Arnika bitkisinin faydaları nelerdir? Arnika bitkisi neye iyi gelir?

Arnika bitkisi bitkiler arasında en faydalı olanlardan biridir. Arnika bitkisinin faydaları özellikle homeopatik tıpta kendini göstermektedir. Bu yazımızda arnika bitkisinin faydaları hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Arnika bitkisinin faydaları nelerdir?

Arnika bitkisinin faydaları içeriğindeki helenalin, linoleik asit, palmitik asit ve timol maddelerinden kaynaklanmaktadır.

Arnika bitkisi anti-irritant, antimikrobiyel, anti-inflamatuvar, antiseptik, antiromatizmal, antinevraljik ve ödem önleyici özellikleri sayesinde çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde alternatif olarak uygulanmaktadır.

Arnika bitkisini aktarlarda sıvı halde, losyon olarak, arnika yağı olarak, krem ya da jel ürünleri şeklinde bulabilirsiniz. Arnika bitkisi ilk yardım çantalarında da bulunması elzem bir bitkidir.

Evde kurutulmuş arnika bitkisinden arnika yağı hazırlamak için:

 1. Kurutulmuş ve öğütülmüş arnika çiçeklerini cam kavonoza koyun.
 2. İçerisine bir miktar zeytinyağı ekleyin ve ağzını kapatın.
 3. Bu kavonozu 2-3 hafta boyunca güneşte bekletin.
 4. Yağı süzün ve kullanın.
arnika bitkisinin faydaları
arnika bitkisinin faydaları

Eklem Ağrılarına İyi Gelir

Her türlü eklem iltihabında eklem ağrısı yaygın bir şikayettir. Arnika eklem iltihabı bağlantılı eklem ağrısı problemini azaltmaya yardımcı olur.

Therapy dergisinde 2002 yılında arnika bitkisinin faydaları üzerine yayınlanan bir araştırmada 6 hafta boyunca uygulanan arnika yağının hafif-orta düzeyde diz kireçlenmesi vakalarında etkili bir tedavi olduğu belirtilmiştir.

arnika eklem iltihabı
arnika eklem iltihabı

2007 yılında Rheumatology International dergisinde arnika bitkisinin faydaları üzerine yayınlanan bir araştırmada arnika bitkisinin ellerde kireçlenme sorununda en az ibuprofen ilaçlar kadar etkili olduğu belirtilmiştir.

Bir miktar arnika bitkisi jelini günde birkaç kez ağrılı bölgeye sürün. En iyi sonuçları almak için masaj yaparak sıcak kompres uygulayın. Arnika yağı kullanırken yağın başka bir taşıyıcı yağ içerisine 3/7 oranında karıştırılmasına dikkat edilmelidir.

Çürükleri İyileştirir

Arnika bitkisi çürük giderici özellikleriyle bilinmektedir. Bu nedenle çürük tedavisi için arnika bitkisi kullanılabilir.

Arnika bitkisinin faydaları arasında yer alan anti-inflamatuvar ve analjezik özellikler sayesinde inflamasyon, şişlik ve ağrı azaltılabilir.

arnika çürük
arnika çürük

Arnika bitkisinin faydaları hakkında 2010 yılında British Journal of Dermatology dergisinde yayınlanan bir araştırmada %20 arnika merheminin topikal olarak uygulanmasıyla çürüklerde %1 K vitamini ve %0.3 retinol içeren düşük konsantrasyonlu kremlere göre daha fazla iyileşme sağlamıştır.

 • 5 damla arnika yağı ile 2 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın. Bu karışımı çürüyen yere günde birkaç kere sürerek masaj yapın. Masaj sonrasında cildinizi yıkamanız zorunlu değildir.
 • Topikal arnika jeli veya merheminiz varsa çürük bölgeye günde birkaç kere sürebilirsiniz.

Kas Gevşetici Olarak Kullanılabilir

Arnika bitkisi doğal kas gevşetici özelliklere sahiptir. Arnika bitkisinin faydaları arasında yer alan anti-inflamatuvar ve analjezik özellikler ağrıyı, inflamasyonu ve kas hasarını azaltır.

Ayrıca arnika bitkisi hasar gören kasların hızlı bir şekilde iyileşmesi için kan dolaşımını hızlandırır.

arnika kas gevşetici
arnika kas gevşetici

2014 yılında European Journal of Sport Science dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre topikal arnika uygulaması yoğun egzersizlerden sonra ağrı ve kas ağrılarını önlemeye yardımcı olmaktadır.

 1. Birkaç damla arnika yağı ile bir taşıyıcı yağı karıştırın.
 2. Ağrıyan bölgeye masaj yaparak sürün.
 3. Bu işlemi günde birkaç kere tekrarlayabilirsiniz.

Ayak Burkulmasına İyi Gelir

Arnika bitkisinin faydaları arasında bir diğeri ayak burkulması vakalarına iyi gelmesidir. Ayak burkulması tedavisinde arnika bitkisi oldukça etkilidir.

arnika ayak burkulması
arnika ayak burkulması

Arnika bitkisi kan dolaşımını hızlandırarak yaralanan bölgede çürümeyi de engeller.

 1. Bir miktar su içerisine arnika yağı ekleyerek seyreltin.
 2. Karışımı burkulan bölgeye sürün ve birkaç dakika boyunca masaj yapın.
 3. Bileğinizi bir bandaj ile sarın ve en az 5 saat bekletin.
 4. Bandajı çıkarın ve işlemi tekrarlayın.
 5. Bileğiniz tamamen iyileşene kadar bu işlemi birkaç gün boyunca tekrarlayabilişiniz.

Göz Morarmasını İyileştirir

Yüz yaralanmalarında özellikle göz ve çevresindeki ince deri bundan olumsuz etkilenir. Bu durumda gözlerde morarma görülebilir.

Gözlerde morarma ağrılı ve yüzün görünümünü bozan bir problemdir. Ancak gözlerde morarma probleminin iyileşme süreci arnika bitkisi ile hızlandırılabilir.

arnika göz morarıklığı
arnika göz morarıklığı

Arnika bitkisinin faydaları arasında yer alan anti-inflamatuvar özellikler gözlerde morarma ile birlikte ortaya çıkan şişliği azaltır. Ayrıca göz kaslarını ve hasar görmesi muhtemel diğer dokuları iyileştirmeye yardımcı olur.

 • Her gün birkaç kere göz çevresine arnika kremi veya arnika yağı sürün. Kremi ve yağı kesinlikle gözlerinizin içine kaçırmayın.

Arnika kremi veya arnika yağı gözlere temas etmemelidir. Etmesi halinde bol su ile yıkayınız.

Saçın İyileşmesini Hızlandırır

Saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız arnika yağı kullanabilirsiniz.

Saç derisine düzenli olarak arnika yağı ile masaj yapmak saç derisini besler ve saç foliküllerini uyarır. Bu da saçın uzamasını hızlandırır ve sağlıklı saçlarınız olmasını sağlar.

arnika saç
arnika saç

2017 yılında Journal of Drug Delivery and Therapeutics dergisinde arnika bitkisinin faydaları hakkında yayınlanan bir araştırmaya göre arnika yağı saç derisini yeniler, saç foliküllerini uyarır, kan akışını hızlandırır ve saç dökülmesi problemini önlemeye yardımcı olur.

 • Bir miktar arnika yağını düzenli olarak kullandığınız saç bakım yağı veya şampuanınıza ekleyin. Alternatif olarak arnika bitkisi içeren saç bakım ürünleri kullanabilirsiniz.

Dikkat!

 • Bazı kişiler arnika bitkisine karşı duyarlılık gösterebilir. Bu nedenle arnika bitkisini kullanmadan önce mutlaka küçük bir alerji testi yapınız.
 • Açık yaraların üzerine arnika jeli, arnika kremi veya arnika yağı sürmeyin.
 • Arnika bitkisi yenilmemelidir.
 • Arnika bitkisi Asteraceae ailesine ait bir bitkidir. Bu nedenle papatya alerjisi bulunan kişilerde arnika bitkisi alerjisi olması muhtemeldir.
 • Hamile ve emziren kadınlar arnika bitkisi kullanmadan önce doktora danışmalıdır.

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Zeytin Yaprağı Ekstraktı Faydaları Sizi Çok Şaşırtacak!

Zeytin yaprağı ekstraktı sağlığınız için çok faydalı bileşenler içerir. Zeytin yaprağı ekstraktı faydaları özellikle içindeki “oleuropein” adı verilen...

Zencefil İshale İyi Gelir mi?

Zencefil iyileştirici özellikleri sayesinde bitkisel ishal tedavisi karışımlarının vazgeçilmez unsurlarından biridir. Hatta zencefilin binlerce yıldır ishal tedavisinde kullanıldığı...

Okaliptüs Yağının Faydaları Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

Avustralya’nın yerli okaliptüs ağacından elde edilen okaliptüs yağı en popüler temel yağlar arasındadır. Ağacın oval şekilli yaprakları kurutulur,...

Depresyona İyi Gelen Yağlar ve Yağ Terapileri

Birçok insanı etkileyen anksiyete ve depresyon tedavisinde doktor kontrolünde kullanılan ilaçlara ek olarak bitkisel çözümlerden faydalanılabilir. Bazı durumlarda...