BB Krem Nedir? BB Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Makyaj çekmecenizde fazla yer kaplamadan ve paranızı çarçur etmeden güzellik rutininizi tamamlamak mı istiyorsunuz? Kim istemez ki? İşte BB Kremlerin güzellik endüstrisindeki en yeni trendlerden biri haline gelmesi bu istek sayesinde oldu. Peki BB krem nedir? BB krem ne işe yarar? Nasıl kullanılır?

BB Kremler normal şartlarda beş veya altı ürünün yapabileceği işi tek bir tüp içerisinde yapan çok yönlü bir cilt bakımı ve makyaj ürünüdür. BB kremler nemlendirici, primer, güneş koruma, cilt koruma, kapatıcı ve fondöten özelliklerini bir arada taşımaktadır. Diğer bir deyişle sabah yüzünüzü yıkadıktan sonra cilt makyajınız için tek ihtiyacınız olan kaliteli bir BB kremdir.

BB Kremler Nasıl Ortaya Çıktı?

BB kremler güzellik anlamına gelen beauty kelimesi ile leke anlamına gelen blemish kelimelerinin bir araya getirilip kısaltılmasıyla ismini almıştır. BB kremler hem cildi koruyan hem de kapatma özelliği taşıyan tek bir krem üretmek isteyen dermatologlar tarafından ilk kez Almanya’da üretildi.

Bu hepsi bir arada formül önce Kuzey Kore’de yaygınlaşmış, daha sonra tüm dünyaya yayılmıştır.

bb krem
bb krem

BB Krem Patlaması

BB Kremler 2011 yılından itibaren Kuzey Kore’den Amerika’ya, oradan da Avrupa’ya yayılmıştır. Günümüzde neredeyse her kozmetik markası BB krem üretmektedir. Bu BB kremlerin fiyatı kalitesine ve özelliklerine göre 50 TL’den başlayan fiyatlarla satılabilmektedir. Bazı BB kremler yalnızca eczanelerden temin edilmektedir. Gün geçtikçe farklı markalar, farklı özelliklere sahip BB kremler üretip piyasaya sürmektedir.

Pazar araştırması şirketi NPD tarafından yapılan bir araştırmada BB krem kullanan her 5 kadından 4’ü BB krem kullanmaya devam edeceklerini belirtmiştir.

BB Krem Ne İşe Yarar?

Peki tek bir kozmetik ürünü tüm bu işlemleri tek başına yapabilir mi? Evet, bu mümkün.

BB kremler en az 30 SPF faktörlü güneş koruması sağlamaktadır. Bu nedenle BB kremler Amerikan Dermatoloji Akademisi tarafından günlük kullanım için tavsiye edilmektedir. Dahası BB kremler çoğunlukla çinko oksit veya titanyum oksit içerir. Bu maddeler suya ve tere dayanıklı fiziksel güneş koruma maddeleridir.

Cilt tedavisine gelirsek, BB kremler;

  • Peptit ve A vitamini, E vitamini ve C vitamini gibi antioksidanlar içeren yaşlanma karşıtı bileşenler,
  • Hiyalüronik asit ve gliserin gibi nemlendirici maddeler,
  • Meyankökü ve arbütin gibi cilt tonunu düzgünleştirmeye yarayan içerikler
  • Cilde ışıltılı bir bitiş sağlayan ışık yansıtıcı mika,
  • Dimetikon gibi cildi pürüzsüzleştiren ve fondöten primerı görevi gören silikon bazlı içerikler ihtiva eder.

BB Kremlerin Sınırlılıkları

Bütün bu olumlu özelliklere rağmen, BB kremden mucizeler bekliyorsanız, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Aslına bakılırsa BB kremler her işi yapan, ama hiçbir işi tam olarak yapmayan ürünlerdir.

BB kremler güneş koruma görevi görürler, ancak bir güneş koruma kremi kadar etkili değildirler. BB kremler cildi nemlendirirler, ancak bu konuda bir nemlendirici cilt kremi kadar başarılı değildirler. Zaten bahsedilen tüm bu özellikleri tek bir üründen etkili bir şekilde beklemek gerçekçi değildir.

Ayrıca cilt tonuna tam olarak uyan renkte bir BB krem bulmak ta zor bir iştir. BB kremler fondötenler kadar çok renk tonuna sahip değiller. Çoğunlukla BB kremler bir açık ton ve bir koyu ton olmak üzere iki ton seçeneği sunmaktadır.

Bazı kadınlarda açık renk çok açık dururken, koyu renk çok koyu durabilir. BB kremler konusunda en dezavantajlı grup orta cilt tonlu, buğday tenli kadınlardır. Çünkü bu tonlarda BB kremlere çok sık rastlanmamaktadır.

BB kremlerin bir diğer dezavantajı ise BB kremlerin çoğunda sivilce karşıtı içeriklerin bulunmamasıdır. Örnek vermek gerekirse Amerika’da FDA kuruluşu güneş koruma ve sivilce karşıtı içeriklerin tek bir üründe bir arada bulunmasını yasaklamıştır. Bu da BB kremlerin bir diğer dezavantajıdır.

Peki BB kremleri kimler kullanabilir? Uzmanlara göre BB kremleri kullanmak için en ideal grup karma-yağlı ciltli, açık veya orta tonlu, aşırı nemlendirici ihtiyacı olmayan ve akne sorunu bulunmayan cilde sahip olan kadınlardır.

BB Kremler Nasıl Kullanılır?

BB kremleri diğer cilt bakımı ürünlerinizin yerine kullanmak istemiyorsanız, bu ürünlere ek olarak kullanabilirsiniz.

Nemlendirici ihtiyacı olan bir cildiniz varsa, nemlendirme konusunda tek başına BB kreme bel bağlamak akıllıca bir davranış olmayabilir. Örneğin makyaj öncesinde, kullandığınız nemlendirici kremden bir miktar sürebilir, üzerine BB krem geçebilirsiniz.

bb krem
bb krem

BB kremlerin kapatıcılığı çoğunlukla fondötene göre daha azdır. Bu nedenle BB krem kullanırken içine bir miktar fondöten karıştırılarak kullanılabilir. Ancak bazı kremlerin fondötenlere göre daha fazla kapatıcı olduğu da görülmektedir.

Bir bezelye tanesi büyüklüğünde BB krem ürünü, tüm gün yüzünüzün ihtiyacı olan kapatıcılığı ve korumayı sağlamak için yeterli gelmektedir. Özellikle acelemiz olduğu zamanlarda BB kremler en pratik ve en hızlı cilt makyajı ürünleridir. BB krem formülasyonları gün geçtikçe iyileştirilmekte ve kaliteleri artmaktadır.

Gösterişten ve yapaylıktan uzak bir makyaj zevkiniz varsa, sadece cilt tonunuzu düzgünleştirmek ve hafif bir kapatıcılık ve ışıltı sağlamak için BB kremler dört dörtlük ürünlerdir. BB kremler fondötenlere göre daha doğal ve daha sade bir görünüm sunarlar. Bazı markalar erkekler için BB krem ürünleri de üretmektedir.

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_img

Related articles

Selülit İltihabı Hastalığı Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Selülit iltihabı deri ve altındaki yumuşak dokularda görülen yaygın bir enfeksiyondur. Cilt altına bir bakterinin girip yayılmasıyla oluşur....

Kolonoskopi Nedir? Neden Yapılır? Ne Kadar Sürer? Öncesi ve Sonrası

Kolonoskopi sağlık görevlisinin (genellikle gastroenterolog) kalın bağırsağın iç kısmını görmesini sağlayan prosedürdür. Kolonoskop adı verilen dört ayaklı, uzun,...

Selülitleri Yok Eden Egzersizler ve Hareketler

Selülit cildinizi portakal kabuğu gibi pürüzlü ve çukurlu gösteren bir problemdir. Selülitin nedeni cilt yüzeyinin altındaki yağ hücrelerinin...

Kahve İçenler Buraya! Kahvenin İçmenin Faydaları Sandığınızdan Fazla

Bir fincan kahve içmeden uyanamayanlardan mısınız? Kahve güne başlamak için harika bir fikir gibi görünüyor, peki sağlığınız için...