Çocuklarda el ayak ağız hastalığı nedir? Neden olur? Ne iyi gelir? Belirtileri, Tedavisi

1
673
çocuklarda el ayak ağız hastalığı belirtileri nedenleri tedavisi komplikasyonları

Çocuklarda el ayak ağız hastalığı bir virüs nedeniyle ortaya çıkar. Ağız içinde veya etrafında yara, ellerde, ayaklarda veya kalçalarda kaşıntı, kızarıklık veya döküntü çocuklarda el ayak ağız hastalığı belirtileri arasındadır. Peki çocuklarda el ayak ağız hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir? Bu yazımızda el ayak ağız hastalığı nedenleri, belirtileri, risk faktörleri, komplikasyonları ve tedavisi hakkında bilgi bulabilirsiniz.

El ayak ağız hastalığı nedir?

El ayak ağız hastalığı çoğunlukla 5 yaş altı çocuklarda görülen bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Ancak el ayak ağız hastalığı yetişkinlerde de görülebilir.

ağız içinde yaraEl ayak ağız hastalığı ellerde, ayaklarda ve ağız içi ve çevresinde oluşan yaralarla bilinir. Özellikle yaz ve son bahar aylarında daha sık görülmektedir. El ayak ağız hastalığı tehlikeli değildir. Çoğunlukla hafif seyreder ve birkaç gün içerisinde iyileşir.

El ayak ağız hastalığı neden olur?

El ayak ağız hastalığı koksakivirüs A16 adı verilen bir virüsten kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Koksakivirüs enterovirüs grubuna ait bir virüstür.

Diğer enterovirüs türleri de el ayak ağız hastalığı oluşmasına neden olabilir. El ayak ağız hastalığı büyük çoğunlukla koksakivirüs A16 ve Enterovirüs 71 nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

hijyen kuralları El ayak ağız hastalığı oldukça bulaşıcıdır. Kişiden kişiye kolaylıkla bulaşabilir. Kişi bu hastalığı taşıyan biri ile temas ettiği takdirde kolaylıkla hastalığı kapabilir. Hastalığın bulaşması şu yollarla olabilir:

 • Tükürük: Tükürük el ayak ağız hastalığı virüsünü kolaylıkla bir başka kişiye taşıyabilir. Aynı bardağı, kaşığı veya tabağı kullanmak bile tükürük yoluyla hastalığın bulaşmasına neden olabilir.
 • Öksürük veya Hapşırık: Hastalığı taşıyan birinin kişinin yakınında öksürmesi veya hapşırması halinde çocuğunuz soluma yoluyla virüsü kapabilir.
 • Yaralardan Gelen Akıntılar: El ayak ağız hastalığı taşıyan birinin yaralarından gelen akıntıya temas etmeniz hastalığı kapmanıza neden olacaktır.
 • Dışkı: El ayak ağız hastalığı dışkı yoluyla bulaşabilir. Örneğin hastalık virüsü taşıyan kişinin dışkısının bulaştığı bir toprağa, bebek bezine veya yüzeye dokunmak virüsü bulaştırabilir
 • Ten Teması: Hastalığı taşıyan biriyle el sıkışmak veya sarılmak enfeksiyonun taşınmasına yol açar.
 • Virüslü Nesneler: Virüsler nesnelerin üzerinde yaşayabilir. Bu nedenle el ayak ağız hastalığı taşıyan birinin kullandığı bir nesneye temas etmek hastalığın bulaşmasına yol açacaktır.

El ayak ağız hastalığı belirtileri nelerdir?

el ayak ağız yaraEl ayak ağız hastalığı belirtileri enfeksiyon bulaştıktan 3 ila 6 gün sonra ortaya çıkmaya başlar. Bu bekleme süresine inkübasyon periyodu adı verilir.

El ayak ağız hastalığı belirtileri şunlardır:

 • Hafif ateş,
 • Boğazda ağrı ve batma hissi,
 • İştah kaybı,
 • Baş ağrısı,
 • Ağızda, diş etlerinde ve yanak içlerinde ağrılı kırmızı yaralar,
 • Avuç içlerinde, ayak tabanlarında ve kalçalarda kızarıklık, yara ve döküntü.

El ayak ağız hastalığı belirtileri öncelikle boğaz ağrısı ve iştah kaybı ile başlar. Ateş yükselmesinden 1-2 gün sonra yaralar görülmeye başlar. 1-2 gün sonra bu yaralar ağız içinde de belirir.

El ayak ağız hastalığı kimlerde olur?

10 yaş altı çocuklar, özellikle 5 yaş altı çocuklar el ayak ağız hastalığına yakalanma riski altındadır. Kreş, bakım evi veya okula giden çocuklarda virüs kolaylıkla yayılabilir.

El ayak ağız hastalığı komplikasyonları nelerdir?

Genellikle el ayak ağız hastalığı kendi sürecinde ilerler ve herhangi bir komplikasyon ortaya çıkarmadan birkaç gün içerisinde kendiliğinden iyileşme gösterir.

El ayak ağız hastalığı komplikasyonlarından en yaygın ve önemli olanı dehidrasyondur. Ağız içindeki yaralar yutma güçlüğüne neden olduğundan içilen su miktarında azalma görülür.

El ayak ağız hastalığı diğer komplikasyonları son derece nadirdir. Ancak bağışıklık sistemi düşük olan çocuklarda el ayak hastalığı bağlantılı olarak şu komplikasyonlar görülebilir:

 • Viral Menenjit: Viral menenjit beyin ve omuriliği çevreleyen zarlarda iltihaplanmaya yol açar. Viral menenjit baş ağrısı, yüksek ateş ve boyun sertleşmesi ile karakterize edilir.
 • Ansefalit: Bu beyin iltihabı potansiyel olarak ölümcüldür ancak son derece nadir görülür.

Yukarıda belirtildiği gibi çocuklarda el ayak ağız hastalığı kendiliğinden iyileşir ve çoğunlukla tedavi gerektirmez. Ancak bazı durumlarda tedavi gerekli olabilir.

El ayak ağız hastalığı için doktora gidilmeli mi?

 • Çocuklarda el ayak ağız hastalığı belirtileri birkaç gün boyunca geçmiyorsa,
 • Belirtiler giderek kötüleşiyorsa,
 • Yaralar çocuğun hiçbir şey yiyememesine neden oluyorsa,
 • Çocuğunuz sekiz saatten uzun bir süre idrar yapmadıysa veya aşırı ağız kuruluğu söz konusu ise,
 • Semptomlar 10 gün devam ediyorsa doktorunuz başka bir enfeksiyon bulunup bulunmadığını kontrol etmek isteyebilir.

El ayak ağız hastalığı nasıl teşhis edilir?

ağız içinde yaraEl ayak ağız hastalığı teşhisi için doktorunuza başvurduğunuzda doktorunuz çocuğun yaşını soracak, vücuttaki ve ağızdaki yaraları kontrol edecektir.

Hastalık uzun süredir iyileşmediyse veya semptomlar belirgin değilse doktorunuz boğaz kültürü ve dışkı numunesi tahlili isteyebilir.

Çocuklarda El Ayak Ağız Hastalığı Tedavisi

doktor muayenesi çocuk ibuprofenÇocuklarda el ayak ağız hastalığı enfeksiyonu çoğunlukla 7-10 gün arasında kendiliğinden ortadan kalkar. Ancak ateş ve yaralara bağlı ağrı söz konusu ise doktorunuz bazı ilaçlar yazabilir. Çocuklarda el ayak ağız hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlar şunlardır:

 • Yara ve kabarcıklar için harici kullanılan kremler,
 • Genel huzursuzluğu, ağrıyı, baş ağrısını ve ateşi hafifletmek için asetaminofen veya ibuprofen ilaçları.

4 yaş altı çocuklarda reçetesiz ilaç kullanımı uygun değildir. Bu nedenle herhangi bir ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurunuz.

El ayak ağız hastalığına evde ne iyi gelir?

Evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerle el ayak ağız hastalığı belirtileri hafifletilebilir.

 • Dondurma: Ağız içindeki yaralara soğuk kompres etkisi yapmak için buzlu dondurma tercih edilebilir.
 • Ilık tuzlu su ile gargara yapmak ağız içi yaralara iyi gelecektir.
 • Sıcak yiyeceklerden kaçınmak yararlı olacaktır.
 • Dehidrasyonu önlemek için bol miktarda su ve sıvı tüketilmelidir.
 • Asitli içecekler, meyveler ve yiyecekler tüketilmemelidir.
 • Fazla tuzlu ve baharatlı yiyecekler ağız içi yaraları kötüleştirebilir.

Çocuklarda el ayak ağız hastalığı nasıl önlenir?

elleri yıkamak çocukÇocuklarda el ayak ağız hastalığı meydana gelmesini önlemek için en iyi yöntem hijyen kurallarına dikkat etmektir. Çocuğunuzun ellerini sıklıkla yıkamasını sağlayınız. Ayrıca çocuğunuza elini ve eşyaları ağzına götürmemeyi öğretiniz.

Evinizde ortak kullanım alanlarını dezenfekte ediniz ve temizleyiniz. Çocuğunuzun oyuncaklarını ve sıklıkla kullandığı eşyalarını temiz tutunuz.

toz almak

Çocuğunuzun hastalık süresince evde kalmasını sağlamak hem onu hem de çevresindekileri koruyacaktır.

Çocuğunuzun öksürürken ve hapşırırken ağzını peçete ile kapatmasını sağlayınız. Bu şekilde hastalığın yayılması önlenebilir.

Çocuklarda el ayak ağız hastalığı tekrarlar mı?

Çocuklarda el ayak ağız hastalığı ikinci kez olabilir. Ancak bu nadir bir durumdur. Çocuklar hastalığa neden olan virüse karşı bağışıklık geliştirir. Ancak başka bir virüse bağlı olarak hastalık yeniden ortaya çıkabilir.

Çocuklarda el ayak ağız hastalığı ne kadar süreyle bulaşıcıdır?

Çocuklarda el ayak ağız hastalığı özellikle ilk 1 hafta boyunca bulaşıcıdır. Daha sonra bulaşıcılık devam etmesine rağmen semptomlar iyileştikçe bulaşıcılık da azalır.

El ayak ağız hastalığı ile ayak ağız hastalığı aynı şey midir?

El ayak ağız hastalığı ile ayak ağız hastalığı aynı şey değildir. Ayak ağız hastalığı büyükbaş hayvanlarda bulunan bir virüsten kaynaklanan bir enfeksiyondur. Bu hastalık insanlara bulaşmayacağı gibi, el ayak ağız hastalığı da hayvanlara bulaşmaz.

kalp

Siz de çocuklarda el ayak ağız hastalığı konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here