Dikkat! Demir Eksikliği Saç Dökülmesi Nedeni Olabilir

0
418
Saç Dökülmesi ve Demir Eksikliği
Saç Dökülmesi ve Demir Eksikliği

Saç dökülmesi mi yaşıyorsunuz? Uzmanlara göre demir eksikliği saç dökülmesini arttırabilir.

40 yıl süren bir araştırmanın sonuçlarına göre demir eksikliği ile saç dökülmesi arasında sanılandan çok daha yakın bir ilişki vardır. Cleveland Clinic dermatologlarına göre demir saç büyümesini restore etmede temel öneme sahiptir.

Amerikan Dermatoloji Akademisi Dergisi Mayıs sayısında yayınlanan bir araştırmaya göre anemi olup olmaması fark etmeksizin demir eksikliği olan kişilerde saç dökülmesi daha fazla görülmektedir.

Saç dökülmesi ve demir eksikliği ilişkisi tartışmalı bir konudur. Yapılan her araştırmada demir eksikliği ve saç dökülmesi arasında doğrudan bir bağlantı bulunamamıştır. Dolayısıyla saç dökülmesi tedavisinde yapılan tahliller arasında henüz hala demir eksikliği tahlili bulunmamaktadır.

Ancak uzmanlara göre saç dökülmesinin sebebi aslında her ne olursa olsun, demir eksikliği saç dökülmesi sürecini oldukça hızlandırmaktadır. Bu nedenle bazı uzmanlar hastada anemi görülmediğinde dahi demir eksikliğini gidermeye yönelik tedaviler uygulandığında saçların yeniden uzamasının hızlandığını belirtmektedir.

Michigan Üniversitesi Saç ve Saç Derisi Kliniği yöneticisi George Cotsarelis de kadınlarda saç dökülmesi tedavisinde demir takviyesi üzerine çalışmalar yapmaktadır. Cotsarelis’e göre saç dökülmesi yaşayan hastalarda demir takviyesi yapıldığında saç dökülmesi büyük oranda yavaşlamakta ve hatta saçların yeniden uzaması hızlanmaktadır.

Ancak bu veriler saç dökülmesi yaşayan herkesin demir takviyesi alması gerektiği anlamına gelmez. Doktor tarafından tam olarak demir eksikliği tanısı koyulmadığı sürece kişilerin demir takviyesi alması vücutta fazla demir yükü oluşturacağından büyük tehlike yaratabilir.

Vücuttaki Demir Düzeyi Kaç Olmalı?

Vücuttaki toplam demir stokunun ölçülmesinin en hassas yolu kandaki ferritin miktarını ölçmektir. Ferritin demir depolamada önemli bir rol oynayan proteinin adıdır. Genel bir kural olarak kandaki ferritin miktarı düştüyse vücudun demir depolama kapasitesi de düşmüş demektir.

Cotsarelis’e göre doktorların normal kabul ettiği ferritin düzeyi aslında olması gerekenin çok altındadır. Genel olarak uzmanlar 10-15 ng/mL ferritin düzeyini “normal” kabul etmektedir. Ancak Cotsarelis saçların yenilenmesi için gereken Ferritin miktarının en az 50 ng/mL olması gerektiğini belirtmektedir. Hatta kimi uzmanlar bunun 70 ng/mL oması gerektiğini belirtir.

Demir Eksikliği Saç Dökülmesi Yapar mı?

Cotsarelis, saç dökülmesi görülen kadınların, saç dökülmesi görülmeyen kadınlara göre çok daha düşük demir düzeylerine sahip olduğunu belirtmektedir. Bu durum özellikle bozuk bağışıklık tepkilerinin neden olduğu bir saç dökülmesi türü olan alopecia areata görülen kadınlarda belirgindir.

Demirin düşük olması genetik olarak yatkın bireylerde saç dökülmesi eşiğini düşürmektedir. Bu nedenle demir düzeyleri düşük olduğunda genetik saç dökülmesi olasılığı artmakta ve saç dökülmesi hızlanmaktadır.

Regl dönemi ağır geçen kadınlarda demir eksikliği daha fazla görülmektedir. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan bir kadında saç dökülmesinin nedeni de demir eksikliği olabilir.

Demir eksikliği erkeklerde ve menapoz sonrası dönemdeki kadınlarda daha fazla görülmektedir.

Demir Takviyesi

Demir takviyeleri kellik için bir tedavi yöntemi değildir. Ancak demir takviyesi tedaviye oldukça yardımcı olmaktadır.

Tofu, mercimek, fasülye, istiridye, ıspanak, erik, kuru üzüm ve dana eti zengin bir demir kaynağıdır.

Uzmanlar demir eksikliğinin giderilmesi için bu besinlerden oluşan bir beslenmeye ek olarak, gerekli olması halinde ferröz sülfat içeren takviye üründen aç karnına 325 miligram alınmasını önermektedir. Ancak demir takviyesi yalnızca doktor kontrolünde demir eksikliği tanısı konulması sonrasında alınmalıdır.

Demir takviyesi ürünleri kabızlık ve bağırsak tembelliğine neden olabilir. Farklı ürünler mevcut olsa da bu yan etkiler ortaktır. Ancak demir takviyesi ile birlikte c vitamini veya lisin alınmasının yan etkileri azaltabileceği belirtilmektedir.

Demir takviyesi ürünleri reçetesiz satılmaktadır. Ancak bunların doktor kontrolünün dışında kullanılması tehlikeli olabilir ve vücuda zarar verebilir. Örneğin vücudunuzda fazla miktarda C vitamini bulunduğunda vücut fazlalığı atar, ancak demir bu şekilde bir mekanizmaya sahip değildir. Vücut demirin ne hızla alınabileceğini kontrol edebilir, ancak demiri yok etmesi bu kadar kolay değildir. Bu nedenle doktor tarafından demir eksikliği tanısı konulmayan kişiler demir takviyesi kullanmamalıdır.

 

Kaynak:


Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here