Evde bit nasıl temizlenir? Listerin Ağız Yıkama Suyu İle Saç Bitleri Nasıl Yok Edilir?

0
1528
bit nasıl temizlenir listerine saç biti

Saçtaki sirke ve bitler genellikle zararsızdır, ancak elbette görmezden gelinecek bir şey de değildir. Anne ve babaların gösterdiği tüm çabalara rağmen her yıl milyonlarca çocukta saç biti ve sirke görülmektedir. Saç bitleri kaşıntı ve saç derisinde acıya yol açabilir. Hatta sürekli kaşımaya bağlı olarak başka enfeksiyonlara da yol açabilir. Peki evde doğal yöntemlerle bit nasıl temizlenir? Bu yazımızda evde uygulayabileceğiniz bir yöntemden bahsedeceğiz.

Saç Biti Temizlemek İçin Malzemeler

1 Listerin Ağız Yıkama Suyu

listerin saçListerin saç bitleri ve sirkeler için toksik mahiyetteki alkol içermektedir. Listerin içindeki benzil alkolün saç bitlerini yok etmedeki etkisi araştırmalarla gösterilmiştir.

2010 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre sürekli bit şampuanı kullanmak bir süre sonra bitlerin şampuana karşı direnç kazanmasına neden olmaktadır.

Araştırmacılar %5 benzil alkol losyonunun bitleri hiçbir dirence yol açmadan yok ettiğini göstermiştir. Araştırmada benzil alkol losyonu kullanan katılımcılarda sekizinci günden itibaren %91.2 oranında bitler yok olmuştur.

2 Beyaz Sirke

beyaz sirkeSirkedeki asetik asitin bitlerin saça tutunmasını sağlayan yapışkan maddeyi yok ederek saçtan tarağa düşmelerini kolaylaştırdığı bilinmektedir.

1999 yılında yapılan bir araştırmaya göre %5 asetik asit içeren ürünler ve asit şampuanları (pH 4.5 ila 5.5) bit tarağı ile birlikte kullanıldığında bit ve sirkeleri yok etmek için etkili olmaktadır.

3 Diğer Malzemeler

  • Duş bonesi veya plastik torba,
  • Bit tarağı,
  • Şampuan (normal)

Evde bit nasıl temizlenir?

1. Adım

Listerin ağız yıkama suyunu ile çocuğun saçlarını tamamen ıslatın. Saçları toplayın ve bone ya da plastik torba ile sarın. En az 1 saat bekletin. Bu sırada çocuğunuz evde diğer işleriyle ilgilenebilir. Bonenin veya torbanın sabit olduğundan ve yerinden çıkmadığından emin olunuz.

İşlem öncesinde saç biti nedeniyle kaşıntı problemi varsa çocuğunuz bir miktar yanma hissedebilir. Ancak bu tehlikeli değildir. Listerin içindeki alkol, ökaliptol, timol, mentol ve metil salisilat saç bitleri için toksik olsa da insanlar için güvenlidir.

2. Adım

Boneyi dikkatli bir şekilde çıkarın. Saç aralarını dikkatlice incelediğinizde birçok ölü bit göreceksiniz. Saçı iyice durulayın.

3. Adım

Eşit miktarda beyaz sirke ve suyu büyükçe bir kapta karıştırın. Bu suyu kullanarak saça ve saç derisine masaj uygulayın. Saçı tekrar bone veya plastik torba ile sarın. 1 saat bekleyin. (Sirke çocuğunuzun başında kızarıklık veya tahrişe neden olursa biraz daha fazla su ekleyerek seyreltebilirsiniz).

4 Adım

Saçı durulayın. Normal bir şekilde şampuanla yıkayın. Bu işlemler saçın daha gür ve parlak görünmesini de sağlayacaktır.

5. Adım

bit sirke tarağı

Bit tarağı kullanarak ölü bit ve sirkeleri tarayın. Beyaz sirke, dişi bitlerin yumurtalarını sabitlemek için kullandığı yapışkan maddeyi yok ederek kolaylıkla saçtan dökülmesini sağlar.

Çocuğa bit bulaşmaması için ne yapılmalı?

listerine ağız yıkama suyuBitler Listerin ağız yıkama suyunun içindeki nane aromasından hiç hoşlanmazlar.

Küçük bir sprey şişeye Listerindökün ve içine su ekleyin. Bu karışımı çocuğunuzun saçına okula gitmeden önce püskürtün. Bu işlem çocuğa bit bulaşmaması için etkili olacaktır.

Bitleri temizledikten sonra çocuğunuzun nevresim ve yastık kılıflarını değiştirin ve sıcak suyla yıkayın.

kalp

Siz de "Evde bit nasıl temizlenir?" konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here