Çocuklarda Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon)

0
272
Çocuklarda Yüksek Tansiyon
Çocuklarda Yüksek Tansiyon

Çoğu kişi hipertansiyon olarak bilinen yüksek tansiyonun sadece yetişkinlerde görülen bir durum olduğunu düşünür. Geçmişte bu düşünce kısmen doğruydu. Ancak günümüzde yüksek tansiyon çocukları da etkilemeye başlamıştır. Günümüzde çocuklarda yüksek tansiyon belirli bir oranda görülmektedir.

Yüksek tansiyon gelişmekte olan çocuklarda nasıl sorun haline gelir? Çocuğunuzu yüksek tansiyondan korumak için ne yapabilirsiniz? Yapabileceğiniz ilk şey çocuklarda yüksek tansiyon, bunun sebepleri, sonuçları ve tedavisi hakkında bilgi edinmektir.

Çocuklarda Yüksek Tansiyon Nedir?

Tansiyon kanın damarlardan akma gücünü ifade eder. Normal koşullar altında kalp damarlar yoluyla bütün vücuda kan pompalar. Damarlar, kan akışını sağlamak için gerektiğinde genişler veya daralırlar. Yüksek tansiyon hastası (hipertansiyon) kişilerde ise kalp kanı damarlara çok zor bir şekilde gönderir. Bu da kan damarlarına, kalbe ve diğer organlara zarar verebilir.

Yetişkinlerde tansiyonu düzenli olarak takip etmek ve normal durumla karşılaştırmak yüksek tansiyonu belirlemenin en kolay koludur. Çocuklarda yüksek tansiyon için de benzer testler olsa da teşhis biraz daha zordur. Doktorunuz çocuğunuzun cinsiyetini, boyunu ve tansiyon değerlerini değerlendirerek çocuğunuzda yüksek tansiyon olup olmadığını tespit etmeye çalışacaktır.

Yüksek Tansiyon Çocukları Nasıl Etkiler?

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda yüksek tansiyon da sağlık üzerinde ciddi ve uzun dönemli zararlar bırakabilir:

Çocuklarda Obezite ve Yüksek Tansiyon

Çocuklarda yüksek tansiyon risk faktörleri arasında obezite ve aile geçmişinde yüksek tansiyonun bulunması yer almaktadır. Diğer risk faktörleri ise uyku apnesi veya diğer uyku bozukluklarıdır.

Çocuklarda obezite yüksek tansiyon için en önemli risk faktörleri arasındadır. Obezite çocuğunuzda yüksek tansiyon riskini arttırır. Bunun yanında kalp hastalığı ve diyabet ihtimali de yükselir.

Çocuklarda Obezite Nedenleri

Çocuklarda obezite bazen diğer sağlık sorunlarıyla bağlantılı olabilir. Ancak bu az görülen bir durumdur. Çocuklarda obezite çoğunlukla aşağıdaki iki unsurun birleşimiyle ortaya çıkar:

  • Çok Fazla Yemek: Çoğu çocuk vücudunun ihtiyacı olduğundan çok daha fazla yemek yer. Çocuğun beslenmesi sağlıksız aburcuburlar ve şekerli içecekler ile doldurulduğunda obezite kaçınılmaz bir sonuçtur. Bu nedenle çocuğun gün içinde tükettiği yiyeceklerin hem niteliğine hem de miktarına son derece dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Çok Az Hareket: Birçok çocuk yeterince hareket etmez ve günün önemli bir bölümünü televizyon izlemek veya bilgisayar oyunu oynamak gibi hareketsiz faaliyetlerde bulunarak geçirir.

Çocuklarda Yüksek Tansiyon Tedavisi

Uzmanlar hala çocuklarda yüksek tansiyon tedavisi için etkin yollar geliştirmeye çalışmaktadır. Genel olarak çocuklarda yüksek tansiyon tedavisi yetişkinlerde yüksek tansiyon tedavisinden farklı değildir. Çocuğunuz için en uygun tedavi yöntemini tespit etmek için doktorunuzla görüşün. Aşağıdaki önerileri dikkate alın:

DASH Diyeti Uygulayın

Dash diyeti (Hipertansiyona Karşı Beslenme Planı) daha az doymuş yağ ve daha fazla meyve, tam tahıl ve sebze tüketmeyi kapsayan bir beslenme planıdır. Tuz alımını azaltmak da çocuklarda yüksek tansiyon tedavisinde etkili bir yöntemdir. Bir diyetisyen çocuğunuzun favori yiyeceklerinden veya sevdiği lezzetlerden vazgeçmeden nasıl sağlıklı besleneceği konusunda size yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzun Kilosunu Takip Edin

Fazla kilolu olmak çocuklarda yüksek tansiyon riskini arttırır. DASH diyetini uygulamak ve düzenli egzersiz yapmak çocuğun kilo vermesine yadımcı olacaktır. Doktorunuza danışarak kilo vermek için hedefler belirleyin. Çocuğunuzun doktoru kilo verme programını oluşturmak üzere sizi bir uzmana yönlendirebilir.

Tütün Ürünlerinden Uzak Durmak

Tütün ürünleri tansiyonu yükseltir; böylece çocuğunuzun kalp ve kan damarlarına zarar verir. Çocuğunuzu sigaradan uzak tutun ve sigaraya başlamasına engel olun. Aynı şekilde çocuğunuzun bulunduğu ortamda sigara içmeyin.

İlaç Tedavisi

Çocuğunuzda yüksek tansiyon şiddetli ise ve yukarıdaki yöntemlere rağmen hafiflemediyse doktorunuz ilaç yazabilir. Çocukta en az yan etkiyi yaratarak en etkili tedaviyi sağlayacak ilaç kombinasyonunu bulmak biraz zaman alabilir. Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar şunlardır:

  1. Diüretikler vücudun ekstra sodyumdan kurtulmasını sağlayarak kandaki sıvı miktarını azaltır.
  2. ACE İnhibitörleri, alfa blockerlar ve kalsiyum kanal blockerları kan damarlarının sertleşmesini önlemeye yardımcı olur.
  3. Beta-blockerlar vücudun adrenalin hormonu üretmesine engel olur. Adrenalin stres hormonudur. Kalbin atışını hızlandırır. Kan damarlarının sertleşmesine neden olur. Tüm bunlar bir araya gelip tansiyonu yükseltir.

 Yüksek Tansiyonlu Çocuğunuza Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Doktorunuzun tedavi planına sıkı sıkıya uyarak çocuğunuzda yüksek tansiyonu kontrol altına alabilirsiniz. Ayrıca şunları yapabilirsiniz:

  • Çocuğunuzun televizyon ve bilgisayar başında geçirdiği süreyi kısıtlayın.
  • Beslenme ve egzersiz düzeninde değişiklikler yapın. Bu değişikliklere tüm aile bireylerini dahil edin.
  • Doktorunuzun önerdiği şekilde çocuğunuzun tansiyonunu düzenli olarak ölçün ve kaydedin.

Kaynak:

 


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here