Bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir? Diş çıkarma nasıl anlaşılır?

0
1175
bebeklerde diş çıkarma belirtileri

Söz konusu olan diş çıkarmak olunca süreç her bebekte farklı işler. Ancak büyük olasılıkla bebeğiniz 1 yaşını doldurmadan diş çıkarmaya başlayacaktır. Bu yazımızda bebeklerde diş çıkarma belirtileri hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Bebekler ne zaman diş çıkarır?

Bazı bebekler ilk dişleriyle birlikte doğarlar. Bazı bebeklerde ise 4 aydan önce diş çıkarma başlayabilir. Ancak çoğunlukla bebeklerin diş çıkarma zamanı genellikle 6 ay civarıdır.

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir?

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri yeni bir dişin çıkması esnasında genellikle birkaç gün sürer. Ancak aynı anda birden fazla diş çıkarma durumunda bebeklerde diş çıkarma belirtileri birkaç ay devam edebilir. Az sayıdaki şanslı bebeklerde diş çıkarma belirtileri hiç görülmeyebilir.

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri görülmemesi durumu bebeklerin yaklaşık üçte birinde rastlanan bir durumdur. Geri kalan bebeklerde salya akıtma, huzursuzluk ve uyku problemleri ortaya çıkarabilir.

Yaygın olarak bebeklerde diş çıkarma belirtileri şunlardır:

  • Salya akıtma,
  • Diş etlerinde şişlik,
  • Dişin diş etinin altında görülebilmesi
  • Bebeğin huzursuz olması,
  • Bebeğin uyumakta zorlanması,
  • Bebeğin her şeyi ısırmaya, çiğnemeye ve emmeye çalışması,
  • Yüzünü ovalaması,
  • Yemek yemek istememesi,
  • Bebeğin sıklıkla kulaklarını tutması

Şimdi gelin bebeklerde diş çıkarma belirtileri ve işaretlerine detaylı olarak bakalım:

1 Normalden Fazla Isırmak

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri arasında yer alan ısırma davranışı bebeğin önüne gelen her şeyi ısırması şeklinde ortaya çıkabilir. Plastik kaşıklar, oyuncaklar ve hatta emzirme sırasında meme ucu bile bebeğin ısırıklarına maruz kalabilir. Piyasada bebeklerde diş çıkarma belirtileri ortaya çıktığında kullanılabilecek ısırma oyuncakları satılmaktadır. Bu oyuncaklardan satın alarak bebeğinizin dişlerini kaşımasına yardımcı olabilirsiniz. Elbette bu dönemde dikkat etmeniz gereken hususlardan biri de hijyendir. Bebeğinizin ısırdığı nesnelerin hijyenik olması bebeğinizi mikroplardan koruyacaktır.

2 Aşırı Salya Akıtmak

Bebekler yeni doğduklarında salyalarını yutma becerisini henüz kazanmaya çalışmaktadırlar. Bu nedenle yeni doğan bebekler fazlaca salya akıtır. Bir süre sonra bebeğin yutma davranışı geliştikçe salya akıtma azalır. Ancak ilk diş çıkmaya başladığında salya akıtma durumu geri gelir. Aşırı salya akıtma bebeklerde diş çıkarma belirtileri arasında yer almaktadır. Bunun nedeni diş çıkarma döneminde vücudun diş etlerini kayganlaştırmak için daha fazla salya üretmesidir.

3 Bebeğin Özellikle Geceleri Huzursuz Olması

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri arasında bir diğeri normalde gece uzun süre uyuyan bebeğinizin artık geceleri sık sık uyanmaya başlamasıdır. Bunun nedeni diş çıkaran bebeğin gece uykusu esnasında diş ağrısını daha fazla hissetmesidir.

4 Bebeğin Uyku Düzeninde Değişiklikler

Diş çıkarmanın verdiği rahatsızlık bebeği daha az uyumaya ve sabahları daha erken uyanmaya sevk eder. Bu nedenle bebeklerde diş çıkarma belirtileri arasında bebeğin uyku düzenindeki değişiklikler de yer alır.

5 Ateş, Kızarıklık, Öksürük ve İshal

Bazı uzmanlar bunu kabul etmese de annelerin genel kanısı hafif ateş yükselmesinin bebeklerde diş çıkarma belirtileri arasında yer aldığıdır. Ayrıca artan salya üretimi bebeğin yüzünde tahrişe ve boğaza geri gitmesi durumunda öksürüğe yol açar. Hatta bazı bebeklerde ishal ve isilik de diş çıkarma belirtileri arasında yer alır.

6 İştahsızlık

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri nedeniyle hissedilen rahatsızlık onlarda iştahsızlığa yol açabilir. Bu dönemde bebeğiniz dirense de onu besleme konusunda ısrarlı olmalısınız. Diş çıkarma döneminde bebeğinizin gıda alımı ciddi oranda düşerse mutlaka doktorunuza başvurunuz.

7 Kulaklarını Çekme, Yanaklarını ve Çenesini Ovalama

Bebekler kendi kendilerine masaj yapma konusunda oldukça maharetlidir. Çenelerini çekiştirip ovalayarak diş çıkarma ağrısına karşı kendilerince belirli masajlar uygulamaktadırlar.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Arasında Olmayan Problemler

Bebeğinizde diş çıkarma döneminde normalden çok daha fazla ishal, yüksek ateş, fazla burun akıntısı gibi belirtiler ortaya çıkarsa ve bu belirtiler 24 saatten uzun sürerse bunların diş çıkarma belirtisi olarak değerlendirilmeyip doktora başvurulması gerekmektedir.

Bazı anneler bu belirtilerin bebeğin diş çıkarmasıyla bağlantılı olduğu konusunda ısrarcı olsa da, bunların diş çıkarma ile ilişkisi bilimsel olarak ispatlanmamıştır. Amerikan Pediatri Akademisi uzmanları ateş ve ishalin bebeklerde diş çıkarma belirtileri arasında olmadığını belirtmektedir.

Bebeklerde diş çıkarma döneminde ateş ve ishal gibi belirtilerin ortaya çıkması her şeyi ısırmaları nedeniyle kolayca mikrop kapmalarından kaynaklanıyor olabilir.

 

Kaynaklar:


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here