Çocuklarda Saç Dökülmesi Nedenleri ve Saç Dökülmesi Yapan 10 Hastalık

0
550
çocuklarda saç dökülmesi nedenleri

Yakın zamana kadar çocuklarda saç dökülmesi nadir görülen bir durum olarak düşünülüyordu. Ancak son zamanlarda çocuklarda saç dökülmesi vakaları daha sık görülmeye başladı. Çocuklarda saç dökülmesi kulağa oldukça korkutucu gelen bir durumdur. Aslında bu korkunun nedeni çocuklarda saç dökülmesi nedenleri hakkında bilgi sahibi olunmamasıdır. Bu yazımızda çocuklarda saç dökülmesi nedenleri hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

İleri yaştaki kişilerde saç folikülü büyümesi yavaşlar veya uzayan saçlar kırılmaya daha yatkın olur. Bu vücudun olağan yaşlanma sürecinin bir parçasıdır. Bu nedenle yaş ilerledikçe saç üretimi azalır.

Bununla birlikte saç dökülmesi çocuklarda da görülebilir. Yapılan araştırmalar çocukların yaklaşık %3-4’ünde saç dökülmesi görüldüğünü göstermiştir.

Çocuklarda saç dökülmesi nedenleri çok çeşitli olabilir. Neyse ki doğru teşhis ve tedavi uygulandığında çocuklarda saç dökülmesi önlenebilmektedir. Çocuklarda saç dökülmesi nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak doğru tedavi yönteminin seçilmesi konusunda da yardımcı olacaktır.

Çocuklarda Saç Dökülmesi Nedenleri

Çocuklarda saç dökülmesi nedenleri ve saç dökülmesi yapan faktörler şu şekilde sıralanabilir:

1 Saç Mantarı

Saç mantarı enfeksiyonu çocuklarda saç dökülmesi nedenleri arasında yer almaktadır. Saç mantarı enfeksiyonu çocuğun saç derisinin pul pul dökülmesine yol açar. Bir süre sonra bu pullar dökülür ve saç derisinde koyu renkli bir leke kalır.

Çocuklarda saç dökülmesi nedenleri arasında yer alan saç mantarı enfeksiyonunu korkutucu kılan şey ise bulaşıcı olmasıdır. Dolayısıyla saç mantarı görülen çocuklarda bu durum kolaylıkla kardeşlere veya diğer çocuklara bulaşabilir.

Çocuklarda saç mantarı enfeksiyonu yan yana yatan çocuklarda temas üzerine veya tarak, saç tokası gibi eşyaların birlikte kullanılmasına bağlı olarak bulaşabilir.

2 Skarlı Alopesi (Skarlı Saçkıran)

Saç folikülü zarar gördüğünde ve bu şekilde yeni saçların uzaması için yeterli alan kalmadığında skarlı alopesi yani skarlı saçkıran oluşabilir. Skarlı alopesi genellikle deri veremi (lupus) gib belirli hastalıkların komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Yapılan araştırmalara rağmen skarlı alopesi nedenleri hakkında hala çok az şey bilinmektedir.

Diğer saç dökülmesi türlerinden farklı olarak skarlı alopesi herkeste aynı belirtileri göstermez. Alopesi görülen bölge temiz ve yumuşak olabileceği gibi kızarık ve pul pul görünümde de olabilir. pigmentasyonda azalma veya artma gözlenebilir, su toplayabilir veya akıntı gerçekleşebilir.

Çocuklarda saç dökülmesi nedenleri arasında skarlı alopesi de yer almaktadır. Skarlı alopesi belirtileri kişiden kişiye büyük oranda değişiklik gösterdiğinden skarlı alopesi şüphesi oluştuğunda çocuk mutlaka doktora götürülmelidir.

3 Trikotilomani

Yukarıda saydığımız ilk iki faktör çocuklarda saç dökülmesi nedenleri arasında yer alan dışsal faktörlerdir. Trikotilomanide ise saç dökülmesinin nedeni tamamen çocuğun davranışıdır. Trikotilomani çocuğun saçlarını koparmaya yönelik güçlü bir istek duyması anlamına gelen obsesif-kompülsif bozukluk türlerinden biridir.

Trikotilomanide çocuğun saçlarını koparması onun bunu isteyerek yaptığı anlamına gelmez. Çocuk saç koparma güdüsünü o kadar güçlü yaşar ki koparmadığında aşırı stres veya korku yaşıyor olabilir. Sonuçta çocukta kellik ortaya çıkabilir.

Araştırmalar trikotilomaninin bir tür kendine zarar verme davranışı da olabileceğini göstermektedir. Bu davranış kişiye anlık bir rahatlama sağlamaktadır. Stres yapan faktör ise sebze yemek veya okulda arkadaşlarıyla kavga etmek gibi nedenler olabilir. Çocuk bunlardan kaynaklanan stresle saçlarını kopararak başa çıkmaya çalışıyor olabilir.

4 Saçkıran

15-29 yaş arası bireylerde yaygın olarak görülen bir bağışıklık problemi olan saçkıran hipertiroit ya da Down Sendromu gibi durumların bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.

Saçkıran, bağışıklık sisteminin saç foliküllerine saldırmasıyla ortaya çıkar. Saçkıran çocuklarda saç dökülmesi nedenleri arasındadır. Saçkıran saç derisinde kızarıklık yapabilir. Ancak saç derisinde şişlik veya pul pul dökülme görülmez. Hatta saç derisinin kaygan ve yumuşak olduğu hissedilebilir.

Saçkıran sonucunda birçok kişide saçların uzaması son derece güçleşmektedir. Saçkıran bulaşıcı değildir ve çoğunlukla doğru beslenme ve stres yönetimi ile azaltılabilmektedir.

5 Telogen Effluvium

Telogen Effluvium kalıcı saç dökülmesinden ziyade belirli bir etkenden dolayı çocukta saç uzamasının durmasına yol açmaktadır. Çocukta saç uzamasının durması çoğunlukla biyolojik veya çevresel nedenlerden kaynaklanır.

Biyolojik nedenler arasında belirli ameliyatlar, ani kilo kayıpları, genel anestezi, travmatik yaralanmalar, aşırı veya uzun vadeli ilaç kullanımı, aşırı A vitamini alımı veya şiddetli ateşi sayabiliriz. Çevresel nedenler ise çocuğun duygusal veya psikolojik stres altında bulunmasıdır. Dolayısıyla telogen effluvium çocuklarda saç dökülmesi nedenleri arasında gösterilmektedir.

6 Bakteriyel Enfeksiyonlar

Çocukta bakteri bulunması sonucunda ortaya çıkabilecek en olası belirtilerden biri de saç dökülmesidir. Çocuklarda saç dökülmesi nedenleri arasında yer alan bakterilerden biri Staph aureaus bakteri zinciridir. Bu bakteri açık yaralardan veya solunum yoluyla bulaşabilir.

Bebekler, diyabet hastaları, kalp ve akciğer hastaları, kanser hastaları ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler bu bakterilere yönelik daha büyük risk altındadır.

7 Çekme Alopesisi

Kız çocuklarının topuzlarının veya saç örgülerinin genellikle sıkı olması istenir. Ancak bu isteğinizi yeniden değerlendirmeniz iyi olacaktır. Saç yapısı itibariyle hassastır ve estetik amaçlarla saça yapılan müdahaleler genellikle olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Saçların çok sıkı toplanması da bu faktörlerden biridir.

Diğer yandan ısıl işlem uygulayan maşa, düzleştirici gibi cihazların çocukların nazik saçlarına uygulanması da çocuklarda saç dökülmesi nedenleri arasında gösterilebilir. Bu nedenle çocukların saçı gevşek toplanmalı, ısı veren cihazlar çocukların saçlarında uygulanmamalı ve kesinlikle çocukların saçları boyanmamalıdır.

8 Alopecia Totalis

Tıpkı saçkıran gibi alopecia totalis de bir tür otoimmun bozukluğudur. Alopecia totaliste bağışıklık sistemi yanlışlıkla saç foliküllerine saldırır. Bu da çocukta kalıcı saç dökülmesine yol açar. Bu saç dökülmesinin ileri bir vakasıdır ve tedavisi yoktur.

 

Uzmanlar bunun genetik olduğunu düşünmekle birlikte çevresel nedenlerden de kaynaklanması ihtimaller dahilinde görülmektedir.

9 Alopecia Universalis

Tıpkı Alopecia totalis gibi alopecia universalis de çocuklarda saç dökülmesi nedenleri arasında yer alan bir oto-immun bozukluğudur. Alopecia universaliste de bağışıklık sistemi yanlışlıkla saç köklerine saldırır. Tek farkı bu durumun sadece saçlarda değil, vücuttaki tüm kıl köklerinde gerçekleşmesidir. Bu durumda bir daha çocuğun vücudunda hiçbir saç veya kıl üretimi gerçekleşmez.

Alopecia universalis genellikle başka genetik otoimmun hastalıkları olan çocuklarda görüldüğünden doktorlar bunun çoğunlukla genetik olduğunu düşünmektedir.

10 Saç Kılı Gövdesi Travması

Saç kılı gövdesi travması saçtaki aralıklı ancak uzun süreli fiziksel strestir. Çocuklarda saç dökülmesi nedenleri arasında yer alır. Çocuğun saçında saç kılı gövdesi travması üç nedenden kaynaklanabilir:

  1. Sürekli olarak sıkı bir şekilde toplama (saç stilleri veya çok fazla saç bandı kullanma)
  2. Saç gövdesine zarar veren sıvıların veya kimyasal maddelerin kullanılması,
  3. Saçın sürekli bir yere sürtünmesi

Bebekler ve çocuklar belirli davranışları sürekli tekrarlayabilmektedirler. Bu durum onların saçlarını dışsal zararlara daha yatkın hale getirmektedir. Hatta bazı çocuklarda parmak emme gibi saçla oynama alışkanlığı gelişebilmektedir. Bu nedenle anne ve babaların bu konuda dikkatli olması gerekmektedir.

 


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here