Bebekler Neden Hıçkırır? Bebek Hıçkırırken Emzirilir mi?

Yeni doğan bir bebeğin hıçkırması son derece normal bir durumdur. Aslında bazı bebekler daha doğmadan önce, anne karnındayken hıçkırmaya başlar. Hatta bazen anneler bunu hisseder. Anne karnında sıklıkla hıçkıran bebeklerde bu durum doğduktan sonra devam edebilir. Anne karnında hıçkırmayan bebeklerde ise doğumdan sonra hıçkırma sık görülmez.

Bebekler Neden Hıçkırır?

Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de hıçkırmanın nedeni tam olarak belli değildir. Elbette bununla ilgili çeşitli teoriler vardır. Hıçkırıklar beslenme sırasında midede biriken hava nedeniyle oluşabilir. Bebeğin reflekslerinden de kaynaklanabilir. Bazı bebekler gülerken hıçkırmaya başlar.

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Durdurulur?

Bir yetişkin olarak siz hıçkırdığınızda muhtemelen bunu durdurmak için birçok yol keşfetmişsinizdir. Ancak bu yöntemler bebeğiniz için geçerli değildir. Örneğin yetişkinlikte hıçkırma durumunda su içmek iyi gelebilir. Ancak 6 aydan küçük bebeklere su verilmemelidir. Peki bebeklerde hıçkırık nasıl durdurulur?

Yapmanız gereken tek şey hiçbir şey yapmadan beklemektir. Bebeğinizin hıçkırığı sizi endişelendiriyorsa veya hıçkırmanın bebeğinizi rahatsız ettiğini düşünüyorsanız emzirmeyi deneyebilir veya emzik verebilirsiniz.

Bebek Hıçkırırken Emzirilir mi?

Bebeğiniz emzirme veya mamayla beslenme sırasında hıçkırmaya başlarsa şunları deneyebilirsiniz:

  • Ara verin. Pozisyon değiştirmek, gaz çıkarmak ve onu biraz rahatlatmak hıçkırığı kesebilir. Birkaç dakika sonra hala bebeğin hıçkırıkları dinmediyse bebeği tekrar emzirmek onu sakinleştirebilir.
  • Emzirme Düzenini Değiştirin. Bebeğiniz sıklıkla hıçkırıyorsa onu daha az miktarda, ama daha sık emzirmeyin deneyi. Bu onun her beslenme süresince daha az hava yutmasını sağlayacaktır.

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

spot_img

Related articles

Kolonoskopi Nedir? Neden Yapılır? Ne Kadar Sürer? Öncesi ve Sonrası

Kolonoskopi sağlık görevlisinin (genellikle gastroenterolog) kalın bağırsağın iç kısmını görmesini sağlayan prosedürdür. Kolonoskop adı verilen dört ayaklı, uzun,...

Selülitleri Yok Eden Egzersizler ve Hareketler

Selülit cildinizi portakal kabuğu gibi pürüzlü ve çukurlu gösteren bir problemdir. Selülitin nedeni cilt yüzeyinin altındaki yağ hücrelerinin...

Kahve İçenler Buraya! Kahvenin İçmenin Faydaları Sandığınızdan Fazla

Bir fincan kahve içmeden uyanamayanlardan mısınız? Kahve güne başlamak için harika bir fikir gibi görünüyor, peki sağlığınız için...

Kolesterolü Düşüren Yiyecekler Nelerdir? LDL Düşüren Süper Yiyecekler

LDL düzeyinin yüksek olması tıbbi olarak hiperkolesterolemi ya da yaygın adıyla yüksek kolesterol adı verilir. Yetişkin bireylerin yaklaşık...