Arnika Bitkisinin Faydaları: Arnika bitkisi, yağı ve kremi neye iyi gelir?

0
1997
arnika bitkisinin faydaları arnika jeli kremi yağı

Arnika bitkisi bitkiler arasında en faydalı olanlardan biridir. Arnika bitkisinin faydaları özellikle homeopatik tıpta kendini göstermektedir. Bu yazımızda arnika bitkisinin faydaları hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Arnika bitkisinin faydaları nelerdir?

Arnika bitkisinin faydaları içeriğindeki helenalin, linoleik asit, palmitik asit ve timol maddelerinden kaynaklanmaktadır.

Arnika bitkisi anti-irritant, antimikrobiyel, anti-inflamatuvar, antiseptik, antiromatizmal, antinevraljik ve ödem önleyici özellikleri sayesinde çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde alternatif olarak uygulanmaktadır.

Arnika bitkisini aktarlarda sıvı halde, losyon olarak, arnika yağı olarak, krem ya da jel ürünleri şeklinde bulabilirsiniz. Arnika bitkisi ilk yardım çantalarında da bulunması elzem bir bitkidir.

Evde kurutulmuş arnika bitkisinden arnika yağı hazırlamak için:

 1. Kurutulmuş ve öğütülmüş arnika çiçeklerini cam kavonoza koyun.
 2. İçerisine bir miktar zeytinyağı ekleyin ve ağzını kapatın.
 3. Bu kavonozu 2-3 hafta boyunca güneşte bekletin.
 4. Yağı süzün ve kullanın.

1 Eklem Ağrılarına İyi Gelir

Her türlü eklem iltihabında eklem ağrısı yaygın bir şikayettir. Arnika eklem iltihabı bağlantılı eklem ağrısı problemini azaltmaya yardımcı olur.

diz ağrısı eklem iltihabı kireçlenmeTherapy dergisinde 2002 yılında arnika bitkisinin faydaları üzerine yayınlanan bir araştırmada 6 hafta boyunca uygulanan arnika yağının hafif-orta düzeyde diz kireçlenmesi vakalarında etkili bir tedavi olduğu belirtilmiştir.

2007 yılında Rheumatology International dergisinde arnika bitkisinin faydaları üzerine yayınlanan bir araştırmada arnika bitkisinin ellerde kireçlenme sorununda en az ibuprofen ilaçlar kadar etkili olduğu belirtilmiştir.

Bir miktar arnika bitkisi jelini günde birkaç kez ağrılı bölgeye sürün. En iyi sonuçları almak için masaj yaparak sıcak kompres uygulayın. Arnika yağı kullanırken yağın başka bir taşıyıcı yağ içerisine 3/7 oranında karıştırılmasına dikkat edilmelidir.

2 Çürükleri İyileştirir

arnika yağı çürükArnika bitkisi çürük giderici özellikleriyle bilinmektedir. Bu nedenle çürük tedavisi için arnika bitkisi kullanılabilir.

Arnika bitkisinin faydaları arasında yer alan anti-inflamatuvar ve analjezik özellikler sayesinde inflamasyon, şişlik ve ağrı azaltılabilir.

Arnika bitkisinin faydaları hakkında 2010 yılında British Journal of Dermatology dergisinde yayınlanan bir araştırmada %20 arnika merheminin topikal olarak uygulanmasıyla çürüklerde %1 K vitamini ve %0.3 retinol içeren düşük konsantrasyonlu kremlere göre daha fazla iyileşme sağlamıştır.

 • 5 damla arnika yağı ile 2 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın. Bu karışımı çürüyen yere günde birkaç kere sürerek masaj yapın. Masaj sonrasında cildinizi yıkamanız zorunlu değildir.
 • Topikal arnika jeli veya merheminiz varsa çürük bölgeye günde birkaç kere sürebilirsiniz.

3 Kas Gevşetici Olarak Kullanılabilir

kas tutulması gevşetici

Arnika bitkisi doğal kas gevşetici özelliklere sahiptir. Arnika bitkisinin faydaları arasında yer alan anti-inflamatuvar ve analjezik özellikler ağrıyı, inflamasyonu ve kas hasarını azaltır.

Ayrıca arnika bitkisi hasar gören kasların hızlı bir şekilde iyileşmesi için kan dolaşımını hızlandırır.

2014 yılında European Journal of Sport Science dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre topikal arnika uygulaması yoğun egzersizlerden sonra ağrı ve kas ağrılarını önlemeye yardımcı olmaktadır.

 1. Birkaç damla arnika yağı ile bir taşıyıcı yağı karıştırın.
 2. Ağrıyan bölgeye masaj yaparak sürün.
 3. Bu işlemi günde birkaç kere tekrarlayabilirsiniz.

4 Ayak Burkulmasına İyi Gelir

ayak ağrısı burkulmasıArnika bitkisinin faydaları arasında bir diğeri ayak burkulması vakalarına iyi gelmesidir. Ayak burkulması tedavisinde arnika bitkisi oldukça etkilidir.

Arnika bitkisi kan dolaşımını hızlandırarak yaralanan bölgede çürümeyi de engeller.

 1. Bir miktar su içerisine arnika yağı ekleyerek seyreltin.
 2. Karışımı burkulan bölgeye sürün ve birkaç dakika boyunca masaj yapın.
 3. Bileğinizi bir bandaj ile sarın ve en az 5 saat bekletin.
 4. Bandajı çıkarın ve işlemi tekrarlayın.
 5. Bileğiniz tamamen iyileşene kadar bu işlemi birkaç gün boyunca tekrarlayabilişiniz.

5 Göz Morarmasını İyileştirir

göz altı çevresi morluklarıYüz yaralanmalarında özellikle göz ve çevresindeki ince deri bundan olumsuz etkilenir. Bu durumda gözlerde morarma görülebilir.

Gözlerde morarma ağrılı ve yüzün görünümünü bozan bir problemdir. Ancak gözlerde morarma probleminin iyileşme süreci arnika bitkisi ile hızlandırılabilir.

Arnika bitkisinin faydaları arasında yer alan anti-inflamatuvar özellikler gözlerde morarma ile birlikte ortaya çıkan şişliği azaltır. Ayrıca göz kaslarını ve hasar görmesi muhtemel diğer dokuları iyileştirmeye yardımcı olur.

 • Her gün birkaç kere göz çevresine arnika kremi veya arnika yağı sürün. Kremi ve yağı kesinlikle gözlerinizin içine kaçırmayın.

Arnika kremi veya arnika yağı gözlere temas etmemelidir. Etmesi halinde bol su ile yıkayınız.

6 Saçın İyileşmesini Hızlandırır

Saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız arnika yağı kullanabilirsiniz.

Saç derisine düzenli olarak arnika yağı ile masaj yapmak saç derisini besler ve saç foliküllerini uyarır. Bu da saçın uzamasını hızlandırır ve sağlıklı saçlarınız olmasını sağlar.

arnika yağı saç maskesi

2017 yılında Journal of Drug Delivery and Therapeutics dergisinde arnika bitkisinin faydaları hakkında yayınlanan bir araştırmaya göre arnika yağı saç derisini yeniler, saç foliküllerini uyarır, kan akışını hızlandırır ve saç dökülmesi problemini önlemeye yardımcı olur.

 • Bir miktar arnika yağını düzenli olarak kullandığınız saç bakım yağı veya şampuanınıza ekleyin. Alternatif olarak arnika bitkisi içeren saç bakım ürünleri kullanabilirsiniz.

Dikkat!

 • Bazı kişiler arnika bitkisine karşı duyarlılık gösterebilir. Bu nedenle arnika bitkisini kullanmadan önce mutlaka küçük bir alerji testi yapınız.
 • Açık yaraların üzerine arnika jeli, arnika kremi veya arnika yağı sürmeyin.
 • Arnika bitkisi yenilmemelidir.
 • Arnika bitkisi Asteraceae ailesine ait bir bitkidir. Bu nedenle papatya alerjisi bulunan kişilerde arnika bitkisi alerjisi olması muhtemeldir.
 • Hamile ve emziren kadınlar arnika bitkisi kullanmadan önce doktora danışmalıdır.

kalp

Siz de arnika bitkisinin faydaları konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here