Birçok insanı etkileyen anksiyete ve depresyon tedavisinde doktor kontrolünde kullanılan ilaçlara ek olarak bitkisel çözümlerden faydalanılabilir. Bazı durumlarda ise kişiler zaman zaman kendilerini depresif hissettiklerinde depresyonda olduklarını düşünme eğilimindedirler. Ancak belirli dönemlerdeki depresif ruh hali muhakkak depresyonda olunduğu anlamına gelmeyebilir. İster teşhisi konulmuş bir depresyon hastası olun, isterse de depresif ruh hali içinde olun bu yazımızda bahsedeceğimiz aromaterapi yöntemleri sizin için faydalı olacaktır. Depresyona iyi gelen yağlar hakkında detaylı bilgi için yazımızı okumaya devam edin.

Depresyona iyi gelen yağlar ne işe yarar?

“Depresyona iyi gelen yağlar” ifadesi ilk bakışta size tuhaf görülebilir. Ancak bu yağlar belki de yüzlerce yıldır depresyon gibi çeşitli sağlık sorunlarında kullanılmaktadır. Depresyona iyi gelen yağlar cilt tarafından emildikten sonra vücutla etkileşime girer. Alternatif olarak bu yağlar solunduğunda beyindeki ilgili alanları uyarır.

Burnumuzun üst kısmındaki belirli sinir hücreleri kokuyu algılamamızı sağlar. Bunlar olfaktori siniri adı verilen koku sinirleri yoluyla beyine sinyaller gönderir ve burun soğanı adı verilen bir bölgeye ulaşır. Bu alanda gönderilen sinyaller işlenir ve koku ile ilgili olarak beynin diğer alanlarına bilgiler gönderilir. Beynin bu diğer alanlarına limbik sistem adı verilir. Bu beyin yapılarının davranışlarımızı, duygularımızı, hafızamızı ve moral durumumuzu önemli biçimde etkilediği düşünülmektedir.

Depresyona İyi Gelen Yağlar

Depresyon tedavisi sürecinde fayda görebileceğiniz birçok farklı yağ mevcuttur. Ancak depresyona iyi gelen yağlar arasında en güçlü olanlar beyindeki limbik sistemi uyaran yağlardır. Bunlar serotonin ve dopamin gibi pozitif nöroileticilerin salgılanmasını sağlayarak duygusal olarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Ayrıca bazı yağlar yatıştırıcı etkileriyle anksiyeteye iyi gelir.

İşte depresyona iyi gelen yağlar:

1. Misk Adaçayı Yağı

Yapılan araştırmalara göre misk adaçayı dopaminin izlediği yolu değiştirir. Bu da onu depresyona iyi gelen yağlar arasında kabul etmemizi sağlamaktadır. Misk adaçayı sinirler üzerinde yatıştırıcı etkiye sahiptir.

misk adaçayı
misk adaçayı

2. Buhur Yağı

Buhur yağı antik çağlardan beri tıbbi amaçlarla kullanılmaktadır. Depresyona iyi gelen yağlar arasındaki buhur yağı zihinsel dinginlik ve rahatlama sağladığından popüler hale gelmiştir. Ayrıca buhur yağının solunması da yaygın bir yöntemdir.

buhur yağı
buhur yağı

3. Mürrüsafi

Mürrüsafi bitkisi 2000 yıldan uzun bir süredir çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Mürrüsafi beyinde dopamin ve norepinefrin üretimini ve salgılanmasını arttırdığından güçlü ve doğal bir anti-depresan olarak kabul edilmektedir.

mürrüsafi
mürrüsafi

4. Bergamot

Bergamot çayımıza çok az miktarda eklesek dahi ona eşsiz bir aroma kazandıran güzel kokulu bir bitkidir. Bergamot yağı alfa pinen ve limonen bileşenleri sayesinde doğal bir hormon dengeleyicidir. Depresyona iyi gelen yağlar arasında kabul edilmektedir.

bergamot yağı
bergamot yağı

5. Reyhan

Depresyona iyi gelen yağlar arasındaki reyhan yüksek antioksidan ve C vitamini içeriği sayesinde strese yol açan serbest radikalleri azaltmaya yardımcı olur. Sinir sistemini yatıştırır. Ayrıca reyhanın enerji verdiği de bilinmektedir.

reyhan yağı
reyhan yağı

6. Yasemin

Yasemin yağı yatıştırıcı etkiye sahiptir. Strese ve depresyona iyi gelen yağlar arasında yer alır.

yasemin yağı
yasemin yağı

7. Gül Yağı

Genariol içeriği sayesinde gül yağı depresyona iyi gelen yağlar arasında yerini almaktadır. Gül yağı rahatlama ve mutluluk veren bir yağdır.

gül yağı
gül yağı

8. Itır Yağı

Birçok kişi ıtır yağının anksiyeteyi azalttığı ve olumlu duyguları arttırdığını belirtmektedir. Yapılan bazı araştırmalar ıtır yağının anti-enflamatuvar ve doğal ağrı kesici özelliklerini ortaya koymuştur.

ıtır yağı
ıtır yağı

9. Papatya Yağı

Papatya genel olarak yatıştırıcı etkileriyle bilinen bir bitkidir. Ayrıca bazı papatya türleri anti-enflamatuvar özelliğe de sahiptir. Yatıştırıcı etkileri sayesinde papatya çayı da yaygın olarak kullanılmaktadır.

papatya yağı
papatya yağı

10. Portakal Yağı

Portakal yağı da diğer birçok yağ gibi geraniol içeriği ile depresyona iyi gelen yağlar arasında kabul edilmektedir. Portakal yağı acı portakal ağacının çiçeklerinden elde edilmektedir.

portakal yağı
portakal yağı

11. Turunç Yağı

Portakal ağacının yaprakları ve ince dalları linalil asetat içerir ve yatıştırıcı etkiye sahiptir. Turunç yağı bu yapraklardan ve ince dallardan elde edilir. portakal ağacının çiçeklerinden elde edilen portakal yağı nispeten pahalı bir yağ olduğundan turunç yağı tercih edilebilir.

turunç yağı
turunç yağı

12. Portakal Kabuğu Yağı

Bu yağ adı üstünde portakalın kabuklarından elde edilmektedir. Önemli düzeyde geraniol, alfa pinen ve limonen içermektedir. Tüm bu bileşenler depresyona iyi gelmektedir. Oldukça hoş bir kokuya sahip olan portakal kabuğu yağı depresyona iyi gelen yağlar arasındadır. Ayrıca anksiyete ve strese bağlı olarak yükselen kalp atış hızı ve kortizol düzeyini düşürmeye yardımcı olur.

portakal kabuğu yağı
portakal kabuğu yağı

13. Ylang Ylang Yağı

Ylang ylang yağı hormon dengeleyici özellikleriyle bilinmektedir. Hormon dengesizliklerinin duygu durum değişikliklerine ve depresyona yol açtığı bilinmektedir.

ylang ylang yağı
ylang ylang yağı

14. Silhat Yağı

Hoş kokusuyla bilinen silhat yağı depresyona iyi gelen yağlar arasındadır. Duygusal durumu iyileştirir. Yapılan araştırmalar silhat yağının dopamin ve serotonin salgılanımını arttırdığını göstermiştir.

silhat yağı
silhat yağı

15. Kediotu Yağı

Kediotu yağı anksiyeteyi hafifleten ve zihni yatıştıran etkisiyle depresyona iyi gelen yağlar arasında kabul edilmektedir. Uyku problemleri yaşayan bazı kişilerde uykuya dalmayı kolaylaştırdığı gösterilmiştir. Bu özellikleriyle kediotu yağı “doğal uyku ilacı” olarak tanınmaktadır.

kedi otu yağı
kedi otu yağı

16. Lavanta Yağı

Lavanta yağı depresyon, anksiyete ve uyku problemlerinde antik çağlardan beri yaygın olarak kullanılan bir yağdır.

lavanta yağı
lavanta yağı

17. Güve Otu Yağı

Güve otu yağı da antidepresan ve yatıştırıcı etkileriyle tanınmaktadır.

güve otu yağı
güve otu yağı

18. Sandal Ağacı Yağı

Olumlu duyguları yükseltici özellikleriyle bilinen sandal ağacı yağı hoş aromasıyla son yıllarda popüler bir yağ haline gelmiştir.

 

sandal ağacı yağı
sandal ağacı yağı

19. Güveyotu Yağı

Güveyotu yağı rahatlama hissini arttırarak stresi azaltır. Yapılan araştırmalar güveyotu yağının tansiyonu düşürdüğünü ve kan dolaşımını iyileştirdiğini, böylelikle vücudu ve zihni sakinleştirdiğini göstermiştir.

güvey otu yağı
güvey otu yağı

Depresyon için hangi yağ kullanılmalı?

Depresyon tedavisine destek olmak için yağ seçimi söz konusu olduğunda bu tamamen kişisel tercihlerinizle ilgili bir durumdur. Örneğin yukarıda saydığımız yağlar arasında aromasını veya kokusunu çok sevdiğiniz yağlar bulunabilir. Ayrıca bazı yağlar anksiyete ve depresyon tedavisinde size daha iyi gelebilir. İşin olumlu yanı çok fazla seçeneğiniz olmasıdır.

Depresyona İyi Gelen Yağ Karışımları

Her depresyon vakası birbirinin aynısı değildir. Tıpkı her hastada kullanılan ilaç ve dozajların birbirinden farklı olması gibi depresyonun şiddetine göre kullanılacak yağlar da farklılık gösterecektir. Aşağıda bazı genel, klasik karışımlardan başlayarak depresyon tedavisi sürecinde kullanabileceğiniz karışımlar hakkında bilgi vereceğiz.

Klasik Karışımlar

 • Karışım 1: 15 damla misk adaçayı yağı, 5 damla lavanta yağı, 10 damla bergamot yağı.
 • Karışım 2: 10 damla gül yağı, 15 damla sandal ağacı yağı, 5 damla limon yağı.
 • Karışım 3: 20 damla portakal yağı, 10 damla turunç yağı

Bu karışımları klasik karışımlar olarak adlandırıyoruz. Aşağıda ise farklı depresyon düzeyleri için farklı karışımlar bulabilirsiniz. Hafif depresyon kişide çok büyük değişmelere neden olmayan, zaman zaman ortaya çıkan üzüntülü dönemlerdir. Orta ve şiddetli depresyon ise kişinin günlük hayatını, işini ve kişisel ilişkilerini etkileyecek düzeyde şiddetli depresyon vakalarını tanımlamaktadır.

Hafif depresyon için yağ karışımı: 15 damla sandal ağacı yağı, 10 damla ıtır yağı, 5 damla Ylang Ylang yağı

Orta depresyon için yağ karışımı: 23 damla ıtır yağı, 2 damla papatya yağı, 5 damla benzoin.

Ajite depresyon genellikle kötü, sinirli ve huzursuz bir depresyon türü olarak bilinmektedir. Hafif, orta veya şiddetli düzeyde ortaya çıkabilir. Ajite depresyon için aşağıdaki Yağ karışımlarını kullanabilirsiniz.

 • Hafif ajitasyon: 15 damla lavanta yağı, 5 damla papatya yağı, 10 damla bergamot yağı.
 • Orta ajitasyon: 20 damla sedir ağacı yağı ve 10 damla portakal kabuğu yağı
 • Derin ajitasyon: 5 damla sedir ağacı yağı + 15 damla limon yağı + 5 damla papatya yağı + 5 damla yaban saparnası

Yukarıda belirttiğimiz karışımları hazırladıktan sonra elde ettiğiniz karışımı 1 yemek kaşığı kadar Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı içerisinde seyreltmeniz yararlı olacaktır.

Depresyona iyi gelen yağlar nasıl kullanılmalı?

Depresyona iyi gelen yağlar çeşitli şekillerde kullanılabilir. Difüzyon yolu ile yağların havaya karışmasını sağlayarak soluyabilirsiniz. Difüzyon makineleri çeşitli boyutlarda piyasada satılmaktadır.

Bir diğer yöntem ise hazırladığınız yağ karışımını bileklerinize sürüp koklamaktır. Bazı kişiler karışımı doğrudan kullanırken, bazı kişiler yukarıda belirttiğimiz gibi karışımı Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı ile inceltmeyi tercih etmektedir. Bu şekilde uygulaması daha kolay hale gelmektedir. Yağ karışımını göğüs, boyun, ayak tabanı, bilek ve kulak arkasına sürmek de yaygın uygulamalar arasındadır. Bir diğer yöntem ise hazırladığınız karışımı banyo suyunuza eklemektir.

Eğer difüzyon makineniz varsa içerisine şu karışımı ekleyebilirsiniz:

 • 2 damla misk adaçayı yağı,
 • 2 damla güve otu yağı,
 • 4 damla bergamot yağı.
 • 100 ml su.

Bu malzemeleri karıştırarak difüzyo makinenize ekleyiniz. Alternatif olarak

 • 4 damla portakal yağı,
 • 4 damla ylang ylang yağı,
 • 2 damla lavanta yağı,
 • 2 damla sandal ağacı yağını da karıştırarak kullanabilirsiniz.

Depresyona iyi gelen yağlar karıştırılarak banyo suyuna eklenebilir. Bunun için aşağıdaki karışımı kullanabilirsiniz:

 • 15 damla lavanta yağı,
 • 15 damla gül yağı,
 • 10 damla sandal ağacı yağı
 • ¼ bardak Epsom tuzu (İngiliz tuzu)

Tüm bu malzemeleri karıştırarak banyo suyunuza ekleyiniz.

Depresyon hormonel dengesizliklerden kaynaklanıyorsa hormon dengeleyici özelliği olan yağları kullanarak bir karışım hazırlamanız daha fazla fayda görmenizi sağlayacaktır. Bu karışımlar potansiyel olarak stres hormonlarını bastırır ve serotonin hormonunu yükseltir. Aşağıdaki karışımı hormon bozukluğuna bağlı depresyon tedavisi sürecinde kullanabilirsiniz:

 • 2 damla portakal yağı,
 • 4 damla Ylang Ylang yağı,
 • 2 damla güve otu yağı,
 • 2 damla sandal ağacı yağı (opsiyonel)
 • 100 ml su.

Bu malzemeleri karıştırın. Banyo suyunun miktarına bağlı olarak yağ miktarlarını da arttırabilirsiniz.

Bunlarla birlikte depresyona iyi gelen yağlar ile hazırlayabileceğiniz başka karışımlar da bulunmaktadır. Sertifikalı aromaterapi uzmanları bu konuda size daha detaylı bilgi verecektir. Ancak tüm bu yöntemlerin doktor kontrolünde uygulanması önem taşımaktadır. Bu yöntemler depresyon tedavisinde kullanılan ilaçların yerine geçmez.

 

Kaynak:

https://upnature.com/blogs/news/top-15-essential-oils-for-depression-and-3-uplifting-blends

BU YAZIYI PAYLAŞIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BENZER YAZILAR

Yüzde Karıncalanma (Parestezi) Hissi Neden Olur? Tehlikeli midir?

Yüzde karıncalanma yaygın karşılaşılan bir şikayettir. Ellerin, ayakların veya yüzün karıncalanması sadece uzun süre uyumanızdan veya uzun saatler...

Zeytin Yaprağı Ekstraktı Faydaları Sizi Çok Şaşırtacak!

Zeytin yaprağı ekstraktı sağlığınız için çok faydalı bileşenler içerir. Zeytin yaprağı ekstraktı faydaları özellikle içindeki “oleuropein” adı verilen...

Zencefil İshale İyi Gelir mi?

Zencefil iyileştirici özellikleri sayesinde bitkisel ishal tedavisi karışımlarının vazgeçilmez unsurlarından biridir. Hatta zencefilin binlerce yıldır ishal tedavisinde kullanıldığı...

Koronavirüsün Beyine Etkileri: Covid Beynimizi Nasıl Etkiliyor?

11 Kasım 2022 itibariyle koronavirüs dünya çapında 643 milyon kişiyi etkiledi, 6.6 milyon kişi ise bu hastalık nedeniyle...