Boyunda Sivilce Neden Olur? Boyundaki Sivilcelere Doğal Bitkisel Çözümler

Boyunda sivilce küçük kırmızı sivilceler ya da içi iltihap dolu büyük sivilce şeklinde boyun bölgesinde ortaya çıkan ağrılı cilt problemleridir. Boyunda sivilce probleminin boyunda iz bırakmadan nasıl tedavi edileceğinin bilinmesi önem taşımaktadır. Çoğunlukla boyunda sivilceler için evde uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu yazımızda ensede ya da boyunda sivilcenin nedenleri ve boyunda sivilce problemi için yararlanabileceğiniz bitkisel ve doğal tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Boynun ön kısmında, yanlarda veya ensede sivilce probleminin nedenini bilmek sorunun önlenmesi için önem taşır. Örneğin sıklıkla tıraş olan erkeklerde tıraş işleminin doğru bir şekilde yapılmamasına bağlı olarak boyunda ya da çene altında sivilce sorunu ortaya çıkabilir. Boyundaki gözeneklerin tıkanması da ölü cilt hücrelerinin ya da yağın birikmesi sonucu boyunda sivilce problemine yol açar. Bazı durumlarda boyunda sivilce tedavisi bu sivilcelere yol açan nedenlerin ortadan kaldırılmasından ibarettir.

Boyunda sivilce tedavisi seçenekleri arasında ölü deriyi soyan özelliklere sahip antibakteriyel ürünler yer almaktadır. Bu ürünler gözeneklerde kızarıklık, iltihap ve enfeksiyona yol açan bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Hafif doğal scrub ürünleri de ölü derileri atmaya ve boyunda sivilceye yol açan kıl dönmesi problemini önlemeye yardımcı olur.

Boyunda sivilce neden olur?

Boyunda sivilcenin nedenleri genellikle yüz, sırt veya göğüste sivilce nedenleri ile aynıdır: gözenekleri tıkayan fazla yağ ve ölü cilt hücrelerinin iltihaplanması.

Diğer yandan boyunda sivilce tedavisi vücudun diğer bölgelerindeki sivilcelerin tedavisinden daha zor olabilir. Bunun nedeni ense bölgesindeki derinin yüz veya boynun ön derisine göre daha kalın olmasıdır. Ayrıca giysilerin boyun ve ense bölgesindeki deriye sürterek boyunda sivilce problemine yol açma olasılığı daha yüksektir.

Pubmed Health’den elde edilen bilgilere göre saç, yağ ve ölü deri hücreleri boyundaki gözenekleri tıkayarak boyunda sivilce problemine yol açmaktadır. Bu durum gözeneklerdeki bakterilerin ve saç köklerinin iltihaplanarak çeşitli boyutlarda kızarıklık ve şişlikler oluşturmasına yol açmaktadır. Boyunda sivilce problemi sivilcenin boyutuna ve enfeksiyonun düzeyine göre ağrılı veya ağrısız olabilir.

Bazı durumlarda özellikle ense bölgesinde derin ve ağrılı kistler oluşabilir. Bunun nedeni boyun bölgesinde daha fazla yağ üretilmesi ve cildin daha kalın olmasıdır. Ayrıca uzmanlar ense ve boyunda siyah nokta probleminin de daha yaygın olduğunu belirtmektedir.

Tıraş olmak

Erkeklerde tıraş sonrası boyunda sivilce yaygın bir problemdir. Tıraş sonrasında boyunda sivilce oluşmasının nedeni boyundaki tahriş olan gözeneklere bakterilerin girmesi ve tıraş bölgesinde sivilcelere neden olmasıdır. Sıklıkla tıraş olunması da bu sivilcelerde kanama ve iltihap olasılığını arttırır.

tıraş olmak
tıraş olmak

Tıraştan sonra sivilce problemini önlemek için:

 • Tıraştan sonra yüzünüzü ve boynunuzu ılık suyla yıkayın ve kılları yumuşatmak için tıraş losyonu sürün.
 • Kılların çıkış yönüne doğru tıraş olun. Boyun bölgesinde çeneden aşağı doğru tıraş olmak sivilceyi önlemeye yardımcı olur.
 • Keskin bir tıraş bıçağı kullanın ve tıraştan sonra tıraş bıçağınızın kurumasına özen gösterin.

Ayrıca tıraş öncesi losyon olarak yüz ve boyun bölgenize bir miktar Hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı harika bir tıraş losyonu olmasının yanı sıra antibakteriyel ve anti-inflamatuvar özellikleri sayesinde tıraştan sonra boyunda sivilce riskini de azaltacaktır.

Hormonel Problemler

Vücuttaki hormonal değişiklikler yağ bezlerinin fazla çalışması nedeniyle boyunda sivilce problemine yol açabilir. Bu durum özellikle ergenlik dönemindeki kız ve erkeklerde ve adet döneminde kadınlarda ortaya çıkan bir problemdir.

Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre bazı kişiler hormonal sivilce problemine daha yatkındır. Androjenler aşırı yağ üretimine neden olarak boyunca sivilce problemine yol açabilir. Ayrıca diğer hormonlar da yağ bezlerini ve yağ üretimin etkilemektedir. Böylece bakterilerin Propionibacterium acnes denilen probleme yol açarak enfeksiyon oluşturur.

Bu yazımızın sonunda bahsedilen bazı doğal tedavi yöntemlerinden yararlanarak hormonel sivilce problemini önleyebilirsiniz. Ancak yüz ve boyunda sivilce probleminin büyük ve iltihaplı sivilceler ortaya çıkarması halinde mutlaka bir dermotolog ile görüşülmesi gerekmektedir.

Stres

Stres ile boyunda sivilce problemi arasında doğrudan bir bağlantı bulunmaktadır. Fazla stres altında bulunduğunuz dönemde vücudunuzda daha fazla sivilce problemi fark etmeniz muhtemeldir. Stres her insanı farklı şekillerde etkilese de bazı kişilerde bağışıklık sistemini zayıflatmakta ve yüz ve boyunda sivilce problemine neden olmaktadır.

Stres
Stres

Acta Dermato-Venereologica dergisinde yayınlanan bir araştırmada psikolojik stres ile sivilce arasında bir bağlantı tespit edilmiştir. Araştırmada stres altındaki ergenlerde hafif-orta şiddette sivilce problemine rastlanmıştır. Ancak stresin yağ üretimini arttırdığına dair bir bilgi yoktur. Stres bağlantılı sivilce probleminin yağ dışındaki faktörlerden kaynaklandığı bilinmektedir.

Stres ile daha iyi başa çıkmak için Stres Yönetimi yazımızı okuyabilirsiniz.

Gözenekleri Tıkayan Kozmetik Ürünleri

Bazı kozmetik ürünleri gözenekleri tıkayarak boyunda sivilce problemine yol açabilir. Özellikle hassas cildi olan kişilerde tahriş edici ürünlerin kullanılması boyunda sivilce yapabilir. Losyonlar, nemlendiriciler ve kremler de boyunda sivilce problemi ortaya çıkarabilmektedir.

kozmetik
kozmetik

Uzmanlar yağlı kozmetik ürünlerinin sıklıkla gözenekleri tıkadığını ve sivilce problemine yol açtığını belirtmektedir. Ancak herkesin cilt yapısı farklıdır. Bu nedenle cilt tipiniz için doğru ürünleri seçmek bir deneme yanılma süreci gerektirebilir.

Ölü Cilt Hücreleri

Ölü cilt hücreleri boyunda ve saç çevresinde birikerek ense ve boyunda sivilce problemine yol açabilir. Giysiler de ense ve boyun bölgesine sürterek bu problemi şiddetlendirebilir.

Mayo Clinik uzmanları boyunda sivilce, çıban ve büyük kistik oluşumların ölü cilt hücrelerinden ve gözeneklerin yağla tıkanmasından kaynaklanabileceğini belirtmektedir. Boyunda sivilce problemi ağrılı ve kaşıntılı olabilir ve psikolojik stres yaratabilir.

İsilik

Terin gözenekleri tıkamasına bağlı olarak ortaya çıkan isilik ense ve boyunda sivilce problemine yol açabilir.

isilik
isilik

İsilik özellikle sıcak havalarda karşılaştığımız bir problemdir boyunda küçük kırmızı şişliklere yol açabilir. İsilik çoğunlukla acı verici bir durumdur.

Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromu ense ve boyunda sivilce problemine yol açabilir. Polikistik over sendromu vücutta hormon dengesizliklerine yol açmaktadır. Ayrıca kadınlarda polikistik over sendromu regl döneminin ağır geçmesine, kilo vermenin zorlaşmasına ya da fazla kıllanmaya yol açabilmektedir.

polikistik over sendromu
polikistik over sendromu

Polikistik over sendromu çene, yanak, alın ve boyunda sivilce problemine yol açabilir. Saç sınırında veya yüzde yer alan sivilceler genellikle fazla iltihap içermeyen sivilcelerdir. Büyük iltihaplı sivilceler genellikle adet döneminden hemen önce çıkmaktadır.

Boyunda Sivilce Türleri

Boyunda sivilce oluşumları çeşitli türlerde olabilir. bunlar genellikle dokunmaya karşı hassas, ağrılı ve iltihaplı olmaktadır. PubMed Health’e göre boyunda sivilce türleri şunlardır:

 • Boyunda papüller: Cilt yüzeyinin hemen altındaki küçük pembe şişlikler,
 • Boyunda çıban: Daha büyük boyuttaki içi iltihap dolu, kırmızı şişlikler.
 • Boyunda nodüller: Deri altında, dokunmaya karşı hassas, sert, ağrılı şişlikler
 • Boyunda kistik akne: Derinin daha derininde bulunan iltihap dolu olan ve patlatıldığında yaraya neden olan aknelerdir.

Boyun bölgesinde sivilce nerelerde olur?

Boynun Ön Tarafında Sivilce

Boynun ön tarafında sivilce çoğunlukla erkeklerde tıraş sonrasında oluşan küçük, kırmızı sivilcelerdir. Gömlek yakası ve kravat kullanımı da bu problemi arttırarak iltihabı büyütebilir.

Ensede Sivilce

Yağ ve sebumun gözenekleri tıkaması sonucu boynun arka tarafında, ensede büyük sivilceler veya kistler oluşabilir. Uzun saçlı kişilerde saç yağının gözenekleri tıkaması nedeniyle bu sivilceler daha sık görülmektedir. Bazı durumlarda saç ve cilt bakım ürünleri ensede sivilce problemine yol açabilir.

Kistik Boyun Sivilcesi

Kistik boyun sivilcesi boynun ön ya da arka tarafında oluşan büyük, ağrılı şişliklerdir. Boynun arka tarafında kistik sivilce genellikle gözeneklerin tıkanması sonucu oluşan derin iltihaplanmadan kaynaklanmaktadır. Boynun ön tarafında kistik sivilce genellikle sivilcelerin patlatılması sonucu iltihabın derinleşmesinden kaynaklanır.

Boyunda Sert Kırmızı Şişlik

Boyunda sert kırmızı şişlik enfeksiyon sonucu oluşan bir deri kisti olabilir ve iltihabın doktor tarafından boşaltılması gerekir. Boyunda sert şişlik kırmızı değil ise bunun nedeni bakteriyel veya viral enfeksiyonlar sonucu lenf bezlerinin şişmesidir. Bu sert şişlikler boyun bölgesinde, çene altında ya da kulak altında oluşabilir.

Boyunda sivilce nasıl patlatılır?

Birçok kişi enfeksiyona yol açmadan boyundaki sivilcelerin nasıl patlatılacağını merak etmektedir. Sivilceleri patlatmak hiçbir zaman iyi bir fikir olmasa da patlatmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

Öncelikle iltihaplı bir başı olmayan sivilceler hiçbir zaman patlatılmamalıdır. Bu oluşumları patlatmaya çalışmak enfeksiyonun daha derine ilerlemesine ve yara izi kalmasına yol açabilir.

Boyundaki sivilceyi patlatmak için:

 1. Sivilce iltihaplı bir baş çıkarana kadar bekleyin. Bu iltihabın yüzeye yaklaştığını gösterir.
 2. Ellerinizi iyice yıkayın ve temiz bir havlu ile kurulayın.
 3. Bir iğneyi ateşe tutarak sterilize edin ve soğumasını bekleyin.
 4. İğneyi alkol ile silin.
 5. İğneyi deriye paralel tutun ve sivilceyi tepesinden iğne ile delin.
 6. Sivilcenin içindeki iltihabı hafifçe sıkarak çıkarın. Eğer iltihap hemen çıkmıyorsa daha fazla zorlamayın.
 7. Boynunuzu alkollü ıslak mendil ile silin.

Boyunda Sivilce İçin Doğal ve Bitkisel Çözümler

Yazımızın bu bölümünde boyunda sivilce problemine yönelik doğal ve bitkisel çözüm yollarından bahsedeceğiz. Ayrıca bu çözüm yolları hakkında bilimsel araştırmalara da yer vereceğiz.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı antimikrobiyel ve anti-inflamatuvar özellikleri sayesinde en iyi bitkisel sivilce tedavisi yöntemlerinden biridir. Uygulanan birkaç damla çay ağacı yağı iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

çay ağacı yağı
çay ağacı yağı

Applied Microbiology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre çay ağacı yağı Propionibacterium acnes ve Staphylococcus aureus bakteri zincirine yönelik etkili bir bitkisel tedavi yöntemidir. Araştırmayı yapan bilim damları çay ağacı yağının akne tedavisinde etkili olduğu sonucuna varmıştır.

Çay ağacı yağının en az eczanelerde satılan sivilce ilaçları kadar etkili olduğunu gösteren başka bilimsel araştırmalar da bulunmaktadır. Sivilce üzerine doğrudan çay ağacı yağı sürmek kızarıklığı ve iltihabı azaltmaktadır.

Boyunda sivilce için çay ağacı yağı nasıl kullanılır:

Boyunda sivilce için çay ağacı yağı çeşitli şekillerde kullanılabilir. Öncelikle çay ağacı yağını tek başına kullanmak için birkaç damlasını boyunca sivilce olan bölgeye sürebilirsiniz. Enfeksiyon ve inflamasyonu azaltmak için bu işlemi her gün tekrarlayabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı ve Cadı Fındığı Yağı

Alternatif olarak 30 ml cadı fındığı yağı içerisine 5-10 damla çay ağacı yağı karıştırın. Pamuk yardımıyla karışımı boyunda sivilce görülen bölgeye sürün. En iyi sonuçlar için bu işlemi günde 3 kere tekrarlayabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı ve Aloe Vera

Boyunda sivilce probleminin çözümü için çay ağacı yağı ile aloe vera karıştırılarak kullanılabilir. Indian Journal of Dermatology dergisinin raporuna göre aloe vera sivilceleri tedavi etmektedir. 5-10 damla çay ağacı yağı içerisine 30 ml aloe vera karıştırarak tahrişi azaltmak ve sivilceyi yok etmek için her gün boynunuza sürün.

Yemek Sodası

Yemek sodası boyunda sivilce probleminde ikili etkiye sahiptir. Öncelikle yemek sodası antibakteriyel özellikleri sayesinde ciltteki bakterileri öldürür. İkinci olarak yemek sodasının granüllü yapısı ciltteki ölü hücreleri temizlemek için harika bir çözümdür.

Yemek Sodası
Yemek Sodası

Yemek sodasının tıbbi özellikleri hakkında yapılan araştırmalara göre yemek sodası yaraları iyileştirmeye ve çeşitli bakteri zincirlerini öldürmeye yardımcı olmaktadır.

Boyunda sivilce tedavisinde yemek sodası nasıl kullanılır?

 1. Bir kase içerisinde 2 yemek kaşığı yemek sodası, 1 çay kaşığı limon suyu ve yeterli miktarda suyu karıştırarak macun elde edin.
 2. Bu karışımı boyunda sivilce olan bölgeye sürün ve 15 dakika bekleyin.
 3. Ilık suyla yıkayın ve durulayın.
 4. Bu işlemi her gün tekrarlayabilirsiniz.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı boyunda sivilce problemini ortadan kaldırmak ve sivilceye yol açan bakterileri öldürmek için kullanılan temel yağlardan biridir. Tıpkı çay ağacı yağı gibi lavanta yağı da doğrudan sivilce üzerine sürülebilir.

lavanta yağı
lavanta yağı

Molecules dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre lavanta yağı güçlü antibakteriyel ve anti-inflamatuvar özelliklere sahiptir. Lavanta yağının Propionibacterium acnes bakteri zincirini öldürdüğü ve kırmızı iltihaplı sivilcelerin görünümünü azalttığı tespit edilmiştir.

Boyunda sivilce için lavanta yağı nasıl kullanılır?

Lavanta yağını doğrudan boyunda sivilce görülen bölgeye uygulayabileceğiniz gibi cadı fındığı yağı veya aloe vera ile karıştırarak da kullanabilirsiniz.

Boyunda sivilce problemini yok etmek için kullanabileceğiniz diğer yağlar şunlardır:

 • Biberiye yağı,
 • Misk adaçayı,
 • Limon yağı,
 • Okaliptüs yağı,
 • Papatya yağı,
 • Sandal ağacı yağı

Bu yağları boyunda sivilce üzerinde uygulamak için badem yağı veya Hindistan yağı gibi başka bir taşıyıcı yağ içerisine karıştırınız.

Yulaflı Exfoliating Karışımı

Öğütülmüş yulaf boyunda sivilce problemine iyi gelebilir. Yulaf iltihaplı sivilcelerin görünümünü azaltan anti-inflamatuvar özelliklere sahiptir.

yulaf cilt
yulaf cilt

2012 yılında yulafın faydaları üzerine yapılan bir araştırmada yulafın çeşitli cilt problemlerinde kullanılabileceği tespit edilmiştir. Örneğin yulaf gözenekleri tıkayan, kaşıntıya yol açan ve iltihap oluşturan bakterilerden kurtulmaya yardımcı olur.

Boyunda sivilce için yulaf karışımı nasıl hazırlanır?

 1. 2 yemek kaşığı öğütülmüş yulaf, 1 yemek kaşığı yemek sodası ve birkaç damla lavanta yağını karıştırın.
 2. Yoğun bir macun elde edecek şekilde hazırlayın.
 3. Dairesel hareketlerle istediğiniz bölgeye sürerek ölü cilt hücrelerini temizleyin.
 4. Bakterilerin ölmesi için kurumaya bırakın.
 5. Ilık suyla yıkayın ve temiz bir havluyla durulayın.
 6. Ölü cilt hücrelerini temizlemek için bu işlemi haftada 2 kere uygulayın.

Şekerden Scrub Yapımı

Şekerden scrub hazırlayarak boyun bölgesindeki ölü deriyi temizleyebilir ve fazla yağı arındırabilirsiniz.

Şeker scrub hazırlarken cildi beslemek için içerisine biraz limon suyu ekleyebilirsiniz. Aşağıda vereceğimiz tarif iyileştirici özelliklere sahip bal da içermektedir:

Boyunda sivilce için şeker scrub nasıl hazırlanır?

 1. Bir kasenin dörtte birine esmer şeker ekleyiniz. Yarım limon suyu sıkınız.
 2. İçerisine 2 çay kaşığı bal ve birkaç damla lavanta yağı ya da çay ağacı yağı ekleyiniz.
 3. Balın ve yağların cildinizi beslemesi ve boyunda sivilce problemini gidermesi için karışımı cildinize masaj yaparak sürünüz ve 5 dakika bekletiniz.
 4. Ilık suyla yıkayınız.
 5. En iyi sonuçlar için bu işlemi haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

Boyunda sivilce nasıl önlenebilir?

Doğru cilt bakımı uygulayarak boyunda sivilce problemine yol açan faktörleri ortadan kaldırabilirsiniz. Boyunda sivilce problemini önlemek için atabileceğiniz adımlar şunlardır:

Cildinizi Temizleyin

Boyunda sivilce problemini önlemek için boyun bölgesini temiz tutmanız ve gözeneklerin tıkanmasını engellemeniz gerekmektedir. Hafif bir sabun veya scrub ürünleriyle düzenli olarak boyun bölgesindeki cildi temizleyiniz.

cilt bakımı
cilt bakımı

Nemlendirici Kullanımı

Jojoba yağı veya tatlı badem yağı gibi doğal yağları kullanarak cildinizin yeterli su almasını ve nemlenmesini sağlayabilirsiniz.

Makyaj Ürünlerine Dikkat Edin

Bazı makyaj ve cilt bakımı ürünleri boyundaki gözenekleri tıkar. Boyunda sivilce problemini azaltmak için kullandığınız kozmetik ürünlere dikkat ediniz. Kozmetik ürünler satın alırken etiketinde “noncomedogenic” (sivilceye neden olmayan) yazmasına dikkat ediniz.

Saçlarınızı Temiz Tutun

Yağlı veya kirli saçlar boyunda ve ense bölgesinde fazla yağ birikmesine yol açarak saç sınırı bölgesinde sivilceye yol açabilir. Saç tipinize uygun şampuan kullanarak saçınızın yağlanmasını kontrol altına alınız.

Boynunuza Dokunmayın

Elleriniz ve parmaklarınızla boyun bölgesine dokunduğunuzda bakteriler buralara yayılabilir. Boyunda sivilce problemini önlemek için boynunuza sıklıkla dokunmaktan kaçının ve ellerinizi düzenli olarak yıkayın.

Kaynaklar:

https://www.healthline.com/health/skin/tea-tree-oil-for-acne

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322318

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Kulakta Siyah Nokta İçin Evde Basit ve Hızlı Çözümler

Akne ve sivilceler tıpkı yüzde, sırtta ve göğüste olduğu gibi kulağınızda da çıkabilir. Kulaktaki siyah noktalar kulakta kirli...

Bu Yiyecekler Cildinize Çok İyi Geliyor

Yediğiniz yiyecekler de en az cilt bakımları kadar cildinizi etkiler. Peki cilde iyi gelen yiyecekler nelerdir? Amerikan USC...

Tırnaklarda Beyaz Lekeler İçin Doğal Bitkisel Kesin Çözüm

Elleriniz kartvizitiniz gibidir. Sizin hakkınızda birçok bilgi verir. Eller özellikle sağlığınız hakkında da birçok ipucu taşımaktadır. Bir şeylerin...

Sivilce İzlerine Kesin Çözüm: Sivilce İzlerinden Sonsuza Dek Kurtulun!

Sivilce özellikle ergenlik çağındaki gençler ve menapoz başlangıcındaki olmak üzere her yaştan insanın yaşadığı son derece yaygın bir...