Çocuğun Gece Altını Islatması Normal mi?

Çocuğun gece altını ıslatması çoğunlukla zaman içerisinde kendiliğinden geçen bir durumdur. Gece altını ıslatma davranışının ciddi bir sebebinin olması nadir görülen bir şeydir. Yine de bazen tıbbi yardım almak gerekebilir. Bu yazımızda çocuklarda gece altını ıslatma konusunda en sık sorulan soruları cevaplayacağız.

Çocuklarda Gece Altını Islatma Ne Sıklıkla Görülür?

3 yaşındaki çocukların yaklaşık %40’ında gece altını ıslatma görülmektedir. Uzmanlar neden bazı çocuklarda gece altını ıslatma görülürken bazılarında görülmediği konusunda kesin bir görüşe sahip değildir. Ancak bunun gelişimsel bir husus olduğu düşünülmektedir. Bazı durumlarda çocukların mesanesi idrarı bütün gece tutacak kadar gelişmemiştir. Bazen de çocuk mesanede idrar olduğunu algılayıp, buna bağlı olarak uyanma ve tuvalete gitme becerisini henüz kazanmamış olabilir.

Çocuklarda Gece Altını Islatma Normal mi?

Çocuklarda gece altını ıslatma davranışı çok çeşitli durumlarda normal sayılmaktadır. Tipik olarak çocuklar 2-4 yaş arasında tuvalet eğitimi alırlar ve tuvalet alışkanlığı kazanırlar. Ancak bazı çocukların bütün gece idrarını tutmayı öğrenmesi için biraz daha büyümesi gerekebilir. 5-6 yaş aralığındaki çocukların %85’i bütün gece idrarını tutabilmektedir. Buna karşılık 10-12 yaşına gelene kadar çocuklarda gece altını ıslatma görülebilir.

Bazı durumlarda, bütün gece idrarını tutmayı öğrenmiş bir çocuk bir zaman aniden gece altını ıslatmaya başlayabilir. Bu gibi durumların sebebinin ailevi veya okuldan kaynaklanan stres faktörleri olduğu düşünülmektedir. Çocuğun vücut sistemleri olgunlaştıkça gece altını ıslatma daha az gerçekleşir. 12 yaşına kadar çocukların neredeyse hepsi gece altını ıslatma dönemini tamamen geride bırakmış olmaktadır.

Gece altını ıslatan okul çağındaki çocuklarda bu duruma doktorlar tarafından “primer enürezis” adı verilmektedir. Aile geçmişi de bunda rol oynamaktadır. Yani sizin çocukluğunuzda yaşadığınız gece altını ıslatma vakaları ile çocuğunuzun bugünkü durumu birbirine benzerlik gösterebilir.

Çocuğun Gece Altını Islatması Tehlikeli mi?

Çocuklarda gece altını ıslatma çoğunlukla tehlikeli bir durum değildir. Ancak yine de bu konuyu dilediğiniz zaman pediatri uzmanınıza danışabilirsiniz.

Gece boyunca idrarını tutmayı öğrenmiş olan çocuğunuz aniden gece altını ıslatmaya başlarsa bu konuda hemen pediatri hekimine başvurmalısınız. Doktorunuz çocuğunuzun yaşadığı gece altını ıslatma probleminin stres kaynaklı mı, yoksa başka bir tıbbi sorundan mı kaynaklandığını tespit edecektir. Çocuklarda gece altını ıslatma davranışının tıbbi bir durumdan kaynaklanması oldukça nadir bir durumdur. Çocuklarda gece altını ıslatma vakalarının sadece %1’i diyabet, enfeksiyon, mesane veya böbrek problemleri ya da başka bir hastalıktan kaynaklanmaktadır. Çocuğunuzda idrar yaparken yanma veya kanlı idrar gibi durumlar gözlemlemeniz halinde acilen doktora başvurmanız önerilmektedir.

Çocuğum Neden Altını Islatıyor?

Çocuğunuzun gece altını ıslatma sorununu çözmek için aşağıdaki soruları cevaplamaya çalışın:

  • Aile geçmişinde gece altını ıslatma vakaları var mı?
  • Belirli yiyecek ve içeceklerin gece altını ıslatmaya sebep olduğunu fark ettiniz mi?
  • Çocuğunuz uyku saatine yakın saatlerde çok fazla mı sıvı tüketiyor?
  • Kanlı idrar gibi normal olmayan belirtiler görülüyor mu?

Pediatri uzmanı da çocuğunuzda gece altını ıslatma davranışına sebep olabilecek bir idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığını tespit etmek için idrar tahlili isteyebilir.

Çocuğun Gece Altını Islatmaması İçin Ne Yapılmalı?

Çocuğunuzun gece altını ıslatmaması için aşağıdaki çözüm önerilerini dikkate alabilirsiniz:

  • Yatmadan önce çocuğunuzun aldığı sıvı miktarını azaltın
  • Islaklığın tespit edilmesi halinde alarm vererek çocuğu uyandıran cihazlardan kullanın. Bu yöntem üç ila dört ay boyunca düzenli olarak kullanıldığında çocuklarda gece altını ıslatma davranışını %75 oranında önlemektedir. Bu cihazlar pahalı değildir ve kolaylıkla bulunabilmektedir.
  • Daha zorlu durumlarda, vücudun gece daha az idrar üretmesini sağlayan ilaçlar kullanılabilir. Ancak bu yöntem 7 yaşından küçük çocuklarda uygulanmaz.

Gece Altını Islatan Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Çocuğun gece altını ıslatması hallinde onunla bu durumu konuşurken çocuklarda gece altını ıslatma davranışının çok yaygın olduğundan söz edin. Utanması gereken bir şey olmadığını ve hemen hemen tüm çocukların bu tür şeyler yaşamakta olduğunu söyleyin. Ayrıca çocuğunuzun kardeşlerinin de durumun farkında olmasını ve aynı hassasiyeti göstermesini sağlamaya çalışın. Kardeşlerinin altını ıslatan çocuk ile dalga geçmesine engel olun.

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Çocuğunuzdaki Kabızlığın Kesin Çözümleri

Zaman zaman herkes kabızlık problemi yaşamaktadır. Ancak çocuklarda kabızlık anne babalar için özellikle can sıkıcı olabilir. Çocuklarda kabızlık...

Çocuklarda Kaka Renkleri: Sarı, Yeşil, Siyah, Kırmızı, Gri Kaka Neden Olur?

Özellikle çocuklarımız söz konusu ise kaka rengi her zaman gizemli bir konudur. Bu yazımızda çocuklarda kaka renkleri hakkında...

Çocuğum Tırnak Yiyor! Çocuklarda Tırnak Yeme Nasıl Bıraktırılır?

Çocukların tırnak yemesinin çok çeşitli sebepleri olabilir: merak, can sıkıntısı, stresi azaltma, alışkanlık veya taklit. Tırnak yeme sinir...

Çocuklarda Boğaz Ağrısı İçin Doğal ve Bitkisel Kesin Çözüm Bu Yazıda

Çocuklarda boğaz ağrısı aile hekimlerinin en yaygın karşılaştığı ikinci enfeksiyon türüdür. Çocuklarda boğaz ağrısı özellikle okul çağına yeni...