Bebek Hıçkırırken Emzirilir mi? Bebeği Hıçkırırken Emzirmek 

0
10471
Bebek hıçkırırken emzirilir mi?
Bebek hıçkırırken emzirilir mi?

Yeni doğan bir bebeğin hıçkırması son derece normal bir durumdur. Aslında bazı bebekler daha doğmadan önce, anne karnındayken hıçkırmaya başlar. Hatta bazen anneler bunu hisseder. Anne karnında sıklıkla hıçkıran bebeklerde bu durum doğduktan sonra devam edebilir. Anne karnında hıçkırmayan bebeklerde hıçkırık doğumdan sonra sık görülmez.

Bebekler Neden Hıçkırır?

Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde hıçkırma nedeni de tam olarak belli değildir. Elbette bununla ilgili çeşitli teoriler vardır. Hıçkırıklar beslenme sırasında midede biriken hava nedeniyle oluşabilir. Bebeğin reflekslerinden de kaynaklanabilir. Bazı bebekler gülerken hıçkırmaya başlar.

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Durdurulur?

Bir yetişkin olarak siz hıçkırdığınızda muhtemelen bunu durdurmak için birçok yol keşfetmişsinizdir. Ancak bu yöntemler bebeğiniz için geçerli değildir. Örneğin yetişkinlikte hıçkırma durumunda su içmek iyi gelebilir. Ancak 6 aydan küçük bebeklere su verilmemelidir. Peki bebeklerde hıçkırık nasıl durdurulur?

Yapmanız gereken tek şey hiçbir şey yapmadan beklemektir. Bebeğinizin hıçkırığı sizi endişelendiriyorsa veya hıçkırmanın bebeğinizi rahatsız ettiğini düşünüyorsanız emzirmeyi deneyebilir veya emzik verebilirsiniz.

Bebek Hıçkırırken Emzirilir mi?

Bebek hıçkırırken emzirmek hıçkırığı durdurmak için etkili olabilir. Emzirmek hıçkırığı durdurabilir, ancak tavsiye edilmemektedir. Emzirmenize rağmen bebeğin hıçkırması durmuyorsa emzirmeye birkaç dakika ara verebilir, bebeğinize emzik verebilirsiniz.

Bebeğiniz emzirme veya mamayla beslenme sırasında hıçkırmaya başlarsa şunları deneyebilirsiniz:

  • Ara verin. Pozisyon değiştirmek, gaz çıkarmak ve onu biraz rahatlatmak hıçkırığı kesebilir. Birkaç dakika sonra hala bebeğin hıçkırıkları dinmediyse bebeği tekrar emzirmek onu sakinleştirebilir.
  • Emzirme Düzenini Değiştirin. Bebeğiniz sıklıkla hıçkırıyorsa onu daha az miktarda, ama daha sık emzirmeyin deneyi. Bu onun her beslenme süresince daha az hava yutmasını sağlayacaktır.

 

Kaynaklar:


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here