Boyun tutulması neden olur? Boyun tutulmasına ne iyi gelir? Nasıl Geçer? Tedavisi

0
660
boyun tutulması nasıl geçer ne iyi gelir belirtileri neden olur tedavisi

Boyun tutulması boyundaki kaslarda gerçekleşen istenmeyen kasılmalardan kaynaklanır. Boyun tutulması oldukça ağrılı olabilir ve sinir veya servik problemlerden kaynaklanabilir.

Boyun tutulması tek başına endişe verici bir durum olmasa da ardında yatan başka bir hastalığın veya sağlık sorununun habercisi olabilir. Bazı durumlarda boyun tutulması kronik ağrıya yol açabilmektedir. Boyun tutulması vakalarının büyük çoğunluğunda boyundaki kas spazmları başın her iki tarafa da hareketini güçleştirir.

Boyun kaslarındaki spazmlar nedeniyle ortaya çıkan boyun tutulması birkaç gün içerisinde iyileşebileceği gibi spazmın şiddetine göre birkaç hafta da devam edebilir. Fazla ağrıya neden olan bazı hareketlerin ve aktivitelerin modifiye edilmesi gerekebilir. Boyun tutulması süresince kasları zorlayan aktiviteler iyileşme sürecini uzatacaktır.

Boyun tutulması neden olur?

1 Postür Bozukluğu

postür nasıl olmalıBaşka hastalıklardan kaynaklanmayan boyun tutulması vakaları çoğunlukla postür bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Özellikle boynun omuz hizasından daha önde tutulması boyunda çeşitli problemlere neden olmaktadır. Kambur durmak boynun alt kısmındaki omurlara gereksiz baskı yaparak dejeneratif disk hastalığı ve diğer dejeneratif boyun problemlerine yol açmaktadır.

Benzer şekilde postür bozukluğu sırtın üst tarafındaki kasların sürekli olarak fazla çalışmasına neden olmaktadır. Bu postür bozuklukları boyun tutulması ile birlikte omuz ağrısına da neden olabilir.

2 Kas Zorlanması

postür nasıl olmalıBoyun kaslarının aşırı zorlanması boyun tutulması, kronik boyun ağrısı veya sertleşme gibi sorunlara yol açabilir. Boyunda kas zorlanması genellikle günlük yaşam aktiviteleriyle bağlantılı bir problemdir. Özellikle bilgisayar başında çalışan kişilerde bu sorun yaygın olarak görülmektedir. Boyun kaslarının zorlanması sonucunda boyun tutulması, baş ağrısı ve boyun hareketlerinde kısıtlanma görülebilir.

3 Dejeneratif Disk Hastalığı

İnsanlarda yaş ilerledikçe omurgadaki darbe emici jel kıvamındaki yumuşak madde kurumaya başlar. Bu da disklerin daralmasına, omurlar arasındaki mesafenin kısalmasına yol açar. Bu durum ileri yaşlarda boyun tutulması vakalarında artış görülmesine neden olmaktadır.

disk fıtığı, incelmesi, çıkıntısı,

4 Boyun Fıtığı

boyun fıtığıServik disklerden birinin sert dış yüzeyi aşındığında merkezdeki yumuşak jel maddesi dışarı doğru çıkıntı yapar. Buna fıtık denir. Boyun fıtığı durumunda diskin omurilikten ayrılması nedeniyle sinir kökleri üzerinde baskı oluşur. Bu da boyun ağrısı ve boyun fıtığı riskini yükseltir.

5 Servik Spondiloz (Boyun Kireçlenmesi)

Servik omurda görülen dejeneratif bir hastalık olan servik spontiloz normal yaşlanma sürecine ve servik disklerin ve omurların yıpranmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Servik spondiloz halk arasında boyun kireçlenmesi veya boyunda kireçlenme olarak da bilinmektedir. Boyun kireçlenmesi ileri yaştaki kişilerde daha yaygındır.

servik spondiloz osteofitler disk çıkıntısı

Servik spondiloz ile birlikte genellikle kemik çıkıntıları görülmektedir. Boyundaki bu kemik çıkıntıları “servik osteofitler” olarak da bilinmektedir. Bunlar kemiği kaplayan kıkırdağın aşınması ve kemiğin yandaki kemiğe sürtünmesi halinde oluşan küçük kemik çıkıntılarıdır. Kemik çıkıntıları vücudun kemik yüzeyini korumak için geliştirdiği bir yöntem olarak düşünülebilir. Ancak ne yazık ki kemik çıkıntıları omurilik kanalından ayrıldığında sinir köklerine baskı yaparak boyun ağrısı ve boyun tutulması yapabilir.

6 Servik Omur Kanal Daralması

servik omurOmurdaki dejeneratif değişiklikler omuriliğin uzandığı kanalın daralmasına yol açar. Buna servik omurda kanal daralması adı verilir.

Servik omurda kanal daralması belirtileri belirtileri arasında yer alan boyun ağrısı ve boyun tutulması genellikle hareket halindeyken kötüleşir ve kollara veya bacaklara vurur. Kollarda ve bacaklarda güçsüzleşme görülebilir. Bazı durumlarda servik omur kanal daralması hiçbir belirti ortaya çıkarmayabilir.

Genellikle boyun öne doğru eğildiğinde elektrik çarpmasına benzer bir his oluşmaktadır.

servik omur kanal daralması

7 Diğer Nedenler

Yukarıda sayılan hastalıkların yanı sıra boyun tutulmasının nedenleri şunlar olabilir:

 • Omuzlara fazla yük bindirilmesi,
 • Ağır nesneler taşınması,
 • Duygusal stres
 • Egzersiz sırasında boynun zorlanması,
 • Dehidrasyon (az su içme)
 • Doğumdan kaynaklanan kusurlar (boyun eğriliği gibi),
 • Temporomandibular eklem hastalıkları,
 • Menenjit,
 • Travma ve kazalar (düşme vb.)

Boyun Tutulması Belirtileri

Boyun tutulması süresince hissedilen ağrı son derece zorlayıcı ve dayanılmaz olabilir. Boyun tutulması probleminin neyden kaynaklandığına bağlı olarak boyun tutulması belirtileri kişiden kişiye göre değişecektir. Ancak yine de bazı ortak boyun tutulması belirtileri söz konusu olabilir.

Boyun tutulması aniden, güçlü bir şekilde ve istemsizce ortaya çıkan kas kasılmalarından kaynaklanmaktadır. Çoğunlukla bu kas kasılmaları süresince boyunda hareket kabiliyeti kısıtlanır.

Boyun tutulması belirtileri şunlardır:

 • Kas Ağrısı: Boyun ve etrafındaki kaslarda ağrı ve dokunmaya karşı hassasiyet,
 • Sertleşme: Boyun kasları sertleşir, boynu hareket ettirmek zorlaşır.
 • Sinir Ağrısı: Boyun ağrısı kollara ve hatta bacaklara vurabilir. Bazı kişilerde kollarda iğne batıyormuş gibi hissetme, bazı kişilerde ise uyuşma ve yanma ortaya çıkmaktadır. Bu sinir ağrısı belirtileri genellikle gece kötüleşmektedir.
 • Baş Ağrısı: Boyun tutulması ile birlikte baş ağrısı yaygın şekilde görülmektedir. Boyun tutulması ile birlikte çoğunlukla başın arka tarafında ağrı görülür. Bu ağrı başın sağ veya sol tarafına vurabilir.
 • Hareket Kabiliyetinin Azalması: Boyun tutulması geçene kadar boynun sağa, sola veya arkaya çevrilmesi zorlaşır.
 • Eklem kilitlenmesi: Boynun belirli bir konumda kilitlenmiş gibi hissedilmesi nedeniyle normal konuma dönürülmesi zorlaşır.

Boyun Tutulması Teşhisi

boyun tutulması neck spasmBoyun tutulması, omuz tutulması gibi sorunlarda sessizce oturup beklemek zorunda değilsiniz. Kas tutulması vakalarının çoğunda ağrı kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Elbette bu süreçte doğru teşhis önem taşımaktadır.

Boyun tutulması birkaç gün geçmesine rağmen ortadan kalkmıyorsa doktorunuz fiziksel muayene ve sağlık geçmişinizi göz önünde bulundurarak boyun tutulmasının nedenini tespit etmeye çalışacaktır. Röntgen, MR (Emar) ve CT taramaları boyun tutulmasının nedeni hakkında bilgi verebilir. Bu taramalar omuriliği de gösterir ve olası disk veya omurilik problemlerinin teşhisine yardımcı olur. Sinir sıkışması da bu taramalar sayesinde tespit edilebilmektedir.

doktor muayenesi omurilikSinir iletimi testi olarak da bilinen elektromiyografi bazı boyun tutulması vakalarında kullanılmaktadır. Bu taramalar sinir ve kaslardaki elektriksel aktiviteyi değerlendirmeye ve olası sinir hasarını tespit etmeye yardımcı olur.

Boyun ağrısının nedenini tespit etmek zor olmasa da doktorunuz doğru teşhis için sinir kökleri veya omurilik üzerinde detaylı bir tarama gerçekleştirecektir.

Boyun tutulması nedeni tam olarak teşhis edildiğinde tedavi süreci başlayabilir. Aksi takdirde kişi kronik boyun ağrısı ile baş başa kalacaktır.

Boyun tutulması nasıl geçer? Boyun tutulmasına ne iyi gelir?

Boyun tutulması tedavisi sürecinde çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Bazı boyun tutulması vakalarında çeşitli yöntemler bir arada kullanılabilir. Her şekilde uzun süreli boyun tutulması problemleri mutlaka tedavi edilmelidir. Aksi takdirde uzun vadeli sorunlar ortaya çıkabilir.

1 İstirahat

düzenli uykuVücutta gerçekleşen kas tutulmalarında istirahat önem taşımaktadır. Boyun kasları başın ağırlığını taşır. Dolayısıyla boyun tutulması tedavisi sürecinde mümkün olduğunca ayakta durulmamalı, yatarak istirahat edilmelidir.

2 Masaj

Masaj boyun bölgesinde kan akışını hızlandırarak ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Birçok masaj terapisti sıcak su torbası kullanmakta ve kasları gevşetmek için sıcak duş alınmasını tavsiye etmektedir.

masaj boyun

3 Buz

Boyun bölgesine buz yardımıyla soğuk kompres uygulamak kan damarlarını önce daraltıp sonra açarak bölgeye kan akışının hızlanmasını sağlamaktadır.

boyun soğuk kompres

4 İlaç Tedavisi

İbuprofen ve naproksen gibi ağrı kesici ilaçlar boyun tutulması vakalarında enflamasyonu ve şişliği azaltmak için etkili olacaktır.

5 Kas Gevşeticiler

Boyun tutulması yoğun bir rahatsızlık veriyorsa kas gevşetici ilaçlar rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Boyun tutulması vakalarında kas gevşeticiler yalnızca doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

6 Postürün Düzeltilmesi

Vücudun nasıl durması gerektiği hakkında bilgi sahibi olmak ve oturduğunuz veya ayakta durduğunuz süreçte doğru bir postür benimsemek genel olarak boyun ağrısı şikayetlerinin azalmasına yardımcı olacaktır.

postür nasıl olmalı

7 Bitkisel Tedavi

Meyan kökü, kedi nanesi, papatya, yabanturpu, kedi otu gibi bitkiler boyun tutulması, boyun sertleşmesi ve boyun ağrısını gidermekte yardımcı olacaktır. Tüm bu bitkiler anti-enflamatuvar özelliklere sahiptir. Duş aldığınız suyun içerisine birkaç damla yabanturpu yağı damlatmak ve bu suyun içerisinde biraz vakit geçirmek boyun sertleşmesi için etkili bir yöntemdir.

8 Bol Su İçmek

Özellikle dehidrasyona bağlı boyun tutulması vakalarında vücuda yeterli miktarda su kazandırmak boyun tutulması problemini gidermeye yardımcı olur.

9 Ağrı Kesiciler

ilaç içmekAğrı kesici kullanımı son çare olmakla birlikte dayanılmaz ağrıları olan kişiler için önerilmektedir. Hidrokodon, propoksifen gibi narkotik ilaçlar kaslardaki gerginliği ve ağrıyı azaltır. Ancak bu tür ağrı kesicilerin yan etkileri bulunmakta ve bağımlılık riski oluşturmaktadır.

Nadir durumlarda boyun tutulması vakalarında ameliyat gerekebilir. Boyun ameliyatı son derece hassas ve risklidir. Tek başına boyun tutulması genellikle ameliyat gerektiren bir durum değildir. Boyun tutulmasının çok uzun sürmesi ve belirli eşlik eden hastalıkların bulunması halinde ameliyat gerekebilir.

Boyun Tutulmasına İyi Gelen Egzersizler

Boyun egzersizleri boynun hareket kabiliyetini geliştirme ve kas tutulmasını azaltma konusunda etkilidir. Boyun tutulması için uygulayabileceğiniz boyun egzersizleri şunlardır:

1 Boynu Dönürme

baş boyun egzersizi

Dik bir şekilde oturun ve başınızı sola döndürün. Daha fazla esneklik için elinizle hafif baskı uygulayabilirsiniz. Daha sonra aynı işlemi sağa doğru gerçekleştirin. Her esneme halinde 30 saniye bekleyin ve bu egzersizi günde 5 kere tekrarlayın.

2 Boyun Esnetme

baş boyun egzersizi

Sağ elinizi başınızın üzerine koyun. Başınızı önce sol göğsünüze, sonra sağ göğsünüze doğru itin. Bu hareketleri üçer kere tekrarlayın.

3 Skalen Kasını Esnetme

Ellerinizi arkada birleştirin. Sol elinizle sağ elinizin bileğini tutun. Sol elinizle sağ elinizi hafifçe çekin ve bu sırada başınızı sola doğru çevirin. Bu esnada boynun sol tarafında hafif bir baskı hissetmeniz gerekmektedir. Bu hareketi sağ ve sol için üçer kere tekrarlayın.

4 Başı Kaldırma

Yere uzanın. Dizlerinizi bükerek ayaklarınızı yere basın. Ellerinizi başınızın arkasında birleştirin ve boynunuzu hafifçe yerden kaldırın. Bu esnada omuzlarınız yerde kalmaya devam etmelidir. Bu hareketi 5 kere tekrarlayın.

5 Boynu Yatırma

baş boyun egzersizi

Ellerinizi iki yana salın. Başınızı sola doğru çevirin. 30 saniye bekleyin. Tekrar karşıya bakın ve başınızı sağa doru çevirip 30 saniye bekleyin. Bu hareketi günde 5 kere tekrarlayabilirsiniz.

Boyun tutulması nasıl önlenir?

Boyun tutulmasını önlemek için aşağıdakilere dikkat ediniz:

 • bilgisayar ekranını yükseltmekBilgisayar başında çalışıyorsanız her 30 dakikada bir 5 dakika bola verin ve başınızı hareket ettirin.
 • Düzenli olarak egzersiz yapın.
 • Bilgisayar ekranının yüksekliğini ayarlayın.
 • Ergonomik sandalye kullanın.
 • Postürünüzü düzeltin,
 • Boyun tutulması belirtileri ilk ortaya çıktığında yukarıdaki egzersizleri uygulayın.
 • Destekli yastık kullanın.

Boyun tutulması için doktora gidilmesi gerekir mi?

doktor muayenesiBazı durumlarda boyun tutulması menenjit gibi ciddi bir hastalıktan kaynaklanabilir. Menenjit belirtileri yüksek ateş, titreme, boyun sertleşmesi, baş ağrısı ve vücutta mor çürüklerdir. Menenjit olduğunuzdan şüpheleniyorsanız vakit kaybetmeden doktora başvurunuz.

Boyun tutulması 1 haftadan uzun sürüyorsa yine doktora görünmeniz gerekmektedir. Bazı kişilerde uzun süren boyun tutulması vakaları doktor muayenesi gerektirebilir. Boyun tutulmasını sıklıkla yaşayan kişiler uzun vadeli sorunlarla karşılaşma riskini göze almamalıdır. Kronik boyun ağrısının tedavisi zordur ve hastanın yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etkilere sahiptir.

kalpSiz de boyun tutulması konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here