Bacak ağrısı neden olur? Bacaklarda Ağrı Yapan 18 Hastalık

0
9900
bacak ağrısı neden olur nasıl geçer

Durduk yere bacak ağrısı mı hissediyorsunuz? Yürürken veya dinlenirken bacaklarınız mı ağrıyor? Diz arkası kirişinin ağrıması, baldır ikis kaslarının sıkışması veya diz arkasında ağrı yaşam kalitenizi olumsuz etkileyebilir. Bacaklara kramp girmesi, kas sertleşmesi ve karıncalanma da bacaklarda ağrı ile birlikte görülebilir. Peki sebepsiz bacak ağrısı neden olur? Bacaklarda ağrı yapan hastalıklar hangileri? Bu yazımızda bacak ağrısının nedenleri hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Elbette durduk yere ortaya çıkan bacak ağrısı da aslında sebepsiz değildir. Bacakların ağrıması genellikle yolunda gitmeyen bir şeylerin belirtisidir. Farkında olmadan bacak kaslarınızdan birini incitmiş olabilirsiniz. Sinir sıkışması veya egzersize bağlı başka problemler ortaya çıkmış olabilir. Varis, kireçlenme veya tendon iltihabı (tendinit) de bacak ağrısı yapan hastalıklar arasındadır.

Durduk yere bacak ağrısı neden olur?

Günlük hayatımızda bacaklarımız sürekli olarak baskı altındadır. Bacak kaslarında, bağlarda veya sinirlerde gerçekleşen ve bize önemsiz görülen en ufak bir yaralanma, incinme veya aşınma durduk yere bacak ağrısı olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca eklem problemleri ya da damarlarla ilgili problemler de bacak ağrısı yapabilir.

Belirgin bir sebep olmaksızın durduk yere bacak ağrısı yaşıyorsanız aşağıdaki ihtimaller söz konusu olabilir:

 • Kas tutulması,
 • Hamlama olarak da bilinen gecikmiş başlangıçlı kas ağrısı,
 • Siyatik sinirinin sıkışması (yanma hissi, karıncalanma, uyuşma veya ayağı hareket ettirememe gibi belirtiler ortaya çıkarabilir)
 • Varisli damarlar veya kah pıhtılaşması (kas krampları, oturduktan veya ayağa kalktıktan sonra bacakların ağrıması)
 • Bacak kaslarında veya bağlarda tekrarlı gerilmeler

Bacak Ağrısının Nedenleri: Bacak Kasları İle İlgili Problemler

Bildiğiniz herhangi bir neden olmaksızın durduk yere bacak ağrısı yaşıyorsanız bacak kasları ile ilgili aşağıdaki hususları göz önünde bulundurunuz:

Bacak Kası Tutulması veya Spazm

Bacak tutulması veya spazm bacaklardaki kasları etkileyebilir ve durduk yere bacaklarda çeşitli düzeylerde ağrı ve sıkışma yapabilir. Kas spazmı tüm kaslarda görülebilecek bir durumdur. Ancak bacak kaslarında kas spazmı en yaygın görülen durumlardan biridir. Şiddetli kas tutulmalarında kas ağrısı birkaç saat ve hatta birkaç gün devam edebilir.

Medical Hypotheses dergisinde bacak tutulması ve diz ağrısının birçok kişide görüldüğü belirtilmiştir. Bacaklardaki bu aşınma çoğunlukla bacak sertleşmesi veya kas ağrıları ortaya çıkana kadar fark edilmemektedir.

Yapılan araştırmalardan birinde fazla kiloların herhangi bir yaralanma olmadan da bacak tutulmasına yol açtığı belirtilmiştir. Fazla kilolu kişilerin yaklaşık yarısında sıklıkla bacak tutulması görüldüğü tespit edilmiştir. Bu durum obez kişilerde toplardamar yetmezliği ile ilgili bir durumdur.

Hamlama (Gecikmiş Başlangıçlı Kas Ağrısı)

Halk arasında hamlama olarak bilinen gecikmiş başlangıçlı kas ağrısı genellikle birkaç gün sürekli egzersiz yaptıktan sonra ortaya çıkar.

Bacaklarda hamlama ağrısı genellikle egzersizden hemen sonra görülmeyebilir. Bacak ağrısı ağır egzersizlerden 24-48 saat sonra ortaya çıkmaktadır. Bu ağrı genellikle diz altındaki kasları etkiler ve bir veya iki bacağı hareket ettirirken ağrı yapabilir.

Hamlama nedeniyle ortaya çıkan bacak ağrısı için sıcak kompres uygulayabilirsiniz.

Bacak Ağrısı: Sinirler İle İlgili Problemler

Bacaklarda ağrı sinir sistemi ile ilgili hastalıklardan da kaynaklanabilir. Bacaklarda ağrı yapan olası sinir hastalıkları şunlardır:

Siyatik

Herhangi belirgin bir neden olmaksızın şiddetli bacak ağrısı yaşıyorsanız siyatik söz konusu olabilir. Siz fark etmeseniz de siyatik sinir üzerindeki baskı bir bacağınızda veya sırtın alt tarafında zonklama şeklinde bir ağrı yapabilir. Bazı durumlarda siyatik ağrısı ayaklara veya ayak parmaklarına vurabilir.

Siyatik belirtileri arasında en bilineni sırtın alt tarafından yayılan bacak ağrısı belirtisidir. Siyatik vakalarının büyük çoğunda siyatik kaynaklı bacak ağrısı lumbar alandaki disk fıtığının siyatik sinir üzerine baskı yapmasıdır. Diğer siyatik belirtileri şunlardır:

 • Ayaklarda veya ayak parmaklarında karıncalanma,
 • Bir kalçada sürekli ağrı,
 • Bir bacaktan aşağı ilerleyen keskin ağrı,
 • Bir bacakta güçsüzlük hissi.

Siyatik kaynaklı bacak ağrısı problemlerinde doktorunuzun tavsiyeleri ile birlikte çeşitli yoga esneme hareketleri ve siyatik siniri rahatlatmak için tenis topu egzersizleri uygulanabilir. Siyatiğe iyi gelen diğer çözümler bir köpük silindir ile sırt ağrısını hafifletmek ve Epsom tuzu ile banyo yapmaktır.

Piriformis Sendromu

Piriformis sendromu kalça kasının iltihaplanması durumudur. Bu durum siyatik siniri etkileyerek bacaklardan birinde bacaklarda ağrı problemine neden olabilir. piriformis sendromu kalçanın alt tarafında ağrı ve bir bacakta karıncalanma veya uyuşma yapabilir.

Egzersiz yapmadan önce esneme ve ısınma hareketleri yapmak kalça ve bacaklarda ağrı olasılığını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca kas ağrısı için çeşitli yağlar kullanılabilir. Nane yağı, papatya yağı veya lavanta yağı kullanarak masaj yapmak piriformis sendromu ağrısına iyi gelecektir.

Kalçada Sinir Sıkışması

Kalçada girift bir sinir ağı bulunur. Bu nedene kalça veya sırtın alt bölgesindeki sinir sıkışması bacaklarda ağrı yapabilir.

Uzmanlar sinir sıkışmasının sinirin uzandığı yol boyunca ağrıya neden olduğunu belirtmektedir. Bu durumda kalçada sinir sıkışması olması halinde bu durum bir veya iki bacakta birden bacak ağrısı, kaslarda zayıflama veya bacaklara iğne batıyormuş gibi hissetme gibi belirtiler ortaya çıkarmaktadır.

Bacak Ağrısı: Damar ve Kan Pıhtılaşması Problemleri

Bacakların ağrıması kan dolaşımınızla ilgili bazı problemlerden kaynaklanabilir:

Varis

Varis bacaklarınızda rahatsızlığa neden olarak bacak ağrısı yapabilir. Genellikle bacakta görülen varisli damarlar şiş ve bükülmüş şekildedir. Dışarıdan gözlenemeyen varis bacak ağrısı yapabildiğinden genellikle hasta bunu kendisi teşhis edemeyebilir. Varis ağrısı genellikle gün sonuna doğru bacaklarda ağırlaşma hissine yol açar.

varis örümcek damar

Varis gece diz ağrısı ve bacak ağrısı yapabilir. Bununla birlikte geceleri bacağın arkasında kaşıntı görülebilir. Varisten kurtulmak için temel yağlarla bacaklarınızdaki kan dolaşımını hızlandıracak masajlar yapabilirsiniz. Ayrıca hafif düzeyde fiziksel egzersiz, bacakları yüksekte tutarak uyumak ve uygun ayakkabılar giymek de varise iyi gelen doğal yöntemler arasındadır.

Derin Ven Trombozu (Kan Pıhtılaşması)

Bacakta kan pıhtılaşması bacak ağrısı yapabilir. Bacakta kan pıhtılaşması dışarıdan gözlemlenebilir bir durum değildir. Bu nedenle kişi durduk yere bacak ağrısı yaşadığını düşünebilir.

bacakta kan pıhtılaşması derin ven trombozu

Derin ven trombozu kan pıhtılaşmasının genellikle alt bacak veya kalça bölgesindeki derin damarlardan birinde gerçekleşmesi durumudur. Genellikle derin ven trombozu hiçbir belirti ortaya çıkarmayabilir. Ancak hastada durduk yere bacakların ağrıması derin ven trombozu belirtileri arasındadır. Bununla birlikte bacak veya ayak şişmesi veya bacaklara dokununca sıcaklık hissedilebilir.

Bacakta kan pıhtılaşması potansiyel olarak ölümcül bir durumdur. Bu nedenle derin ven trombozu belirtileri fark edildiği anda bir sağlık kuruluşuna başvurulması önemlidir.

Ayrıntılı bilgi için Derin Ven Trombozu: Bacakta Kan Pıhtılaşması Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Periferik Arter Hastalığı

Periferik arter hastalığı durduk yere bacak ağrısı yapabilir. Periferik arter hastalığı bacaklardaki damarların plak oluşumu nedeniyle daralması durumudur.

Periferik arter hastalığı yürürken bacak ağrısı hissine yol açabilir. Periferik arter hastaları genellikle egzersizden sonra bacak ağrısı yaşar. Ciddi vakalarda periferik arter hastalığı ülser, dolaşım yetmezliği ve kangrene yol açabilir.

Periferik arter hastalığı riskini azaltmak için kan dolaşımını hızlandıracak düzenli egzersizler yapmak önemlidir. Düzenli egzersiz hem damar sağlığını hem de koroner kalp sağlığını korur.

Baldır ağrısı neden olur?

Koşucu Bacağı

Koşucu bacağı adı verilen ağrı türünde şiddetli baldır ağrısı ve baldırlarda zonklama görülmektedir. Koşucu bacağı uygun ayakkabıların giyilmemesi, düz taban vea temel kaslardaki zayıflıklardan kaynaklanabilir.

Koşucu bacağı baldır boyunca uzanan baldır kaslarıda enflamasyona yol açabilir. Bu durum özellikle yürürken, koşarken veya zıplarken bacak ağrısı hissedilmesine neden olur. Koşucu bacağına bağlı olarak bacakta veya bacak kaslarında güçsüzlük hissedilebilir.

Aşil Tendiniti

Aşil tendiniti Aşil tendonu zarar gördüğünde bacak ağrısı ortaya çıkar. Aşil tendonu genelde bacak ağrısı problemlerinde akla gelen bir durum değildir. Bunun nedeni aşil tendinitinin genellikle nedensiz yere ortaya çıkmasıdır.

Uzmanlar aşil tendinitinin tekrarlı gerilmelere bağlı olabileceğini belirtmektedir. Çoğunlukla aşil tendonunda spesifik bir yaralanma görülmez. Ancak sonuçta bacak kaslarında tutulma ve sertleşme görülebilir. Aşil tendiniti süresince egzersizden 1 veya 2 gün sonra şiddetli bacak ağrısı görülebilir.

Diğer Bacak Ağrısı Nedenleri

Diz Ardı Kirişi Yaralanması

Hamstring Kaslarının Konumu
Hamstring Kaslarının Konumu

Hamstring yaralanması olarak da bilinen diz ardı kirişi yaralanması bacak ağrısı nedenleri arasında yer almaktadır. Diz arkası kirişinin neden hasar gördüğü çoğunlukla hasta tarafından hatırlanmaz.

Hamstring kirişinin yaralanmasına bağlı olarak ortaya çıkan diz arkası ağrısı zamanla geliştiğinden bacaklarda ağrı ile karıştırılabilir. Hamstring yaralanması üst kalçada şişme ve hassasiyet de yapabilir.

Ön Çapraz Bağ Yaralanması

Diz Bağları, ön çapraz, arka çapraz, iç ve dış bağlar

Belirli bir süre boyunca dizde aynı hareketin tekrarlı olarak yapılması bacak ağrısı yapabilir. Tekrarlayan kas yaralanmaları bağ ve kas ağrısına neden olabilir. Bunların sıklıkla olması halinde sonuçta dizdeki ön çapraz bağlarda yaralanma veya zedelenme görülebilir.

Diyabetik Nöropati

Diyabet bacaklardaki sinirlere hasar vererek herhangi bir sebep olmaksızın bacakların ağrıması problemine yol açabilir.

Bacakların ağrıması, bacaklarda karıncalanma ve his kaybı diyabetik sinir bozukluklarına bağlı olabilir. Diyabetin neden olduğu sinir hasarını engellemek için kan şekerinin kontrol altında tutulması önemlidir.

Aşırı Kullanıma Bağlı Kas Zedelenmesi

Kaslarda ciddi olmayan ancak sık görülen problemlerden biri de açıklanamayan kas ağrılarıdır. Bu ağrılar kademeli olarak başlayıp bir veya iki hafta devam edebilir. Bu durum genellikle aşırı kullanıma bağlı kas zedelenmesinden kaynaklanmaktadır.

Aşırı kullanıma bağlı kas zedelenmesi vücutta herhangi bir kasta görülebilir. Belirli bir kasın sürekli olarak kullanılması zamanla ağrıya ve aşağıdaki belirtilere yol açar:

 • Kaslarda zonklama,
 • Kas tutulması,
 • Karıncalanma,
 • Uyuşma.

Fibromiyalji

fibromiyalji ağrısıFibromiyalji bacak kasları da dahil olmak üzere vücuttaki birçok kası etkileyebilen kronik bir ağrıdır. Doktorlar bu kronik ağrının yani fibromiyaljinin nedenini tam olarak bilmemektedir. Fibromiyalji çoğunlukla kendiliğinden, bir sebebe bağlı olmadan ortaya çıkmaktadır.

Fibromiyalji hastalarında herhangi bir belirgin sebep veya bilinen bir ağrı tetikleyicisi olmadan yaygın kas ağrıları görülür. Bacakların ağrıması da fibromiyaljiden kaynaklanabilir. Araştırmalar fibromiyaljinin uyku bozukluğuna neden olabileceğini, yürüyüşü etkileyebileceğini ve kaslarda güçsüzlük yapabileceğini belirtmektedir.

Laym Hastalığı

Laym hastalığı genellikle kene ısırığından haftalar veya aylar sonra ortaya çıkmaktadır. Buna bağlı olarak bacaklarda ağrı oluşabilir.

Laym hastalığı keneler tarafından taşınmaktadır. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkelerinde yaygındır. Laym hastalığı kene ısırığından 30 gün sonra ortaya çıkabilir. Ciltte kızarıklıklardan sonra kas ağrıları görülür. Özellikle dizlerde şişme ve diz ve bacak ağrısı görülebilir.

Kireçlenme (Osteoartirit)

Halk arasında kireçlenme olarak bilinen osteoartirit kalça kaslarını, diz arkası kirişlerini ve kuadrisepsleri etkileyebilir. Buna bağlı olarak eklem ve bacak ağrısı, bacak kaslarında tutulma ve bacaklarda güçsüzleşme görülebilir.

osteoartrit kireçlenme nedir?

Baker’s Kisti

Diz arkasında şişlik ile birlikte bacaklarda ağrı varsa bu durum Baker’s kisti belirtisi olabilir. Baker’s kistinin en yaygın belirtisi diz arkasında şişliktir.

baker kisti baker's cyst

Bacak Ağrısı İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Durduk yere bacakların ağrıması son derece can sıkıcı olabilir. Bazı vakalarda bacak ağrısı kendiliğinden iyileşirken, bazen tıbbi yardım almanız gerekebilir. Aşağıdaki durumlar söz konusu olduğunda mutlaka doktorunuza başvurunuz:

 • Açıklanamayan kas ağrıları, diz ağrısı veya kalça ağrısı,
 • Baldırda şişme, kızarıklık veya sıcaklık,
 • Dizlerin şişmesi,
 • Her iki bacağın şişmesi
 • Bacaklarda ağrı ile birlikte nefes alma güçlüğü,
 • Birkaç günden fazla devam eden bacak ağrısı veya eklem ağrıları
 • Bacak ağrısı probleminin günlük aktiviteleri etkileyecek düzeye ulaşması.

kalp

Siz de bacak ağrısı konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Yararlanılan Kaynaklar
 1. Med Hypotheses.1988 Jan;25(1):35-41.
 2. Georgian Med News.2009 Jan;(166):51-4.
 3. J Sports Med Phys Fitness.1994 Sep;34(3):203-16.
 4. BMJ. 2007 Jun 23; 334(7607): 1313–1317.
 5. NCBI. Piriformis syndrome.
 6. J Am Acad Orthop Surg. 2011 Feb; 19(2): 91–100.
 7. Arthritis Care Res (Hoboken). 2015 Jan; 67(1): 120–127.
 8. Sports Health. 2012 Jul; 4(4): 284–292.
 9. MayoClinic. Baker’s cyst.
 10. Arthritis Care Res (Hoboken).2012 Mar;64(3):384-8.
 11. MayoClinic. Pinched nerve.
 12. NCBI. Leg varicose veins: symptoms.
 13. J Blood Med. 2011; 2: 59–69.
 14. Arch Med Sci. 2012 May 9; 8(2): 375–388.
 15. WebMD. Lower leg pain: causes and treatments.
 16. eMedicineHealth. Pulled hamstring.
 17. J Orthop Res.2016 Dec;34(12):2059-206.
 18. NCBI. Diabetic neuropathy.
 19. PatientInfo. Repetitive strain injuries.
 20. Arthritis Rheum. 2009 Sep; 60(9): 2839–2844.
 21. OrthoInfo. Achilles tendinitis.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here