Dış basur Belirtileri. Dış hemoroid nasıl geçer? Evde dış basur tedavisi nasıl olur?

1
3786
dış basur belirtileri hemoroid tedavisi nasıl geçer ne iyi gelir

Dış basur anüs dışındaki damarları etkileyen hemoroid türüdür. Bu hemoroid oluşumları kanama, çatlama ve kaşıntıya neden olabilir. Dış hemoroid tedavisi sürecinde evde bazı yöntemler uygulanabilir. Bu yazımızda dış basur belirtileri, nedenleri, risk faktörleri, teşhisi, dış basur tedavisi ve önleme yolları hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Dış Basur Nedenleri ve Risk Faktörleri

ıkınmak strainingDış basur nedenleri aşağıdakileri kapsar:

 • Dışkı yaparken çok fazla ıkınmak (kabızlık nedeniyle)
 • Düşük lifli beslenme,
 • Obezite,
 • Uzun süre oturmak,
 • Hamilelik,
 • Assit (karında sıvı birikmesi ve mide ve bağırsaklara baskı yapması)

Dış basur, basur oluşumlarının konumu itibarıyla diğer hemoroid türlerinden ayrılır. Örneğin iç basur rektum iç alanında gerçekleşir. Genellikle iç basur şiddetli ağrıya yol açmaz, ancak kanama görülebilir.

Prolabe hemoroid adı verilen bir basur türünde basur aslında iç basur olsa da bazen anüs dışına taşar. Bu hemoroid oluşumlarını tekrar içeri itmek mümkündür, bazen kendisi tekrar içe çekilebilir.

iç basur dış basur hemoroid

Dış basur anüs dışına taşan hemoroid türüdür. Anüsün dış bölgesi iç bölgeye göre daha hassas olduğundan dış basur iç basura göre daha fazla ağrıya neden olmaktadır. Bazı kişilerde aynı anda birden fazla hemoroid türü görülebilir.

Dış Basur Belirtileri

Dış basur belirtileri çok çeşitli olabilir. Dış basur belirtileri hemoroid hastalığının şiddetine göre değişiklik gösterebilir.

 • Anüs veya nektal bölgede kaşıntı,
 • Anüs çevresinde ağrı,
 • Anüs çevresinde veya yakınında şişlikler,
 • Dışkıda kan görülmesi.

hemoroid basur belirtileriDış basur belirtileri arasında en sık görülenlerden biri dışkı yaptıktan sonra tuvalette kan fark edilmesidir. Aynı şekilde tuvalet kağıdında da kan görülebilir. Anüs çevresinde şişlikler hissedilebilir.

Bu belirtiler başka hastalıklardan da kaynaklanabilir. Bu nedenle belirtiler ortaya çıktığında doktora başurulmalıdır.

Dışkıda Kan Görülmesi

tuvalette idrarda dışkıda kanDış basur hastaları dışkıda kan fark edebilir. Kan genellikle dışkının dış yüzeyinde ve parlak renktedir. Kanın parlak renkte olmasının nedeni genellikle kanın bağırsaklardan değil anüs girişine yakın bir bölgeden geliyor olmasıdır.

Dış basur belirtileri arasında yer alan dışkıda kan genellikle az miktardadır. Dışkıda çok fazla fark eden kişiler doktora başvurmalıdır.

Basurda Kan Pıhtıları

Dış basur oluşumlarının pıhtılaşması halinde şiddetli ağrı hissedilebilir. Pıhtılaşan basurlar genellikle mavi-mor renkte görünür.

dış basur hemoroidPıhtılaşan hemoroid, basura yol açan damarlarda kan pıhtılaşması gerçekleşmesidir. Sonuçta hemoroid oluşumlarına kan akışı azalır ve dış basur son derece şiddetli hale gelir.

Dış basur oluşumlarının pıhtılaşması halinde vücut kan pıhtılarını absorbe ederek ağrıyı ve dış basur belirtilerini azaltacaktır.

Dış basur oluşumlarındaki kan pıhtılaşması geçtikten veya vücut tarafından absorbe edildikten sonra geride bir et beni kalabilir. Bu et beninin hijyen açısından sorun yaratması veya dışkı yaparken problemlere neden olması halinde doktorunuz ameliyat ile alınmasını önerebilir.

Dış basur kimlerde olur?

hemoroid basurAilede dış basur görülen kişilerde dış basur görülme ihtimali daha yüksektir. Ayrıca iç ve dış basur hamilelikte de görülebilir.

Kişiler yaş aldıkça daha fazla oturarak vakit geçirdiğinden dış basur riski yükselebilir. Ayrıca dışkı yaparken çok fazla ıkınmaya yol açan durumlar (kabızlık gibi) dış basur problemine yol açabilir.

Dış basur yatkınlığınız var ise ve sıklıkla gerçekleşiyorsa doktorunuz bunun nedenini tespit etmeye çalışacaktır.

Dış basura hangi bölüm bakar? Dış basur nasıl teşhis edilir?

hemoroid basur doktor muayenesiDış basur belirtileri ortaya çıktığında dahiliye veya genel cerrahi bölümüne başvurabilirsiniz.

Doktorunuz dış basur belirtileri incelemesi ve fiziksel muayene yoluyla dış basur teşhisini gerçekleştirebilir. Dış basur belirtileri görülen kişiler vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır.

Dış basur belirtileri olarak düşünülen belirtiler bazen başka hastalıkların belirtisi olabilir. Bu nedenle derinlemesine bir muayene gerekmektedir. Dış basur teşhisi için doktorunuzun gerçekleştireceği muayene ve testler şunlar olabilir:

 • Proktoskopi
 • Dijital rektum muayenesi,
 • Kolonoskopi,
 • Sigmoidoskopi,
 • Anoskopi

anal doktor muayenesi basur hemoroidDoktorunuz muayeneye fiziksel muayene ile başlayacaktır. Dış basur vakalarında basur dışarıdan görüldüğünden teşhisi ilk muayenede de yapılabilir.

Doktorunuz iç basurdan şüphelenirse anüs iç bölgesini muayene etmek için anoskopi muayenesi gerçekleştirebilir. Ayrıca kolonoskopi, sigmoidoskopi veya proktoskopi yoluyla da teşhis gerçekleştirilebilir.

Dış Basur Tedavisi

oturma banyosuDış basur tedavisi tıbbi tedaviye ek olarak alternatif evde tedavi yöntemleri ile desteklenebilir. Evde dış basura iyi gelen doğal yöntemler şunlardır:

 • Ilık duş almak, oturma banyosu yapmak,
 • Dışkı yaptıktan sonra anüs bölgesini silerken tahriş etmemek, kuru tuvalet kağıdı yerine alkolsüz ıslak mendil kullanmak,
 • Gün içerisinde anüs bölgesini 2-3 kere yıkamak.
 • Şişmeyi engellemek için buz torbası kullanmak,
 • İbuprofen veya asetaminofen gibi ağrı kesicilerle ağrıyı hafifletmek,
 • Cadı fındığı yağı veya hidrokortizon krem ile kaşıntıyı önlemek.

Dış Basur Ameliyatı

ameliyatPıhtılaşmış dış basur ortaya çıktıktan itibaren 72 saat içerisinde alınırsa daha hızlı bir iyileşme sağlandığı bilimsel olarak gösterilmiştir. Dış basur ameliyatı genellikle lokal anestezi ile yapılmaktadır.

Basur ameliyatı özellikle basurun ilk 72 saati içerisinde yapılmalıdır. Bu süreden sonra basur ameliyatı yararlı olmayabilir. Bu durumda semptomların kendiliğinden iyileşmesi gerekecektir.

Hamilelikte Dış Basur Tedavisi

hamilelikte gebelikte basur hemoroidHamile kadınlarda ilaç kullanımının riskli olması nedeniyle dış basur tedavisi ve ağrıyı hafifletmek için evde tedavi yöntemleri daha sık kullanılabilir. Bununla birlikte hamilelikte basur için herhangi bir tedavi yöntemi uygulanmadan önce mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Bu sizin ve bebeğinizin emniyeti için elzemdir.

Doğal yollarla evde basur tedavisi için uygulayabileceğiniz bitkisel yöntemler için Basura ne iyi gelir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Dış basur nasıl önlenir?

lifli yiyecekler gıdalar besinlerDış basuru önlemek için en temel yollardan biri kabızlığı önlemek, sert, kuru ve atılması zor dışkı oluşumuna engel olmaktır.

Dış basuru engelleme yöntemleri şunlardır:

 • Meyve, sebze, tam tahıl gibi lifli yiyecekleri daha fazla tüketmek.
 • Gün içerisinde 2-3 litre su içmek.
 • Düzenli fiziksel aktivite yapmak (bağırsak hareketlerini düzenler).
 • İhtiyaç duyduğunda hemen lavaboya gitmek, beklememek.
 • Tuvalette oturarak geçirilen vakti azaltmak.

Sürekli olarak kabızlık ve dış basur problemi yaşayan kişiler tedavi seçenekleri hakkında doktora başvurmalıdır.

kalp

Siz de dış basur belirtileri ve tedavisi konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!


Paylaş

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here