Bağırsakları Temizleyen Yiyecekler, İçecekler, Bitki Çayları

Kolon temizliği bağırsaktaki atık maddeleri ve toksinleri uzaklaştırmak için kullanılan yöntemlere verilen genel bir isimdir. Bağırsak temizleme dendiğinde akla yüksek lifli yiyecekler, probiyotikler ve sindirimi kolaylaştıran yiyecekler gelmektedir. Bununla birlikte su, sağlıklı smoothie içecekler ve bazı bitki çayları da bağırsakları temizleyen yöntemler arasında sayılabilir. Bu yazımızda bağırsakları temizlemek için kullanabileceğiniz yöntemler ve bağırsak temizleyici yiyecekler ve bitkiler hakkında geniş bilgi bulabilirsiniz.

Kolon temizliği neden yapılır?

Dışkının bağırsaklardan düzenli bir şekilde atılması vücut için önemli bir olaydır. Düşük lifli ve yüksek yağlı yiyeceklerle beslenmek uzun vadede kolon kanseri riskini de arttırmaktadır. Araştırmacılar yetersiz beslenme ve bağırsaktaki mikropların değişmesiyle kanser riskinin arttığını belirtmektedir.

Örneğin lif bağırsak temizleme için önemli kaynaklardan biridir. Tam tahıllı yiyecekler, meyveler, sebzeler ve kuruyemişler yüksek lif içeriği ile belirli hastalık risklerini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca lif yüksek besin değerine sahiptir ve sindirimi kolaylaştırır.

Uzmanlara göre tıbbi yöntemlere başvurmadan önce kolon temizliği için birçok yöntem bulunmaktadır. Çoğunlukla bağırsak temizleme süreci dengeli ve yüksek lifli beslenme ile ilgili bir süreçtir.

Gastroentoroloji Dergisi’nde 2015 yılında yayınlanan bir araştırmada sağlıklı bağırsak florasının insan sağlığı için temel öneme sahip olduğu belirtilmiştir. Meyve, sebze ve lif yönünden zengin beslenme bağırsak mikrobiyotasını geliştirmek ve bağırsak enfeksiyonlarını önlemek için başvurabileceğiniz en iyi yöntemlerden biridir.

Ayrıca prebiyotik içeren yiyecekler ve probiyotikler de bağırsak sağlığını koruyarak toksinlerin doğal yollarla atılmasını sağlar. Sağlıklı bağırsak florası kolon temizliği sağlar ve zararlı organizmaların bağırsaktan atılmasına yardımcı olur.

Evde Bağırsak Temizleme: Bağırsakları Temizleyen Yiyecekler

2018 yılında yayınlanan bir araştırma bağırsak sağlığı için beslenmenin çok önemli olduğunu vurgulamıştır. Karbonhidrat, protein ve yağ yönünden dengeli beslenme bağışıklık sistemini ve bağırsak sağlığını korumaktadır.

Bağırsakları Temizleyen İçecekler ve Bağırsak Temizleme Kürü

Kolon temizliği sağlamak ve bağırsak sağlığını geliştirmek için meyve ve sebze suları çok önemlidir. Bu besinler içerdikleri antioksidanlar sayesinde bağırsak temizleme işlemini etkin bir şekilde gerçekleştirirler. Yapılan araştırmalara göre polifenol yönünde zengin yiyecekler bağırsaktaki iyi bakterileri güçlendirerek toksinlerin atılmasını sağlamaktadır.

Diğer yandan meyveler suyu sıkıldığında lif içeriğini kaybeder. Bu nedenle meyve suları çok yüksek miktarda içilmemeli, bunun yerine meyvelerin taze bir şekilde tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Bağırsakları temizleyen yiyecekler, içecekler ve bitki çayları şunlardır:

1. Elma

Yapılan araştırmalara göre günde 1-2 elma tüketmek kalın bağırsak kanseri riskini azaltmaktadır. Bilim insanlarına göre elmanın kabuğunda içine göre daha fazla antioksidan bulunmaktadır. Bu antioksidanlar bağırsaklardaki toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur.

2. Yaban Mersini Suyu

Yapılan bazı araştırmalara göre yaban mersini suyu sindirim sisteminde iltihap giderici etki yapmaktadır. Yaban mersini içeren içecekler hazırlayarak bağırsak mikrofloranızı iyileştirebilir ve kalın bağırsakta iyi bakterilerin sayısını arttırabilirsiniz.

yaban mersini suyu
yaban mersini suyu

3. Turpgiller İle Sebze Suları

Brokoli, lahana, karnabahar, turp gibi turpgiller ailesine özgü sebzelerle içecek hazırlayarak kolon temizliği için bunları tüketebilirsiniz.

4. Kefirin Bağırsaklara Faydaları

Yukarıda sayılan meyve ve sebzeleri kefir ile birleştirerek tüketebilirsiniz. Bu içecek bağırsak temizleme özelliğine sahiptir.

kefir
kefir

Çeşitli araştırmalarda kefirin sindirim sağlığını koruduğu gösterilmiştir. Örneğin bir araştırmada kefirin kalın bağırsaktaki toksinleri öldürdüğü ve zararlı mikropları yok ettiği belirtilmiştir.

Ayrıca kefir sindirim sisteminde daha kolay ilerleyen laktozsuz bir süt içeceğidir. Bu da yiyeceklerin bağırsakta kalma süresini kısaltır.

Lifli Yiyeceklerle Bağırsak Temizleme

Lifli yiyecekler kolon temizliği sağlayarak dışkının vücuttan daha kolay atılmasına yardımcı olur. Harvard Kamu Sağlığı Okulu’na göre insanların büyük çoğunluğu günlük önerilen 20-30 gram lif tüketimini sağlayamamaktadır. Lif kabızlığı önlemenin ve diğer sindirim sistemi hastalıklarının önüne geçmenin en iyi yollarından biridir.

Nutrients dergisine göre lif bağırsak mikroflorasını iyileştiren iyi bir prebiyotik kaynağıdır. Lifli yiyecekleri daha fazla tüketmek bağırsakta faydalı bakterilerin sayısını arttırır.

İşte kolon temizliği için faydalanabileceğiniz yüksek lifli yiyecekler:

1. Çiya Tohumu

1 yemek kaşığı çiya tohumu yaklaşık 5 gram lif içerir ve günlük lif ihtiyacınızın yaklaşık %20’sini karşılar. Çiya bağırsakları temizlemek için önemli bir bileşen olan Omega-3 yönünden de zengindir.

çiya tohumu
çiya tohumu

2. Kabak Çekirdeği İle Bağırsak Temizleme

Bağırsakları temizlemek için bir diğer doğal yöntem kabak çekirdeğidir. Kabak çekirdeğini salatalarınıza ve içeceklerinize ekleyebilirsiniz.

30 gramlık 1 porsiyon kabak çekirdeği yaklaşık 5 gram lif içerir ve zengin bir Omega-3 kaynağıdır.

Günlük beslenmenize bir porsiyon kabak çekirdeği ekleyerek sindirim sistemindeki zararlı bağırsak parazitlerinden de kurtulabilirsiniz.

3. Kolon Temizliği İçin Brokoli

Bağırsaktaki toksinlerden kurtulmak ve bağırsakta dışkı birikmesini önlemek için düzenli olarak brokoli tüketebilirsiniz.

brokoli
brokoli

90 gramlık 1 porsiyon brokoli içerisinde yaklaşık 2.5 gram lif bulunur ve günlük lif ihtiyacınızın yaklaşık %10’unu karşılar.

İçindeki sülforafan adı bileşen sayesinde brokoli bağırsaktaki mikroflora dengesini kurmaya destek olur. ayrıca brokoli kalp ve göz sağlığı için de çok faydalıdır.

4. Bağırsakları Temizleyen Lahana

Lahana turpgiller familyasına ait güçlü bir bağırsak temizleyici besindir. Yüksek lif içeriğinin yanı sıra prebiyotik içeriğiyle bağırsaktaki faydalı bakterileri güçlendirir. Bağırsaklarda toksinlerin birikmesini önler ve kolon temizliği sonrasında dışkının daha kolay atılmasını sağlar.

Kolon Temizliği İçin Probiyotik Yiyecekler

Probiyotik içeren yiyecekler tüketmek bağırsakları temizlemek için en etkili yöntemlerden biridir. Probiyotik yiyecekler hakkında yapılan araştırmalarda bu yiyeceklerin bağışıklık sistemini uyardığı ve bağırsakları güçlendirdiği gösterilmiştir. Probiyotik yiyecekler bağırsakları mikrobiyel enfeksiyonlara karşı da korur. Kolon temizliği için kullanabileceğiniz bağırsak temizleyici probiyotik yiyecekler şunlardır:

1. Sauerkraut

Toksinleri vücuttan daha hızlı bir şekilde atmak için probiyotiklerle dolu sauerkraut adlı turşuyu tüketebilirsiniz.

sauerkraut lahana turşusu
sauerkraut lahana turşusu

Yapılan araştırmalara göre günlük 10 gram sauerkraut tüketen kişilerde bağırsak sağlığı daha güçlüdür. Düzenli olarak sauerkraut tüketmek kabızlığı önlemek ve sindirimi kolaylaştırmak için etkilidir. Sauerkraut evde yapılabilen bir turşu türüdür.

2. Bağırsakları Temizleyen Probiyotik Yoğurt

Kolon temizliği için bir  diğer yöntem ev yapımı probiyotik yoğurt tüketmektir. Yoğurt zengin bir sağlıklı bakteri ve probiyotik kaynağıdır. 2017 yılında yayınlanan bir araştırmada probiyotik yoğurdu meyvelerle birlikte tüketen kişilerde bağırsaklarda daha fazla probiyotik, prebiyotik, vitamin ve mineral bulunmaktadır. Ev yapımı yoğurt hazır yoğurtlara göre daha fazla probiyotik içermektedir.

Bağırsakları Temizleyen Bitki Çayları

Kolon temizliği amacıyla bağırsaklardan toksinleri atmak için düzenli olarak zencefil, zerdeçal ve yeşil çay tüketmelisiniz.

Bazı bitki çayları bağırsaklarda laksatif etki yaparken, bazıları mikropları öldürmekte, bazıları ise sindirimi kolaylaştırmaktadır.

1. Bağırsak Temizleyici Zencefil Çayı

Yapılan araştırmalar zencefilin enflamasyonu azaltan antimikrobiyel bileşenlere sahip olduğunu göstermiştir. Zencefil çayı içerisindeki en güçlü bileşen olan [6]-gingerol sindirim sistemine yerleşir ve bağırsak sağlığını korur. Ayrıca zencefil çayının kalın bağırsak kanseri riskini azalttığı da gösterilmiştir.

Zencefil Çayı
Zencefil Çayı

2. Kolon Temizliği İçin Zerdeçal

AAPS Journal dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre zerdeçal bağırsak enflamasyonunu engelleyen anti-enflamatuvar özelliklere sahiptir. Ayrıca zerdeçal güçlü bir antioksidan olup, toksinleri öldürmeye yardımcı olur. Ayrıca zerdeçalın kalın bağırsak kanseri riskini azalttığı gösterilmiştir.

3. Yeşil Çay

Yeşil çay da yüksek antioksidan içeriği sayesinde kolon temizliği sürecini destekler. Yeşil çayın tıbbi özellikleri üzerine yapılan araştırmalarda bağırsak sağlığını koruduğu gösterilmiştir. Yeşil

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Tanya Nedir? Tenya Belirtileri – Tenya Nasıl Düşürülür?

Teya insanlarda ve hayvanlarda görülen bir tür parazit enfeksiyonudur. Tenya yassı kurt veya yassı bağırsak paraziti olarak da...

Mide Ülseri nedir? Tedavisi, Ameliyatı, İlaçları, Doğal ve Bitkisel Çözümler

Gastrik ülser olarak da bilinen mide ülseri mide duvarında ağrılı yaralar olmasıdır. Mide ülseri bir tür peptik ülser...

Yemekten Sonra Mide Bulantısı Ciddi Bir Hastalığın Belirtisi Olabilir mi?

Yemekten sonra mide bulantısı öğünlerinizi endişe verici hale getirebilir. Elbette günün diğer zamanlarında da mide bulantısı yaşamanız mümkündür....

Karın Guruldaması Canınızı mı Sıkıyor? Karın Neden Guruldar?

Karın guruldaması gün içerisinde herhangi bir anda ortaya çıkan bir semptomdur. Karın guruldaması genellikle sindirim ile ilgilidir, ancak...