Basur nasıl geçer? Hemoroide ne iyi gelir? Evde hemoroid tedavisi bitkisel doğal

2
3900
basura ne iyi gelir, hemoroid neden olur evde hemoroid tedavisi

hemoroid basurBasur olarak da bilinen hemoroid rektum veya anüs bölgesinde kaşıntı, yanma, ağrı ve kanama meydana getiren şişme veya büyümüş damarlardır. Hemoroid otururken ağrı ve dışkı yaparken kanamaya neden olabilir. Hemoroid kaynaklı komplikasyonlar yaygın değilse de, hastalık oldukça ağrılı seyretmektedir. Bu yazımızda basur belirtileribasur tedavisi, basura iyi gelen bitkiler ve yiyecekler hakkında detaylı bilgi bulabileceksiniz. Tahriş, şişlik ve hemoroid ağrısını hafifletmek için cadı fındığı yağı, aloe vera ve diğer yağlar ve evde hemoroid tedavisi hakkında bilgi için okumaya devam edebilirsiniz.

Basur tedavisi ve hemoroide iyi gelen doğal yöntemler arasında ilki daha fazla lifli yiyecekler tüketmektir. Lifli yiyecekler dışkıyı yumuşatarak daha kolay bir şekilde atılmasını sağlayacaktır. Böylece rektum bölgesindeki baskı azaltılarak anal kanama ve ağrı gibi basur belirtileri daha hızlı iyileşme gösterecektir.

Hemoroid nedir? Basur neden olur? Hemoroid nasıl olur?

Basur anüs duvarında ve alt rektum bölgesindeki damarların iltihaplanıp şişmesidir. Hemoroid anal bölgede basıncın artması nedeniyle damarların şişerek kanla dolması durumudur.

Hemoroid neden olur?

Hemoroid oldukça yaygın bir hastalıktır. Genellikle kabızlık, uzun süre ıkınma, yetersiz beslenme gibi faktörler rektum bölgesinde baskının artmasına yol açar. Ayrıca hamilelik de hemoroid nedenleri arasındadır. Rektal basıncın artması damarların şişmesine, genişlemesine ve sarkmasına yol açmaktadır.

Hafif basur belirtileri birkaç gün içerisinde kendiliğinden iyileşebilir ve evde hemoroid tedavisi yöntemleri hafifleme sağlayabilir. Şiddetli basur vakalarında iyileşme 4 gün veya daha fazla sürebilir. Hamilelikte basur doğuma kadar sürebilir.

iç basur dış basur hemoroid

Basur rektum içinde (iç basur) veya anüs girişi dışında (dış basur) gelişebilir.

1- İç Basur

World Journal of Gastroenterology dergisine göre iç basur alt rektumun iç kısmında yer alır. İç basur belirtileri arasında dışkı yaparken kanama yer almaktadır.

2- Dış Basur

Dış basur anal giriş dışında görülebilir durumdadır. Genellikle dış basur anüs bölgesinde ağrı, kaşıntı ve yanmaya neden olabilir. İç basur oluşumunun çökmesi ve anüs dışından gözlenmesi durumunda dış basur oluşmaktadır. (Dış basur hakkında detaylı bilgi için tıklayınız)

iç basur dış basur belirtileri

Basur Belirtileri

tuvalette idrarda dışkıda kanGenellikle basur belirtileri ilk olarak dışkı yaparken kanama veya sürekli anal kaşıntı olarak kendini gösterir.

Ancak bazı basur belirtileri hastalığın şiddetine göre daha rahatsızlık verici boyutlara ulaşabilir.

Basur belirtileri şunlardır:

  • Tuvalette veya tuvalet kağıdında kan görülmesi,
  • Dışkıda kan görülmesi,
  • Anal girişte pembe veya mavi renkte görülen yumuşak ve şiş bir doku,
  • Sürekli anal bölgede kaşıntı,
  • Dışkı yaparken ağrı,
  • 3 veya 4 günden fazla süren dış basur vakalarında şiddetli ağrı.

hemoroid basur belirtileriBasur belirtileri hastalığın şiddetine göre ağırlaşabilir. Basur düzeyleri şunlardır:

  • 1. Derece Hemoroid: Dışkı yaparken az miktarda kanama ve şişen damarların gözle görülmemesi.
  • 2. Derece Hemoroid: Dışkı yapmak için ıkınırken hemoroidin dışarı çıkması, ıkınma bitince yok olması.
  • 3. Derece Hemoroid: Ikınma sırasında anüsten daha büyük boyutta hemoroid çıkması, hemoroid oluşumunun içeri girmesi için itilmesi gerekir.
  • 4. Derece Hemoroid: Sarkan hemoroid oluşumu sürekli olarak dışarıda kalır. Hemoroid oluşumunun alınması için hemoroid ameliyatı gerekli olabilir.

Hemoroid nasıl geçer? Basura ne iyi gelir? Evde Hemoroid Tedavisi

cadı fındığı yağı aloe vera sirke

Ameliyatsız evde hemoroid tedavisi hakkında bilgi edinmek için okumaya devam ediniz.

1 Kabızlığı ve Ikınmayı Önlemek İçin Lifli Yiyecekler

ıkınmak strainingHemoroid hastalığının daha çabuk bir şekilde iyileşmesi için daha fazla lifli yiyecekler tüketilmesi son derece önemlidir. Hemoroidin en büyük nedenlerinden biri kabızlıktır. Kabızlığın önlenmesi hemoroidin önlenmesine de yardımcı olacaktır.

The Permanende Journal dergisinde yayınlanan bir araştırmada ameliyatsız basur tedavisi için lifli yiyecekler temel öneme sahiptir. Uzmanlar evde hemoroid tedavisi için günlük 30-35 gram lifli yiyecek tüketilmesini önermektedir. Fasulye, sebze, meyve ve tam tahıllar önemli lif kaynaklarıdır.

lifli yiyecekler gıdalar besinlerAmeliyatsız evde hemoroid tedavisi için lifli yiyecekleri arttırmanın yanı sıra kabızlığı azaltmak için bol miktarda su içilmelidir.

Kabızlığı önlemek ve genişleyen hemoroid damarlarını tedavi etmek için pisilyum tüketebilirsiniz. Hemoroid uzmanları doğal basur tedavisi olarak pisilyum önermektedir. Pisilyum ile alınan lif dışkıyı yumuşatarak ıkınmadan kolaylıkla atılmasını sağlayacaktır.

pisilyum

Lifli yiyecekler en önemli doğal laksatifler arasındadır. 2005 yılında yapılan bir araştırmada liflin ağrılı basur tedavisi için etkili olduğu, ağrı, kaşıntı ve kanamayı hafiflettiği tespit edilmiştir.

2 Evde Hemoroid Tedavisi İçin Cadı Fındığı Yağı

cadı fındığı yağıEvde hemoroid tedavisi için en iyi yollardan biri de toparlayıcı özellikleri nedeniyle cadı fındığı yağıdır. Herbal Medicine kitabından edilen bilgilere göre cadı fındığı yağı yüksek oranda tanin içerir. Cadı fındığı yağındaki büzüştürücü ve toparlayıcı bileşenler anüs bölgesindeki kaşıntı, tahriş ve enflamasyonu azaltmaya, hemoroit belirtileri ve işaretlerini hafifletmeye yardımcı olur. Cadı fındığı yağı basur üzerine sürülerek hemoroid nedeniyle ortaya çıkan rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olur.

Bir küçük pamuk kullanarak cadı fındığı yağını basur üzerine sürün. Basur oluşumları çok büyük ise cadı fındığı yağı hemoroidin daha çabuk yatışmasını sağlayacaktır.

3 Aloe Vera

aloe vera jeli gelAloe vera birçok cilt probleminde doğal çözüm yöntemlerinden biri olarak kullanılmaktadır. Evde hemoroid tedavisi için de anal bölgede aloe vera kullanabilirsiniz. Aloe vera tahrişi azaltır ve dışkının daha az ağrı ile atılmasına yardımcı olur.

Yapılan bilimsel araştırmalar aloe veranın anal ağrı ve basur ağrısını iyileştirmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Örneğin 2018 yılında yapılan bir araştırmada aloe vera bitkisinin evde hemoroid tedavisi için harika bir potansiyele sahip olduğu vurgulanmıştır.

Bir hemoroid kremi üzerinde yapılan deneysel bir araştırmada aloe vera içeren hemoroid kremi kullanan kişilerde anal ağrının azaldığı gösterilmiştir.

Ayrıca aloe vera ile Hindistan cevizi yağını karıştırarak evde hemoroid tedavisi için etkili bir losyon hazırlayabilirsiniz.

4 Elma Sirkesi

Elma sirkesi cilt için birçok faydaya sahiptir. Cilt fissürleri elma sirkesinin iyileştirici özellikleri arasındadır.

elma sirkesi

Elma sirkesinin evde hemoroid tedavisi için kullanılmasına yönelik bilimsel bir kanıt olmasa da, elma sirkesinin enflamasyonu azaltmak ve bakterileri öldürmek için etkili olduğu yaygın olarak bilinmektedir. Medscape General Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırmada elma sirkesi içerisindeki asetik asit maddesinin çeşitli bakteri zincirlerini öldürdüğü belirtilmiştir.

Evde hemoroid tedavisi sürecinde elma sirkesi kullanmak için eşit miktarda elma sirkesi ve suyu karıştırın. Karışıma bir adet pamuk batırın ve anal bölgeye sürün. Elma sirkesi karışımını her tuvaletten sonra kullanabilirsiniz.

Basura İyi Gelen Yağlar

Hemoroide iyi gelen doğal yöntemler arasında bir diğeri doğal yağ karışımlarıdır. Doğal yağlar tıbbi özellikleri sayesinde hemoroid ağrısı, anal kaşıntı ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.

1 Hemoroid Ağrısı İçin Papatya Yağı

papatya yağıBasura iyi gelen yağlar arasında ilk sırada hemoroid ağrısı ve enflamasyonu azaltan papatya yağı gelmektedir.

2014 yılında papatya yağının iyileştirici özellikleri hakkında yapılan bir araştırmada papatya yağı basura iyi gelen yağlar arasında sıralanmıştır. Papatya yağı içeren karışımlar basur nedeniyle oluşan anal iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

2 Nane Yağı

Nane yağı yüksek mentol içeriği sayesinde evde hemoroid tedavisi için kullanılabilir. Nane yağı basur üzerinde yatıştırıcı ve ferahlatıcı bir etkiye sahiptir.

European Journal of Dentistry dergisinde yayınlanan bir araştırmada nane yağının basur üzerinde yatıştırıcı etkileri vurgulanmıştır. Hemoroid ağrısı problemini hafifletmek için nane yağı ve Hindistan cevizi yağını karıştırarak kullanabilirsiniz.

3 Gül Yağı

gül yağı

Avicenna Journal of Phytomedicine dergisine göre yüzlerce yıldır evde hemoroid tedavisi için gül yağı içeren karışımlar kullanılmaktadır. Gül yağının anti-enflamatuar özellikleri hemoroid büyüklüğünü azaltmak için kullanılmaktadır.

4 Mersin Yağı

Journal of Integrative Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırmada mersin yağının basur hastalığını hafifletmeye yardımcı olduğu bildirilmiştir.

Mersin yağı anal kanama, sürekli ağrı, dışkı yaparken yanma, anal tahriş, kaşıntı ve ağırlık hissini azaltmaya yardımcı olur. Mersin yağı özellikle 1. Ve 2. Derece basur tedavisi için etkili olmaktadır.

Evde Hemoroid Tedavisi İçin Takviyeler

Hemoroid hastalığına yatkınlığınız bulunuyorsa anal bölgedeki damarlara kan akışını hızlandırmak ve damarlarda kan toplanmasını önlemek için bazı doğal takviye ürünler kullanılabilir.

1 At Kestanesi Ekstresi (Aesculus hippocastanum)

at kestanesi ekstresi Alternative Medicine Review dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre oral yolla alınan at kestanesi ekstresi evde hemoroid tedavisi için kullanılabilir. Araştırmacılar at kestanesi ekstresinin dokuları güçlendirdiğini, dolaşımı hızlandırdığını ve kılcal akışı iyileştirdiğini ortaya koymuştur.

Araştırmacılara göre at kestanesi ekstresi basur belirtileri ve basur ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

2 Tavşan Memesi Otu (Ruscus aculeatus L)

tavşan memesi otu ekstresiTavşan memesi ekstresi iç basur ve dış basur vakalarında kan dolaşımını hızlandırıcı ve toplardamar yetmezliği gibi belirli damar problemlerindeki iyileştirici özellikleri sayesinde kullanılabilir. Hemoroid damarların şişmesi sonucu oluşur ve bu itibarla tavşan memesi ekstresi tedaviyi hızlandırabilir.

2012 yılında gerçekleştirilen klinik araştırmada tavşan memesi yağının 3 ay boyunca günlük olarak alınması sonucu kronik toplardamar yetmezliği belirtilerinde azalma görülmüştür. Katılımcılarda bacak ağırlaşması, bilek şişmesi ve bacaklarda karıncalanma azalmıştır.

3 Piknogenol

piknogenolPiknogenol kızılçam ağacından elde edilen ticari bir üründür. Evde hemoroide iyi gelen bitkiler arasındaki kızılçam ağacı ürünü piknogenol evde hemoroid tedavisi için hızlandırıcı bir etkiye sahiptir.

Phytotherapy Research dergisinde yayınlanan bilimsel araştırmaya göre piknogenol kullanımında dış basur kaynaklı rektal kanama azalmıştır. Oral yolla piknogenol alınması ve basur üzerine harici olarak sürülmesi sonucu 7 gün içerisinde hemoroitte iyileşme görülmüştür.

4 Flavonoid Takviyesi

Flavonoid içeren takviye ürünlerin kullanılması ile kronik damar problemlerinde hafifleme sağlanabilmektedir. Hemoroid aslında damarların şişmesi ile ilgili bir problemdir. Bu nedenle evde hemoroid tedavisi sürecinde flavonoid takviyesi faydalı olacaktır. Flavonoid takviyesi kanama, kaşıntı ve ağrıyı hafifletir.

Evde Hemoroid Tedavisi: Basura evde ne iyi gelir? Basura İyi Gelen Doğal Yöntemler

Yazımızın bu bölümünde evde hemoroid tedavisi sürecinde uygulayabileceğiniz pratik yöntemler hakkında bilgi verilecektir.

1 Soğuk Kompres

buz torbası soğuk kompres basurUzmanlar anüs bölgesine soğuk kompres uygulayarak basur problemini hafifletebileceğinizi belirtmektedir. Buz torbası kullanarak şişmeyi azaltabilir, bölgeye kan akışını kısıtlayabilir, böylece hemoroid oluşumlarının küçülmesini sağlayabilirsiniz. Soğuk kompres kaşıntıyı neredeyse tamamen yok etmektedir.

2 Oturma Banyosu

Genişleyen hemoroid vakalarında oturma banyosu son derece faydalıdır. Women and Birth dergisinde 2018 yılında yayınlanan bir raporda düzenli olarak oturma banyosu yapılarak evde hemoroid tedavisi sürecinin hızlandırılabileceği belirtilmiştir. Araştırmada katılımcı 2 grup kadın yer almıştır. Bir grupta dışkı yapmadan önce yağlama fitili ve günlük lif takviyesi kullanılmıştır. Diğer grupta ise günde 3 kere oturma banyosu uygulanmıştır.

oturma banyosuAraştırmanın sonuçlarına göre oturma banyosu uygulanan grupta basur tedavisi en az anorektal krem tedavisi kadar etkili olmuştur.

Kendi oturma banyonuzu hazırlamak için küveti (küvetiniz yoksa bir geniş bir leğen kullanınız) genital bölgeyi kaplayacak kadar suyla doldurunuz. İçine 20 gram tuz ekleyiniz. Günde 3 kere 10-15 dakika bu suyun içerisinde oturunuz (her uygulamada yeniden hazırlayınız).

3 Hijyen Kuralları

Hemoroid hastalarında anüs bölgesindeki şişlik, ağrı ve kaşıntıyı azaltmak için hijyen uygulamalarına dikkat edilmelidir. Enfeksiyonun önlenmesi ve hemoroid kaynaklı tahrişin azalması için anal bölge her gün birkaç kere yıkanmalıdır.

4 Nemli Tuvalet Kâğıdı ve Islak Mendil

Evde hemoroid tedavisi sürecinde bir diğer yöntem nemli tuvalet kağıdı kullanmaktır. Uzmanlar alkol veya parfüm içermeyen ıslak tuvalet kağıdı kullanılmasını önermektedir.

ıslak mendil

Diğer Basur Tedavisi Yöntemleri

Bazı basur vakalarında evde uygulanan yöntemler yeterli gelmeyebilir. Özellikle ağır ve uzun süreli, tekrarlayan iç basur ve dış basur vakalarında geleneksel hemoroid tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

1 Hemoroid Band Ligasyonu

hemoroid basur bant ligasyonuHemoroid band ligasyonu iç basur ve dış basur vakalarında hastalıktan kalıcı olarak kurtulmaya yardımcı olabilir. Genişleyen basur bölgesine elastik bir bant yerleştirir ve hemoroid bir hafta içerisinde iyileşme gösterir.

Hemoroid bant ligasyonu 2., 3. ve 4. Derece hemoroid vakalarında uygulanabilmektedir.

2 Enjeksiyon (Skleroterapi)

basur hemoroid enjeksiyon skleroterapi

Hemoroitte genişleyen damarlara özel bir sıvı enjekte edilir. Bu sıvı iç basur boyutunu küçültür ve 4-6 hafta içerisinde hemoroid tamamen yok olur.

3 Basur Ameliyatı

ameliyat

Bazı şiddetli basur vakalarında hemoroidin tamamen alınması için ameliyatla alınması gerekebilir. Buna basur ameliyatı (hemoroidektomi) adı verilir. Genellikle basur ameliyatı iyileşme süresi yaklaşık 2 haftadır.

Hemoroid için ne zaman doktora gidilmeli?

hemoroid basur doktor muayenesiBasur belirtileri ortaya çıktığı anda beklemeden doktora gidilmesi tavsiye edilmektedir. Hemoroid vakalarının büyük çoğunluğu hafif ve iyi huylu olmakla birlikte özellikle anüste kanama varsa doktora gidilmelidir.

Evde hemoroid tedavisi yöntemlerinin iyi gelmediği durumlarda doktorunuzun hemoroidi takip etmesi önemlidir.

kalp

Siz de basur belirtileri ve evde hemoroid tedavisi konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here