Çorabın içine soğan koymak hastalıklara iyi gelir mi? Ayak altına soğan

0
2606
çorabın içine soğan koymak, ayak altına soğan koymak

Birçok kişi grip ve nezle için çorabın içine soğan koymak gibi bir uygulamaya inanmaktadır. Çorabın içine soğan koymak yoluyla vücuttan enfeksiyonların ve toksinlerin atıldığı düşünülmektedir. Şüphesiz soğanın faydaları saymakla bitmez. Peki grip ve nezle için çorabın içine soğan koymak gerçekten bilimsel kanıtlarla de desteklenen bir uygulama mı? Yoksa ayak altına soğan koymak sadece geleneksel bir inanış mı?

kırmızı soğan red onionÖzellikle kış aylarında grip ve nezle hepimize zorlu günler yaşatır. Neredeyse başvurduğumuz hiçbir çözüm öksürük, sinüslerin tıkanması, ateş ve enfeksiyonu hafifletmek için işe yaramıyor gibi görünür. Elbette grip ve nezle dahil birçok enfeksiyonun tedavisine destek olmak için evde başvurabileceğiniz doğal yöntemler bulunmaktadır. Peki enfeksiyonlar için doğal bir tedavi yöntemi olarak ayak altına soğan ya da çorabın içine soğan koymak gibi bir uygulamaya başvurmalı mıyız?

Çorabın içine soğan koymak ne zamandan beri uygulanıyor?

Yüzlerce yıldır soğanın çiçek hastalığı, grip, hıyarcıklı veba ve diğer bulaşıcı hastalıkları tedavi ettiğine inanılmaktadır. Ayrıca soğanı havayı temizlemek, toksinleri yok etmek ve havadaki mikropları öldürmek için de kullananlar vardır.

Ancak iyibakkendine.com olarak yaptığımız araştırmalarda soğanın havayı temizlediğini ve havada yaşayan bakterileri öldürdüğünü ispatlayan bilimsel bir çalışmaya rastlayamadık. Bununla birlikte soğan her ne kadar havayı temizlemiyor ve havadaki toksinleri ve mikropları öldürmüyor olsa da bir besin maddesi olarak hala muhteşem faydalara sahip bir yiyecektir.

Soğanın Faydaları

Ayak altına soğan ya da çorabın içine soğan koymak uygulamasına geçmeden önce soğanın faydaları hakkında bilimsel araştırmalara bir bakalım.

Soğanın Antibakteriyel Özellikleri

2017 yılında yapılan bir araştırmada soğan özütünün birçok bakteri zincirine karşı antibakteriyel etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. En az 3 ay boyunca depolanan soğanlarda antibakteriyel etkinin en üst düzeye ulaştığı bulgusuna ulaşılmıştır.

Soğanın Toksinleri Yok Etmesi

Soğan doğal bir antioksidan olan fenol maddesini içerir. Gıda Kimyası dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre mor soğan dahil birçok soğan türü serbest radikalleri yok etmekte ve DNA hasarına karşı korumaktadır.

Soğanın Bağışıklığı Güçlendirmesi

Soğan bağışıklığı güçlendirdiği ispatlanan bileşenler de içermektedir (örneğin Allium cepa). 2007 yılında soğan ve sarımsak özleri üzerinde yapılan bir araştırmaya göre soğan ve sarımsak bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli gıda maddeleri arasında yer almaktadır. Soğan içerisinde yaklaşık 25 ayrı terapötik etken madde bulunmaktadır.

Çoraba neden soğan koyulur?

Nezleyi tedavi etmek veya vücuttaki toksinleri atmak için ayak altına soğan ya da çorabın içine soğan koymak uygulaması muhtemelen ayak refleksolojisinden kaynaklanmaktadır.

soğan onionGeleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre refleksolojinin olumlu etkileri birçok sağlık sorununda görülmektedir. Araştırmaya göre ayaklara uygulanan çeşitli terapötik tedaviler hastalıkların çeşitli semptomlarını azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bu anlamda refleksoloji vücuttaki toksinleri atmanın yanı sıra kan dolaşımını hızlandırmak ve enerji düzeyini arttırmak için de kullanılmaktadır.

Birçok kişi soğanın sağlığa faydalarının ve refleksolojinin etkilerinin bir arada sağlığa yararlı olduğunu düşünmektedir. Muhtemelen ayak altına soğan ya da çorabın içine soğan koymak suretiyle ortaya çıkan yararlı besleyici öğeler enfeksiyonları yok etmeye, toksinleri öldürmeye ve sağlığı iyileştirmeye yardımcı olmaktadır.

Ancak yaptığımız araştırmalara rağmen ayak altına soğan ya da çorabın içine soğan koymak ve bunun faydaları ile ilgili kesin bilimsel kanıtlar elde edemedik. Yani çorabın içine soğan koymak ile grip ve nezlenin tedavi edilebileceğine dair kesin bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Aynı şekilde çorabın içine soğan koymak suretiyle vücuttaki toksinlerin atıldığına dair de bir bilimsel araştırma yoktur.

Bilimsel araştırmalarda bu konuda yeterli bilgi bulunmamasına rağmen geleneksel olarak ayak altına soğan ya da çorabın içine soğan koymak suretiyle çeşitli hastalıkların tedavisine destek olunabileceğine inanılmaktadır. Eğer siz de bunun işe yarayacağını düşünüyorsanız deneyebilirsiniz.

Çorabın İçine Soğan Koymak Suretiyle Vücuttaki Toksinleri Atmak

Yeterli bilimsel kanıt bulunmamasına rağmen ayak altına soğan ya da çorabın içine soğan koymak suretiyle vücuttaki toksinlerin atılabileceğine dair yaygın bir inanış bulunmaktadır. Vücuttaki toksinlerin atılmasında başlıca rolü karaciğer ve böbrekler oynasa da araştırmalar belirli toksinlerin cilt yoluyla da atılabileceğini göstermiştir.

Bu nedenle ayak altına soğan ya da çorabın içine soğan koymak suretiyle kendi ayak detoksunuzu yapabilirsiniz.

 1. Bir adet kırmızı veya beyaz soğanı birkaç kalın dilim halinde doğrayın.
 2. Bu soğan dilimleri bir çift sıkı çorabın içerisine doldurun.
 3. Çorapları giyerek birkaç saat bu şekilde bekleyin

Vücuttan toksinleri atmanın başka doğal yolları da bulunmaktadır. Örneğin elma sirkesi bir detoks içeceği haline getirilebilir.

Grip, Nezle ve Burun Tıkanıklığı için Ayak Altına Soğan ya da Çorabın İçine Soğan Koymak

Ayak altına soğan ya da çorabın içine soğan koymak suretiyle grip, nezle ve sinüs tıkanması gibi sağlık problemlerine neden olan mikropların öldürülebileceğine inanılmaktadır. Bazı insanlar ise soğanı ortadan ikiye bölerek ev içerisinde bir yerde bulundurmanın havadaki mikropları öldürdüğünü düşünmektedir.

Ayak altına soğan ya da çorabın içine soğan koymak suretiyle nezle ve diğer solunum yolları hastalıkları tedavisine katkı sağlanabileceği inanışı soğanın kuvvetli antiviral ve antibakteriyel özelliklerinden kaynaklanıyor olabilir.

Ayak altına soğan ya da çorabın içine soğan koymak yoluyla grip, nezle ve burun tıkanıklığını tedavi edebileceğinizi düşünüyorsanız yapmanız gereken tek şey birkaç dilim soğanı çoraplarınızın içine, ayak tabanına denk gelecek şekilde doldurmak ve bir gece bu şekilde beklemek.

Yüksek Ateş İçin Çorabın İçine Soğan Koymak

Birçok kişi yüksek ateşi düşürmek için gece yatmadan önce ayak altına soğan ya da çorabın içine soğan koymak uygulamasının yararlı olacağını düşünmektedir. Soğanın ayaktaki belirli noktaları uyararak kan dolaşımını hızlandırdığı böylece daha hızlı iyileşmeyi sağladığı düşünülmektedir.

Ayak altına soğan ya da çorabın içine soğan koymak yoluyla ateşin düşürülebileceği inancı yaygın bir inanıştır. Ancak bu konuda da bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır. Ancak tekrar etmek gerekirse bunu da bir gece boyunca uygulayıp işe yarayıp yaramadığını deneyebilirsiniz.

Enfeksiyonları Yok Etmek İçin Çorabın İçine Soğan Koymak

Hazırlanan çeşitli lapalar yüzyıllardır yaraları ve enfeksiyonları cilt problemlerini tedavi etmek için kullanılagelmiştir. Soğan lapası hazırlayıp ciltteki yaranın üzerine koymak iltihabın atılmasına ve zararlı mikropların öldürülmesine yardımcı olacaktır.

Yapılan bir araştırmaya göre çeşitli soğan özütlerinin oldukça güçlü antibakteriyel özellikleri bulunmaktadır. Taze soğan suyu çeşitli Staph enfeksiyonlarını öldürebilmekte ve ilaca dirençli bakterileri yok etmede etkin olmaktadır. Bu araştırmaya göre zencefil de aynı şekilde antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Yaralardaki enfeksiyonu yok etmek için soğan kullanmak istiyorsanız bir soğan lapası hazırlayın ve 1-2 saat boyunca yara üzerinde bekletin.

 1. 2 adet büyük soğanı ince ince kıyın ve içerisine birkaç parça zencefil ekleyin.
 2. Elde ettiğiniz karışımı iyice karıştırın ve malzemeler eriyip homojen hale gelene kadar buharda pişirin (karışımı çiğ olarak yaranın üzerine koymayın. Bu cildi tahriş edecektir).
 3. Karışımı yaranın üzerine koyun ve sarın.
 4. Soğan lapasını yaranın üzerinde 1-2 saat boyunca tutarak enfeksiyonun azalmasını bekleyin. Hassas bir cildiniz varsa bu uygulamadan önce yara üzerine bir miktar Hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz. Böylece soğan cildinizi tahriş etmeyecektir.
 5. Yaralı bölgeyi suyla yıkayın ve hafifçe kurulayın.

Hastalıkları tedavi etmek için çorabın içine soğan koyulur mu?

Bazı insanlar çorabın içine soğan koymak suretiyle çeşitli hastalıkların tedavisine yardımcı olunabileceğine inanmaktadır. Örnek vermek gerekirse ayakları soğanla ovalamak veya çorabın içine soğan koymak gibi uygulamalardan sonra ağızda soğan tadı hissedildiği belirtilmektedir. Soğanın antibakteriyel özelliklerinin ayaktaki gözeneklerden emildiği ve kan dolaşımına karıştığı düşünülmektedir. Bu şekilde vücuttaki hastalıkların atıldığı ve mikropların öldürüldüğüne inanılmaktadır.

Ancak bu iddiaların doğru olduğuna dair bilimsel kanıtlar bulunmamaktadır.

Diğer Doğal Tedavi Yöntemleri ve Çiğ Soğanın Faydaları

Soğanı doğal tedavi yöntemi olarak kullanabileceğiniz başka birçok uygulama bulunmaktadır. Phytother Research dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre soğan yeryüzündeki en değerli mahsullerden biridir. Soğanın faydaları şunlardır:

 • Serbest radikalleri öldüren antioksidan etkisi
 • Çeşitli kan hastalıklarına karşı koruması
 • Antikarsinojenik özellikler
 • Kalp sağlığına fayda sağlaması
 • Solunum problemlerini gidermeye yardımcı olması
 • Antibiyotik etkisi

Soğanın Kardiyovasküler Faydaları

Soğan kandaki yağ düzeyini düşürmek ve kan dolaşımını hızlandırmak gibi çeşitli kardiyovasküler faydalara sahiptir. Soğan kan sağlığını korumaya yardımcı olur. Beslenme planında daha fazla çiğ soğan tüketildiği takdirde kan plazmasındaki lipid miktarında azalma olduğu tespit edilmiştir. Araştırmalara göre yüksek yağlı beslenen kişilerde soğan sağlık için faydalı olmaktadır.

Soğan kalp sağlığını da korumak için faydalıdır. Kalp sağlığını korumak için soğanın yanı sıra lif oranı yüksek gıdalarla, temel besin maddeleriyle ve zeytinyağı, kuruyemiş gibi temel yağlarla beslenmek önemlidir.

Soğanın Kan Şekerini Düzenlemesi

Kırmızı, sarı ve beyaz soğan dahil tüm soğan türleri yemekten sonra kan şekerinin aniden yükselmesini önlemeye yardımcı olmaktadır.

çorabın içine soğan koymak, ayak altına soğan koymak

Uluslararası Moleküler Bilimler Dergisi’nin yayınladığı bir rapora göre soğandaki kersetin adlı bileşen kan şekerini düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Bu araştırmada soğan özünün kan şekerini düşürme etkisi  tip 2 diyabet tedavisinde kullanılan bazı ilaçlardan bile daha fazladır. Buun nedeni soğanın karbonhidrat emilimini geciktirmesidir.

Tip 2 diyabete karşı koruyan diğer besinler arasında zerdeçal, zencefil, sarımsak ve elma sirkesi bulunmaktadır.

Soğan Kansere Karşı Korur mu?

Soğan, pırasa ve sarımsak gibi yiyecekler çeşitli kanser türlerine karşı da sizi koruyabilir. Soğanda tümör ve kanser öncesi hücreleri engellediği bilinen sülfür bileşenleri bulunmaktadır.

çorabın içine soğan koymak, ayak altına soğan koymak

Kanseri Önleme Araştırmaları dergisinde yayınlanan bir raporda soğanın kanser önleyici özellikleri üzerine yapılan çalışmalar listelenmiştir. Araştırmacılar soğan alımı arttıkça belirli kanser türlerinin azaldığını tespit etmiştir. Çalışmada anılan kanser türleri şunlardır:

 • Mide kanseri
 • Kolorektal kanser
 • Özofageal kanser
 • Prostat kanseri

Elbette soğanın kanseri önlemek için terapötik etkisi üzerine daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Ancak soğanın sağlık üzerindeki onlarca faydasını görmek için menülerimize biraz daha fazla soğan eklemek hepimiz için yararlı olacaktır.

Soğanın Sindirimi Kolaylaştırması

Sindirim problemleriniz varsa soğan tüketimini arttırarak sindirim sağlığınızı iyileştirebilirsiniz.

Nutrients dergisinde yapılan bir araştırmaya göre soğan prebiyotik açısından zengin yiyecekler arasındadır. Prebiyotikler besinlerin sindirilmesi ve besin öğelerinin kullanılmasına yardımcı olmak için bağırsak florasının sağlıklı bir şekilde korunmasını sağlamaktadır. Araştırmada bağırsak problemleri yaşayan kişilerin soğan gibi prebiyotik yönünden zengin yiyecekleri tüketmesi önerilmiştir.

Soğan ve Saç Dökülmesi

Soğanın kullanım alanlarından bir diğeri ise saç dökülmesini önlemek ve saçın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlamaktır.

Dermatoloji Dergisi’nde yayınlanan bir rapora göre soğan saç dökülmesi için doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilmektedir. Yapılan küçük çaplı bir araştırmada soğan suyunun çalışmadaki hastaların %70’inde saçın yeniden uzamasını desteklemeye yardımcı olmuştur. Katılımcılar 2 ay boyunca günde 2 kere saçlarına soğan suyu uygulamış ve tedaviden sonraki 2 hafta içerisinde saçlar tekrar uzamaya başlamıştır.

Saç uzatmak için soğan nasıl kullanılır?

 1. Bir veya iki soğanı doğrayın ve küçük parçalara ayırın.
 2. Bir blender yarımıyla soğanın suyunu çıkarın.
 3. Bu suyla saç derinize masaj yapın. Özellikle saç tellerinin zayıfladığı bölgelere yoğunlaşın.
 4. 15-20 dakika bekleyin (kokuya dayanabiliyorsanız daha fazla bekleyebilirsiniz)
 5. Daha sonra hafif bir şampuan kullanarak saçınızı yıkayın.
 6. Fark edilir sonuçlar için bu uygulamayı haftada 2 kere yapabilirsiniz.

Kaynaklar:

 1. Phytother Res.
 2. J Food Drug Analysis
 3. Food Chem
 4. Afr J Tradit Complement Altern Med
 5. J Tradit Complement Med
 6. MayoClinic
 7. J Environ Pub Health
 8. Int J Cur Res
 9. Phytother Res
 10. Plant Foods Hum Nutr
 11. Int J Mol Sci
 12. Cancer Prev Res.
 13. J Dermatol.
 14. Nutrients

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here