Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir?

0
1922
Bebeklerde Kabızlık

Bebeklerde kabızlık tedavi edilmesi zor bir problemdir. Anne babalar için bebeğin içinde bulundurduğu huzursuzluk üzüntü vericidir.

Bebeklerde normal kaka miktarı bebeğin kaç aylık olduğuna ve ne yediğine bağlı olarak değişir.

Bebeklerde kabızlık, bebeğin normalden daha az kaka yapması durumunda ortaya çıkar. Bebeklerde kabızlık belirtileri arasında kaka yapmak için normalden fazla kasılma, kakada kan görülmesi, karında sertlik ve yemek yemek istememe yer alır.

Bebeklerde Kabızlık
Bebeklerde Kabızlık giderici Yöntemler

Bebeklerde kabızlık problemi ek gıdaya geçiş döneminde de yaşanabilir. Ayrıca kullandığınız mamanın türü, bebeğin hareketsiz veya susuz kalması da bebekte kabızlık sebebidir.

Nadir durumlarda bebeklerde kabızlık hipotiroid, gıda zehirlenmesi, belirli gıda alerjileri ve metabolik bozukluklardan kaynaklanabilir.

Bu yazımızda bebeklerde kabızlık durumunda işe yarayacak bazı çözümlerden söz edeceğiz. (Bu öneriler bebeğin ek gıdaya geçip geçmediğine göre değerlendirilmelidir. Henüz ek gıdaya geçmeyen bebeklerde bu önerilerin uygulanmasından önce doktora danışılmalıdır).

Bebeklerde Kabızlık Giderici Hafif Egzersizler

Küçük bebeklerde kabızlığın giderilmesi için belirli hareketler yapabilirsiniz. Bu hareketler sindirimi arttırır ve bağırsak hareketlerini düzenleyerek bebekteki kabızlığı giderir. Aslında fiziksel olarak aktif bebeklerde gaz, mide ağrısı ve kabızlığın daha az görüldüğü bilinmektedir.

 • Bebeğiniz emeklemeye başladıysa, onu emeklemeye teşvik edin.
 • Bacak çevirme egzersizi de kabızlığa çok iyi gelir. Bebeğinizi sırt üstü yatırın. Bacaklarını yarı bükülmüş durumda kaldırın ve sanki bisiklet çeviriyormuş gibi yavaşça çevirin.
 • Bebeğiniz yürümeye başladıysa yemekten sonra biraz yürümesini sağlayın.
 • Bebeğinizi yemekten hemen sonra yatırmayın.

Karın Masajı

çocuğa karın masajı yapmakBebeğinizin göbeğine masaj yapmak kabızlığa iyi gelen bir diğer yöntemdir. Mide ve alt karın bölgesine yapacağınız nazik bir masaj ile bağırsak hareketlerini uyarabilirsiniz. Bu masaj bebeklerde gaz ve kolik ağrıya da iyi gelir. Ayrıca masaj bebeğin iyi uyumasına da yardımcı olur.

 1. Bebeğinizi yatırın.
 2. Bebeğinizin karnına az miktarda zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı dökün.
 3. Göbek deliğinden iki parmak uzaklıktan mideye saat yönünde hareketlerle masaj yapın.
 4. Bu masajı bebeğiniz kaka yapana kadar gün içerisinde birkaç kez tekrarlayın.

Ilık Banyo

Bebeklerde kabızlığın giderilmesi için kabız olan bebeğinize rahatlatıcı, ılık bir banyo yaptırmak da yararlı olur. Kakanın bağırsak içerisinde daha hızlı hareket etmesine yardımcı olur ve gaz ağrısını azaltır.

 • Bebeğinizin küvetini ılık suyla doldurun.
 • Bebeğinizi yıkadıktan sonra kurularken göbeğine masaj yapın.

Probiyotikler

Probiyotik bazı kabız bebeklere iyi gelmektedir. Probiyotik, bağırsakta doğal olarak bulunan bakterilere benzer canlı bir bakteri türüdür.

çocuklarda idrar yolu iltihabı doğal bitkisel tedavisi probiyotik yoğurt

JAMA Pediyatri Dergisi tarafından 2014 yılında yayınlanan bir araştırmada, araştırmacılar bebeğin ilk 3 aylık döneminde lactobacillus reuteri probiyotiğinin kullanılmasının kabızlık, infantil kolik ve gastroözofagal reflü gibi fonksiyonel gastrointestinal bozuklukları azalttığı tespit edilmiştir.

 • Bebeğinize, probiyotik içeren çok az miktarda yoğurt vererek probiyotik almasını sağlayabilirsiniz.
 • Bebekler için uygun probiyotik takviyeleri için doktorunuza danışınız.

Sıvı Alımını Arttırın

Yeteri miktarda su alımı düzenli bağırsak hareketleri için oldukça önemlidir. Küçük bebeklerde su ve süt bebeğin su ihtiyacını karşılar ve sindirim sisteminin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar. Bağırsak hareketlerini düzenler, kabızlık ve gaz ağrısını önler.

 • Bebeğinizin düzenli aralıklarla su içmesini sağlayın. Sindirimi iyileştirmek için bebeğinize ılık su verin.
 • Bebeğinizi emzirin veya belirli bir aydan sonra süt içirin.

Rezene Tohumu

Rezene tohumu da bebeklerde kabızlık giderici yöntemler içerisindedir. Rezene tohumu sindirim sisteminde kas hareketlerini arttırır, sindirimin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini ve bağırsak hareketlerinin düzenli olmasını sağlar. Rezene aynı zamanda gazı da önler.

Bebeklerde kabızlık için rezene
Bebeklerde kabızlık için rezene
 1. 2 bardak suyun içerisine 1 çay kaşığı öğütülmüş rezene tohumu ekleyin.
 2. Kaynatın ve 10-15 dakika boyunca demlenmeye bırakın.
 3. Süzün ve soğumasını bekleyin.
 4. Bu karışımdan bebeğinize günlük yarım çay kaşığı verebilirsiniz.

Emziren annelerin de günde 2-3 bardak rezene çayı içmesi önerilir.

Elma Suyu

elma suyu apple juiceElma suyunun hafif laksatif etkisi bilinmektedir. Bebeğinize kabızlığın yok olması için az miktarda elma suyu verebilirsiniz.

Ancak bebeğinize elma püresi yedirmeyin. Elma püresinde bulunan yüksek düzeyde pektin kakayı sertleştirerek kabızlığa neden olabilir.

1 yaşını dolduran bebeklere günlük 100-150 ml., 1 yaşından büyük bebeklere ise günlük 150-200 ml. Elma suyu içirebilirsiniz. Ancak içirilen elma suyunun içerisinde kesinlikle şeker bulunmamalıdır. Bunun için elma suyunu evde kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Erik

kuru erikErik, bebeklerde kabızlıkla mücadele eden lif oranı yüksek bir meyvedir. Eriğin doğal laksatif özelliği bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olur.

 • 6 aylık oluncaya kadar, kabız olan bebeğinizin anne sütüne veya mamasına 1 çay kaşığı erik suyu ekleyebilirsiniz. Bağırsak hareketlerini düzenlemek için bu işlemi günde 1 veya 2 kere yapabilirsiniz.
 • Daha büyük bebeklerde bebeğinizin mamasına seyreltilmiş elma suyu ekleyebilirsiniz.
 • Katı gıdaya geçen bebeklerde elma püresi yedirilebilir.

Not: Erikte bağırsakları tahriş etme ihtimali olan bir takım besinler bulunmaktadır. Bu nedenle erik yöntemine başvurmadan önce doktorunuza danışınız.

Esmer Şeker

Bazı uzmanlar bebeklerde kabızlığın giderilmesi için esmer şeker kullanmayı önermektedir. Esmer şeker kakayı yumuşatmaya ve bağırsak içerisinde daha kolay hareket etmesini sağlamaya yardımcı olur.

 1. 1 bardak kaynar suyun içerisine yarım çay kaşığı esmer şeker ekleyin.
 2. Şeker tamamen çözülene kadar karıştırın.
 3. Bu karışımdan bebeğinize günde üç kere 1 çay kaşığı verebilirsiniz.

Lifli Yiyecekler

lifli besinlerLifler kakayı yumuşatarak bağırsaktaki hareketini kolaylaştırır. Bebeğiniz katı gıdaya geçtiyse öğünlerine lif oranı yüksek gıdalar ekleyin.

 • Brokoli, armut, şeftali, bezelye, kabuksuz elma gibi lif oranı yüksek gıdaları bebeğinizin öğünlerine ekleyebilirsiniz. Bunları kaynatabilir veya püre haline getirebilirsiniz.
 • Ayrıca arpa veya kepek içeren tahılları kullanabilirsiniz.
 • Bir diğer seçenek ise bebeğinize pişmiş apra, yulaf veya kinoadan az miktarlarda yedirmektir.
 • Ayrıca emziren annelerin de lif oranı yüksek ürünlerle beslenmesi gerekmektedir.

Ek İpuçları

 • Mamaları pirinç gevreği ile koyulaştırmayın.
 • Pirinç, muz, pişmiş havuç gibi kabız yapıcı gıdalardan uzak durun.
 • Bebeğinizin kaka yaparken doğru bir pozisyonda durmasını sağlayın.
 • Emziriyorsanız süt ürünlerini daha az tüketmeye çalışın.
 • Bebeğinize kesinlikle inek sütü vermeyin.
 • Doktor tarafından önerilmediği sürece bebeğinize kabızlık giderici hiçbir ilaç vermeyin.

kalp

Siz de bebeklerde kabızlık konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here