Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler Bağışıklık Güçlendirici Vitamin

0
239

Güçlü bir bağışıklık sistemi sizi hastalıklara ve enfeksiyona karşı korur. Antioksidan, vitamin ve mineral içeren besinler tüketerek bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz. Bağışıklık sistemini güçlendirici vitaminler ve takviyeler de besin yetersizliklerini gidererek bağışıklık güçlendirici etki yapar. Bu yazımızda bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler, bağışıklık sistemini güçlendirici vitaminler ve takviyeler hakkında bilgi verilecektir.

bağışıklık sistemiBağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler denince akla sarımsak, zencefil, yeşil yapraklı sebzeler ve narenciye meyveleri gelmektedir. C vitamini, E vitamini ve doğal antioksidanlar bu yiyeceklerin bağışıklık güçlendirici etki yapmasını sağlamaktadır. Bu bağışıklık güçlendirici besinler grip, nezle, enfeksiyon ve hatta kronik enfeksiyonlara karşı sizi koruyacaktır.

Bağışıklık güçlendirici takviyeler de hasta olduğunuz dönemde beyaz kan hücrelerinin sayısını arttırmaya yardımcı olur. Bağışıklık güçlendirici takviyeler arasında selenyum, çinko, kurkumin, zeytin yaprağı ekstraktı ve ekinezya takviyesi sayılabilir.

Bağışıklık Sistemini Ne Güçlendirir?

Sağlıklı beslenme ve doğru takviyeler kullanarak bağışıklık sistemini güçlendirmek mümkündür.

bağışıklık sisteminin zayıflamasıBağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler bakteriler, virüsler, mantar ve parazitlerden kaynaklanan enfeksiyonlarla mücadele etmeye yardımcı olur. bağışıklık sistemi bu “yabancı” işgalcileri tespit eder, bunları yok etmek için beyaz kan hücrelerinin sayısını arttırır. Bu savaşı kazanmak için bağışıklık sistemi mümkün olduğunca güçlü olmalıdır.

Uzmanlar bağışıklık sistemini güçlendirmek için sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve yeterli uyku gibi faktörlerin önemini vurgulamaktadır.

Örneğin Harvard Medical School araştırmacıları sağlıklı beslenme yoluyla hastalık riskinin azalacağını belirtmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler A, B6, C ve E vitamini gibi mikrobesinler içerirler. Çinko, selenyum, demir ve folik asit gibi bağışıklık sistemi güçlendirici besin öğeleri beslenme yoluyla alınabilmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için bağışıklık güçlendirici takviyeler de kullanabilirsiniz. Bunlar vücutta enfeksiyon ve hastalık riski yaratan mineral ve vitamin eksikliklerini önlemeye yardımcı olabilir.

Cleveland Clinic kuruluşu da bağışıklık sistemini güçlendirmek için taze meyve ve sebzeler yenmesini önermektedir. Düzenli egzersiz, yeterli uyku ve stresten uzak durmak da bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler, Besinler, Gıdalar

Şimdi gelin bağışıklık sistemini güçlendiren yiyeceklere detaylı olarak bakalım.

1 Bağışıklık Güçlendirici Sarımsak

sarımsak yemek

 • Sarımsak enfeksiyonlarla savaşan ve bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arasındadır. Journal of Immunology Research dergisine göre sarımsak alisin adı verilen bir sülfür bileşeni içerir. Bağışıklık güçlendirici özellikleriyle alisin bağışıklık zayıflamasını engeller. Sarımsak mikrobiyel enfeksiyonları tedavi eden, enflamasyonu azaltan ve kalp sağlığını koruyan bir yiyecektir.
 • Araştırmalara göre sarımksak ve sarımksak ekstraktı beyaz kan hücresi sayısını arttırarak iltihabi sitokinlerin üretimini engeller.
 • Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arasındaki sarımsak yiyeceklere eklenmelidir. 2015 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre yemeklere eklenen ezilmiş sarımsak belirli kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı olur.
 • Sarımsak tüketmeyi sevmiyorsanız bağışıklık güçlendirici sarımsak takviyesi kullanabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre sarımsak takviyesi grip ve nezle gibi solunum yolları enfeksiyonlarının şiddetini azaltmaktadır.

2 Zencefil

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arasındaki zencefil besin olarak veya takviye şeklinde kullanılabilir.

2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre zencefil vücudun bağışıklık tepkisini güçlendirmektedir. Düzenli olarak zencefil çayı tüketmek enfeksiyonlarla mücadele edilen antikorların sayısını arttırır. Araştırmacılar zencefilin sigara içen kişilerde kırmızı ve beyaz kan hücrelerini de güçlendirdiğini tespit etmiştir.

Zencefilin faydaları arasında bir diğeri de tiroit fonksiyonunu iyileştirmesidir. Zencefil akut enfeksiyonlarda tiroit bezinin daha iyi çalışmasını sağlar.

3 C Vitamini

C vitamini bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler içerisinde yaygın şekilde bulunur.

c vitamini içeren yiyeceklerNutrients dergisinin 2017 yılında yayınladığı araştırmaya göre C vitamini vücudun enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı verdiği mücadeleyi destekler. C vitamini oksidatif hasara neden olan serbest radikalleri öldürmeye yardımcı olur.

C vitamini beyaz kan hücrelerini ve doğal savaşçı hücreleri arttırır. C vitamini eksikliği yaşayan kişilerin enfeksiyonlara daha açık olduğu bilinmektedir.

Bazı araştırmalara göre C vitamini takviyesi ve çinko takviyesi birlikte kullanıldığında grip ve enfeksiyonların iyileşme süresi kısalmaktadır. Ayrıca C vitamini çocuklar için de önemli bir bağışıklık güçlendirici vitamindir.

C vitamininin besinler ve takviyeler yoluyla alınması viral enfeksiyonların ilk belirtilerinin daha çabuk ortadan kalkmasına yardımcı olur.

C vitamini içeren yiyecekler arasında kırmızıbiber, brokoli, çilek, brüksel lahanası ve domates suyu yer almaktadır. Her gün en az 5 çeşit C vitamini içeren yiyecek tüketmek günlük ihtiyaç duyulan 200 mg C vitamini ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur.

4 E Vitamini Yönünden Zengin Yiyecekler

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için gerekli bir diğer vitamin E vitaminidir. E vitamini de güçlü bir antioksidandır ve bağışıklık güçlendirici etkisi vardır.

Beslenme yoluyla alınan E vitamini bağışıklık hücrelerini güçlendirir, enfeksiyonlu hastalıklara karşı mücadele eder. E vitamininin antioksidan etkisi kanser, kalp hastalığı ve yaşa bağlı görme problemleri riskini azaltır.

E vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmek için gerekli olan beyaz kan hücrelerini güçlendirir.

E vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirmek için kuruyemişler, zeytinyağı, yeşil yapraklı sebzeler tercih edilebilir.

E vitamini takviyesi kullananlar için günlük önerilen doz günlük 15 mg’dır.

5 Probiyotik Yiyecekler

probiyotikDüzenli olarak yoğurt, kefir, sauerkraut (lahana turşusu) gibi probiyotik yiyecekler tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirmek için önem taşımaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arasındaki probiyotik besinler bağırsak mikrobiyotasını iyileştirir.

2018 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre probiyotik takviyesi kullanmak grip ve nezle iyileşme süresini kısaltmaktadır. Lactobacillus içeren probiyotik takviyeleri bağışıklık güçlendirici etki yaparak solunum yolu enfeksiyonlarının şiddetini azaltır.

6 Yeşil Yapraklı Sebzeler

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arasındaki ıspanak, pazı ve pancar kökü gibi bitkiler sağlıklı beslenme için önemli vitamin ve mineraller içerir. Birçok çalışma yeşil yapraklı sebzelerin bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arasında olduğunu göstermiştir.

Yaşlı kişilerde bağışıklık sistemi zayıfladığından bu yiyeceklerin tüketilmesi özel öneme sahiptir. Özellikle 65 yaş üstü kişilerde meyve ve sebze tüketimi kronik hastalık riskini azaltır.

2018 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre brokolideki bileşenler bağışıklık sistemini güçlendirmek için olduğu kadar kanseri önlemek için de önemlidir.

Ispanak da A vitamini yönünden zengin bir beta-karoten kaynağıdır. Araştırmalara göre A vitamini enfeksiyonlara karşı koruyan bir bağışıklık güçlendirici vitamindir.

7 Mantar

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arasında mantarın olması şaşırtıcı olabilir. Mantar bağırsaktaki mikrobiotayı iyileştirir. Laboratuvar test sonuçlarına göre beyaz mantar yemek hastalıklara yakalanma riskini azaltmakta ve enflamasyonu hafifletmektedir.

Ayrıca mantarda selenyum, D vitamini ve kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltan diğer bağışıklık güçlendirici mineraller bulunur.

8 Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Renkli Yiyecekler

Bilimsel araştırmalar renkli meyve ve sebzelerin genellikle bağışıklık sistemini güçlendirmek için önemli bileşenler içerdiğini göstermektedir. Örneğin turuncu ve sarı meyve ve sebzeler beta-karoten içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arasında yer alır.

Domates, kırmızı biber gibi kırmızı sebzeler bağışıklık güçlendirici antioksidan aktiviteye sahip olan likopen maddesini içermektedir. Molecules dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre domates ve domates suyu hücrelerdeki enflamatuvar tepkiyi azaltmaya yardımcı olur (31).

Siyah patates veya siyah havuç gibi morumsu sebzeler bağışıklık sistemini güçlendirmek için önem arz eden antosiyanin bileşenini içerir.

9 Bağışıklığı Güçlendirmek İçin Yeşil Çay

Her gün düzenli olarak 1-2 fincan yeşil çay içmek hastalıkları ve enfeksiyonları önlemek için bağışıklık güçlendirici alışkanlıklardan biridir.

Yapılan araştırmalara göre yeşil çay kateşin adı verilen güçlü bir antioksidan içermektedir. Bu bileşenler oksidatif stresi azaltır. Yeşil çaydaki bileşenler bağışıklık tepkisini arttırarak enflamasyonu da azaltır.

10 Tavuk Çorbası

tavuk çorbası chicken soupTavuk çorbası özellikle grip veya diğer viral enfeksiyonlarda en iyi seçeneklerden biridir.

Tavuk çorbasının hastalıklara iyi geldiği düşüncesi yalnızca bir efsaneden ibaret değildir. Yapılan araştırmalar tavuk çorbasının hafif enflamasyonu engelleyen bileşenler içerdiğini göstermiştir. Diğer araştırmalarda da tavuk çorbasının grip virüs enfeksiyonunu engellediği belirtilmiştir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirici Vitaminler ve Takviyeler

Yukarıda saydığımız yiyecekler içeriğindeki vitaminler ve mineraller sayesinde bağışıklığı sistemini güçlendiren yiyecekler arasında yerini almıştır. Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler ve besinlere ek olarak bunlar takviye ürünlerle de desteklenebilir (Doktorunuza danışmadan takviye kullanmayınız).

1 Zerdeçal Takviyesi

Zerdeçal kurkumin adlı bir bileşen içerir. Çeşitli araştırmalarda zerdeçal bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arasında sayılmaktadır. Bunun nedeni içeriğindeki kurkumin maddesidir.

Kurkumin bağışıklık ile ilişkili antikorların aktivitesini güçlendirir. Çeşitli kronik hastalıkları ve immun bozukluklarını önlemeye yardımcı olur.

2 Folik Asit

b9 vitamini folik asit takviyesiHastalıkları engellemeye ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olan bir diğer bağışıklık takviyesi folik asit takviyesidir.

Yapılan araştırmalara göre folat (B9 Vitamini) eksikliği enfeksiyonlara karşı direnci azaltmaktadır. Folik asit takviyesi kullanmak vitamin eksikliğini giderir ve bağışıklık güçlendirici bir takviye görevi görür.

3 Demir

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arasında demir önemli bir husustur. Bu nedenle yiyeceklere ek olarak demir takviyesi kullanılabilir.

Demir ile bağışıklık sistemi arasında güçlü bir bağ vardır. Demir emilimi az ise bağışıklık sistemi bundan kötü etkilenir ve enfeksiyon riski artar.

4 Selenyum

Bağışıklık sistemini güçlendirici vitaminler ve takviyeler arasında bir diğeri selenyumdur. Araştırmacılara göre selenyum vücuttaki bağışıklık ve enflamasyon ile doğrudan ilişkilidir. Yeterli miktarda selenyum bulunması enfeksiyonlara neden olan bazı patojenlerin vücudu ele geçirmesini önler. Selenyum grip gibi viral enfeksiyonların şiddetini de azaltır.

5 Çinko

Bağışıklık sistemini güçlendirici vitaminler ve takviye ürünleri çoğunlukla çinko da içerir. Çinko antioksidan ve antienflamatuvar özelliklere sahiptir. Bağışıklık sistemini destekler. İstiridye, kırmızı et, bakliyat ve kuruyemişler çinko yönünden zengin yiyecekler arasında yer almaktadır.

6 Zeytin Yaprağı Ekstresi

zeytin yaprağı ekstraktı ekstresiDaha önce Zeytin Yaprağı Ekstresi hakkında detaylı bilgiler vermiştik. 2018 yılında zeytin yaprağı ekstresi hakkında detaylı bilgiler vermiştik. 2018 yılında yapılan bir araştırmada zeytin yaprağı ekstresinin kronik hastalıkları engellemede etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Zeytin yaprağı ekstresi ürünleri antioksidan özellikleri ile kalp ve damar sağlığını korur. Vücudun hastalıklarla mücadele becerisini arttırır.

7 Ekinezya

Ekinezya bağışıklık sistemni uyaran ve grip, nezle gibi enfeksiyonlarla mücadele etmenizi sağlayan önemli bir bitkidir.

Yapılan araştırmalara göre ekinezya beyaz kan hücrelerinin sayısını arttırır. Üst solunum yolları enfeksiyonlarının önlenmesine ve tedavisine yardımcı olur.

8 Ginseng

Bağışıklık sistemini güçlendirici vitaminler ve takviyeler arasında ginseng de yer almaktadır. Ginseng bağışıklık güçlendirici önemli antioksidanlar içerir. Vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır. Bağışıklık hücrelerini uyarır.

Stresi azaltmak, kalp ve damar sağlığını korumak, diyabet yönetimi ve kansere karşı korumak da ginsengin faydaları arasında sayılabilir.

kalp

Siz de bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Yararlanılan Kaynaklar
 1. https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/how-to-boost-your-immune-system
 2. https://health.clevelandclinic.org/eat-these-foods-to-boost-your-immune-system/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4417560/
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26423732
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26764332
 6. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352385918300598
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16514168
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29099763
 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16373990
 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3659258/
 11. https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-HealthProfessional/
 12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4690266/
 13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3997530/
 14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6266234/
 15. https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminE-Consumer/
 16. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3649464/
 17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5374383/
 18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5995450/
 19. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4819941/
 20. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23134881
 21. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29513123
 22. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK230968/
 23. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4056650/
 24. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3650511/
 25. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3116194/
 26. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6020729/
 27. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1082894/
 28. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3550877/
 29. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3551189/
 30. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30465834
 31. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26840280
 32. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482260/
 33. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Selenium-HealthProfessional/
 34. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28341876
 35. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11035691
 36. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20841992
 37. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17211725
 38. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1887065
 39. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3173740/
 40. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3085559/
 41. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3723386/
 42. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2277319/
 43. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Zinc-Consumer/
 44. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29149822
 45. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4441164/
 46. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3659612/
 47. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92776/

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here