Baş Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

0
399
baş ağrısına iyi gelen doğal yöntemler

Baş ağrısı bazen nedensiz yere ortaya çıkıp canınızı sıkabilir. Belirli bir hastalığa bağlı olmayan ve zaman zaman dayanılmaz hale gelen baş ağrıları aşağıdaki yöntemlerle hafifletilebilir. Bu yazımızda baş ağrısına iyi gelen doğal yöntemler hakkında bilgi vereceğiz.

Baş ağrısına ne iyi gelir? Baş Ağrısına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Yaşam tarzı, beslenme ve günlük alışkanlıklarda gerçekleştirilen değişiklikler  baş ağrısı şikayetlerini azaltmaya yardımcı olacaktır. Baş ağrısına iyi gelen doğal yöntemler şu şekildedir:

1 Sıcak / Soğuk Kompres

soğuk kompres baş ağrısıBaş ağrısına iyi gelen doğal yöntemler arasında ilki ve en kolayı soğuk kompres uygulamaktır. Buz ve soğuk ağrıyı uyuşturucu bir etki yapmaktadır.

 • Dondurulmuş sebzeleri veya buz küplerini temiz bir bezin içine sarın. Boynunuzun arka kısmına uygulayın. Alternatif olarak temiz bir bezi buzlu suya daldırıp suyunu sıkarak kullanabilirsiniz. Bu bezi 5 dakika boyunca başınızın üzerine koyun. İhtiyaç duydukça bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Sıcak kompres de kas gerginliğini azaltarak zonklama hissini hafifletecektir.

 • Küveti sıcak suyla doldurun ve içinde bir müddet oturun. Bu yöntem boyun kaslarınızı rahatlatmaya yardımcı olacaktır.
 • Temiz bir bezi sıcak suya batırıp suyunu sıkın. 10-15 dakika boyunca boyun bölgesinde bekletin.

2 Aküpresür

Baş ağrısına iyi gelen doğal yöntemler arasında yer alan Aküpresür Çin tıbbında yaygın olarak kullanılmaktadır. Parmak ve ellerde bazı noktalara baskı uygulanarak ağrı hafifletilmeye çalışılmaktadır.

Pain Management Nursing dergisinde 2014 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre aküpresür özellikle kronik baş ağrısı ve diğer travmatik ağrı şikayetleri bulunan kişilere alternatif tedavi olarak önerilmektedir.

Migrene ne iyi gelir? Migreni azaltmak için doğal bitkisel çözüm akupunktur akupresür

American Journal of Chinese Medicine dergisinde 2010 yılında yayınlanan bir araştırmada kronik küme tipi baş ağrısına iyi gelen yöntemler arasında aküpresür sayılmıştır. Bu araştırma 1 ay boyunca uygulanmış ve BL2, GV20, GB20, TH21, ve GB5 noktalarına baskı uygulanarak küme tipi baş ağrısı şikayetleri azaltılmıştır.

Aküpresür her zaman uzman bir kişinin gözetiminde yapılmalıdır.

3 Masaj Yaptırmak

masaj boyunBaş ağrısına iyi gelen doğal yöntemler arasında bir diğeri masaj uygulamasıdır. Hafif bir masaj serotonin aktivitesini arttırarak serotonin reseptörlerinin baş ağrısı sıklığını ve belirtilerini azaltmasını sağlar. Ayrıca masaj beyne giden baş ağrısı sinyallerini engellemeye yardımcı olur.

 • İki parmağınızı kullanarak başınıza dairesel hareketlerle masaj yapın. Kafatasının alt tarafı, göz kenarları, kaşların arası gibi bazı noktalara baskı uygulamak baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Alternatif olarak 2 yemek kaşığı sıcak susam yağı, yarım çay kaşığı kakule yağı ve yarım çay kaşığı tarçını karıştırarak masaj karışımı elde edebilirsiniz. Bu karışımı alın bölgenize uygulayın ve birkaç saat bekletin.

4 Kayropraktik Terapi

Baş ağrısına iyi gelen bir diğer yöntem baş ağrısının kaynaklandığı bölgelere kayropraktik terapi uygulamaktır. Kayropraktik terapi servik bölge etrafındaki kemik, eklem ve kasların çevresindeki gerilimi azaltmayı amaçlar.

Kayropraktör ağrıyı hafifletmek için çeşitli teknikler kullanır:

 • Kasları çeşitli yönlerde çekerek gevşetmek,
 • Kısa ve keskin bastırma hareketleri,
 • Eklemleri farklı yönlere hareket ettirme,
 • Omurga bölgesine kuvvet uygulama

5 Rahatlatıcı yağlar

Temel yağlar baş ağrısına iyi gelen doğal yöntemler arasında oldukça rağbet görmektedir. Temel yağlar antispazmodik ve antienflamatuvar özellikleriyle sinirleri rahatlatabilir ve baş ağrısını hafifletebilir. Bu yağlar harici olarak uygulanmalı, ağız yoluyla kesinlikle alınmamalıdır.

 • Keklik Otu Yağı: Keklik otunun taze ve kuru yaprakları analjezik özelliklere sahiptir. Şakaklara masaj yapıldığında kan akışını hızlandırmaktadır. Ayrıca stres ve kaygıyı azaltarak sakinleşmeyi sağlamaktadır. Keklik otu yağını duş suyunuza da ekleyebilirsiniz.
 • Biberiye Yağı: Biberiye yağının sakinleştirici ve anti-enflamatuvar özellikleri içeriğindeki rozmarinik asitten kaynaklanmaktadır. Antienflamatuvar ve ağrı kesici özellikleriyle biberiye yağı baş ağrısına iyi gelen yöntemler arasındadır. Birkaç damla biberiye yağı ile 1 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırarak şakaklarınıza masaj yapabilirsiniz. (Dikkat: Biberiye yağı yüksek tansiyon veya epilepsi hastaları için önerilmez).
 • Nane Yağı: Nane yağı zengin mentol içeriği ile baş ağrısına iyi gelen analjezik özelliklere sahiptir. 3 damla nane yağı ile 1 yemek kaşığı badem yağını karıştırarak şakaklarınıza masaj yapabilirsiniz.
 • Lavanta Yağı: Lavanta Yağı baş ağrısına iyi gelen yöntemler arasındadır. 2013 yılında yapılan bir araştırmada lavanta yağının ağrı kesici özellikleri gösterilmiştir. 2 bardak kaynar suya 2-3 damla lavanta yağı ekleyerek buharını soluyabilirsiniz. Ayrıca 1 yemek kaşığı badem yağı ile 2-3 damla lavanta yağını karıştırarak alın bölgesine masaj yapabilirsiniz.

6 Bol Su İçmek

Baş ağrısına iyi gelen doğal yöntemler arasında bir diğeri su içmektir. Yapılan araştırmalara göre az su içen kişilerde baş ağrısı daha fazla görülmektedir. Gün içerisinde yeterli miktarda su içmiyorsanız baş ağrısı riski yükselebilir.

Küme tipi baş ağrısı dışındaki baş ağrılarını önlemek için de bol su içilmelidir. Günde en az 8-10 bardak su içilmeli, karpuz, ıspanak, salatalık gibi su yönünden zengin sebzelere ağırlık verilmelidir.

7 Baş Ağrısına Neden Olan Yiyecekler

Bazı yiyeceklerin baş ağrısı dahil çeşitli baş ağrısı türlerini tetiklediği bilinmektedir. Hangi yiyeceklerden sonra baş ağrısı yaşadığınızı bilirseniz bu yiyeceklerden uzak durabilirsiniz.

Baş ağrısı yapan yiyecekler şunlar olabilir:

 • Alkollü içecekler,
 • Yapay tatlandırıcılar,
 • Monosodyum glutamak,
 • Şarap, işlenmiş et, eskitilmiş peynir gibi nitrit içeren yiyecekler,
 • Bazı ilaçlar,
 • Çay, kahve, kola gibi kafein içeren içecekler.

Bazı araştırmalarda süt ürünleri, çikolata, et, kabuklu deniz ürünleri, muz, soğan ve narenciye meyveleri ile bağlantılı baş ağrısı vakalarının olduğu bildirilmiştir.

8 Yoga Yapmak

Baş ağrısına iyi gelen yöntemlerden bir diğeri yoga yapmaktır. Yoga çeşitli duruş ve nefes egzersizlerinin bir araya gelmesiyle bireyin genel sağlığı üzerinde son derece olumlu etkilere sahiptir.

2015 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre yoga baş ağrısını hafifletmek için yardımcı bir terapi olarak kullanılabilir.

Baş ağrısına iyi gelen yöntemler arasındaki yoganın herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Baş ağrısına iyi gelen yoga hareketleri şunlar olarak bilinmektedir:

 • Marjariasana
 • Paschimottanasana
 • Adho Mukha Svanasana
 • Setu Bandhasana
 • Shishuasana
 • Padmasana
 • Hastapadasana
 • Shavasana

9 Sigarayı Bırakın

Baş ağrısına iyi gelen doğal yöntemler arasında bir diğeri sigarayı bırakmaktır. Sigara baş ağrısına neden olan alışkanlıklar arasındadır.

Aynı şekilde pasif içicilik de baş ağrısına neden olur. pasif içiciliğin yan etkileri kan damarlarının daralması ve baş ağrısıdır.

Baş ağrısı şikayeti bulunan kişiler sigaradan ve pasif içicilikten uzak durmalıdır.

10 Magnezyum

magnezyum takviyesiMagnezyum çeşitli metabolik süreçleri ve sinir sistemini düzenlemeye yardımcı olan temel besin maddelerinden biridir. Günlük alınması gereken magnezyum miktarı 300-400 mg olarak belirlenmiştir. Magnezyum eksikliği durumunda baş ağrısı ve migren ortaya çıkmaktadır.

2015 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre magnezyum eksikliği çeşitli hastalıklara neden olmaktadır. Susam çekirdekleri, ayçekirdeği, badem, yulaf, yumurta, fındık ezmesi ve süt gibi yiyecekler magnezyum yönünden zengindir.

Magnezyum takviyesi sindirim üzerinde yan etkilere sahip olabilir. Bu nedenle doktorunuza danışmadan magnezyum takviyesi kullanmayınız.

11 Melatonin

Melatonin uyku döngüsünü ve hormon düzeylerini düzenlemeye yardımcı olan bir hormondur. Yapılan birçok araştırmada baş ağrısının melatonin seviyesinin düşmesi ile ilgili olabileceği gösterilmiştir.

Melatonin uyku kalitesini arttırabilir. Uyku problemi yaşayan kişilerin genelde melatonin takviyesi alması önerilir. Baş ağrısına iyi gelen yöntemler arasında da yardımcı tedavi olarak görülmektedir.

12 Kapsaisin Krem

acı kırmızı pul biberKırmızı biber içindeki kapsaisin maddesi sayesinde kan akışını uyarır ve baş ağrısına iyi gelir.

Biyoaktif kapsaisin de enflamasyonu azaltarak baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kapsaisin takviyesi yalnızca doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Alternatif olarak 1 çay kaşığı kırmızı pul biber ile birkaç damla limon suyu, yarım çay kaşığı bal ve 1 bardak ılık suyu karıştırın. Bu karışımı içmek ağrı kesici etki yapacaktır.

kalp

Siz de baş ağrısına iyi gelen doğal yöntemler konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

 


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here