Çocuklarda idrar yolu iltihabı tedavisi için doğal ve bitkisel çözümler

1
4738
çocuklarda idrar yolu iltihabı doğal bitkisel tedavisi

İdrar yolları iltihabı denilince genelde bu iltihabın en çok kadınlarda görüldüğünü düşünürüz. Ancak gerçekte bu enfeksiyon çocuklarda da görülebilmektedir. Bu yazımızda bebeklerde ve çocuklarda idrar yolu iltihabı tedavisi hakkında bilgi vereceğiz.

Çocuklarda idrar yolu iltihabı nedir?

Çocuklarda idrar yolu iltihabı görece yaygın bir enfeksiyon türüdür. Amerikan Aile Hekimliği dergisinde 2011 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre kız çocuklarının %8’inde, erkek çocuklarının ise %2’sinde en az bir kez idrar yolu iltihabı görülmektedir.

Çocuklarda idrar yolu iltihabı neden olur?

Bu araştırmaya göre çocuklarda idrar yolu iltihabı hastalığına neden olan en yaygın patojen Escherichia coli (E. Coli) bakterisidir. Çocuklarda idrar yolu iltihabı vakalarının %85’i bu bakteriden kaynaklanmaktadır.

İdrar yoluna giren bakteri dışarı atılamadığında büyümeye başlar ve idrar yolu enfeksiyonu vakasına neden olur. Çocuklarda idrar yolu iltihabı 2 türlü ortaya çıkabilir:

 • Mesane enfeksiyonları
 • Böbrek enfeksiyonları

Çocuklarda idrar yolu iltihabı en fazla tuvalet eğitiminin başladığı dönemde kız çocuklarında görülmektedir. Ayrıca 1 yaş altındaki sünnet olmayan erkek çocuklarında da idrar yolu enfeksiyonu riski yüksektir.

Çocuklarda idrar yolu iltihabı aşağıdaki nedenlerden de kaynaklanabilir:

 • Boşaltım sistemi organlarından birindeki yapısal bozukluk veya tıkanıklık
 • İdrar yolunun normal fonksiyon görmemesi
 • Bazı doğum kusurları
 • Çok dar ve sıkı giysiler
 • Hijyen alışkanlığının yetersiz olması
 • Seyrek idrara çıkma
 • Uzun süre idrar tutma

Çocuklarda idrar yolu iltihabı belirtileri nelerdir?

Bebeklerde ve küçük çocuklarda idrar yolu iltihabı durumunda belirgin bir belirti ortaya çıkmayabilir. Ancak daha büyük çocuklarda idrar yolu iltihabı belirtileri şunlardır:

 • Ateş,
 • İştahsızlık,
 • Kusma,
 • İshal,
 • Huzursuzluk,
 • Genel hastalık hissi

Çocuklarda idrar yolu iltihabı vakaları herhangi bir gecikme olmaksızın tedavi edilmelidir. Hekimlerin önerdiği şekilde reçeteli ilaçlar kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerle de çocuklarda idrar yolu iltihabı vakaları tedavi edilebilir.
Not: Aşağıdaki yöntemler 1 yaş ve üstü çocuklar için geçerlidir.

1. Bol Su İçirin

su içmek çocukÇocuklarda idrar yolu iltihabı vakalarında sıvı alımının arttırılması önemlidir. Bol su içmek bakteri konsantrasyonunu azaltır ve zararlı mikropların dışarı atılmasını kolaylaştırır.

 • Çocuğunuza düzenli aralıklarla su verin.
 • Suya ek olarak çocuğunuza süt, taze sıkılmış meyve ve sebze suyu, çorba gibi takviyeler verebilirsiniz.
 • Çocuğunuza mesaneye zararveren asitli ve kafeinli içecekler vermeyin.

2. Çocuğunuzu Tuvalete Gitmeye Teşvik Edin

Uzun süre idrarı tutmak ve tuvalete gitmemek idrar yolu enfeksiyonu iyileşme sürecini yavaşlatabilir. Bu durum bakterilerin büyüme riskini arttırır. Böbreklerdeki baskıyı arttırır ve çocuğunuzun sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Çocuğunuzu tuvaleti gelir gelmez hemen lavaboya gitmeye teşvik edin. Böylece bakteriler idrar yolundan daha kola yatılacaktır.

Gerekiyorsa bir hatırlatıcı kurun ve çocuğunuzun daha sık tuvalete gitmesini sağlayın. Özellikle yatmadan önce mutlaka tuvalete gitmesini isteyin.

3. Bebeğinizin Bezini Sıklıkla Değiştirin

Bebeklerde ve küçük çocuklarda idrar yolu iltihabı tedavisi için bez kullanan çocuklarda bezin sıklıkla değiştirilmesi önemlidir. Bezi sık değiştirmemek çocuklarda idrar yolu iltihabı yapan bakterilerin idrar yoluna bulaşmasına neden olmaktadır.

Bez değişimi esnasında çocuğun genital bölgesi temizlenmelidir. Bu işlem için tahriş edici olmayan temizleyiciler kullanılmalıdır.

2013 yılında Indonesian Journal of Pediatrics and Perinatal Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre günlük bez değiştirme sıklığının az olması durumunda çocuklarda idrar yolu iltihabı riski yükselmektedir.

Ayrıca bebeğiniz için kullandığınız bez türü de idrar yolu enfeksiyonu riskini yükseltebilir. 2010 yılında İran Pediatri Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre süper emici bebek bezleri kız bebeklerde idrar yolu iltihabı riskini yükseltebilmektedir.

Bebeklerde idrar yolu iltihabı riskini düşürmek için kullanmanız gereken bez türünü doktorunuza danışınız.

4. Doğru Tuvalet Eğitimi Verin

Amerikan Pediatri Akademisi çocuklarda tuvalet eğitimi sürecinin 18 aylık iken başlaması gerektiğini ve bu süreçte çocuğa ilgi gösterilmesi gerektiğini belirtmektedir.

Bu nedenle çocuk 18 aylık olduğunda tuvalet eğitimi başlamalıdır. Tuvalet eğitimi sürecinde çocuğa hijyen eğitimi de verilmelidir.

Genital bölgeyi silerken arkadan öne doğru değil, önden geriye doğru silinmesi gerektiğini söyleyiniz. Bu alışkanlık mikropların genital bölgeden idrar yoluna bulaşmasını engelleyecektir.

Çocuğunuza tuvaletten sonra genital bölgesini nasıl temizlemesi gerektiğini de öğretiniz. Bununla birlikte tuvaletin temizliği ve taharet gibi konularda da bilgi veriniz.

5. Probiyotik Yoğurt Yedirin

Çocuğunuza her gün probiyotik yoğurt yedirmek idrar yolu enfeksiyonu tedavisi sürecinde önemlidir. Probiyotik yoğurtta milyonlarca dost bakteri bulunur ve bunlar enfeksiyona neden olan bakterilerle mücadele etmeye yardımcı olur.

Yararlı bakteriyel floranın düzenli olarak alınması pH dengesinin korunmasını sağlar ve bağışıklık sistemini korur.

2013 yılında İran Pediatri Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre çocuklarda idrar yolu iltihabı vakalarında probiyotik ve antibiyotik tüketimi güvenlidir ve tek başına profilaktik antibiyotik kullanımı ile kıyaslandığında ateşli idrar yolu iltihabı tedavisinde daha etkilidir.

 • Her gün çocuğunuza bir kase probiyotik yoğurt yedirin. Ev yapımı yoğurt ile smoothie içecekler de hazırlayabilirsiniz.

6. Küveti Doldurarak Banyo Yapmamak

Özellikle kız çocuklarda idrar yolu iltihabı riskini azaltmak için küveti doldurma alışkanlığından uzak durmalısınız. Banyo köpükleri bakterilerin ve sabunun vajina yoluyla idrar yoluna girmesine neden olarak tahrişe yol açmaktadır.

2006 yılında Archives of Disease in Childhood dergisinde yayınlanan bir rapora göre banyo köpükleri çocukların idrar yolunu tahriş etme riski taşımaktadır.

Küçük çocuklar için küveti doldurmak yerine duş almak daha sağlıklıdır. Küçük çocuklar banyo yaparken yalnız bırakılmamalıdır.

7. Turna Yemişi Suyu İçin

Tatlandırılmamış turna yemişi suyu çocuklarda idrar yolu iltihabı tedavisi için doğal ve bitkisel bir çözümdür.

Turna yemişi idrar yoluna yapışan bakterilerin yok edilmesinde ve enfeksiyonun giderilmesinde etkili bir bitkisel tedavi desteğidir.

2012 yılında Kanada Aile Hekimliği tarafından yayınlanan bir rapora göre turna yemişi suyu içmek çoğu çocuk için güvenli olsa da asitli yapısı çocuğun içmesini zorlaştırabilir.

2011 yılında Brezilya’da yapılan bir araştırmaya göre turna yemişi günümüzde çok yaygın olarak kullanılan geleneksel antibiyotik profilaksis tedavisine alternatif bir yöntem oluşturmaktadır.

 • Çocuğunuza her gün bir miktar turna yemişi suyu içirebilirsiniz.
 • Çocuğunuz turna yemişi suyu içmek istemezse turna yemişi takviyesi kullanımını doktorunuza danışabilirsiniz.

8. C Vitamini Alımının Arttırılması

Çocuğun C vitamini alımının arttırılması çocuklarda idrar yolu iltihabı riskini azaltmaya yardımcı olacaktır.

C vitamini idrardaki asitliği arttırdığından enfeksiyona neden olan bakterilerin öldürülmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca C vitamini çocuğunuzun genel sağlığı ve bağışıklık sistemi için de önemlidir.

c vitamini vitamin

Çocuğunuzun beslenmesinde özellikle C vitamini yönünden zengin meyve ve sebzelere yer verebilirsiniz. Kırmızı biber, portakal, greyfurt ve kivi önemli C vitamini kaynaklarıdır.

Doktora danışmak kaydıyla C vitamini takviyesi de kullanabilirsiniz.

9. Kabızlığı Önleyin

Kabızlık nedeniyle sertleşen dışkı idrar yoluna baskı yaparak idrar akışını kısıtlayabilir ve bakterilerin büyümesine yol açabilir. Bu nedenle çocuğunuzun düzenli olarak her gün tuvaletini yapmasını sağlayacak önlemler alın.

Çocuklarda kabızlığı önlemek için beslenmede lifli yiyeceklere özen gösterilmelidir. Lif dışkıya su aktarılmasını sağlar. Böylece dışkı yumuşar ve vücuttan daha kolay atılır.

 • Brokoli, armut, şeftali, bezelye veya elma gibi meyve ve sebzeler lif yönünden zengindir. Bunları haşlanmış veya püre haline getirilmiş şekilde çocuğunuza yedirebilirsiniz.
 • Arpa, yulaf veya kinoa gibi yiyecekler de lif yönünden zengindir.

10. Doğru Giysi Seçimi

Çocuğunuz için seçtiğiniz giysiler de çocuklarda idrar yolu iltihabı riskini arttırabilir.

Çocukların iç çamaşırı pamuklu olmalı ve çok dar olmamalıdır. Çok dar giysiler vücutta hava dolaşımını ve genital bölgenin kuru kalmasını engeller.

Çocuklara nem ve ısıyı hapsedecek dar pantolonlar giydirilmemelidir. Pantolonlar ve etekler bol olmalı, hava dolaşımını kesmemelidir.

Çocukların iç çamaşırları her gün değiştirilmeli, hafif bir deterjan ile yüksek ısıda yıkanmalıdır.

Ayrıca yaz aylarında çocukların ıslak mayo ile oturmaları önlenmelidir.

Kaynaklar:

 1. https://www.aafp.org/afp/2011/0215/p409.html
 2. https://paediatricaindonesiana.org/index.php/paediatrica-indonesiana/article/view/254
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3446007/
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3307553/
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3883373/
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2066009/
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3325451/
 8. http://www.scielo.br/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0102-695X201100050000.

Paylaş

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here