Aynısefa Bitkisinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Açık turuncu ve sarı renkteki aynısefa çiçekleri her bahçeye güzellik katar. Bunun yanında aynısefa bitkisi birçok etkileyici faydası sayesinde tıp dünyasında da dikkat çekici bir bitki haline gelmiştir. Bu yazımızda aynısefa bitkisinin faydaları hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Aynı Sefa
Aynı Sefa

Aynısefa nedir?

Aynısefa mantar önleyici, antiseptik, anti-inflamatuvar, antispazmodik ve yara iyileştirici özellikleriyle yüzlerce yıldır kullanılagelmiştir. Bu güzel görünümlü çiçeklerin taç yaprakları birçok iyileştirici özelliğe sahiptir ve doğal kozmetik, bitkisel merhemler, pişik kremleri, çaylar ve boyalarda geniş çapta kullanılmaktadır.

Aynısefa Bitkisinin Faydaları

2013 yılında Pharmacognosy Review dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre aynısefa bitkisi 200’den fazla ticari ve tıbbi formülasyonda kullanılmaktadır. Aynısefa bitkisi ile evde kendiniz hazırlayabileceğiniz karışımlarla küçük yara ve kesiklerden kanserli tümörlere kadar birçok konuda faydasını görebilirsiniz.

aynısefa bitkisinin faydaları
aynısefa bitkisinin faydaları

1. Küçük Yaralar ve Kesikler

Aynısefa çiçeği küçük yaraları, hafifleri ve ciltte tahriş olmuş bölgeleri iyileşti

yara ve kesikler
yara ve kesikler

rmeye yardımcı olur. Aynısefa bitkisinin faydaları arasında yer alan anti-inflamatuvar, anti-mikrobiyel ve mantar önleyici özellikler küçük yaralarda ve kesiklerde enfeksiyonu giderici ve tedavi edici bir etki bırakmaktadır.

Ayrıca aynısefa bitkisi hasar görmüş cildi onarmak için kolajen üretimini de desteklemektedir.

 • Birkaç adet taze aynısefa bitkisi çiçeğini ezerek suyunu çıkarın. Birkaç gün boyunca günde 2-3 kere yaranın üzerine sürün.
 • Alternatif olarak iyileştirmeyi hızlandırmak üzere etkilenen bölgelere reçetesiz olarak satılan aynısefa bitkisi kremi veya losyonu da sürebilirsiniz.

2. Cilt Enfeksiyonlarını İyileştirir

Cilt Enfeksiyonu
Cilt Enfeksiyonu

Aynısefa bitkisi cilt enfeksiyonlarını ve reaksiyonlarını gidermek için mükemmel bir bitkidir. Kaşıntı, şişlik ve ağrı cilt enfeksiyonu belirtileri arasındadır. Aynısefa bitkisi buna yönelik olarak iyileşme sürecini hızlandırır.

 • 1 veya 2 adet aynısefa bitkisi çiçeğini ezerek macun haline getirin. Bu macunu etkilenen bölgeye sürün ve kurumasını bekleyin.

3. Diş Sağlığını İyileştirir

Ağız ve Diş Sağlığı
Ağız ve Diş Sağlığı

Aynısefa bitkisinin faydaları arasında bir diğeri ağız ve diş sağlığı konusundaki etkisidir. Aynısefa bitkisi diş macunlarında ve ağız temizleme suyu ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Aynısefa bitkisinin faydaları üzerine 2013 yılında Journal of the Indian Society of Periodontology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre aynısefa bitkisi ile hazırlanan ağız temizleme suyu ürünleri diş taşı ve jinjiviti azaltmada etkilidir.

 1. 1-2 çay kaşığı kurutulmuş aynısefa bitkisi çiçeğini 1 bardak kaynamış suya atın.
 2. Üzerini örtün ve 10 dakika demlenmeye bırakın.
 3. Süzün ve soğumasını bekleyin.
 4. Bu karışımı her gün ağız temizleme suyu olarak kullanabilirsiniz.

4. Kas Kramplarını Azaltır

Bacaklara Kramp Girmesi
Bacaklara Kramp Girmesi

Aynısefa bitkisinin faydaları arasında yer alan antispazmodik özellikler kas krampları problemini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Aynısefa bitkisi adet sancısı hissini de hafifletmektedir.

2006 yılında aynısefa bitkisinin faydaları üzerine Phytotherapy Research dergisinde yayınlanan bir araştırmada aynısefa bitkisi özünün spazmolitik ve spazmojenik özelliklerine dikkat çekilmiştir. Bu özellikler kalsiyum kanal bloklama ve kolinerjik aaktivitesi sayesinde kas tutulmalarını engellemeye yardımcı olmaktadır. Bu araştırmada aynısefa bitkisinin karın ağrılarını ve kabızlığı azaltmadaki etkinliğine de dikkat çekilmiştir.

 • Kaslarınıza kramp giriyorsa her gün 1-2 bardak aynısefa bitkisi çayı içebilirsiniz. Çayı hazırlamak için 1 bardak kaynar suyun içerisine 1-2 çay kaşığı aynısefa bitkisi ekleyerek demlenmesini bekleyin. Daha sonra süzün ve bu çayı için.
 • Bir diğer seçenek ise aynısefa bitkisi yağı ile kramp giren bölgeye masaj yapmaktır.

5. Göz Kızarması Problemini Hafifletir

Pembe göz olarak da bilinen konjuktivit konjuktivanın iltihaplanarak gözlerde kızarıklık ve kaşıntı problemine yol açmasıdır.

Aynısefa bitkisinin faydaları arasında antiviral ve antibakteriyel özellikleri dikkat çekmektedir. Bu bitki konjuktivit enfeksiyonunu gidermeye yardımcı olmakta ve iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Ayrıca anti-inflamatuvar özellikleri sayesinde gözdeki rahatsızlık hissini ve tahrişi azaltmaktadır.

 1. 2 çay kaşığı kurutulmuş aynısefa bitkisini bir bardak sıcak suya ekleyin.
 2. Üzerini örtün ve 10 dakika bekleyin.
 3. Soğuduktan sonra süzün.
 4. Bu karışımla gün boyunca gözlerinizi yıkayabilirsiniz.

6. Kanserli Tümörlerin Tedavisine Yardımcı Olur

Aynısefa bitkisi, özellikle de aynısefa yağı kanser tedavisinde etkinlik gösteren belirli anti-tümör özelliklere sahiptir.

Aynısefa bitkisinin faydaları üzerine 2006 yılında hayvanlar üzerinde yapılan ve BMC Cancer dergisinde yayınlanan araştırmaya göre aynısefa bitkisi tümörlerin karsinojenik aktivitesiyle mücadele etmeye yardımcı olmakta ve hatta yabancı ve enfeksiyonlu maddelere karşı savaşan lenfositleri aktifleştirmektedir.

Kanserle mücadelenin yanı sıra aynısefa bitkisi kemoterapi ve ışın tedavisi gibi kanser tedavilerinin yan etkilerini azaltmaya da yardımcı olur.

Journal of Clinical Oncology dergisinde 2004 yılında aynısefa bitkisinin faydaları üzerine yayınlanan bir araştırmaya göre aynısefa bitkisi meme kanseri tedavisinde ışın kullanımından kaynaklanan dermatit vakalarını azaltmaya ve önlemeye yardımcı olmaktadır.

7. Aynısefa Bitkisi İle Pişik Tedavisi

pişik
pişik

Aynısefa bitkisi küçük bebeklerde yaygın bir problem olan pişik tedavisinde de etkilidir. Aynısefa bitkisinin pişik iyileşme sürecini hızlandırdığı bilinmektedir.

Flavonoidler yönünden zengin olan aynısefa bitkisi cildi serbest radikallerin zararlı etkilerinden korumaktadır.

Her gün 2-3 kere pişikli bölgeye aynısefa yağı sürebilirsiniz.

Alternatif olarak yarım bardak kurutulmuş aynısefa bitkisini 4 bardak suda kaynatınız. Soğumasını bekleyiniz ve süzünüz. Bu suyu pişik bölgesini temizlemek için kullanabilirsiniz.

8. Aynısefa Bitkisi İle Bunyon Tedavisi

Baş parmağın alt tarafındaki doğal olmayan kemiksi çıkıntı anlamına gelen bunyon yürüme esnasında aşırı ağrıya ve baş parmağı hareket ettirmede zorluk çekilmesine yol açmaktadır.

Aynısefa bitkisinin faydaları arasında ağrıyı ve iltihabı azaltması da yer almaktadır. Ayrıca aynısefa bitkisi ayak bölgesindeki nasırları da iyileştirmeye yardımcı olur.

 • Aynısefa bitkisinin çiçeklerini ellerinizle ezerek suyunu çıkarmaya çalışın. Bu suyu ilgili yere sürün ve kendiliğinden kurumasını bekleyin. Bu işlemi günde 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz.
 • Alternatif olarak aktarlarda satılan aynısefa yağı ile bunyon görülen bölgeye günde 2-3 kere masaj yapabilirsiniz.

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_img

Related articles

Selülitleri Yok Eden Egzersizler ve Hareketler

Selülit cildinizi portakal kabuğu gibi pürüzlü ve çukurlu gösteren bir problemdir. Selülitin nedeni cilt yüzeyinin altındaki yağ hücrelerinin...

Kahve İçenler Buraya! Kahvenin İçmenin Faydaları Sandığınızdan Fazla

Bir fincan kahve içmeden uyanamayanlardan mısınız? Kahve güne başlamak için harika bir fikir gibi görünüyor, peki sağlığınız için...

Kolesterolü Düşüren Yiyecekler Nelerdir? LDL Düşüren Süper Yiyecekler

LDL düzeyinin yüksek olması tıbbi olarak hiperkolesterolemi ya da yaygın adıyla yüksek kolesterol adı verilir. Yetişkin bireylerin yaklaşık...

Yağ Yaktıran Yiyecekler – Evdeki 5 Yiyecekle Yağlarınızı Hızla Yakın

Gelin gerçekçi olalım. Yağ yaktıran yiyecekler denince göbek yağlarını hemen eritmeye başlayacak sihirli bir yiyecek bekliyor olabilirsiniz. Yeryüzündeki...