Çay ağacı yağının faydaları nelerdir? Çay Ağacı Yağı ne için kullanılır?

Çay ağacı (melaluca alternifolia) Avustralya kökenli bir bitkidir. Buhar damıtması yöntemiyle yapraklarından çay ağacı yağı üretilir ve doğal bir yağ olarak birçok yerde kullanılır. Çay ağacı yağı en faydalı yağlardan biridir ve doğal kullanım alanları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Bu yazımızda sizin için hazırladığımız çay ağacı yağı faydaları listesini 75 madde halinde özetleyeceğiz.

çay ağacı yağı
çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı antimikrobiyel ve antiseptik özellikler taşımaktadır. Çay ağacı yağı faydaları içindeki terpenoid adlı bileşenden gelmektedir ve bu organik kimyasal maddenin çay ağacı yağının iyileştirici özelliklerinin temelinde olduğu düşünülmektedir. Terpenoidler aromatik özellikleri nedeniyle geniş çaplı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca terpenoidler geleneksel bitkisel tedavi süreçlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu maddenin antibakteriyel ve farmasötik işlevleri üzerine bilimsel araştırmalar devam etmektedir.

Bu yazımızda bilimsel araştırmaların sonuçlarına dayanarak çay ağacı yağının 75 faydası hakkında bir özet derledik. Bu listeyi arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Not: Çay ağacı yağı cilt üzerindeki sivilce veya lekeler gibi küçük bölgelere doğrudan uygulanabilir. Ancak hassas bir cildiniz varsa veya çay ağacı yağını daha geniş bir alana uygulamak istiyorsanız çay ağacı yağını başka yağlar kullanarak seyreltebilirsiniz. Örneğin tatlı badem yağı, jojoba yağı, üzüm çekirdeği yağı, Hindistan cevizi yağı ve benzeri ince yağlar bu amaçla kullanılabilir. Çay ağacı yağı kesinlikle yutulmamalı ve yenmemelidir.

Çay Ağacı Yağı Faydaları

Sıyrıklar ve Küçük Kesikler

yara ve kesikler
yara ve kesikler

Çay ağacı yağı faydaları listemizin birinci sırasında ciltteki sıyrıklar ve küçük kesikler bulunuyor. Çay ağacı yağı uygulanacak bölgeyi temizleyin ve birkaç damla çay ağacı yağını ilgili bölgeye uygulayın. Hassas bir cildiniz var ise çay ağacı yağını bir yemek kaşığı farklı bir yağ ile seyreltebilirsiniz. Bandaj kullanmanız gerekiyorsa pamuk kullanarak ilgili bölgeye çay ağacı yağını sürün ve bandajla yarayı sarın.

Sivilce

Sivilce Problemi
Sivilce Problemi

Çay ağacı yağı küçük bir pamuk kullanarak sivilcelerin üzerine uygulandığında etkili ve doğal bir akne tedavisi yerine geçmektedir. Sivilce üzerine çay ağacı yağı sürerek birkaç saat veya bir gece bekleyin. Seyreltilmemiş çay ağacı yağını çok sert bulursanız veya cildinizi kurutursa birkaç damla çay ağacı yağı ile bir çay kaşığı aloe vera jeli ya da başka bir taşıyıcı yağ veya balı karıştırabilirsiniz. Bu karışımı sivilce üzerine sürün. Ayrıca yüzünüzü yıkadığınız suyun içerisine de birkaç damla çay ağacı yağı ekleyebilirsiniz.

Hava Temizleyici

Koku püskürtme cihazınıza birkaç damla çay ağacı yağı damlatabilir ya da bir miktar pamuğu çay ağacı yağının içerisine daldırarak bunları bir kase içerisinde evin bir köşesine koyabilirsiniz. Ayrıca eve sinen yemek veya sigara kokuları olması durumunda evin orta bir yerine çay ağacı yağına daldırılmış pamuk koyarsanız çay ağacı yağı kokuyu bastıracak ve havayı temizleyecektir. Şüphesiz bu marketlerde satılan kimyasal ev kokularından çok daha sağlıklı bir yöntemdir.

Alerjiler

Çay ağacı yağı faydaları listemizin 4. Sırasında alerjiler bulunuyor. Alerjik reaksiyonları doğal yollarla tedavi etmek için seyreltilmiş çay ağacı yağı kullanarak göğüs ve karın bölgesine ya da ayaklardaki refleks bölgelerine masaj yapabilirsiniz.

Artirit

artirit el
artirit el

Artirit şişliklerinden kaynaklanan ağrıyı hafifletmek için 20 damla çay ağacı yağını bir miktar üzüm çekirdeği yağı veya tercih ettiğiniz başka bir ince yağ ile karıştırabilirsiniz. Bu karışımı kullanarak günde 2 veya 3 kere artirit şişliği olan bölgelere masaj yapın.

Astım

astım
astım

Bir kase suyun içerisine birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin ve kaynayıncaya kadar ocakta ateşte tutun. Su kaynadıktan sonra kaseyi alın ve yere koyun. Üzerine eğilin ve başınızın üzerine bir havlu örtün. Birkaç dakika bu şekilde nefes alın. Bu hem astım için yararlı olacak, hem de yüzünüzdeki cildinizi koruyacaktır.

Ayak Mantarı

Çay ağacı yağı faydaları listemizin 7. Sırasında ayak mantarı tedavisi bulunuyor. Bunun için özellikle tırnaklara dikkat ederek ayaklarınızı güzelce yıkayın. Birkaç damla çay ağacı yağı kullanarak günde 2-3 kere ayaklarınıza masaj yapın. Mantar ortadan kalkana kadar, mümkünse 2 hafta süreyle bunu uygulamaya devam edin. Hassas bir cildiniz varsa 1 yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağı veya başka bir ince taşıyıcı yağın içerisine 10 damla çay ağacı yağı ekleyin. Günde bir kere ayaklarınıza ve parmak aralarınıza masaj yaparak uygulayın.

Bebek Bakımı

Çay ağacı yağı faydaları içerisinde bebek bakımı da bulunuyor. Bir miktar suyun içerisine birkaç damla çay ağacı yağı damlatarak bebek bezi kovasına spreyle uygulayabilirsiniz. Birçok ebeveyn bebek bezinden kaynaklanan isilik için 2 yemek kaşığı çay ağacı yağı içerisine 5 damla çay ağacı yağı ekleyerek de kullanmaktadır.

Bakteriyel Enfeksiyonlar

Cilt Enfeksiyonu
Cilt Enfeksiyonu

Enfeksiyonlu bölgeye çay ağacı yağı kullanarak masaj yapabilirsiniz. Hassas bir cildiniz varsa çay ağacı yağını bir başka yağ ile inceltebilirsiniz. Ayrıca duş aldığınız suyun içerisine de birkaç damla çay ağacı yağı ekleyebilirsiniz.

Ağız Kokusu

Ağız kokusu için bir kase içerisine bir miktar su ve bir damla çay ağacı yağı ekleyin. Bu karışım ile 30 saniye boyunca gargara yapın. Çay ağacı yağını kesinlikle yutmayın.

İdrar Yolları Enfeksiyonu

İdrar yolları enfeksiyonu olduysanız duş aldıktan sonra genital bölgeyi yıkayacağınız suyun içerisine 10-15 damla çay ağacı yağı ekleyin.

Su Toplaması

Su toplayan bölgeyi temizleyin ve 1-2 damla çay ağacı yağı kullanarak bölgeye hafifçe masaj yapın.

Çıban

çıban
çıban

Sıcak suyla ıslatılmış bir bezi birkaç dakika boyunca çıban üzerinde bekletin. Daha sonra iki damla çay ağacı yağını çıban üzerine uygulayın.

Bronşit

Bronşit için 30 gram taşıyıcı ince bir yağın içerisine 5-10 damla çay ağacı yağı ekleyin. Bu karışım ile göğüs ve boğaz bölgesine basaj yapın.

Çürükler

çürükler
çürükler

Çürük oluşan bölgeye buz torbası kullanarak soğuk uygulayın. Daha sonra yukarıdaki artirit için belirtildiği şekilde çay ağacı yağını uygulayın.

Bunyon

Bir yemek kaşığı taşıyıcı yağ içerisine 5 damla çay ağacı yağı ekleyerek bunyon üzerine masaj yapabilirsiniz.

Yanıklar

Çay ağacı yağı faydaları içerisinde en bilinenlerden biri yanıklardır. Vücutta yanık oluşan bölgeye öncelikle birkaç dakika boyunca soğuk su uygulayın. Daha sonra bir yemek kaşığı bal içerisine 5 damla çay ağacı yağı ekleyin. Bu karışımı yanık bölgesine uygulayın. Yanık iyileşene kadar bunu yapmaya devam edebilirsiniz.

Nasırlar

Bir yemek kaşığı taşıyıcı yağ içerisine 5 damla çay ağacı yağı ekleyin. Bu karışım ile nasır üzerine masaj yapın. Bu işlemi günde 2 kere tekrarlayın. Nasır yumuşadığında üzerindeki kabuğu alın. Tekrar birkaç damla çay ağacı yağı uygulayın ve bir bandaj ile nasırı kapatın.

Aft

aft ve ağız içi yaraları
aft ve ağız içi yaraları

Aft tedavisi de çay ağacı yağı faydaları arasındadır. bir iki damla yağı aft üzerine damlatın ve pamukla silin. Bu işlemi günde iki kere uygulayın.

Kan Çıbanı (Karbonkül)

Bir veya iki damla çay ağacı yağı ile pamuk kullanarak kan çıbanını silin. Bu işlemi günde 2 kere tekrarlayabilirsiniz.

Halı Temizliği

Vakum temizleyici torbası ya da filtresine hem daha iyi temizlemesi hem de hoş koku vermesi için birkaç damla çay ağacı yağı damlatabilirsniz.

Dudak Çatlaması

Lip balmınıza bir damla çay ağacı yağı damlatın. Dudaklarınız kuruduğunda, acıdığında ve çatladığında bu balmı uygulayın. Ancak bu sırada kesinlikle çay ağacı yağını yutmayın.

Suçiçeği

Su çiçeği
Su çiçeği

Çay ağacı yağı faydaları suçiçeği için de etkilidir. Suçiçeği hastalığından kaynaklanan kabarcıkların üzerine çay ağacı yağı sürerek pamukla silin. Kurumasını bekleyin ve temizleyin. Kabarcıklar temizlenene kadar bu işlemi günde birkaç kere tekrarlayabilirsiniz.

Pire Isırığı

pire-ısırığı
pire-ısırığı

Isırık bölgesine bir damla çay ağacı yağı damlatın. İlk başta bir batma hissi verebilir ancak bu geçicidir.

Uçuk

uçuk
uçuk

Bir parça pamuk kullanarak bir veya iki damla çay ağacı yağını uçuk üzerine uygulayın. Bu işlemi günde 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz.

Öksürük

öksürük
öksürük

Yukarıda bronşit için anlatılan yöntemi uygulayınız. Buhar yapmak için buhar makinesine 10 damla çay ağacı yağı ekleyin ve 5-10 dakika boyunca buharı soluyun.

Kepek

Şampuanınızın içerisine 10 damla çay ağacı yağı ekleyin. Şampuan şişesini hızlıca çalkalayın ve çay ağacı yağının şampuan içerisine dağılmasını sağlayın. Saç derisine masaj yaparak şampuanınızı uygulayın ve 5 dakika bekleyin. Suyla durulayın. Bu işlemi 1-2 günde bir tekrarlayabilirsiniz.

Dermatit

Bir yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağı veya başka bir inceltici yağ içerisine 10 damla çay ağacı yağı ekleyin ve dermatit bölgesine masaj yaparak uygulayın. Günde 2 veya 3 kere bu işlemi tekrarlayın.

Kuru Cilt

Bir yemek kaşığı tatlı badem yağı içerisine 5 damla çay ağacı yağı ekleyin ve ciltte kuruyan bölgeye masaj yaparak uygulayın.

Kulak Ağrısı ve Enfeksiyon

Kulak ağrısı
Kulak ağrısı

İki yemek kaşığı ılık zeytinyağı içerisine 2-3 damla çay ağacı yağı ekleyin. Bir damlalık yardımıyla bir damla alın ve kulağınızın içerisine damlatın. Başınızı diğer yana eğerek yağın nüfuz etmesini sağlayın. Fazla yağ olması halinde temiz bir pamuk ile fazla yağı temizleyebilirsiniz. Bu işlemi günde 1-2 kere tekrarlayın.

Egzama

egzema
egzema

Bir yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağı veya Hindistan cevizi yağı içerisine 10 damla çay ağacı yağı ekleyerek karıştırın. Egzama bölgesine masaj yaparak uygulayın. Bu işlemi günde 2-3 kere tekrarlayın.

Amfizem

Amfizem için çay ağacı yağını bronşit için anlatıldığı şekilde kullanın. Buhar oluşturmak için bir buhar makinesindeki suyun içerisine 10 damla çay ağacı yağı ekleyin ve 5-10 dakika boyunca buharı soluyun.

Köpekler İçin Pire Tasması

Bir miktar seyreltilmiş çay ağacı yağını haftada bir kez köpeğinizin tasmasına sürün. Dikkat: çay ağacı yağını kedilerde kesinlikle kullanmayınız.

Çay ağacı yağını köpek tasmasında kullanmak için çay ağacı yağını mutlaka bir başka yağ ile incelterek (%1 oranında) kullanınız. Elde ettiğiniz karışımı köpeğinizin tüylerine veya derisine kesinlikle sürmeyiniz. Sadece çok az bir miktar tasmasına sürünüz.

Gut

gut
gut

İki yemek kaşığı taşıcıyı yağ içerisine 10 damla çay ağacı yağı karıştırın. Günde iki kere gut görülen bölgeye masaj yaparak uygulayın.

Diş Eti Çekilmesi

Bir miktar saf suyun içerisine bir damla nane yağı ve bir damla çay ağacı yağı ekleyin. Bu karışım ile 30 saniye boyunca, günde 2 veya 3 kere gargara yapın. Bu işlem sırasında çay ağacı yağını kesinlikle yutmayın.

Saç Biti

Saç Biti
Saç Biti

İki yemek kaşığı şampuan içerisine 20 damla çay ağacı yağı ekleyin ve karıştırın. Bununla saç derinize masaj yaparak yıkayın ve 10 dakika boyunca köpüklü bekleyin. Daha sonra durulayın. Bu işlemi günde 1 kere bitler yok oluncaya kadar tekrarlayın.

Kurdeşen

Dört yemek kaşığı cadı fındığı yağı içerisine 10 damla çay ağacı yağı ekleyin. Bir miktar pamukla karışımdan alıp kurdeşen üzerine sürün. Alternatif olarak çay ağacı yağını Hindistan cevizi yağı ile karıştırabilir ve kurdeşen bölgelerine uygulayabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı ile Ev Yapımı Ağız Temizleme Suyu

Saf suyun içerisine birkaç damla çay ağacı yağı damlatarak karıştırın. Bu karışım ile ağzınızı çalkalayın. Bu işlem sırasında çay ağacı yağı kesinlikle yutulmamalıdır.

Ev Temizliği

Çay ağacı yağı faydaları ev temizliğinde de karşımıza çıkıyor. Mikropları öldürmek ve yüzeyleri temizlemek için çay ağacı yağı kullanarak kendi temizlik ürününüzü hazırlayabilirsiniz. Bir sprey şişesini su ile doldurun ve içerisine iki yemek kaşığı çay ağacı yağı ekleyin. Sertçe çalkalayarak karıştırın. Bu karışımı özellikle banyo ve tuvaletlerde temizlik sırasında kullanabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için evinizin çeşitli bölgelerine düzenli olarak çay ağacı yağı püskürtün. Ayrıca çay ağacı yağı ile ayak tabanınıza masaj yaparsanız bağışıklık sisteminiz buna olumlu cevap verecektir.

Enfeksiyonlu Yaralar

Buharlı suyun içerisine çay ağacı yağı ekleyin ve enfeksiyonlu bölgeyi buhara tutun. Alternatif olarak bir bardak suyun içerisine bir damla çay ağacı yağı ekleyin ve bunu yaranın üzerine dökün. Bununla birlikte sprey şişenin içerisindeki suya birkaç damla çay ağacı yağı ekleyerek yaraya püskürtebilirsiniz.

İltihap

İltihaplı bölgeye çay ağacı yağı kullanarak masaj yapın.

Kıl Dönmesi

Kıl Dönmesi
Kıl Dönmesi

Kıl dönmesi olan bölgeye bir veya iki damla çay ağacı yağı ekleyin. Kıl dönmesi nedeniyle oluşan enfeksiyon yok olana kadar bu işlemi 2 saatte bir tekrarlayabilirsiniz.

Doğal Sinek Kovucu

Çay ağacı yağı faydaları doğal sinek kovucu hazırlamada da kendisini gösteriyor. Bir bardak suyun içerisine 15 damla çay ağacı yağı ekleyin ve bu yağı kollarınıza sürün. Sivri sinekleri uzaklaştıracaktır.

Kasık Mantarı

İki yemek kaşığı ince seyreltici bir yağ içerisine 10-15 damla çay ağacı yağı ekleyerek karıştırın. İyileşme sağlanana kadar kasık mantarı üzerine günde 2 kere uygulayın.

Larenjit

Larenjit
Larenjit

Ilık suyun içerisine 5-10 damla çay ağacı yağı ve az bir miktar deniz tuzu ekleyin. Günde 2 veya 3 kere bu karışımla gargara yapın. Bu işlem sırasında çay ağacı yağı kesinlikle yutulmamalıdır.

Çamaşır Yıkama

Küf oluşmasını engellemek için çamaşır makinenizin deterjan bölümüne bir veya iki damla çay ağacı yağı ekleyebilirsiniz.

Küf Giderici

Çok amaçlı bir yüzey ve küf temizleyici elde etmek için iki badak suyun içerisine iki yemek kaşığı çay ağacı yağı ekleyerek iyice karıştırın. Püskürtme şişesi kullanarak yüzeylere püskürtün ve kurulayın. Durulama yapmayın.

Sivrisinek Isırığı

Sivrisinek ısırığı olan bölgelere bir damla çay ağacı yağı sürün ve masaj yaparak uygulayın.

Kas Ağrıları

Kas Ağrısı
Kas Ağrısı

Duş aldığınız suyun içerisine 10-15 damla çay ağacı yağı ve İngiliz tuzu ekleyerek karıştırın. Bu suyla duş aldıktan sonra iki yemek kaşığı taşıyıcı ince bir yağ içerisine 10 damla çay ağacı yağı ekleyerek kas ağrısı olan bölgeye masaj yapın.

Kabakulak

Vücuda ve ayaklara çay ağacı yağı ile masaj yapın.

Tırnak Mantarı

Mantar olan tırnaklara en az bir ay boyunca günde 2 kere çay ağacı yağı sürün. Mantarın yok olması için tırnağın uzaması gerekmektedir. Bu nedenle birkaç hafta boyunca etki göremeyebilirsiniz.

Böcek Kontrolü

Evdeki karınca ve diğer böcekler çay ağacı yağından hoşlanmaz. Dolayısıyla kapı girişini çay ağacı yağı ile silmeniz halinde bu karınca ve böcekleri kapıdan uzak tutacaktır. Mobilyaları da silebileceğiniz bir karışım elde etmek için çay ağacı yağı ve su kullanarak ince bir karışım elde edin.

Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı
Sedef hastalığı

Bir yemek kaşığı taşıyıcı yağ içerisien 10 damla çay ağacı yağı ekleyin ve sedefli bölgelere masaj yaparak uygulayın. Bu işlemi günde 2 veya 3 kere tekrarlayabilirsiniz.

Kaşıntı ve Kızarıklık

Çay ağacı yağı ve Hindistan cevizi yağı kullanarak elde ettiğiniz karışımı kızarıklık ve kaşıntı olan bölgeye masaj yaparak uygulayın. Deri iltihabı ve enfeksiyonları da bu karışım ile tedavi edilebilir.

Saçkıran

Saçkıran olan bölgeye çay ağacı yağını inceltmeden bir iki damla kullanarak uygulayın. Bunu günde 2 kere tekrarlayın. Alternatif olarak bir damla çay ağacı yağı ile bir damla lavanta yağını karıştırarak kullanabilirsiniz.

Kızamıkçık

Çay ağacı yağını taşıyıcı bir yağ içerisinde incelterek etkilenen bölgeye uygulayın. Çay ağacı yağı, limon yağı ve lavanta yağını karıştırarak enfeksiyonun yayılmasını engelleyebilirsiniz.

Uyuz

Uyuz
Uyuz

Her sabah ve akşam birer kere 1-2 damla çay ağacı yağını etkilenen bölgeye sürün.

Siyatik

10 damla çay ağacı yağı ile bir yemek kaşığı taşıyıcı yağı karıştırarak ilgili siyatik bölgesine masaj yaparak uygulayın. Bu işlemi günde 2 veya 3 kere tekrarlayın.

Sebore

Cilt için bir yemek kaşığı taşıyıcı yağ ile 10 damla çay ağacı yağını karıştırın ve ilgili bölgeye masaj yapın. Bu işlemi günde 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz.

Saç derisi için iki yemek kaşığı şampuan içerisine 10 damla çay ağacı yağı ekleyin. Saçınızı masaj yaparak bu şampuan ile yıkayın ve durulamadan önce 10 dakika bekleyin. Bu işlemi her gün bir kere tekrarlayabilirsiniz.

Alternatif olarak banyo suyunuzun içerisine 10-15 damla çay ağacı yağı ekleyebilirsiniz.

Zona

Zona Hastalığı
Zona Hastalığı

Küveti suyla doldurun. İçerisine 10-15 damla çay ağacı yağı ve yarım bardak İngiliz tuzu ekleyerek karıştırın. Alternatif olarak iki yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağı içerisine 10 damla çay ağacı yağı ekleyerek bu karışımla zona üzerine masaj yapabilirsiniz.

Sinüzit

sinüzit
sinüzit

Çay ağacı yağı faydaları çok yaygın bir sağlık sorunu olan sinüzit için de geçerli. Bir buhar makinesine ya da sıcak suyun içerisine 10 damla çay ağacı yağı ekleyerek buharını soluyun.

Boğaz Ağrısı

boğaz ağrısı
boğaz ağrısı

Bir bardak ılık su içerisine 2 damla çay ağacı yağı ve az bir miktar deniz tuzu ekleyin ve günde 2 kere bu suyla gargara yapın. Bu işlem sırasında çay ağacı yağı kesinlikle yutulmamalıdır.

Stafilokok Enfeksiyonu

Bağışıklığı iyileştirmek ve enfeksiyonla mücadele etmek için ayak tabanlarına çay ağacı yağı ile masaj yapın.

Arpacık

arpacık
arpacık

Arpacığı iyileştirmek için bir demlik buharlı suyun içerisine beş damla çay ağacı yağı ekleyin. Yüzünüzü buhara tutun ve başınızı bir havluyla örtün. Bu şekilde 5-10 dakika bekleyin. Daha sonra yüzünüzü silebilirsiniz.

Güneş Yanığı

Güneş Yanığı
Güneş Yanığı

Bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı içerisine bir damla çay ağacı yağı ve bir damla lavanta yağı ekleyerek güneş yanığı olan bölgeye sürün.

Dövmeden Sonra İyileşme

Dövme yaptırdıktan sonra enfeksiyon riskini azaltmak için bir miktar Hindistan cevizi yağı veya başka bir taşıyıcı yağ içerisinde çay ağacı yağını inceltin. Dövme yaptırdığınız bölgeye sürün.

Pamukçuk

Deniz tuzu, ılık su ve bir damla çay ağacı yağını karıştırın ve bu karışımla gargara yapın. Bu işlem sırasında çay ağacı yağı asla yutulmamalıdır.

Kene Isırığı

Çay ağacı yağı faydaları kene ısırıklarına da iyi gelmektedir. Kene ısırığı durumunda bir parça pamuk üzerine birkaç damla çay ağacı yağı damlatın ve ısırık bölgesi üzerinde en az bir dakika boyunca tampon yapın.

Diş Fırçası Temizliği

Diş fırçanızın üzerine bakterileri öldürmek için bir veya iki damla çay ağacı yağı dökerek temizleyebilirsiniz. Haftada 1 kez bu işlemi yapınız.

Bademcik iltihabı

Buharlı suyun içerisine birkaç damla çay ağacı yağı ekleyerek buharını soluyun. Bu sırada başınızı bir havlu ile örtün. Ayrıca bu su ile gargara yapabilirsiniz. Gargara esnasında çay ağacı yağını asla yutmayınız. Son olarak çay ağacı yağı ve su karışımı ile boğaz bölgesine masaj yapabilirsiniz.

Vajinal Enfeksiyon

Duş suyunuzun içerisine birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin. Yıkama esnasında herhangi bir yanma hissederseniz kullanmayı bırakınız.

Viral Enfeksiyonlar

Çay ağacı yağını suyla incelterek evinizin çeşitli yerlerine püskürtünüz. Ayrıca buharlı suya çay ağacı yağı ekleyerek soluyabilirsiniz.

Siğil

Çay ağacı yağını inceltmeden siğil üzerine doğrudan uygulayınız. Siğil geçene kadar bu işlemi sabah ve akşam tekrarlayınız. Hassas bir cildiniz varsa çay ağacı yağını seyrelterek kullanabilirsiniz.

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Zeytin Yaprağı Ekstraktı Faydaları Sizi Çok Şaşırtacak!

Zeytin yaprağı ekstraktı sağlığınız için çok faydalı bileşenler içerir. Zeytin yaprağı ekstraktı faydaları özellikle içindeki “oleuropein” adı verilen...

Zencefil İshale İyi Gelir mi?

Zencefil iyileştirici özellikleri sayesinde bitkisel ishal tedavisi karışımlarının vazgeçilmez unsurlarından biridir. Hatta zencefilin binlerce yıldır ishal tedavisinde kullanıldığı...

Okaliptüs Yağının Faydaları Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

Avustralya’nın yerli okaliptüs ağacından elde edilen okaliptüs yağı en popüler temel yağlar arasındadır. Ağacın oval şekilli yaprakları kurutulur,...

Depresyona İyi Gelen Yağlar ve Yağ Terapileri

Birçok insanı etkileyen anksiyete ve depresyon tedavisinde doktor kontrolünde kullanılan ilaçlara ek olarak bitkisel çözümlerden faydalanılabilir. Bazı durumlarda...