Bağırsak Kurdu Nedir? Türleri, Nedenleri, Belirtileri, Doğal Tedavi

Bağırsak kurdunun düşüncesi bile muhtemelen sizi ürpertmeye yetecektir. Ancak tenya, yuvarlak kurt ve diğer kurt ve parazit türleri insanlarda tahmin ettiğinizden çok daha yaygındır. Kirli su, hijyen eksikliği, az pişmiş yiyecekler ve evcil hayvanlar bağırsak kurdu bulaşmasına yol açabilir. Bu yazımızda bağırsak kurdu çeşitleri içerisindeki tenya ve diğer parazit türleri hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Bağırsak kurtları çeşitli şekillerde ve büyüklüklerde olabilir ve mikroskopta görülebilecek canlılardır. Parazit enfeksiyonları ishal, açıklanamayan kilo kaybı, karın ağrısı, anüs bölgesinde kaşıntı ve yetersiz beslenmeye neden olabilir. Bu semptomların başka hastalıkların belirtilerine de benzemesi nedeniyle parazit ve bağırsak kurdu teşhisi zor olabilir.

Bağırsak Kurdu
Bağırsak Kurdu

Bağırsak kurdu dökmek için uygulayabileceğiniz çeşitli doğal bitkisel yöntemler bulunmaktadır. Örneğin parazite iyi gelen yiyecekler arasında sarımsak, soğan ve papaya çekirdeği bulunmaktadır. Ayrıca parazite iyi gelen takviye ürünler arasında karanfil yağı, kekik otu yağı, pelinotu bağırsak kurdu dökmek için iyi gelen yiyecekler arasındadır.

Bağırsak Kurdu Türleri

İnsan vücudunda bulunabilen bağırsak kurdu çeşitleri ve parazit türleri şunlardır:

Tenya

Bu yassı bağırsak parazitleri özellikle gelişmekte olan ülkelerde insanları etkileyen yaygın bir parazit enfeksiyonudur.

Tenya Kurdu
Tenya Kurdu

Tenya insanlarda 9 metreye kadar büyüyebilir. Pişmemiş yiyecekler ya da bağırsak kurdu bulunan bir kişinin pişirdiği yemekler yiyen kişilerden bulaşabilir. Bazı tenya türleri Taenia solium (domuz etinden), Taenia saginata (dana etinden), Diphyllobothrium latum (deniz ürünlerinden) sindirim sorunlarına ve kilo kaybına yol açabilir.

Yuvarlak Kurt

İnsanları etkileyen bağırsak kurdu çeşitleri arasında yer alan bir diğer tür Ascaris’tir. Yuvarlak kurt 35 cm boyuta ulaşabilir ve 2 yıla kadar yaşayabilir. Genellikle bu kurtların yumurtaları yiyeceklere bulaşır. Sindirim sisteminde gelişirler ve vitamin ve besin yetersizliğine neden olabilirler. Bağırsak kurdu genellikle dışkıda tespit edilebilir.

Ascaris
Ascaris

Kamçı Kurdu

Kamçı kurdu yaklaşık 4 cm uzunluğundadır ve bağırsakları etkiler. Bu bağırsak kurdu nedeniyle oluşan enfeksiyon topraktan ağıza bulaşan kurt yumurtaları yoluyla bulaşır.

Kamçı Kurdu
Kamçı Kurdu

Bağırsak kurdu enfeksiyonu yıkanmayan veya yeterince pişmeyen sebzelerden ya da meyvelerden bulaşabilir. Toprağa dokunduktan sonra elleri yıkamamak da kamçı kurdu enfeksiyonuna yakalanabilir. Kamçı kurdu içeren bağırsak kurdu belirtileri arasında iltihaplı, sulu ve kanlı dışkı yer almaktadır.

Kancalı Kurt

Bağırsak kurdu çeşitlerinden bir diğeri olan kancalı kurt toprakta yaşar ve özellikle hayvanların yaşadığı yerlerde çıplak ayakla toprakta gezen kişilerde görülmektedir.

Kancalı Kurt
Kancalı Kurt

Kancalı kurt enfeksiyonları sindirim sorunu ve solunum problemleri ile birlikte ciltte kaşıntılı kızarıklıklara yol açar.

Kıl Kurdu

Kıl Kurdu
Kıl Kurdu

Kıl kurdu insan bağırsağında yaşayan, 2 mm ila 13 mm arasında büyüyebilen ince parazitsel kurtlardır. Bağırsakta kıl kurdu belirtileri arasında en yaygın belirti anüs bölgesinde kaşıntı olmasıdır.

 

Anüs bölgesinin elle kaşınması durumunda bu kıl kurdu yumurtaları tırnak aralarına bulaşabilir. Daha sonra bu yumurtalar kişinin ağzına geçebilir. Kıl kurdu dökmek için parazit önleyici tedavi uygulanması ve sıkı hijyen alışkanlıkları kazanılması gerekmektedir.

Bağırsak Kurdu ve Parazit Nedenleri

İnsanlarda parazit enfeksiyonları ve bağırsak kurdu nedenlerinin bilinmesi enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olacaktır. Şimdi gelin insanlarda bağırsak kurdu ve parazit oluşumu nedenlerine detaylı olarak bakalım.

Evcil Hayvanlardan Bulaşan Bağırsak Kurdu

Bağırsak kurdu bulaşma yolları arasında en yaygın olanlardan biri evcil hayvanlarda ve diğer hayvanlarla kurulan temastır.

evcil-hayvan-beslemek

İnsanlarda parazit enfeksiyonlarına yol açan en yaygın nedenlerden biri evcil hayvanlardır. Örneğin köpeklere dışkılarından, topraktan ya da kirli yiyeceklerden parazit bulaşabilir. Bu parazitler evcil hayvan sahibine bulaşabilir. Köpeklerden bağırsak kurdu bulaşması yaygın bir durumdur. Araştırmalara göre kurt tedavisi görmeyen köpeklerin yaklaşık %50’sinde bağırsak kurdu bulunmaktadır.

Evcil hayvanlardan bulaşan bağırsak kurdu çeşitleri yuvarlak kurt, kancalı kurt ve tenya kurdudur. Köpeklerin oynadığı yerlerde çıplak ayakla gezmemek ve özellikle dış ortama çıkan hayvanlarla ilgilendikten sonra elleri iyice yıkamak evcil hayvanlardan bağırsak kurdu bulaşmasını engelleyecektir.

Hijyen Eksikliği Nedeniyle Bulaşan Parazit ve Bağırsak Kurdu

Hijyen Kuralları
Hijyen Kuralları

Tuvaletten sonra elleri yıkamamak gibi hijyenik olmayan alışkanlıklar tenya enfeksiyonlarının en yaygın nedenleri arasındadır. Bunlar mide ağrısından ishale kadar birçok bağırsak problemine yol açabilir.

İnsan ve hayvan atıklarının hijyenik olmayan bir şekilde atılması da parazit ve bağırsak kurdu enfeksiyonlarına yol açmaktadır. Özellikle yemek hazırlayan kişilerin bundan önce kirli yiyeceklere dokunmuş olması bağırsak kurdu bulaşma ihtimalini azaltır.

Yeterince Pişmemiş Yiyeceklerden Bulaşan Bağırsak Kurdu

Özellikle domuz eti tüketilen ülkelerde domuz etinin yeterince pişirilmemesi halinde parazit vakalarının yaygın olduğu görülmektedir. Ayrıca deniz ürünlerinin de tam olarak pişirilmesi gerekmektedir.

Suşi gibi pişirilmemiş deniz ürünleri de bağırsak kurdu bulaşmasına yol açabilir. Doğru bir şekilde dondurulmamış ve pişirilmemiş deniz ürünlerinde tenya ve yuvarlak kurt bulunabilir. Ancak deniz ürünlerinden bağırsak kurdu bulaşması vakaları çok nadir görülmektedir.

Kirli Sulardan Bağırsak Kurdu Bulaşması

Kirli su içilmesi halinde yuvarlak kurt, tenya ve parazit gibi bağırsak kurdu çeşitleri bulaşabilmektedir. Acta Microbiologica Polonica dergisine göre insanları etkileyebilen tam 72 bağırsak kurdu çeşidi bulunmaktadır.

Eğer içtiğiniz suyun kalitesinden emin değilseniz, suyu içmeden önce kaynatmak iyi bir seçenek olacaktır. Ayrıca çeşme suyu kullanılarak hazırlanan buzların içeceklerinize eklenmesine karşı da dikkatli olmalısınız.

Parazit ve Bağırsak Kurdu Belirtileri

Bağırsak sistemini etkileyen parazit ve bağırsak kurdu türüne bağlı olarak çeşitli belirtiler ortaya çıkabilir. Bazı parazit enfeksiyonları sindirim sorunlarına yol açarken bazılarında organ hasarı görülebilmektedir.

Parazit ve bağırsak kurdu belirtileri arasında en yaygın olanlar şunlardır:

Anüs Kaşınma Kaşıntı

 • Kıl kurdu vakalarında anüs bölgesinde kaşınma,
 • Sulu ishal,
 • Kabız,
 • Karın ağrısı eve kramp,
 • Kötü kokulu gaz çıkarma
 • Mide bulantısı
 • Açıklanamayan kilo kaybı
 • Besin yetersizliği
 • Halsizlik ve genel güçsüzlük hissi,
 • Bağırsak tıkanması
 • Akciğer enfeksiyonları
 • Anemi belirtileri
 • Mide ülseri

Elbette yukarıdaki belirtiler aynı zamanda bir mide mikrobunun veya başka bir sağlık sorununun da belirtisi olabilir. Ancak bir bağırsak kurdu taşıdığınızdan şüphe ediyorsanız kontrol amacıyla doktorunuzla görüşünüz.

Bağırsak Kurdu Döktüren Doğal ve Bitkisel Çözümler

Bazı doğal malzemeler tenya, kıl kurdu ve diğer bağırsak kurdu çeşitleri için bağırsak kurdu dökme etkisi yapabilir. Bunlara aynı zamanda antelmintik çözümler adı verilmektedir.

İşte parazit ve bağırsak kurdu enfeksiyonları için en etkili doğal-bitkisel çözümler

 • Diatomik toprak (ince silisli toprak): Doğal olarak bulunabilen bu madde parazitlerin dış iskeletlerini yok ederek onları öldürmeye yardımcı olur. Gıdada kullanabilen diatomik toprak toksik olmayan antiparazit bir tozdur eve kolaylıkla sindirilebilmektedir.
 • Sarımsak: Sarımsak parazit giderici özellikleri olan güçlü bir antibiyotiktir.
 • Papaya tohumları: Öğütülmüş papaya tohumlarının bağırsak kurdu vakalarını giderdiği ve bağırsakları parazitten temizlediği tespit edilmiştir.
 • Soğan: Tıpkı sarımsak gibi soğan da bağırsak kurdu ve parazitlerini engelleyen sülfür bileşenlere sahiptir.
 • Parazit temizleyici takviyeler: Oregano yağı, karanfil yağı ve pelinotu yağı bağırsak kurdu ve parazitlerine karşı önemli malzemelerdir.

Bağırsak Kurdu ve Paraziti Nasıl Dökülür?

Gıdada kullanabilen diatomik toprak bağırsak kurdu ve parazitlerinden kurtulmak için kullanabileceğiniz toksik olmayan bir maddedir.

Diatomik toprak pire, hamam böceği ve karıncalardan kurtulmak için yaygın olarak kullanılsa da bağırsak kurdu ve paraziti vakalarından kurtulmak için de yardımcı olacaktır. Yapılan bir araştırmada yumurtlayan tavuklara diatomik toprak verilmiş ve bağırsak kurdu taşıyan tavuk sayısında azalma olduğu görülmüştür.

Diatomik toprak tavuklar için harika bir çözüm olabilir. Peki insanlarda bağırsak kurdunu dökmek için de kullanılabilir mi? Uzmanlar gıdada kullanılabilen diatomik toprağın insanlarda kolaylıkla sindirilebileceğini belirtmektedir.

Bağırsak Kurdu Dökmek İçin Diatomik Toprak Nasıl Kullanılır?

Diatomik toprak satın alırken üzerinde mutlaka “gıdada kullanılabilir” ibaresinin bulunmasına dikkat ediniz.

Diatomik Toprak
Diatomik Toprak

Bağırsak kurdu ve parazitlerini doğal yollarla temizlemek için diatomik toprak kullanmak istiyorsanız:

 1. 1 yemek kaşığı gıdada kullanılabilir diatomik toprağı 250 ml. Suyun içerisine karıştırarak her gün içiniz.
 2. Bağırsak kurdu parazitlerinden tam olarak kurtulmak için bunu 2 hafta süreyle uygulayınız.

Bağırsak Kurdu Döktüren Yiyecekler

Bağırsak kurdu döktüren yiyecekler yuvarlak kurt, kıl kurdu, tenya ve diğer bağırsak kurdu çeşitleri vakalarından doğal yollarla kurtulmak için gerekli olacaktır. Beslenmenize antiparazit özelliği olan yiyecekleri dahil etmek en etkili bağırsak kurdu temizleme yöntemlerinden biridir.

Sarımsak

Bağırsak kurdu ve parazit döktüren yiyecekler arasında ilk sırada kuşkusuz sarımsak yer alır. Sarımsak giardia ve tenya gibi parazitlerin öldürülmesinde özellikle etkili olan doğal tedavi yöntemlerinden biridir.

Sarımsak
Sarımsak

Peki sarımsağın bağırsak kurdu dökmek için kullanılabileceği iddiası bilimsel çalışmalarla destekleniyor mu? Parazitoloji Araştırmaları dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre günlük belirli bir doz sarımsak tüketimi gıda kaynaklı bağırsak kurdunun öldürülmesi için etkili olmaktadır. Klinik deneylere göre sarımsak yassı kurtların sayısını ve faaliyetini azaltmaya yardımcı olmuştur. Araştırmacılar sarımsağın antelmintik etki yaptığını ortaya koymuştur.

Bağırsak Kurdu İçin Sarımsak Nasıl Kullanılır?

Doğal yollarla bağırsak kurdu dökmek için sarımsağı şu şekilde kullanabilirsiniz.

 1. 2 diş sarımsağı ezin ve içindeki etken madde olan allisinin açığa çıkması için 10 dakika bekletin.
 2. Sarımsağın içerisine bir veya iki yemek kaşığı yoğurt ekleyin.
 3. Bağırsak kurdunun dökülmesi için bu karışımı yiyin.
 4. Tenya ve diğer bağırsak kurdu türlerinin tamamen yok olması için bunu 2 hafta boyunca uygulayın.

Ayrıca beslenmenizde de daha fazla sarımsak tüketerek sarımsağın faydalarını görebilirsiniz. Sarımsak bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve vücuttaki enfeksiyonları azaltacaktır.

Papaya Çekirdeği

Bağırsak kurdu ve parazitlerini öldüren ve küçük bağırsaktaki ince kurtlardan kurtulmaya yardımcı olan bir diğer doğal bitkisel çözüm papaya çekirdeğidir. Papaya tohumları parazitlerin nefret ettiği bileşenlere sahiptir ve doğal bir antelmintik çözüm sunar.

Papaya Meyvesi Çekirdekleri
Papaya Meyvesi Çekirdekleri

 

Bilimsel araştırmalara göre de papaya tohumları bağırsak kurdu için doğal çözüm niteliğindedir. Journal of Medicinal Food dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre papaya çekirdeği dışkıda görülen bağırsak kurdu işaretlerini %71 ila %100 oranında azaltmaya yardımcı olmuştur. Araştırmacılar papaya çekirdeğinin herhangi bir yan etki olmaksızın bağırsak kurdu dökmeye yardımcı olan yiyecekler arasında olduğunu belirtmektedirler.

Bağırsak Kurdu Dökmek İçin Papaya çekirdeği Nasıl Kullanılır?

 1. 5 veya 6 papaya çekirdeğini öğütün ve bir bardak süt, su ya da başka bir içeceğin içerisine karıştırarak günlük olarak tüketin.
 2. Tüm bağırsak kurtlarının temizlenmesi için buna 2 hafta boyunca devam edin.

Taze papaya bulmakta zorlanırsanız büyük marketlerde veya internette papaya çekirdeği tozu bulabilirsiniz. Her gün bir bardak suyun içerisine bir yemek kaşığı papaya çekirdeği tozu ekleyerek içebilirsiniz.

Kabak Çekirdeği

Kabak Çekirdeği
Kabak Çekirdeği

İnsanlarda bağırsak kurdu dökmek için doğal bitkisel çözümlerden bir diğeri kabak çekirdeğidir. Kabak çekirdeği içerisindeki antelmintik etki sindirim sistemini iyileştirir ve tüm bağırsak kurtlarının dökülmesi için yardımcı olur.

Bilimsel araştırmalar da kabak çekirdeğinin bağırsak kurdu dökmek için etkili olduğunu ortaya koymuştur. Acta Tropica dergisinde yayınlanan bir deneye göre deneyde kabak çekirdeğinin tenyaları %75 azalttığı bildirilmiştir. Bu araştırmada kabak çekirdeği yemenin insanlarda tenya bağırsak kurdu dökmek için doğal bir tedavi yöntemi olduğu sonucuna varılmıştır.

Bağırsak Kurdu Dökmek İçin Kabak Çekirdeği Nasıl Kullanılır?

 1. Bağırsak kurdu ve parazitlerini temizlemek için her gün birkaç yemek kaşığı miktarında kabak çekirdeği yiyin. Kabak çekirdeğini tek başına yiyebileceğiniz gibi salatalara ekleyerek de tüketebilirsiniz.
 2. Alternatif olarak kabak çekirdeğini toz haline getirerek yoğurda veya diğer yiyeceklere karıştırabilirsiniz.

Soğan

Soğan parazit enfeksiyonlarından ve bağırsak kurdu vakalarından kurtulmak için bir diğer doğal teda

Hijyen Kuralları
Hijyen Kuralları

vi yöntemidir.

Soğan
Soğan

Parasitology Research dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre soğan özütü hayvanlarda parazit sayısını azaltmaya yardımcı olmuştur. Yapılan çalışmada öğütülmüş soğan Hindistan cevizi ve diğer yiyeceklerle karıştırılmış, sonuçta dışkıda görülen tüm parazitlerin yok olduğu tespit edilmiştir.

Bağırsak Kurdu Dökmek İçin Soğan Nasıl Kullanılır

Birçok kişi çiğ soğan yemekte zorlanır. Ancak çiğ soğanın mide ve bağırsak kurtlarını temizleme etkisi bu tadı bastıracaktır. İşte yapmanız gerekerler:

 1. Soğanın suyunu çıkın. İçinden yaklaşık 2 yemek kaşığı su içıkacaktır.
 2. Bu suyu bir miktar yoğurdun içine karıştırın ve günlük olarak tüketin.
 3. Bağırsak kurdu ve parazitlerden tamamen kurtulmak için bunu 2 hafta boyunca uygulayabilirsiniz.

Bağırsak Kurdu Temizleyici Takviyeler

Bağırsak kurdu dökmek için yararlanabileceğiniz çeşitli doğal takviye ürünler bulunmaktadır.

Karanfil Yağı

Tenya ve diğer bağırsak kurdu çeşitlerinden kurtulmak için karanfil yağı takviyesi kullanabilirsiniz. Journal of Medicinal Microbiology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre karanfil yağı parazitleri ve bağırsak kurtlarını öldürücü etkiye sahiptir.

Oregano Yağı

Vücudunuzu parazit ve bağırsak kurtlarından arındırmak için yararlanabileceğiniz bir diğer doğal çözüm oregano yağıdır.

2000 yılında yapılan bir araştırmaya göre oregano yağı takviye ürünleri 600 mg emülsifiye edilmiş yağ içermektedir ve bağırsak kurdunu temizlemeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca oregano yağı parazit enfeksiyonundan kaynaklanan bağırsak problemlerini de gidermeye yardımcıdır.

Pelin Otu

Pelin otu birçok parazit enfeksiyonunu yok eden doğal bir antelminik çözümdür.

Farmakoloji Bilimlerinde Eğilimler Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre pelin otu özütleri halihazırda sıtma tedavisinde doğal tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Ancak araştırmacılar pelin otu özütünün birçok bağırsak kurdu enfeksiyonu tedavisinde de yararlı olduğunu tespit etmiştir.

Zeytin Yaprağı Özü

Bir araştırmada zeytin yaprağı özünün bağırsak kurdu taşıyan keçiler üzerinde parazit önleyici etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle zeytin yaprağı takviyesi bağırsak kurtlarını dökmek için yararlı olacaktır.

Greyfurt Çekirdeği Bağırsak Kurdu Döker mi?

Bazı internet kaynaklarında greyfurt çekirdeğinin bağırsak kurdu ve parazitleri öldürdüğü bilgisi verilse de bu bilgi bilimsel araştırmalarca doğrulanmamıştır. Yapılan bir araştırmada greyfurt çekirdeği özünün antibakteriyel özellikler taşıdığı tespit edilmiş, ancak parazitlere karşı herhangi bir etkisi görülmemiştir.

Hindistan Cevizi Bağırsak Kurdu Döker mi?

Hindistan cevizi yağı antibakteriyel ve antimikrobiyel özellilkleri olan çok faydalı bir yağ olsa da araştırmalarda Hindistan cevizi yağının parazitleri önleyici bir etkisinin olduğu görülmemiştir. Tropical Biomedicine dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre Hindistan cevizi antelminik özelliğe sahip değildir ve bağırsak kurdu vakalarında bir etkisi yoktur.

Bağırsak Kurdu Tehlikeli mi?

Sizde veya çocuğunuzda bağırsak kurdu veya parazit olduğundan şüpheleniyorsanız, eş zamanlı olarak ishal, kusma ve açıklanamayan kilo kaybı varsa doktora başvurunuz. Doktorunuz dışkı testi ve kan tahlili yoluyla bağırsak kurdu olup olmadığını tespit edecektir.

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Tanya Nedir? Tenya Belirtileri – Tenya Nasıl Düşürülür?

Teya insanlarda ve hayvanlarda görülen bir tür parazit enfeksiyonudur. Tenya yassı kurt veya yassı bağırsak paraziti olarak da...

Mide Ülseri nedir? Tedavisi, Ameliyatı, İlaçları, Doğal ve Bitkisel Çözümler

Gastrik ülser olarak da bilinen mide ülseri mide duvarında ağrılı yaralar olmasıdır. Mide ülseri bir tür peptik ülser...

Yemekten Sonra Mide Bulantısı Ciddi Bir Hastalığın Belirtisi Olabilir mi?

Yemekten sonra mide bulantısı öğünlerinizi endişe verici hale getirebilir. Elbette günün diğer zamanlarında da mide bulantısı yaşamanız mümkündür....

Karın Guruldaması Canınızı mı Sıkıyor? Karın Neden Guruldar?

Karın guruldaması gün içerisinde herhangi bir anda ortaya çıkan bir semptomdur. Karın guruldaması genellikle sindirim ile ilgilidir, ancak...