D Vitamini Eksikliği, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

0
870
D Vitamini Eksikliği
Gün ışığı vitamini olarak da adlandırılan D vitamini cildin güneş ışığına maruz kalmasıyla birlikte vücut tarafından üretilir. Güneşten yoksun kalmak, D vitamini eksikliği sebebidir.

Güneşte kalmaktan kaçınıyorsanız, süt alerjiniz varsa veya sıkı bir vegan beslenme tarzına sahipseniz, D vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Gün ışığı vitamini olarak da adlandırılan D vitamini cildin güneş ışığına maruz kalmasıyla birlikte vücut tarafından üretilir. Ayrıca balık, balık yağı ve balık yumurtası, süt ürünleri ve tahıl ürünleri gibi belirli besinlerde D vitamini doğal olarak bulunur.

D vitamini güçlü kemikler için temel öneme sahiptir. Çünkü D vitamini vücudun besinlerden gelen kalsiyumu kullanmasına yardımcı olur. Geleneksel olarak D vitamini eksikliği raşitizm hastalığı ile ilişkilidir. Raşitizm kemik dokusunun düzgün şekilde mineralleşmemesine sebep olarak kemiklerin yumuşak olmasına ve iskelet bozukluklarına neden olur. Ancak D vitamininin başka birçok hastalığa karşı korunmada önemli bir unsur olduğuna dair çalışmalar bulunmaktadır.

D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri ve Riskleri

Kemik ağrısı ve kas zayıflığı gibi belirtiler D vitamini eksikliğinin işareti olabilir. Ancak birçok kişide bu belirtilerin fark edilmesi zordur. Bunun yanı sıra bu belirtiler görülmese bile D vitamini eksikliği sağlık için risk oluşturabilir. Kandaki D vitamini düzeyinin düşük olması aşağıdakilere yol açabilir:

  • Kardiyvasküler hastalıktan ölüm riskinin artması
  • Yaşlılarda bilişsel bozukluklar
  • Çocuklarda şiddetli astım
  • Kanser

Araştırmalar D vitamininin tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, glukoz toleransı ve çoklu sklerosis gibi bir takım farklı hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde rol oynadığını göstermektedir.

D Vitamini Eksikliğinin Nedenleri

D Vitamini eksikliğinin sebepleri şunlardır:

  • Önerilen düzeyde D vitamini tüketilmemesi. D vitamininin doğal kaynakları çoğunlukla hayvansal gıdalardır (balık, balık yağları, yumurta sarısı, süt ve sığır ciğeri). Bu nedenle sıkı bir vegan beslenme takip ediyorsanız yeteri düzeyde D vitamini tüketmiyor olmanız muhtemeldir.
  • Güneş ışığından mahrum kalmak. Cildiniz güneşe maruz kaldığında vücudunuz D vitamini üretir. Gündüzleri evde vakit geçiriyorsanız, kuzey ülkelerinde yaşıyorsanız, çeşitli sebeplerle vücudu tamamen kapatan giysiler kullanıyorsanız veya güneşe çıkmanıza engel olan bir meslek yürütüyorsanız D vitamini eksikliği riski taşıyorsunuz demektir.
  • Esmer tenli olmak. Melanin pigmenti cildin güneş ışığına maruz kalmasından sonra vücudun D vitamini üretme becerisini azaltır. Bazı çalışmalar çok esmer tenli yaşlıların D vitamini eksikliği riski altında olduğunu göstermiştir.
  • Böbreklerin D vitaminini aktif hale getirememesi. İnsanlar yaşlandıkça böbreklerinin D vitamini aktif hale getirme becerisi azalır ve böylece D vitamini riski artar.
  • Sindirim borusunun yeterli D vitamini emilimi sağlamaması. Crohn hastalığı, kistik fibrozis ve çölyak hastalığı gibi belirli tıbbi vakalarda bağırsakların besinlerden D vitamini alma becerisini azaltır.
  • Obez olmak. D vitamini yağ hücreleri tarafından kandan çekilir. Vücut-kitle indeksi 30’dan büyük olan kişilerde D vitamini düzeyleri düşük olmaktadır.

D Vitamini Testleri

Vücutta ne kadar D vitamini bulunduğunu ölçmenin en doğru yolu 25-hidroksi D Vitamini kan testidir. 50 ng/mL içerisinde 20 nanogram/mililitre düzeyindeki D vitamini yeterli kabul edilmektedir. D vitamininin 20 ng/ml’den düşük olması D vitamini eksikliği göstergesidir.

D Vitamini Eksikliği Tedavisi

D vitamini eksikliği tedavisi beslenme ve takviye yoluyla daha fazla D vitamini almayı içerir. Sağlıklı bir vücut için D vitamini düzeyinin ne olması gerektiğine dair bir fikir birliği olmasa da, sağlıklı D vitamini düzeyinin yaş ve sağlık koşullarına göre değişmesi olasıdır. Mililitrede 20 nanogram’dan az D vitamini yetersizdir ve tedavi gerektirir.

Sağlık otoriteleri 1-70 yaş arasında 600 iu, 70 yaş üstü bireyler için 800 iu günlük D vitamini alımının kemik sağlığı için gerekli olduğunu belirtmektedir. Günlük D vitamini alımı için üst limit 4.000 iu olarak belirlenmiştir. Ancak D vitamini eksikliği tedavisi sırasında doktorlar günlük 4.000 iu’dan fazla D vitamini alımı önerebilir.

Güneşte çok fazla vakit geçirmiyorsanız ve güneşten cildinizi korumaya çalışıyorsanız (güneş koruyucu kremler D vitamini üretimini engeller), D vitamini takviyesi alıp almama konusunda doktorunuzla görüşünüz.


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here