeceği
ananas Smothie içeceği

Papaya papain adlı enzimi içerir. Papain idrar söktürücü, antimikrobiyel ve anti-ülseratif özelliklere sahiptir. Bu nedenle papaya enzimlerinin mide-bağırsak şikayetlerinde ve mide ülserinde etkili olduğu bilinmektedir.

Tarifte yer alan yoğurt da sindirim sisteminde doğal olarak bulunan sağlıklı bakterileri takviye edecektir:

Malzemeler:

 • 2 dilim ananas,
 • Yarım papaya, doğranmış,
 • 2 yemek kaşığı yoğurt,
 • Yarım limon,
 • 1 miktar nane

Tüm malzemeleri blenderdan geçirin. İsterseniz içine biraz su ekleyebilirsiniz. Yemekten bir süre sonra bu içeceği içmek sindirimi kolaylaştıracaktır.

Ananas Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

100 gram ananasta yaklaşık 10 gram şeker bulunur. Ananasın glisemik indeksi orta düzeydedir. Dolayısıyla şeker hastaları bu konuda dikkatli olmalıdır.

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_img

Related articles

Selülitleri Yok Eden Egzersizler ve Hareketler

Selülit cildinizi portakal kabuğu gibi pürüzlü ve çukurlu gösteren bir problemdir. Selülitin nedeni cilt yüzeyinin altındaki yağ hücrelerinin...

Kahve İçenler Buraya! Kahvenin İçmenin Faydaları Sandığınızdan Fazla

Bir fincan kahve içmeden uyanamayanlardan mısınız? Kahve güne başlamak için harika bir fikir gibi görünüyor, peki sağlığınız için...

Kolesterolü Düşüren Yiyecekler Nelerdir? LDL Düşüren Süper Yiyecekler

LDL düzeyinin yüksek olması tıbbi olarak hiperkolesterolemi ya da yaygın adıyla yüksek kolesterol adı verilir. Yetişkin bireylerin yaklaşık...

Yağ Yaktıran Yiyecekler – Evdeki 5 Yiyecekle Yağlarınızı Hızla Yakın

Gelin gerçekçi olalım. Yağ yaktıran yiyecekler denince göbek yağlarını hemen eritmeye başlayacak sihirli bir yiyecek bekliyor olabilirsiniz. Yeryüzündeki...