Cilde İyi Gelen 6 Yiyeceği Uzmanından Öğrenin

0
1888
Cilde iyi gelen bu yiyecekler günlük hayatınızın bir parçası olmalı!

Yediğiniz yiyecekler de en az cilt bakım kremleri kadar cildinizi etkiler. Peki cilde iyi gelen yiyecekler nelerdir? Amerikan USC Tıp Fakültesi’nde dermatolog olarak görev yapan Klinik Profesör Jessica Wu daha pürüzsüz ve temiz bir cilt için aşağıdaki 6 yiyeceği öneriyor

1. Domates

Domates, cildinizin en iyi savunma araçlarından biri olarak güçlü bir antioksidan olan likopen içerir. Yapılan birçok araştırma likopenin cildi güneşten zarar görmekten koruduğunu göstermiştir.

Likopen pişirilmiş veya işlenmiş haldeyken daha iyi emilen bir antioksidandır. Dolayısıyla salça, domates püresi, ketçap gibi işlenmiş domates ürünlerinde bulunan lökopen daha etkilidir. Bu ürünlerdeki lökopen cildinizi zararlı UV ışınlarına karşı korumaya yardımcı olur. Lökopen ayrıca yağda çözülebilmektedir. Yani lökopen yumurta, avokado veya zeytinyağı gibi yağ ve yağ içeren ürünlerle birlikte tüketildiğinde daha iyi emilimi sağlanmaktadır.

Domatesin cilde iyi gelen yiyecekler arasında neredeyse en kolay bulunanı ve en çok tüketilenidir. Bu nedenle kahvaltıda yediğiniz yumurtaya ve her öğünde tükettiğiniz salatalara muhakkak domates eklemeyi unutmayınız.

2. Kırmızı Et

Kırmızı et içeriğindeki yüksek protein ve çinko oranı nedeniyle Dr .Wu’nun önerilerinden biri. Yapılan son araştırmalara göre kırmızı et akne tedavisinde antibiyotiklerden bile daha faydalı olabiliyor.

Cildiniz kolajen üretmek için glisin ve prolin adı verilen aminoasitlere ihtiyaç duyar. Glisin ve prolin aminoasitleri kırmızı ette yüksek oranda bulunmaktadır. Çinko da kolajen üretimi için oldukça önemlidir. Dr. Wu “Çinko önemli bir kofaktör. Yeterince çinko olmazsa cildin kolajen üretmesi oldukça zorlaşır. Ayrıca çinko doğal bir antienflamatuvardır.” diyor.

Vejetaryenlerin ve veganların et tüketmiyor oluşu onların bu aminoasitlerden mahrum kalması anlamına gelmiyor. Dr. Wu glisin aminoasidinin deniz ürünlerinde, prolin aminoasidinin peynir ve lahanada, çinkonun ise mercimek, Meksika fasülyesinde ve istiridyede yüksek miktarda bulunduğunu ekliyor. Yani bu besinler de Dr. Wu'nun cilde iyi gelen yiyecekler listesinde önemli bir yer kaplıyor.

3. Yeşil Çay

yeşil çay green teaYeşil çayın güçlü bir antioksidan kaynağı olduğu herkesin malumu. Yeşil çaydaki güçlü antienflamatuvar ve yaşlanma karşıtı etkiler içeriğindeki kateşin bileşenlerinden kaynaklanıyor. Araştırmalar cildin güneş yanıklarından ve UV kaynaklı cilt kanserlerinden korunması için besin olarak tüketilmenin yanı sıra bölgesel olarak da uygulanabileceğini belirtiyor. Ayrıca araştırmalara göre günde bir veya iki fincan yeşil çay içmek altı ay sonra güneş hasarında ciddi azalmaya yol açıyor. Ayrıca kızarıklık ve kılcal damar çatlaklarının görünümünü de önemli ölçüde azaltıyor.

4. Taze Fasülye

Hazır bitkilerden konu açılmışken, cilde iyi gelen yiyecekler arasında taze fasulyeden bahsetmemek olmaz. Kalorisi oldukça düşük olan taze fasülye saç ve tırnak sağlığınız için eşsiz bir besin. Öncelikle taze fasülye en zengin silisyum kaynaklarından biri. USDA henüz günlük alınması gereken silisyum miktarını açıklamış değil, ancak günlük 10 mg silisyumun saç ve tırnakların güçlenmesi için yeterli olduğu düşünülüyor. Dr. Wu organik taze fasülye tüketilmesini öneriyor. Zira organik taze fasülye daha fazla silisyum içeriyor.

5. Ceviz

Genelde omega-3 yağ asidi deyince akla somon balığı gelir. Peki cevizlerin de inanılmaz miktarda omega-3 içerdiğini biliyor muydunuz? Cildinizde kızarıklık, şişme, leke, akne veya kırışıklık varsa ceviz en iyi dostunuz olabilir. Cevizde bitki kaynaklı omega-3’ler bulunur. Bu omega-3’ler doğal bir antienflamatuvardır. Bunlar cildiniz nemlendirmeye, kimyasalların ve diğer toksinlerin zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olur. Özellikle, bu omega-3’lerde bulunan alfa-linolenik asit (ALA) yaşlanmaya bağlı kırışıklığa neden olan kuruluk ile mücadelede etkilidir. Ancak cevizle yetinmeyin. Bitki kaynaklı omega-3’ler bademde, zeytinyağında ve keten tohumunda da bol miktarda bulunuyor.

6. Yoğurt

yoğurt yogurtYoğurdun cilde iyi gelen yiyecekler arasında olması ülkemiz için büyük şans. Sofralarımızın baş tacı olan yoğurt oldukça güçlü bir doğal probiyotik. Yani yoğurt vücudunuzdaki “iyi” bakterileri takviye etmeye ve çoğaltmaya yardımcı oluyor. Gastrointestinal sorunları olan veya maya enfeksiyonuna yatkınlığı bulunan kişiler için yoğurdun faydaları biliniyor. Peki yoğurdun cilde faydası ne? Dr. Wu’ya göre yoğurt cilde iyi gelen yiyecekler arasında en önemlilerinden biri. Çünkü yoğurt akne, egzama ve hatta kepek gibi problemlerle etkin bir şekilde savaşıyor. Şeker cildinize zararlı bir ürün olduğundan şekerli yoğurt ürünlerini tüketmemeye çalışın. Ayrıca evde tükettiğiniz yoğurda şeker ilavesi yapmayın. Süt ve süt ürünlerine alerjisi olan kişiler probiyotik almak için probiyotik takviye ürünleri kullanabilirler.


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here