Başın Arkasında Ağrı Nedenleri Baş arkası ağrısı neden olur? Sebepleri

0
80363

Başın arkasında ağrı probleminin neden kaynaklandığını hiç düşündünüz mü? Başın arkasında ağrı nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak ağrının nasıl önleneceği konusunda ipucu verecektir. Bu yazımızda başın arkasında ağrı nedenleri ve “başın arkasında ağrı nasıl geçer?” sorusuna ilişkin ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Genellikle başın arkasında ağrı stres, kas sıkılığı, gerilme, fazla ilaç kullanımı ve yorgunluk gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Başın alt tarafında ağrı, enseden gelen baş ağrısı veya ense ağrısı ise omurganın üst kısmından kafatasına doğru ilerleyen sinirleri etkileyen oksipital nevralji hastalığından kaynaklanabilmektedir.

Ayrıca baş ağrıları tümör ve benzeri daha ciddi hastalıklardan da kaynaklanabilir. Kronik baş ağrısı yaşıyorsanız ve baş dönmesi, mide bulantısı gibi semptomlar görülüyorsa mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başın arkasında ağrı beyni etkileyen bir veya daha fazla faktörün sonucunda ortaya çıkar. Mayo Clinic uzmanlarına göre bu faktörler beynin kimyasal aktivitesiyle ilgili olabileceği gibi, kafa tasını çevreleyen kan damarlarının sinirleri ya da baş ve boynun arkasındaki kaslarla da ilgili olabilir. Ayrıca bazı kişiler baş ağrısına daha yatkın olmaktadır.

Başın arkasında ağrı neden olur?

Gerilim Baş Ağrısı (Stres kaynaklı baş ağrısı)

Gerilim baş ağrısı genellikle duygusal stres veya yorgunluk nedeniyle ortaya çıkar. Başın arka tarafında ağrı şeklinde başlayarak öne doğru yayılır. Gerilim baş ağrısı boyun, saç derisi ve baş bölgesinde ağrı yapar ve başın hem sağ hem sol tarafında hissedilebilir. Gerilim baş ağrısı yaşayan kişiler başları sıkı bir bant ile sarılmış gibi hissettiklerini belirtmektedir.

Emory Üniversitesi Çoklu Skleroz Kliniği yöneticisi Dr. Neil S. Lava gerilim baş ağrısı probleminin genellikle boynun arkasındaki kasların sıkışmasından kaynaklandığını belirtmektedir. Genellikle stres, yorgunluk, açlık, demir eksikliği ve duruş bozukluğu gibi faktörler de gerilim baş ağrısı yapabilmektedir. Baş ağrısı ile birlikte ışığa ve sese karşı hassasiyet gelişebilmektedir.

baş ağrısı türleri

Gerilim baş ağrısı genellikle kas zayıflığı, mide bulantısı, bulanık görme veya mide ağrısına neden olmaz.

Doktorlar başın arkasında ağrı probleminin gerilim baş ağrısı tipi olması halinde stresi yöneterek ve rahatlama teknikleri uygulayarak ağrının önlenebileceğini belirtmektedir.

Ayrıca günlük faaliyetler sürdürülürken doğru bir duruş ve oturuş benimsenmelidir. Örneğin işyerinde tüm gün oturuyorsanız, belirli tekrarlı hareketler yapıyorsanız kısa molalar vermeli ve boynunuzu ve omuzlarınızı esnetiniz.

Ayrıca baş ağrısı günlüğü tutarak baş ağrısın tetikleyen şeyleri tespit edebilirsiniz. Baş ağrısı günlüğü tutmak başın arkasında ağrı probleminin tetikleyicisini tespit etmenize yardımcı olacaktır.

Gerilim baş ağrısını hafifletmek için rahatlama teknikleri uygulayabilir, şakaklarınıza ve başın arkasına hafifçe masaj yapabilirsiniz. Ağrı kesiciler de faydalı olabilir. Ancak ağrı kesicilerin fazla kullanılması başlı başına bir baş ağrısı sebebidir. Bu anlamda doğal ağrı kesici yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Kas Tutulması

Başın arkasında ağrı ve boyun ve omuzlarda kas tutulması bir arada görülüyorsa bu bir kas zedelenmesi ya da kas tutulması olabilir.

Başın arkasında ağrı yapan kas tutulması ve baş ve boyun ağrısı nedenleri şunlardır:

  • Başı uzun süre tek bir pozisyonda tutmak,
  • Uygun olmayan bir yastık ile uyumak,
  • Stres kaynaklı gerilim,
  • Kaza sonucu boyun ve omurga yaralanmaları.

Boyun kaslarında sıkışma başı döndürünce başın arkasında ağrı problemi ortaya çıkarmaktadır.

Migren

migren ağrısı nerede olurMigren göz çevresinde ve şakaklarda başlayın başın arkasında ağrı şeklinde devam eden şiddetli ağrılardır. Migren ağrıları boyun ağrısı ve başta karıncalanma hissine de neden olur.

Çoğunlukla migren ağrılarından önce yanıp sönen ışıklar görme, kısmi görme kaybı, uyuşma, iğne batıyormuş gibi hissetme şeklinde problemler ortaya çıkar. Migren ağrısı ile birlikte bulanık görme, konsantrasyon eksikliği, ışığa ve sese karşı hassasiyet, mide bulantısı ve kusma görülmektedir.

Uzmanlar migren ağrılarının nedenini beyne kan akışındaki ve sinir hücresi aktivitesindeki değişiklikler olarak belirtmektedir. Stres, hormonal faktörler, depresyon, belirli yiyecekler, kas gerilmesi, kafein ve yorgunluk da migren ağrılarına yol açabilmektedir. Yanıp sönen ışıklar, hava değişiklikleri ve ağır kokular da migren ağrılarını tetikleyebilir.

Bazı yaygın besin yetersizlikleri de migren ağrılarına neden olabilmektedir.

Migrene iyi gelen şeyler hakkındaki detaylı yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Baziler Migren

Şiddetli baş ağrısı öncesinde baş dönmesi, çift görme ve koordinasyon eksikliği yaşıyorsanız söz konusu olan baziler migren olabilir. Baziler migren başın arkasında ağrı yapabilmektedir. Başın arkasında ağrı hissi zonklama ya da bıçak saplanmasına benzer şekilde olabilir.

Baziler migrenin nedenleri, normal migren ağrısının nedenleri ile benzerlik göstermektedir.

Oksipital Nevralji ve Başın Arkasında Ağrı

Başın arkasında ağrı problemi ile birlikte baş kısmına elektrik veriliyormuş gibi ani ve keskin ağrılar hissediliyorsa bu durum oksipital nevralji belirtisi olabilir. Ayrıca saç derisinde dokunmaya karşı hassasiyet ve hatta saç tarama esnasında acı gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Oksipital nevralji ağrısı başın arkasındaki sinirlerin iltihaplanmasından kaynaklanmaktadır.

Oksipital nevralji başın arkasında ağrı şeklinde başlayıp başın tek bir tarafına doğru yayılır. Başın her iki tarafında hissedilmesi de zaman zaman mümkün olmaktadır.

Oksipital nevralji ağrısı hissini azaltmak için sıcak kompres ve istirahat önerilmektedir. Yatıştırıcı masaj da oksipital nevralji ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.

Egzersiz Yaparken Başın Arkasında Ağrı

Bazı kişilerde egzersiz yaparken veya ağırlık kaldırırken başın arkasında ağrı hissedilebilir. Örneğin bir yürüyüş sonrasında başın arkasında ağrı yaşayabilirsiniz. Egzersizden kaynaklanan baş ağrıları genellikle başın ve boynun arka kısmındaki kan damarlarının seyrelerek ağrıya neden olmasından kaynaklanmaktadır.

Egzersizden kaynaklanan baş ağrıları genellikle endişe verici değildir ve hafif ağrı kesicilerle giderilebilmektedir. Ancak egzersiz yaparken başın arkasında ağrı problemi son zamanlarda başladıysa ve eş zamanlı olarak mide bulantısı, kusma, boyunda sertleşme, bilinç kaybı ve/veya çift görme sorunu yaşanıyorsa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz.

Cinsel İlişkiden Sonra Başın Arkasında Ağrı

Bazı kişilerde cinsel ilişkiden sonra başın arkasında ağrı ve boyun ağrısı yaşanabilmektedir.

British Journal of Medical Practitioners dergisinde yayınlanan bir araştırmada bu durum “cinsel aktivite bağlantılı baş ağrısı” olarak tanımlanmıştır. Cinsel ilişkiden sonra baş ağrısı tehlikeli olmasa da çiftler üzerinde olumsuz bir etkisi olabilmekte ve cinsel ilişkinin baş ağrısına yol açacağı korkusu oluşabilmektedir.

Cinsel ilişki sırasında veya cinsel ilişkiden sonra baş ağrısı yaşıyorsanız siz ve partneriniz arasında açık bir iletişim kurulmasını sağlamaya çalışarak cinsel ilişki ve baş ağrısı arasındaki bağlantıdan kaynaklanan korkuları gidermeye çalışınız. Bazen cinsel ilişkiden daha pasif bir rol üstlenmek baş ağrısının azaltılmasına yardımcı olabilmektedir.

Trigeminal Nevralji

trigeminal sinirlerBaş, yüz ve boynun arkasında şiddetli, ani ve keskin ağrılar trigeminal nevralji belirtisi olabilir. Trigeminal nevralji hastalığından kaynaklanan baş ağrısı “en dayanılmaz baş ağrısı türü” olarak bilinmektedir.

Trigeminal sinir beynin alt tarafında yer alır ve herhangi bir damar veya arter bu sinire baskı yaptığında, sinir boyunca şiddetli ağrı ortaya çıkar. Genellikle trigeminal nevralji ağrısı yüzün tek bir yanında, çene bölgesinde, dudaklarda, diş etlerinde ve yanaklarda hissedilir ancak başın arkasında ağrı şeklinde de yayılabilir.

Dev Hücreli Arterit

dev hücre arteritiBaşın üst kısmında, şakaklarda ve başın arkasında ani şekilde başlayan ağrı ve dokunmaya karşı hassasiyet oluşması dev hücreli arterit kaynaklı olabilir. Dev hücreli arterit saç derisi etrafındaki kan damarlarının iltihaplanmasıdır. Ayrıca şakaklarda şişlik görülebilir. Bu durum baş bölgesinde dayanılmaz ağrılara yol açmakta ve genellikle ağrı kesiciler fayda etmemektedir.

Dev hücreli arterit belirtileri arasında ilk sırada arterlerin iltihaplanmasından kaynaklanan baş ağrıları yer almaktadır.

Dev hücreli arterit olduğundan şüpheleniyorsanız, UK National Health Service acilen doktora görünmenizi önermektedir. Çünkü bu hastalıkta erken teşhis ve tedavi ileri komplikasyonların önlenmesinde önem taşımaktadır.

Artirit Baş Ağrısı

Artirit baş ağrısı genellikle başın arkasında ağrı ve boyun ağrısı şeklinde ortaya çıkmaktadır. Omuzlar arasındaki servik omur eklemlerinin iltihaplanması başın arkasında ağrı problemini ortaya çıkarmaktadır.

İlaç Kullanımına Bağlı Baş Ağrısı

Baş ağrılarını sıklıkla yaşadığınız için sürekli olarak ağrı kesici kullanmaya başladıysanız bu bir kısır döngüye dönüşebilir ve kullandığınız ağrı kesiciler daha fazla baş ağrısına yol açabilir. Michigan Headache & Neurological Institute düzenli olarak haftada 3 kere analjezik ilaç kullanımının baş ağrısına yol açtığını belirtmektedir.

Araştırmalar analjezik ilaçlarının kullanımının durdurulmasıyla bu kısırdöngünün kırıldığını ve baş ağrısının hafiflediğini göstermektedir. İlaç kullanımı durdurulduğunda ilk başta baş ağrısında bir artış görülmekle birlikte bir süre sonra ağrı ciddi ölçüde azalmaktadır.

 Beyin Tümörü

Bazı durumlarda başın arkasında ağrı beyin tümörü belirtisi olabilir. Ancak başın arkasında ağrı vakalarında ağrının sebebinin beyin tümörü olması nadir bir durumdur.

beyin tümörü

Baş ağrıları genellikle zaman zaman ortaya çıkan, hafif ve kısa süreli ağrılardır ve tehlikeli değildir. Başın arkasında ağrı probleminin tek başına beyin tümörü belirtisi olması nadir görülen bir durumdur.

Baş ağrılarının sıklığında ve yoğunluğunda farklılaşma sezildiğinde doktora başvurulmalıdır.

Ne zaman doktora gidilmeli?

Başın arkasında ağrı genellikle zararsızdır ve yönetilebilir bir ağrıdır. Ancak bu yazımızda da bahsettiğimiz gibi başın arkasında ağrı bazen daha ciddi bir sağlık sorununun habercisi olabilir.

Bu durumda “başın arkasında ağrı için doktora hangi durumlarda gidilmeli?” sorusu ortaya çıkmaktadır. The National Headache Foundation aşağıdaki durumlarda başın arkasında ağrı problemi için doktora gidilmesi gerektiğini belirtmektedir:

  • Başın arkasında ağrı probleminin sık yaşanması ve aniden başlaması,
  • Başın arkasında ağrı ile birlikte mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, ateş, konuşma güçlüğü, boyun tutulması, görme kaybı ve ishal olması,
  • Başın arkasında ağrı hissinin ağrı kesicilerle geçmemesi ve kötüleşmesi,
  • Başın arkasında ağrı probleminin günlük faaliyetleri etkilemesi,
  • Bir kafa yaralanmasının ardından başın arkasında ağrı hissedilmesi,
  • Başın arkasında ağrı hissi nedeniyle haftada 2 den fazla kere ağrı kesici alınması.

kalp

Siz de başın arkasında ağrı konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

 

 


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here