Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Ne Zaman ve Nasıl Olmalı?

0
2341
Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Nasıl ve Ne Zaman Olmalı
Meyveler, sebzeler, tahıllar ve hatta püre haline getirilmiş et… Bunların hepsi bebeklerde ek gıdaya geçiş menüsünde yer alabilir.

4-6 Ay Arasında Bebeğinize Ek Gıda Vermeye Başlayabilirsiniz

4-6 ay arası ek gıdaya (katı gıdaya) geçiş için önerilen zaman aralığıdır. Ancak ek gıda vermeye başlamak geçiş yalnızca ayla ilgili değildir. Ek gıda vermeye başlamadan önce önce bebeğiniz destekli bir şekilde oturabiliyor, başını çevirebiliyor ve çiğneme hareketlerini yapabiliyor olmalıdır. Ayrıca tükürme refleksinin azalmış olması gerekmektedir.

Anne sütü veya mamaya devam edin.

Bebekler genellikle ek gıda yemeye hızlı bir geçiş yapmazlar. Bu nedenle ek gıdaların anne sütü veya mamanın tamamen yerine geçebileceğini düşünmeyin. Ek gıda yalnızca bebeğinizin beslenmesinin bir parçası olacaktır. Unutmayın ki bebeğinize ek gıdaları tanıtma sürecindesiniz. Bu bebeğinizin beslenmesini tamamen değiştirdiğiniz veya anne sütünü kestiğiniz anlamına gelmemelidir. Bunlar kademeli olarak gerçekleşmesi gereken süreçlerdir.

Pirinç Unuyla Başlamak

Ek gıdaya geçiş sürecinde hangi gıdalara öncelik verileceği ile ilgili katı kurallar yoktur. Aslında pirinç unu ile başlamak zorunda değilsiniz. Ancak pirinç unu kullanacaksanız bebekler için üretilen tek-taneli, demir takviyeli pirinç unu ile başlayabilirsiniz. Tek taneli ürün kullanımı bebeğinizin herhangi bir gıda alerjisi olup olmadığını belirlemede de yardımcı olacaktır. Başlangıçta pirinç ununu anne sütü veya mamayla karıştırıp verebilirsiniz. Böylece ek gıdaya geçiş bebeğiniz için köklü bir değişim olmaktan çıkacaktır. Bebeğiniz yeni beslenme biçimine alışana kadar kademeli olarak gıdayı daha koyu hale getirebilirsiniz.

Katı gıda yiyebilmek bebeğinizin pratik yapmasını gerektirir

Kaşıkla yemek sizin için doğal bir şey olabilir, ancak bebeğiniz için tamamen yeni bir deneyimdir. Zira bu zamana kadar bebeğiniz sadece sıvılardan oluşan bir beslenmeye sahipti. Kaşıkla beslenmeye ve ağzının içinde katı gıda hissetmeye alışmak onun için biraz zaman alabilir. İlk başta bebeğinizi beslerken kaşığı çok doldurmayın ve muhakkak küçük bir kaşık kullanın. Ona belirli bir miktar yiyeceği dayatmak yerine kendi deneyimini kendisinin şekillendirmesine izin verin.

Her Seferinde Tek bir Meyve ve Sebze Kullanın

Meyveler, sebzeler, tahıllar ve hatta püre haline getirilmiş et… Bunların hepsi bebeğinizin menüsünde yer alabilir. Bebeğinizin her bir tat ve dokuya nasıl tepki verdiğini görmek için her öğünde tek bir gıdaya odaklanın. Böylece bebeğinizin herhangi bir alerjisi olup olmadığını da görebilirsiniz. Bebeğiniz bir gıdayı ilk denemenizde yemediyse, daha sonra tekrar deneyebilirsiniz. Bebeğinizin bir yiyeceği sevmediği kanısına hemen varmayın. Bebeğiniz bir gıdayı reddetmiş dahi olsa daha sonra onu kabul edebilir. Ancak 5-10 denemeye rağmen bebeğiniz ısrarla bu gıdayı reddediyorsa o zaman o tattan hoşlanmadığı kanısına varabilirsiniz. Denediğiniz herhangi bir yiyeceğe karşı bebeğinizin alerjisi olabileceğinden şüpheleniyorsanız doktorunuzla görüşün.

Bebeğinize süt ve bal vermekten kesinlikle kaçının

Uzmanlar bebeklerin 1. Yaşını doldurana kadar inek sütü tüketmesini kesinlikle önermiyor. Bunun nedeni bebeklerin birçoğunun 1. Yaştan önce inek sütünü sindirmekte zorlanmasıdır. Aynı şekilde 1. Yaşını doldurmadan önce bebeğinize bal vermemelisiniz. Bebeğinizin gelişmekte olan bağışıklık sistemi bala olumsuz tepki verecektir.

Bebeğiniz daha fazla yemek istemiyorsa ısrar etmeyin

Bebeğiniz karnı doyduğunda bunu size belli edecektir. Kaşığa vurabilir, başını çevirebilir, dudaklarını kapatabilir veya yedirmeye çalıştığınız yiyeceği tükürebilir. Hatta ağlayabilir. Ona istediğinden fazla yemek yedirmeye çalışmayın. Karnı acıktığında zaten tekrar yiyecek, karnı doyduğunda ise yemeyi kesecektir. Aslında bu işaretlere dikkat etmeniz bebeğinizin hem sağlığı hem de psikolojisi için oldukça önemlidir. Doyduğunda yedirmeyi bırakmanız bebeğinizin yaş aldıkça aşırı yeme eğilimini azaltacaktır.

Bebeğiniz huysuzlanıyor mu? Endişelenmeyin.

Bebeğinizin yeni keşfettiği bir yiyeceği hemen yemek istememesi, onu hayatı boyunca yemeyeceği anlamına gelmez. Birkaç gün bekleyip tekrar deneyin. Tekrar tekrar deneyin. Belki de bezelye yemek için biraz zamana ihtiyacı vardır. Unutmayın, siz bir rol modelsiniz. Dolayısıyla bebeğiniz sizin yediğinizi gördüğü yiyeceklere zamanla ilgi duymaya başlayacaktır. Örneğin bebeğinize bezelye yedirmek istiyorsanız ve o bunu istemiyorsa ısrar etmeyin. Karşısına oturup doğal bir şekilde bezelye yiyin. Bu ona yardımcı olacaktır. Ancak ne olursa olsun bebeğinizi zorlamayın.

Maalesef ortalık biraz kirlenebilir…

Bebeğiniz büyüdükçe yemeklerini kendisi yemeye çalışacaktır. En iyi ihtimalle yiyeceklerin bir kısmını yüzüne, ellerine, saçlarına, önlüğüne veya sandalyesine bulaştıracaktır. Yere fırlattığı yiyecekleri söylemiyoruz bile… Sabırlı olun. Katı yiyecek yemeyi öğrenmek bebeğiniz için bütün vücuduyla katılacağı bir deneyimdir. Dağınıklığı önlemek için bazı önlemler alabilirsiniz. Ancak umudunuzu kaybetmeyin, bu durum sonsuza kadar sürmeyecektir.

Elle Yenilen Yiyecekler

Bebeğiniz yaklaşık 9 aylık olduğunda tabaktaki çeşitli gıdaları eliyle tutmayı öğrenecektir. Elbette hala mama veya anne sütü için kaşık veya biberon kullanmaya devam edeceksiniz. Ancak küçük peynir parçaları, iyi pişmiş makarna, kurutulmuş tahıllar ve omletler bebeğinizin eliyle deneyimleyebileceği yiyecekler arasındadır. Ancak dikkatli olun! Sert şekerler, cipsler, çiğ sebzeler, kuru veya yaş üzümler, çok sert peynirler, sosis gibi ürünler boğulma riski taşımaktadır.

 

 


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here