Çocuklarda Kaka Renkleri: Sarı, Yeşil, Siyah, Kırmızı, Gri Kaka Neden Olur?

Özellikle çocuklarımız söz konusu ise kaka rengi her zaman gizemli bir konudur. Bu yazımızda çocuklarda kaka renkleri hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Özellikle çocuklarda siyah, gri, beyaz, yeşil, kırmızı, sarı, kahverengi dışkı durumlarında endişelenmeli miyiz? Bu sorunun cevabını aramaya çalışacağız.

Kaka tam olarak nedir?

Kaka sindirim sisteminin son adımıdır. Bir yiyecek yutulduktan sonra mideye, oradan küçük bağırsağa ve büyük bağırsağa doğru bir yolculuğa çıkar. Bu süreç içinde vücut besinlerdeki sıvıyı ve gıda maddelerini emer.

Geriye kalan şey ise tam olarak kakadır. Kaka büyük bağırsaklara ulaştıktan sonra rektum ve anüs yoluyla dışarı çıkar.

Normalde Çocuklarda Kaka Renkleri Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı çocuklarda kaka renkleri kahverengi, ten rengi, yeşil veya sarı olabilir. Ancak siyah veya kırmızı kaka endişe verici bir sebepten kaynaklanabilir. Uzmanlar siyah veya kırmızı kakanın çocuğun beslenmesinden de kaynaklanabileceğini belirtmektedir.

Çocuğumun Kakası Farklı Renkte İse?

Çocuklarda açık gri veya beyaz kaka karaciğer hastalıklarıyla ilişkili olabilir. Bebeklerde safra kesesi tıkanması da açık gri veya soluk renkli kaka oluşumuna yol açabilmektedir. Ayrıca süt ağırlıklı beslenmek ve bazı ilaçlar da beyaz kakaya yol açabilir.

Siyah kaka mide kanaması işareti olabilir çünkü mide asidi kanın koyu katran rengine dönüşmesine yol açar. Ayrıca meyan kökü veya siyah üzüm suyu gibi yiyecekler de kakanın siyah olması gibi bir sonuç doğurabilir.

Çocuklarda kırmızı kaka bazen kan belirtisi olabilir. Ancak çoğunlukla bu kan değildir. Çocuklarda kırmızı kaka rengi bazı ilaçlardan veya yiyeceklerden de (domates sosu, kırmızı biber vs) kaynaklanabilmektedir.

Aşağıda çocuklarda kaka renkleri ile ilgili genel bir gösterim yer almaktadır:

Çocuklarda Dışkı Renkleri
Çocuklarda Dışkı Renkleri

Çocuklarda kaka renkleri arasında yeşil renk çoğunlukla normaldir. Hatta banyodaki ışık zayıfsa çocuklarda yeşil kaka bazen siyahmış gibi görünmektedir. Çocuklarda yeşil kaka safra, belirli yiyecekler ve ilaçlardan da olabilir. Özellikle ishal dönemlerinde yeşil kaka yaygındır. Mamayla beslenen bebeklerde yeşil kaka, anne sütüyle beslenenlere göre daha yaygın görülmektedir.

Çocuklarda beyaz veya açık gri kaka eğer iki kereden fazla görülürse veya 24 saat içinde tekrar görülürse mutlaka doktora başvurunuz.

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Çocuğunuzdaki Kabızlığın Kesin Çözümleri

Zaman zaman herkes kabızlık problemi yaşamaktadır. Ancak çocuklarda kabızlık anne babalar için özellikle can sıkıcı olabilir. Çocuklarda kabızlık...

Çocuğum Tırnak Yiyor! Çocuklarda Tırnak Yeme Nasıl Bıraktırılır?

Çocukların tırnak yemesinin çok çeşitli sebepleri olabilir: merak, can sıkıntısı, stresi azaltma, alışkanlık veya taklit. Tırnak yeme sinir...

Çocuklarda Boğaz Ağrısı İçin Doğal ve Bitkisel Kesin Çözüm Bu Yazıda

Çocuklarda boğaz ağrısı aile hekimlerinin en yaygın karşılaştığı ikinci enfeksiyon türüdür. Çocuklarda boğaz ağrısı özellikle okul çağına yeni...

Çocuğun Gece Altını Islatması Normal mi?

Çocuğun gece altını ıslatması çoğunlukla zaman içerisinde kendiliğinden geçen bir durumdur. Gece altını ıslatma davranışının ciddi bir sebebinin...