Bu Yiyecekler Cildinize Çok İyi Geliyor

Yediğiniz yiyecekler de en az cilt bakımları kadar cildinizi etkiler. Peki cilde iyi gelen yiyecekler nelerdir? Amerikan USC Tıp Fakültesi’nde dermatolog olarak görev yapan asistan Klinik Profesör Jessica Wu daha pürüzsüz ve temiz bir cilt için aşağıdaki 6 yiyeceği öneriyor.

Domates

Domates, cildinizin en iyi savunma araçlarından biri olarak güçlü bir antioksidan olan likopen içerir. Yapılan birçok araştırma likopenin cildi güneşten zarar görmekten koruduğunu göstermiştir.

Likopen ve Domates
Likopen ve Domates

Likopen pişirilmiş veya işlenmiş haldeyken daha iyi emilen bir antioksidandır. Dolayısıyla salça, domates püresi, ketçap gibi işlenmiş domates ürünlerinde bulunan lökopen daha etkilidir. Bu ürünlerdeki lökopen cildinizi zararlı UV ışınlarına karşı korumaya yardımcı olur. Lökopen ayrıca yağda çözülebilmektedir. Yani lökopen yumurta, avokado veya zeytinyağı gibi yağ ve yağ içeren ürünlerle birlikte tüketildiğinde daha iyi emilimi sağlanmaktadır.

Bu nedenle kahvaltıda yediğiniz yumurtaya ve her öğünde tükettiğiniz salatalara muhakkak domates eklemeyi unutmayınız.

Kırmızı Et

Kırmızı et içeriğindeki yüksek protein ve çinko oranı nedeniyle Dr .Wu’nun önerilerinden biri. Yapılan son araştırmalara göre kırmızı et akne tedavisinde antibiyotiklerden bile daha faydalı olabiliyor.

Kırmızı Et
Kırmızı Et

Cildiniz kolajen üretmek için glisin ve prolin adı verilen aminoasitlere ihtiyaç duyar. Glisin ve prolin aminoasitleri kırmızı ette yüksek oranda bulunmaktadır. Çinko da kolajen üretimi için oldukça önemlidir. Dr. Wu “Çinko önemli bir kofaktör. Yeterince çinko olmazsa cildin kolajen üretmesi oldukça zorlaşır. Ayrıca çinko doğal bir antienflamatuvardır.” diyor.

Vejetaryenlerin ve veganların et tüketmiyor oluşu onların bu aminoasitlerden mahrum kalması anlamına gelmiyor. Dr. Wu glisin aminoasidinin deniz ürünlerinde, prolin aminoasidinin peynir ve lahanada, çinkonun ise mercimek, Meksika fasülyesinde ve istiridyede yüksek miktarda bulunduğunu ekliyor.

Yeşil Çay

Yeşil çayın güçlü bir antioksidan kaynağı olduğu herkesin malumu. Yeşil çaydaki güçlü antienflamatuvar ve yaşlanma karşıtı etkiler içeriğindeki kateşin bileşenlerinden kaynaklanıyor. Araştırmalar cildin güneş yanıklarından ve UV kaynaklı cilt kanserlerinden korunması için besin olarak tüketilmenin yanı sıra bölgesel olarak da uygulanabileceğini belirtiyor. Ayrıca araştırmalara göre günde bir veya iki fincan yeşil çay içmek altı ay sonra güneş hasarında ciddi azalmaya yol açıyor. Ayrıca kızarıklık ve kılcal damar çatlaklarının görünümünü de önemli ölçüde azaltıyor.

yeşil çay
Yeşil Çay

Taze Fasülye

Hazır bitkilerden konu açılmışken, taze fasulyeden bahsetmemek olmaz. Kalorisi oldukça düşük olan taze fasulye saç ve tırnak sağlığınız için eşsiz bir besin. Öncelikle taze fasulye en zengin silisyum kaynaklarından biri. USDA henüz günlük alınması gereken silisyum miktarını açıklamış değil, ancak günlük 10 mg silisyumun saç ve tırnakların güçlenmesi için yeterli olduğu düşünülüyor. Dr. Wu organik taze fasulye tüketilmesini öneriyor. Zira organik taze fasulye daha fazla silisyum içeriyor.

Ceviz

Genelde omega-3 yağ asidi deyince akla somon balığı gelir. Peki cevizlerin de inanılmaz miktarda omega-3 içerdiğini biliyor muydunuz? Cildinizde kızarıklık, şişme, leke, akne veya kırışıklık varsa ceviz en iyi dostunuz olabilir. Cevizde bitki kaynaklı omega-3’ler bulunur. Bu omega-3’ler doğal bir antienflamatuvardır. Bunlar cildiniz nemlendirmeye, kimyasalların ve diğer toksinlerin zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olur. Özellikle, bu omega-3’lerde bulunan alfa-linolenik asit (ALA) yaşlanmaya bağlı kırışıklığa neden olan kuruluk ile mücadelede etkilidir. Ancak cevizle yetinmeyin. Bitki kaynaklı omega-3’ler bademde, zeytinyağında ve keten tohumunda da bol miktarda bulunuyor.

Ceviz
Ceviz

Yoğurt

Sofralarımızın baş tacı olan yoğurt oldukça güçlü bir doğal probiyotik. Yani yoğurt vücudunuzdaki “iyi” bakterileri takviye etmeye ve çoğaltmaya yardımcı oluyor. Gastrointestinal sorunları olan veya maya enfeksiyonuna yatkınlığı bulunan kişiler için yoğurdun faydaları biliniyor. Peki yoğurdun cilde faydası ne? Dr. Wu’ya göre yoğurt cilde iyi gelen yiyecekler arasında en önemlilerinden biri. Çünkü yoğurt akne, egzama ve hatta kepek gibi problemlerle etkin bir şekilde savaşıyor. Şeker cildinize zararlı bir ürün olduğundan şekerli yoğurt ürünlerini tüketmemeye çalışın. Ayrıca evde tükettiğiniz yoğurda şeker ilavesi yapmayın. Süt ve süt ürünlerine alerjisi olan kişiler probiyotik almak için probiyotik takviye ürünleri kullanabilirler.

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Kulakta Siyah Nokta İçin Evde Basit ve Hızlı Çözümler

Akne ve sivilceler tıpkı yüzde, sırtta ve göğüste olduğu gibi kulağınızda da çıkabilir. Kulaktaki siyah noktalar kulakta kirli...

Tırnaklarda Beyaz Lekeler İçin Doğal Bitkisel Kesin Çözüm

Elleriniz kartvizitiniz gibidir. Sizin hakkınızda birçok bilgi verir. Eller özellikle sağlığınız hakkında da birçok ipucu taşımaktadır. Bir şeylerin...

Sivilce İzlerine Kesin Çözüm: Sivilce İzlerinden Sonsuza Dek Kurtulun!

Sivilce özellikle ergenlik çağındaki gençler ve menapoz başlangıcındaki olmak üzere her yaştan insanın yaşadığı son derece yaygın bir...

Eldeki Kırışıklıklar İçin Doğal ve Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Ellerdeki kırışıklıklar genellikle yaşlanma sürecine bağlı olarak cildin esnekliğini kaybetmesi sonucu oluşur. Yaş ilerledikçe kırışıklıklar yüz ve boyun...