Bulanık idrar neden olur? İdrarın bulanık olması neyin belirtisi?

0
23610
bulanık idrar ve idrarın bulanık olması neden olur?

İdrarınızın rengi sağlığınız hakkında birçok ipucu verir. İdrarın bulanık olması yeterince su içmediğinizin veya vücutta enfeksiyon bulunduğunun göstergesi olabilir. Bulanık idrar ara sıra gerçekleşen bir durum ise genellikle tehlikeli değildir. Bu durumda idrarın bulanık olması geçici bir durumdur ve çoğunlukla kendiliğinden düzelir. Bu yazımızda sürekli olarak idrarın bulanık olması durumunun nedenleri hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Bazı hastalıklar idrarın bulanık olması ya da köpüklü idrar gibi belirtiler ortaya çıkarabilir. Örneğin idrar yolu enfeksiyonu, böbrek enfeksiyonları, böbrek taşları veya bakteriyel enfeksiyonlar idrarın bulanık olması durumuna yol açabilir. Bunlara bağlı olarak idrarda ağır bir amonyak benzeri koku oluşabilir.

İdrarın bulanık olması bir sağlık sorunundan kaynaklanıyorsa ağrı, idrar yaparken yanma, karnın alt tarafına ağrı ve sürekli idrara çıkma gibi bazı başka belirtiler de ortaya çıkabilir. Hafif idrar yolu enfeksiyonu vakalarında enfeksiyonu gidermek ve bulanık idrar problemini ortadan kaldırmak için birçok doğal çözüm bulunmaktadır.

Bulanık idrar nedir?

İdrarın içerisinde yabancı maddeler bulunması halinde idrar bulanık, puslu ve bulutlu bir görünüm kazanabilir. Bulanık idrar birçok nedenden kaynaklanabilir.

Normal idrarın rengi vücuda alınan sıvı miktarına bağlı olarak açık, soluk renkli sarı, şeffaf ya da kahverengiye yakın olabilir. İdrarın farklı bir renkte olması ürokrom adı verilen bir pigment birikiminden kaynaklanmaktadır. Ürokrom pigmenti ne kadar seyrelirse idrar o kadar açık sarı olacaktır.

İdrarın normalden farklı renkte olmasının birçok sebebi olabilir. Örneğin idrarın koyu renkte olmasının nedeni yeterince su içmemek, pancar, ışkın gibi besinler tüketmek, gıda boyası içeren yiyecekler yemek ve belirli ilaçlar olabilir.

Bulanık idrar, idrarda belirli proteinlerin veya lökosit gibi beyaz kan hücrelerinin olmasına neden olabilir. NDT Plus Dergisi’nde yayınlanan bir rapora göre bulanık idrar, idrarda böbreklerden salgılanan yüksek miktarda protein olduğunu gösterebilir. Buna proteinüri adı verilir ve idrarda baloncukların olmasına yol açabilir.

İdrarın bulanık olması durumuna yol açan diğer nedenler idrarın içerisinde iltihap, bakteriyel fosfatlar veya yassı epitel hücrelerinin bulunması yer almaktadır.

Bulanık İdrar Belirtileri

Bulanık idrar yeterince su içmemekten kaynaklanıyorsa, bolca su içmeniz halinde idrarınız açık, hatta şeffaf bir renkte olabilir.

İdrarın bulanık olması idrar yolu iltihabından kaynaklanıyorsa aşağıdaki belirtiler de ortaya çıkabilir:

 • İdrar yaparken yanma,
 • Sürekli idrara çıkma ihtiyacı, ancak idrarın miktarının çok az olması,
 • Karnın alt tarafında ağrı veya kasık ağrısı ile birlikte bulanık idrar
 • İdrarda beyaz parçacıkların veya iltihabın olması
 • İdrarın köpüklü olması
 • Ateş, mide bulantısı ve/veya kusma gibi enfeksiyon belirtileri
 • Amonyak kokan bulanık, köpüklü idrar,
 • İdrar yapmak için gece sık uyanma.

Bulanık idrar neden olur?

Birçok kişi idrarın bulanık olması durumunda bunun neyden kaynaklandığını merak etmektedir. Aşağıda bulanık idrar nedenleri hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Az Su İçmek

Az su içmek genel sağlığınız üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir ve bulanık idrarın en yaygın nedenlerinden biridir.

Gün içerisinde yeterince su içmemek idrarın bulanık olması durumuna yol açabilir. Bu genellikle ciddi bir durum değildir ve yeterince su içilmesi halinde bu durum ortadan kalkar.

Az su içmek idrarda çok fazla protein bulunması anlamına gelen proteinüri vakalarına da neden olabilmektedir. Proteinüri belirtileri arasında sürekli olarak köpüklü idrar yapma yer almaktadır.

Az su içmeye bağlı olarak ortaya çıkan bulanık idrar problemini durdurmanın en iyi yolu daha fazla su içmektir. Daha çok su içmek diğer dehidrasyon belirtilerini de ortadan kaldıracaktır.

Bununla birlikte çok fazla su içmek de idrarın tamamen şeffaf, renksiz olmasına yol açar. Çok fazla su içmek elektrolit dengesizliğine yol açar ve vücutta sodyum düzeyinin düşmesine neden olabilir.

Böbrek Enfeksiyonu

böbrek enfeksiyonu

Böbreklerdeki bir bakteriyel enfeksiyon karın ağrısı ile birlikte ağır kokan bulanık idrar problemine yol açabilir. Vajina, anüs veya deri yoluyla idrar yoluna bulaşan bakteriler böbrek enfeksiyonlarına yol açabilir. Kadınlarda idrar yolu daha kısa olduğundan kadınlar idrar yolu enfeksiyonuna erkeklere göre daha yatkındır. Bu durum idrarın bulanık olması probleminin yanı sıra idrarda beyaz veya kırmızı kan hücreleri bulunmasına neden olur.

Böbrek enfeksiyonu belirtileri şunlardır:

 • Sırtın arka sağ veya sol tarafında ağrı,
 • İdrar yaparken ağrı
 • Dehidrasyon belirtileri
 • Ateş, üşüme ve diğer enfeksiyon belirtileri
 • İdrarın amonyak gibi kokması

Böbrekler sırtta her iki yanda birer tane bulunur. Böbrek sağlığını korumak için aşırı tuz ve şekerden uzak durulması, sigara içilmemesi, yeterince su içilmesi ve böbreklere zarar veren diğer alışkanlıklardan vazgeçilmesi gerekmektedir. Bolca su içmek ve sağlıklı beslenmek böbrek sağlığını korumanın en iyi yollarındandır.

Böbrek Taşları

Böbrek sağlığını etkileyen ve bulanık idrar problemine yol açan bir diğer sağlık sorunu böbrek taşlarıdır. Mineral kalıntıları böbreklerde birikerek idrar yolunda hareket ettikçe aşırı ağrıya neden olur.

Böbrek taşı görüntüsü

Böbrek taşları idrar yaparken ağır koku oluşturacak şekilde bulanık idrar ortaya çıkarır. Bulanık idrar ile birlikte ortaya çıkan ağrı şiddetli ve dayanılmaz olabilir.

Böbrek taşı belirtileri şunlardır:

 • Sırtın alt tarafında şiddetli ağrı
 • İdrarda kan parçacıkları
 • İdrar yaparken ağrı duyulması
 • İdrarın miktarının normalden az olması

Böbrek taşlarından doğal yollarla kurtulmanın ve yeniden ortaya çıkmasının engellenmesinin yollarından biri elma sirkesi içmektir. Elma sirkesinin asidik yapısı böbreklerdeki mineral kalıntılarını çözmeye yardımcı olur ve böbreklerde enfeksiyon gelişimini önler.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

idrar yolu enfeksiyonuİdrar yaparken ağrı ve idrarın ağır kokması gibi durumlar fark ettiğinizde, bulanık idrar, idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanıyor olabilir. idrar yolundaki enfeksiyonlar idrardaki lökositlerde artışa yol açar ve idrarın sarı ya da turuncu renkte olmasına neden olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonu kadınlarda yaygın görülen bir bakteriyel enfeksiyondur. İdrar yolu enfeksiyonu idrarın bulanık olması ve ağır kokması gibi belirtiler ortaya çıkarabilir. İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri şunlardır:

 • Kasık ağrısı,
 • İdrarda kan,
 • Sürekli idrara çıkma isteği,
 • Anormal vajinal akıntı,
 • İdrar testinde idrarda bakteri olduğunun anlaşılması

İdrar yolları enfeksiyonunu önlemenin yolları arasında hijyene dikkat etmek ve dar giysilerden kaçınmak yer almaktadır.

İdrar yolu enfeksiyonunu doğal yollarla tedavi etmenin en iyi yolları D-mannoz takviyesi kullanmak, yemek sodası ve su içmek, kızılcık ve yoğurt yemek yer almaktadır.

Detaylı bilgi için İdrar Yolu Enfeksiyonu yazımızı okuyabilirsiniz.

Mesane İltihabı (Sistis)

Ağır kokuya sahip koyu sarı renkli idrar mesane iltihabı belirtisi olabilir. Mesane iltihabı bir bakteri nedeniyle mesanenin enfeksiyon kapmasıdır ve bir tür idrar yolu enfeksiyonudur.

Mesane iltihabı kadınlarda daha yaygın olsa da, erkeklerde de görülebilen bir sağlık sorunudur. Enfeksiyon idrarda kan görülmesine yol açar ve idrarın bulanık olması gibi belirtiler ortaya çıkarabilir.

Mesane iltihabı belirtileri şunlardır:

 • Karnın alt tarafında ağrı
 • Hasta ve rahatsız hissetme
 • İdrar yaparken yanma ve batma hissi

Mesane iltihabının tedavisi genellikle idrar yolları enfeksiyonu tedavisi ile aynı şekilde yapılmaktadır. Turna yemişi suyu içmek vajina sağlığını korumaya ve idrar yolunda enfeksiyonlarla mücadele etmeye yardımcı olur.

Prostatit

Prostatit erkeklerde idrarın bulanık olması probleminin en yaygın nedenlerinden biridir. Prostatit, prostat bezinin iltihaplanmasıdır. Genital bölgede ağrı ve ateş benzeri belirtiler ortaya çıkarır.

İdrar yoluna gren bakteriler genellikle prostatit hastalığının en yaygın nedenidir. Prostatit bulanık idrar yapabilir. Bu idrar içerisinde kan olabilir veya olmayabilir. Çoğu enfeksiyonda olduğu gibi idrar yaparken ağrı ve sık idrara çıkma yaygın belirtiler arasındadır.

Prostatit belirtileri şunlardır:

 • Erkeklerde sırtın alt tarafında ağrı veya karın ağrısı
 • Testis ağrısı
 • Boşalma esnasında ağrı
 • Göden bağırsağı ile testis torbası arasında ağrı
 • İdrar yapmak için gece uykudan uyanma

Vajinit

Vajina enfeksiyonunun vajinit hastalığını ortaya çıkarması durumunda kadınlarda bulanık idrar görülebilir. Vajinit hastalığının en yaygın türü vajinadaki bakterilerin aşırı büyümesi nedeniyle ortaya çıkan bakteriyel vajinosistir. Ancak bulanık idrar, kandida mayasının aşırı büyümesi anlamına gelen kandidiyaz hastalığından da kaynaklanabilir.

Vajinit hastalığında ağır kokulu vajinal akıntı ortaya çıkabilir. Akıntının yanı sıra bulanık idrar, kaşıntı, ağrı, vajina girişi etrafında şişme gibi belirtiler ortaya çıkar.

Düzenli olarak probiyotik yoğurt tüketmek vajina sağlığını korumaya ve vajinal enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur. Ayrıca çay ağacı yağı da bakteriyel vajinozisi doğal yollarla tedavi etmek için etkili bir antibakteriyel çözümdür. İdrarın bulanık olması maya enfeksiyonundan kaynaklanıyorsa organik Hindistan cevizi yağı, elma sirkesi yağı veya sade yoğurt tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklar bulanık idrar problemine yol açacak şekilde, üreme organlarında bakteriyel enfeksiyonlara yol açabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların taşınması halinde bulanık idrar, vajinadan ya da penisten sarı-yeşil renkte akıntı gelmesi gibi belirtiler ortaya çıkar.

Parazit Enfeksiyonu

Parazit enfeksiyonu idrar yolu enfeksiyonuna ve diğer sağlık sorunlarına yol açarak bulanık idrar gibi belirtiler ortaya çıkarabilir.

bağırsak kurdu paraziti

Urology Annals dergisinde yayınlanan bir rapora göre parazit enfeksiyonları idrarın bulanık olması ve farklı bir renk taşımasına yol açabilir. Bulanık idrar bir enfeksiyondan ya da lenf sıvısının böbreklere ve idrar sistemine sızmasından kaynaklanabilir.

Parazit enfeksiyonu taşıdığınızdan şüpheleniyorsanız iç parazitleri doğal yollardan öldürmek için diyatomik toprak kullanabilirsiniz. Bağırsak kurtları hakkında detaylı yazımız için buraya tıklayınız.

Geriye Boşalma

Erkeklerde bulanık idrar nedenlerinden biri de geriye boşalmadır. Geriye boşalma spermin tamamının veya bir kısmının boşalma esnasında penisten çıkmak yerine mesaneye girmesidir.

Geriye boşalma belirtileri arasında boşalma sonrasında bulanık idrar yapma yer almaktadır. Geriye boşalma başka bir belirti ortaya çıkarmasa da erkeğin partnerinin hamile kalmasını zorlaştırabilir veya imkansız hale getirebilir.

Ağır Kokan Bulanık İdrar

İdrarın amonyak benzeri ağır bir kokuya sahip olması birçok nedenden kaynaklanabilir. Ağır kokuya sahip bulanık idrar durumunun en belirgin nedeni yeterince su içmemekir.

Ağır kokan bulanık idrar nedenleri arasında şunlar da yer alır:

 • B6 Vitamini takviyesi
 • Mesane, böbrek veya idrar yolu sisteminde enfeksiyon
 • Belirli ilaçlar

Erkeklerde ve Kadınlarda Bulanık İdrar

Kadınlarda vajina girişinin göden bağırsağına daha yakın olması nedeniyle kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu daha sık görülmektedir. İdrar yolunun kısa olması kadınlarda bakterilerin idrar yoluna daha kolay bir şekilde ulaşmasına neden olmaktadır. Ayrıca cinsel ilişki de bakterilerin idrar yolu sistemine kolayca girmesine neden olmaktadır.

Kadınlarda bulanık idrar:

 • Bakteriyel vajinozis
 • Vajinit

Erkeklerde de idrar yolu iltihabı görülse de yaygınlığı daha azdır. Erkeklerde bulanık idrar:

 • Prostatit
 • Geriye boşalma

Gibi sorunlardan kaynaklanabilir.

Bulanık idrar hamilelik belirtisi mi?

Kadınlarda bulanık idrar durumunun bir hamilelik belirtisi olduğuna dair kanıt bulunmamaktadır. Ancak yerleşme gerçekleştiğinde rahim boynu ve vajina süt beyazı renkte daha fazla akıntı üretir. Bu nedenle bu akıntının idrara karışarak ona bulanık bir görüntü veriyor olması mümkündür.

Hamilelikte bulanık idrar ne anlama gelir?

soru işaretiHamilelikte bulanık idrar birçok sebepten kaynaklanabilir. Elbette bu yazımızda bahsettiğimiz bulanık idrar nedenleri hamilelikte de ortaya çıkabilir. Bu nedenle idrar yaparken vajinal kaşıntı ve yanma ile birlikte ağır kokulu bulanık idrar varsa idrar yolu enfeksiyonu oluşması mümkündür. Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelen şeyler ile ilgili detaylı yazımız için buraya tıklayınız.

20. haftadan sonra bulanık idrar preeklampsi belirtisi olabilir. Preeklampsi yüksek kan basıncına neden olmakta ve idrarda protein salgısının bulunmasına (proteinüri) yol açmaktadır. Eş zamanlı olarak baş ağrısı, yorgunluk, karnın üst tarafında ağrı ve çabuk çürüme gibi belirtiler ortaya çıkarabilir.

Bulanık İdrar ve Sırt Ağrısı

Böbreklerden pelvik bölgeye kadar idrar yolunda gerçekleşen herhangi bir enfeksiyon idrarın bulanık olması ve sırt ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkarabilir. Ağır kokan bulanık idrar ile birlikte sırt ağrısının en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Dayanılmaz karın ağrısı veya sırt ağrısına neden olan böbrek taşları
 • Ağır kokan bulanık idrar ortaya çıkaran böbrek enfeksiyonları
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Mesane enfeksiyonu

Sabahları Bulanık İdrar

Sabahları ilk idrarda tuz ve diğer kimyasallar gibi atık ürünlerin konsantrasyonu daha yüksek olduğundan sabahları bulanık idrar yaygın bir durumdur. Hamilelik testlerinin sabah ilk idrar ile yapılmasının nedeni de budur. Sabahları bulanık idrar çoğunlukla normal bir durumdur.

Çocuklarda Bulanık İdrar

Çocuklarda bulanık idrar endişe verici bir durum mudur? Çocuklarda bulanık idrar çoğunlukla idrar yolu enfeksiyonu belirtisidir. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu genellikle çok ciddi seyretmez. Ancak yine de tıbbi müdahale gerektirmektedir.

Çocuklarda idrarın bulanık olması yeterince su içmemekten de kaynaklanabilir.

Bulanık idrar tehlikeli mi?

Zaman zaman görülen bulanık idrar genellikle endişe verici bir durumdan kaynaklanmaz. Sadece sıvı alımının arttırılması ve yeterli miktarda su içilmesiyle idrar normal yapısını geri kazanacaktır.

İdrarın bulanık olması ile birlikte bazı başka belirtiler de ortaya çıkıyorsa bu durum enfeksiyon belirtisi olabilir ve tedavi gerektirebilir.

Bulanık idrar ile birlikte aşağıdaki belirtiler ortaya çıktığında doktora başvurulmalıdır:

 • Karnın bir veya iki tarafında ağrı
 • Ateş ve üşüme
 • İdrarda pembe veya beyaz parçacıkların bulunması
 • İdrarın ağır kokması

 

Yararlanılan Kaynaklar
 1. HealthUCSD. 10 colors that suggest urine trouble.
 2. NDT Plus. 2010 Feb; 3(1): 45–47.
 3. HighlandsEDU. Complete urinalysis.
 4. MedicineNet. Cloudy urine.
 5. Am Fam Physician. 2000 Sep 15;62(6):1333-1340.
 6. eMedicineHealth. Kidney infection.
 7. NIDDK
 8. Sultan Qaboos Univ Med J. 2013 Aug; 13(3): 359–367.
 9. NHS. Cystitis.
 10. Urol Ann. 2014 Oct-Dec; 6(4): 340–345.
 11. NHS. Smelly urine.
 12. MayoClinic. Urine odor.
 13. NHS. Urinary tract infections in children.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here