Bipolar Bozukluk İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

1
520
Bipolar Bozukluk Nedir?

1. Bipolar Bozukluk Nedir?

Bazen manik depresyon olarak anılan bipolar bozukluk duygu durumunda aşırı değişiklere neden olur. Bipolar bozukluğu olan kişiler derin bir depresyona düşmeden önceki birkaç haftayı dünyanın en yüksek noktasındaymış gibi hissedebilirler. Her bir duygu durumunun süresi kişiden kişiye değişebilir.

2. Depresyon evresi nasıldır?

Bipolar bozukluk tedavi edilmezse hastasında yoğun depresyon dönemleri görülebilir. Semptomlar arasında üzgünlük, kaygı, enerji kaybı, umutsuzluk ve konsantrasyon eksikliği yer almaktadır. Aslında zevk aldıkları aktivitelere yönelik ilgiyi kaybedebilirler. Ayrıca kilo alımı veya kilo kaybı, çok fazla ya da çok az uyuma ve hatta intiharı düşünme gibi durumlar ortaya çıkabilir.

3. Manik evre nedir?

Bipolar bozuklukta manik evre boyunca kişi kendisini aşırı enerjik hissedebilir ve istediği her şeyi yapabileceğini düşünebilir. Bu özgüven kontrolü kaybettirir ve kişinin yerinde durması zorlaşır. Daha fazla konuşur, dikkati kolaylıkla dağılır, düşünceler birbiriyle yarışır ve kişi yeterince uyumaz. Kişide alışveriş çılgınlığı, kalpazanlık, hızlı araç kullanma ve madde bağımlılığı gibi pervasız davranışlar görülebilir. Bu semptomlardan üç veya daha fazlasının bir hafta boyunca her gün görülmesi ve buna eşlik eden aşırı heyecanlılık Bipolar bozuklukta manik evre belirtisi olabilir.

4. Bipolar I ile Bipolar II arasında ne fark vardır?

Bipolar 1 hastası kişiler en az bir hafta süren manik evre geçirirler. Birçoğunda ayrı bir depresyon evresi de görülür.

Bipolar 2 hastası kişiler major depresyon krizleri geçirir. Ancak bu kişiler tam manik evre yerine, daha az yoğun olan ve genelde bir haftadan az süren düşük seviye hipomanik değişimler yaşarlar. Aile ve arkadaşları duygu durum değişikliğini fark etmesine rağmen onlar iyi, hatta “neşe saçar” bir halde görünebilirler.

5. Kimler Bipolar bozukluk riski altındadır?

Hem erkekler hem kadınlar bipolar olabilir. Çoğu vakada semptomlar genellikle 15-30 yaş arasında başlar. Nadiren çocuklukta başlayabilir. Hastalık kalıtsal olarak geçebilir, ancak ailesinde bipolar bozukluk hastalığı olan herkes bu hastalığa yakalanacak diye bir şart yoktur.

6. Bipolar Bozukluk günlük hayatı nasıl etkiler?

Kontrol edilmediği takdirde bipolar bozukluk kişinin işi, ilişkileri, uykusu, sağlığı ve mali durumu ile ilgili sorunlara yol açabilir. Riskli davranışlar ortaya çıkabilir. Bipolar bozukluğu olan kişi ile aynı evde yaşayanlar veya yakınında bu hastalığın olduğunu fark etmeyenler için stresli durumlar oluşabilir.

7. Riskli Davranışlar

Bipolar bozukluk hastası bazı kişilerde uyuşturucu veya alkol bağımlılığı gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Duygu durum değişikliklerinin rahatsız edici semptomlarını azaltmak için alkol veya sersemletici ilaçlara başvurabilirler. Madde bağımlılığı aynı zamanda manik evredeki pervasızlık ve haz-arayışı ile ilişkili de olabilir.

8. Bipolar bozukluk ve intihar eğilimi

Bipolar bozukluk hastaları intihar etmeye sağlıklı bireylere göre 10 ila 20 kat daha fazla eğilimlidir. İntihar hakkında konuşmak veya oldukça riskli davranışlar içerisine girmek intihar düşüncesinin işaretleri olabilir. Risk altında olabileceğini düşündüğünüz derhal bir sağlık kuruluşundan yardım almasını sağlayınız.

9. Bipolar Bozukluk nasıl anlaşılır?

Birinci adım duygu durum değişikliklerinin olası farklı sebeplerini belirlemektir (örneğin bazı ilaçların yan etkileri gibi). Doktorunuz bir checkup gerçekleştirecek ve size sorular soracaktır. Laboratuvar testleri de yapılabilir. Psikiyatrist tüm bu süreçleri değerlendirdikten sonra teşhisi koyar. Ayrıca ailenizdeki kişilerle görüşerek duygularınızda ve davranışlarınızda büyük değişiklikler olup olmadığını sorar.

10. Bipolar bozukluk ilaçları nelerdir?

Bipolar bozukluk ilaçları çeşitli reçeteli ilaçları içerir. Bunlar arasında iniş ve çıkış epizotlarını önleyen duygudurum düzenleyiciler, antidepresanlar ve antipsikotik ilaçlar yer almaktadır.

11. Bipolar bozuklukta konuşma terapisi nasıl yapılır?

Hastaların ilaca devam etmelerini ve yaşamlarını yönetebilmelerini sağlamak için danışmanlık almak yararlı olabilir. Bilişsel terapi duygu değişimlerine eşlik eden düşünce ve davranış değişikliklerine odaklanır. Kişilerarası terapi bipolar bozukluğun kişisel ilişkilere olan etkilerini hafifletmeyi amaçlar. Sosyal ritim terapisi insanların günlük rutinlerini geliştirmelerini ve sürdürmelerini sağlar.

12. Ne yapabilirsiniz?

Günlük alışkanlıklar bipolar bozukluğu iyileştirmez. Ancak yeterince uyumanızı, düzenli yemenizi ve egzersiz yapmanızı sağlayabilir. Alkol ve keyif verici ilaçlardan uzak durun, zira bunlar semptomlarınızı kötüleştirebilir. Bipolar bozukluğunuz varsa “tehlike işaretlerinin” yani hastalığın aktif olduğunun belirtilerinin neler olduğunu iyi bilmeli, bu durumlarda ne yapacağınıza dair bir planı hazır bulundurmalısınız.

13. Elektrokonvülsif Terapi Nedir?

Genel anestezi etkisinde yapılan bu terapi bipolar bozukluğun duygudurum semptomlarını hızla iyileştirebilir. Şiddetli semptomların hafifletilmesinin en hızlı yoludur. Bu terapi genellikle güvenlidir ve ilaçların semptomları iyileştirmek için yetersiz kaldığı durumlarda şiddetli duygudurum epizotları için etkili bir tedavidir.

Bipolar bozukluğu bulunan birçok kişi bunun farkında olmayıp yardım almayı reddedebilir. Ailenizden veya arkadaşlarınızdan birinin bipolar bozukluğu olabileceğini düşünüyorsanız onu doktorla veya bir ruh sağlığı uzmanıyla görüşmeye teşvik etmelisiniz. Karşınızdaki kişinin hislerine karşı duyarlı olun ve bunu yalnızca bir uzmanın teşhis edebileceğini unutmayın. Ancak gerçekten bipolar bozukluk veya başka bir mental hastalık söz konusu ise tedavi iyi gelecektir.

Hamilelikte bipolar bozukluk hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Kaynaklar:


Paylaş

1 Yorum

  1. Merhabalar, bipolar hastası olduğumdan eminim, araştırdım. Ama bunu aileme nasıl açıklayacağımı bilemiyorum. Hastalığı kontrolde tutmaya çalışıyorum ama dayanamıyorum. Aileme açıklama diye bir niyetin yoktu üniversiteye kadar ama artık ne yapmam gerektiğini biliyorum. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Aileme nasıl açıklarım?

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here