Başın sağ tarafında ağrı neden olur? Başın sağ tarafının ağrıması neye işarettir?

2
31298
başın sağ tarafında ağrı başın sağ tarafının ağrıması neden olur

Başın sağ tarafında ağrı stres, yorgunluk, boyun kaslarının tutulması veya sinüs enfeksiyonları nedeniyle hafif, orta veya yüksek şiddette seyreden, aralıklı veya sürekli ağrılardır. Başın sağ tarafının ağrıması nadiren ciddi bir duruma işaret eder. Ancak yine de çoğu kişi sağ baş ağrısı probleminin kaynağını merak etmektedir. Bu yazımızda “Başın sağ tarafında ağrı neden olur? Neye işarettir? Sağ baş ağrısına ne iyi gelir?” sorularını cevaplandırmaya çalışacağız.

Birçok baş ağrısı türü başın yalnızca sol veya sağ tarafını etkilemektedir. Beyin ve kafa tasında sinir ucu bulunmadığından sol veya sağ baş ağrısı problemi genellikle başın tek bir tarafındaki sinir veya damarlardan kaynaklanır. Bu nedenle başın sağ tarafında ağrı aslında oldukça yaygın görülen bir problemdir.

Temporal damarlar boynun sağ tarafından başlayıp alnın arkasındaki şakaklara doğru uzanır. Ayrıca kafa derisinin altında da kompleks sinirler bulunur. Bu damar ve sinirlerin hasar görmesi veya unlarda enflamasyon bulunması halinde başın sağ tarafında ağrı ortaya çıkabilir.

Diğer yandan çenenin ve kulak kemiği arkasındaki eklemlerin iltihaplanması halinde kulak arkasında ağrı ortaya çıkabilir. Sağ taraftaki sinüslerin iltihaplanması da alnın sağ tarafında ve sağ göz altında ağrıya neden olacaktır.

Başın Sağ Tarafında Ağrı İle Birlikte Diğer Belirtiler

Başın sağ tarafında ağrı ile birlikte genelde başka belirtiler de ortaya çıkar. Bu belirtileri tanımak başın sağ tarafında ağrı semptomunun neyden kaynaklandığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Aşağıdaki belirtileri değerlendirerek hangilerinin sizde olduğunu anlayabilirsiniz:

 • Başın tek bir tarafında uzun süren zonklama,
 • Işığa karşı hassasiyet,
 • Başın sağ tarafında ağrı hissinin gece uykudan uyandırması,
 • Başın sağ tarafında başlayıp arkaya ve sol tarafa yayılan zonklama hissi,
 • Kafa tasına dokununca ağrı,
 • Şakak bölgesine vuran boyun ağrısı,
 • Burun veya sinüs tıkanıklığı,
 • Burundan renkli akıntı gelmesi,
 • Yüzün tek bir tarafında şişlik,
 • Konuşma veya görme güçlüğü

Başın sağ tarafının ağrıması tehlikeli midir?

Başın sağ tarafında ağrı genellikle endişe verici bir durumdan kaynaklanmaz. Çok şiddetli baş ağrıları bile genellikle istirahat ve ağrı kesiciler ile kendiliğinden iyileşmektedir. Uzmanlar şiddetli baş ağrılarının da beyindeki kimyasal aktivitelerden kaynaklandığını belirtmektedir. Diğer yandan başın sağ tarafında ağrı çoğunlukla yaşam tarzınızla ilgili faktörlerden de kaynaklanabilir. Ancak bu ağrının düzenli olarak ortaya çıkması ve çok uzun sürmesi halinde bir doktora danışılmalıdır.

Başın sağ tarafında ağrı neden olur? Başın sağ tarafının ağrıması neye işarettir?

Migren

migren ağrısı nerede olurBaşın sağ tarafında ağrı migren belirtisi olabilir. Migren ağrısı birkaç saat sürebileceği gibi birkaç gün de devam edebilir. Migren ağrısı genellikle zonklama biçimindedir.

Başın sağ tarafında ağrı yaygın bir migren semptomudur. Migren ile birlikte noktalar veya yanıp sönen ışıklar görme ya da geçici görme bozukluğu ortaya çıkabilir. Fiziksel aktivite de migren ağrısını şiddetlendirebilir.

Diğer migren belirtileri şunlardır:

 • Mide bulantısı ve/veya kusma,
 • Işığa karşı hassasiyet,
 • Baş dönmesi, zihin bulanıklığı,
 • Yüzde veya ellerde karıncalanma.

Çoğunlukla biraz uyumak migren ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Detaylı bilgi için Migrene Ne İyi Gelir? Başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Küme Tipi Baş Ağrıları

Başın sağ tarafının ağrıması ani ve keskin bir şekilde ortaya çıkıyorsa küme tipi baş ağrısı söz konusu olabilir. Uzmanlar küme tipi baş ağrılarının genellikle göz ve alın bölgesindeki trigeminal sinirlerden kaynaklandığını belirtmektedir.

Küme tipi baş ağrıları başın sağ tarafında ağrı yapabilir. Küme tipi baş ağrılarında başın sağ tarafının ağrıması genellikle bir yanma veya sürekli zonklama şeklinde seyreder. Gözün arkasındaki keskin ağrı sol şakak, sağ şakak, alın, yanak ve diş etlerine yayılabilir. Ayrıca kafa tasına dokununca ağrı hissedilebilir.

Anksiyete Baş Ağrıları

Anksiyeteden kaynaklanan baş ağrıları genellikle anksiyete baş ağrısı olarak tanımlanmaktadır. Başın sağ tarafında ağrı bir anksiyete ağrısı olabilir. Nöroloji ve psikiyatri uzmanları anksiyete ve baş ağrısının birbiriyle ilişkili olduğunu belirtmektedir. Örneğin anksiyete bozukluğu bulunan kişilerde tekrarlayan baş ağrıları görülmektedir. Anksiyete migren ve küme tipi baş ağrısı gibi başın tek tarafında zonklama semptomlarına yol açabilir ve başın sağ tarafında ağrı yapabilir.

Anksiyete baş ağrılarını geçirmek için stresi doğal yollarla azaltmanız gerekmektedir. Örneğin lavanta yağı ile şakaklarınıza masaj yapabilir ve Stres Yönetimi başlıklı yazımızda belirtiler stresi azaltma tekniklerini uygulayabilirsiniz.

Gerginlik Tipi Baş Ağrıları

Gerginlik tipi baş ağrıları en yaygın görülen baş ağrısı türlerinden biridir. Başın sağ tarafında ağrı gerginlik tipi baş ağrısı olabilir. Gerginlik tipi baş ağrıları hafif veya şiddetli olabilir. genellikle başın her iki tarafında sürekli devam eden bir ağrı şeklindedir. Ancak gerginlik tipi baş ağrısı vakalarının yaklaşık %20’sinde başın tek bir tarafında ağrı görülmektedir. Dolayısıyla başın sağ tarafında ağrı aslında sadece bir gerginlik tipi baş ağrısı olabilir.

Gerginlik tipi baş ağrılarının belirtileri şunlardır:

 • Kafa tasının alt kısmında sıkışma veya baskı,
 • Alında baskı,
 • Kafa derisinde hassasiyet,
 • Omuz kaslarında hassasiyet,
 • Günün ilerleyen saatlerinde başlayan ağrılar.

Uzmanlar gerginlik tipi baş ağrılarının genellikle stres, uykusuzluk, açlık ve postür bozukluğundan kaynaklandığını belirtmektedir.

Başın Sağ Arka Tarafında Ağrı

Yazımızın bu bölümünde servik omurdaki sinirlerle bağlantılı olabilecek başın sağ arka tarafında ağrı şikayetleri hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Servikojenik Baş Ağrısı

servikojenik baş ağrısıServikojenik baş ağrısı kafa tasının taban kısmından başlayıp sağ şakak bölgesine yayılan sürekli bir ağrıyı ifade eder. Servikojenik baş ağrısı boyundaki sinir hasarı, sinirlerin tahriş olması veya omurlar ile ilgili olabilir. bu durumda boyunda ve başın arka tarafında sürekli devam eden bir ağrı ortaya çıkar. Bazı durumlarda kafa tasının taban kısmındaki ağrı şakak veya alın bölgesine yayılır.

Servikojenik baş ağrısı belirtileri şunlardır:

 • Bulanık görme,
 • Işığa karşı hassasiyet,
 • Mide bulantısı ve/veya kusma,
 • Migren benzeri semptomlar.

Servikojenik baş ağrısı şikayetlerinde boyun esnetme egzersizleri önem taşır. Ayrıca spinal sinirleri rahatlatmak için fizik tedavi uzmanına başvurulabilir.

Oksipital Nevralji

Oksipital sinirler başın her iki tarafında bulunur. Bu sinirlerle ilgili problemler başı sağ tarafında ağrı yapabilir. Oksipital nevralji nedeniyle başın sağ tarafının ağrıması halinde ağrı keskin, bıçak saplanıyormuş gibi hissedilir. Oksipital nevralji ağrısı boynun arka tarafında başlayıp başın sol veya sağ tarafına vurur. Ağrı sürekli bir ağrı olabileceği gibi keskin bir zonklama şeklinde de olabilir. ayrıca boynu hareket ettirince ağrı artabilir.

Sıcak kompres, istirahat ve masaj uygulamaları oksipital nevralji kaynaklı sağ baş ağrısı şikayetlerinde etkili olmaktadır.

Başın Sağ Tarafında Ağrı Probleminin Diğer Nedenleri

Aşağıda detaylı olarak açıklanan bazı hastalıklar ikincil baş ağrılarına yol açabilir. Bu hastalıklar ortaya çıktığında genellikle başın sağ tarafında ağrı ile birlikte başka belirtiler de görülür. Aşağıdaki belirtileri okuyarak bunların hangilerinin sizde olduğunu değerlendirebilirsiniz.

Üst Solunum Yolları Enfeksiyonu

üst solunum yollarıGrip ve nezle gibi üst solunum yolu hastalıkları başın sağ tarafında ağrı yapabilir. Enfeksiyon hastalıkları uzmanları grip ve nezle ile birlikte çeşitli baş ağrısı türlerinin ortaya çıktığını belirtmektedir. Solunum yollarının iltihaplanması orta veya şiddetli baş ağrısına yol açabilir. Bu ağrı genellikle gözün arkasında hissedilir.

Baş ağrısı ile birlikte grip ve nezle belirtileri şunlardır:

Sinüzit Ağrısı

Başın sağ tarafında ağrı ile birlikte sinüslerin tıkanması sinüzit belirtisi olabilir. Sinüzit grip veya nezleden kaynaklanabileceği gibi alerjik reaksiyonlar sonucu da oluşabilir.

sinüzit sinüslerin iltihaplanması

Sinüsler alın ve göz altlarında yer alan küçük boşluklardır. Burun üzerindeki sinüslerin tıkanması gözün arkasında, sağ şakak veya sol şakak bölgesinde ağrı yapabilir.

Başın sağ tarafında ağrı ile birlikte sinüzit belirtileri şunlardır:

 • Burun tıkanıklığı,
 • Boğazdan mukus gelmesi,
 • Gözlerin arasında hassasiyet,
 • Hırıltılı öksürük,
 • Burundan mukus gelmesi,
 • Alın bölgesine yayılan baş ağrısı,
 • Ateş

Ekspektorant özellikleri ile sinüzit semptomlarını azaltmaya yardımcı olan bazı yağlar bulunmaktadır. Okaliptüs yağı solumak burun kanallarını açmaya ve alın ve şakak ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca neti pot kullanılarak da sinüslerin açılması sağlanabilir.

Temporal Arterit (Dev Hücreli Arterit)

dev hücre arteritiSağ şakak bölgesinde ağrı ve hassasiyet temporal arterit olarak da bilinen dev hücreli arterit hastalığından kaynaklanabilir.

Dev hücreli arterit başın tek bir tarafındaki damarlardan birinin iltihaplanmasıdır. Dev hücreli arterit genellikle başın tek bir tarafında ağrıya neden olur. Dolayısıyla başın sağ tarafında ağrı dev hücreli arterit belirtisi olabilir. Dev hücreli arterit kaynaklı başın sağ tarafında ağrı genellikle keskin bir zonklama şeklinde hissedilir.

Dev hücreli arterit belirtileri şunlardır:

 • Boyun ve omuz ağrısı,
 • Başın bir tarafında dinmek bilmeyen ağrı,
 • İstenmeyen kilo kaybı,
 • Bulanık görme veya görme kaybı.

Dev hücreli arterit felç riskini yükselttiğinden özellikle 50 yaş üzerinde bu belirtiler görüldüğünde doktora başvurulmalıdır.

Temporomandibular Eklem Bozukluğu

temporomandibular eklemSağ şakak ağrısı bazı durumlarda temporomandibular eklem bozukluğu belirtisi olabilir. temporomandibular eklem kafa tasının çene kemiği ile birleştiği yerdir.

Başın ön tarafında tek taraflı ağrı temporomandibular eklem bozukluğunun en bilinen belirtilerinden biridir. Problemin boyutuna bağlı olarak başın sağ tarafında ağrı aralıklı olarak ortaya çıkabilir veya sürekli devam edebilir. Temporomandibular eklem bozukluğu migren ağrılarını da tetikler ve başın arka tarafında ağrı yapabilir.

Temporomandibular eklem bozukluğu belirtileri şunlardır:

Mastoidit (Tümük İltihabı)

Mastaoid kemik mastoid çıkıntı olarak da bilinir. Mastoid kemik kulak arkasında yer alır ve enfekte olması halinde şiddetli ağrı ve şişlik yapabilir.

Mastoid kemiğin iltihaplanması halinde kulak arkasında ağrı ortaya çıkar. Ayrıca enflamasyon nedeniyle kulağın arkasında gözle görülür bir şişlik ortaya çıkabilir. Mastoidit belirtileri şunlardır:

Birçok kulak enfeksiyonu evde tedavi edilebilirken mastoidit mutlaka bir doktor tarafından tedavi edilmelidir.

Başın sağ tarafının ağrıması yaşam tarzından kaynaklanır mı?

Unutmayınız ki baş ağrısı vakalarının büyük bir çoğunluğu sadece yaşam tarzı faktörlerinden kaynaklanmaktadır. Bazı durumlarda yapacağınız bazı küçük değişikliklerle başın sağ tarafında ağrı problemini giderebilirsiniz.

Stres

Stres başın sağ tarafında ağrı yapabilir. Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry dergisinde duygusal stresin migren ve küme tipi baş ağrılarına yol açtığı belirtilmiştir.

Hareketsizlik

Bazı araştırmalar fiziksel olarak aktif olmayan hareketsiz kişilerde migren ve gerilim tipi baş ağrılarının düzenli egzersiz yapanlara göre daha sık görüldüğünü ortaya koymuştur.

Fazla Alkol Tüketimi

Fazla alkol tüketiminin başta zonklama ve ertesi sabah mide bulantısı yaptığı bilinmektedir. Ancak bazı araştırmalar az miktarda alkol tüketiminin bile bazı kişilerde migren tipi baş ağrılarını tetikleyebildiğini göstermiştir.

Açlık

Uzun süre aç kalmak mide asidini arttırarak karın ağrısına ve baş ağrısına yol açabilir. BMC Research Notes dergisinde yayınlanan bir araştırmada tüm baş ağrılarının üçte birinin açlıkla ilişkili olduğu tespit edilmiştir.

Sigara İçmek

2018 yılında yapılan bir araştırmada sigara içen kişilerde başın sağ tarafında ağrı probleminin daha sık görüldüğü tespit edilmiştir.

Başın sağ tarafında ağrı nasıl geçer?

Yazımızın bu bölümünde başın sağ tarafında ağrı problemine iyi gelen bazı doğal yöntemlerden bahsedeceğiz:

Doğal Ağrı Kesiciler

Başın sağ tarafında ağrı problemi yaşayan kişiler ilaç kullanmak istemedikleri halde doğal ağrı kesicilere başvurabilirler. Detaylı bilgi için Doğal Ağrı Kesiciler yazımızı okuyabilirsiniz.

Sıcak veya Soğuk Kompres

Zonklayan migren ağrısını hafifletmek için başın sağ tarafına soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Soğuk kompres ağrıyı uyuşturmaya yardımcı olacaktır. Diğer yandan kasları rahatlatmak için ağrının görüldüğü bölgeye sıcak kompres de uygulayabilirsiniz.

Ilık Bir Duş Alın

Ilık duş özellikle gerilim tipi baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur. Boyun ve omuzdaki kasları rahatlatır. Duş suyuna birkaç damla okaliptüs yağı ekleyerek sinüslerin açılması sağlanarak sinüzitten kaynaklanan baş ağrısı giderilebilir.

Uyku

Bazı durumlarda başın sağ tarafında ağrı probleminden kurtulmak için tek yapmanız gereken biraz uyumaktır. Uyku beyni rahatlatmaya yardımcı olur ve ilaçların etkinliğini arttırır.

düzenli uyku

Bir Şeyler Yemek

Hafif bir atıştırmalık veya sağlıklı bir öğün baş ağrısının yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olur. Şeker düzeyini düzenleyerek beynin daha iyi çalışmasını sağlar.

Başın Sağ Tarafında Ağrı Problemine İyi Gelen Yağlar

Başın sağ tarafında ağrı hissini azaltmanın bir diğer yolu da yağlardan yararlanmaktır. Birçok yağ analjezik özellikleri sayesinde doğal yollarla baş ağrısını geçirmeye yardımcı olur. Başın sağ tarafında ağrı problemini gidermek için yararlanabileceğiniz yağlar şunlardır:

Peki bu yağları kullanarak nasıl masaj yapabiliriz?:

 1. 4 damla lavanta yağı, 4 damla okaliptüs yağı ve 4 damla nane yağını bir miktar badem yağı, zeytin yağı veya Hindistan cevizi yağı içerisine ekleyin.
 2. İyice karıştırın ve parmak uçlarınızla ağrıyan bölgeye masaj yaparken kullanın.
 3. Baş parmaklarınızı şakaklarınıza bastırın ve parmak uçlarınızla masaj yapın.
 4. Masajı en az 4-5 dakika devam ettirin ve gözlerinizi kapatarak dinlenin.

Başın sağ tarafında ağrı için ne zaman doktora gidilmeli?

Başın sağ tarafında ağrı çoğunlukla endişe verici bir durum değildir. Yoğun bir ağrı hissedilse bile çoğunlukla baş ağrısı uykusuzluktan, yorgunluktan veya migrenden kaynaklanır.

Diğer yandan başın sağ tarafında ağrı ile birlikte başka belirtiler ortaya çıkıyorsa başka bir hastalık söz konusu olabilir. Aşağıdaki belirtiler söz konusu olduğunda mutlaka bir doktora başvurulmalıdır:

 • Başın sağ tarafında ağrı ile birlikte ateş, ciltte döküntü, boyunda tutulma ve kusma,
 • Yüz ağrısı, konuşma güçlüğü, yüzde karıncalanma ve uyuşma,
 • Davranış veya kişilik değişimleri gerçekleşmesi,
 • 55 yaşın üzerindeki kişilerde daha öncekilere benzemeyen bir baş ağrısı oluşması,
 • Öksürünce, öne doğru eğilince veya hareket edince baş ağrısının artması,
 • Baş ağrısının 3 haftadan fazla sürmesi,
 • Baş ağrısının günlük yaşamı etkileyecek bir boyuta ulaşması.

kalp

Siz de başın sağ tarafında ağrı konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

2 YORUMLAR

 1. Slm benim sag tafafimda yanma hissi oluyo mr cekindim temiz cikti ama hala gecmedi ne olur yardim edin safra kesemde tas var ondanda ola bilirmi

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here