Bebekler Neden Hıçkırır? Bebek Hıçkırırken Emzirilir mi?

Yeni doğan bir bebeğin hıçkırması son derece normal bir durumdur. Aslında bazı bebekler daha doğmadan önce, anne karnındayken hıçkırmaya başlar. Hatta bazen anneler bunu hisseder. Anne karnında sıklıkla hıçkıran bebeklerde bu durum doğduktan sonra devam edebilir. Anne karnında hıçkırmayan bebeklerde ise doğumdan sonra hıçkırma sık görülmez.

Bebekler Neden Hıçkırır?

Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de hıçkırmanın nedeni tam olarak belli değildir. Elbette bununla ilgili çeşitli teoriler vardır. Hıçkırıklar beslenme sırasında midede biriken hava nedeniyle oluşabilir. Bebeğin reflekslerinden de kaynaklanabilir. Bazı bebekler gülerken hıçkırmaya başlar.

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Durdurulur?

Bir yetişkin olarak siz hıçkırdığınızda muhtemelen bunu durdurmak için birçok yol keşfetmişsinizdir. Ancak bu yöntemler bebeğiniz için geçerli değildir. Örneğin yetişkinlikte hıçkırma durumunda su içmek iyi gelebilir. Ancak 6 aydan küçük bebeklere su verilmemelidir. Peki bebeklerde hıçkırık nasıl durdurulur?

Yapmanız gereken tek şey hiçbir şey yapmadan beklemektir. Bebeğinizin hıçkırığı sizi endişelendiriyorsa veya hıçkırmanın bebeğinizi rahatsız ettiğini düşünüyorsanız emzirmeyi deneyebilir veya emzik verebilirsiniz.

Bebek Hıçkırırken Emzirilir mi?

Bebeğiniz emzirme veya mamayla beslenme sırasında hıçkırmaya başlarsa şunları deneyebilirsiniz:

  • Ara verin. Pozisyon değiştirmek, gaz çıkarmak ve onu biraz rahatlatmak hıçkırığı kesebilir. Birkaç dakika sonra hala bebeğin hıçkırıkları dinmediyse bebeği tekrar emzirmek onu sakinleştirebilir.
  • Emzirme Düzenini Değiştirin. Bebeğiniz sıklıkla hıçkırıyorsa onu daha az miktarda, ama daha sık emzirmeyin deneyi. Bu onun her beslenme süresince daha az hava yutmasını sağlayacaktır.

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Bebeklerde Krup Nedenleri, Türleri, Belirtileri, Tedavisi, Önlenmesi

Mevsim değişiklikleri bebeğinizi etkileyebilecek enfeksiyonlarla birlikte gelir. Bu enfeksiyonlardan biri de gruptur. Krup hastalığında bebeğin çıkardığı normal öksürükten...

Dikkat! Bebeğiniz Bunları Yapıyorsa Diş Çıkarıyor Olabilir

Söz konusu olan diş çıkarmak olunca süreç her bebekte farklı işler. Ancak büyük olasılıkla bebeğiniz 1 yaşını doldurmadan...

Süt Yapan Tam 25 Yiyecek Listesi Bu Yazımızda

Emzirme dönemindesiniz ve süt yapan yiyecekler hakkında bilgi arıyorsunuz. O halde bu yazımız tam size göre. Emziren bir...

Bebeklere Çikolata Yedirmeden Önce Bu Yazıyı Mutlaka Okuyun!

Çikolatayı hepimiz severiz. Hele çocuklar çikolataya hiç doymazlar. Ne zaman alışverişe gitseniz çocuğunuz veya bebeğiniz rengarenk çikolata paketlerine...