Dışkıda mukus neden olur? Büyük abdestte mukus olması nedenleri

0
31176
dışkıda büyük abdestte mukus

Dışkıda zaman zaman az bir miktar mukus bulunması normal bir durumdur. Eğer başka bir belirti yoksa bu durumda endişelenecek bir şey de yoktur. Dışkıda bulunan mukus genellikle renksizdir, ancak sarımtırak veya beyaz renkte de olabilir. Bağırsak enfeksiyonu durumunda dışkıda mukus bulunması halinde bu mukus koyu kıvamlı, yapışkan bir görünüm alabilir. Bu yazımızda dışkıda mukus nedenleri hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Mukus vücuttaki organları ve dokuları koruyup kayganlaştıran önemli bir sıvıdır. Mide bağırsak enfeksiyonları veya enflamasyonu durumunda vücut bağırsaklarda daha fazla mukus üretmeye başlar. Örneğin dışkıda mukus olması huzursuz bağırsak sendromu, iltihaplı bağırsak hastalığı, mide ve bağırsak enfeksiyonları veya hemoroitten kaynaklanabilir.

Genellikle dışkıda mukus olması durumunda tedavi süreci mukusun nedenine bağlı olarak şekillenecektir. Bağırsak enfeksiyonunun etkisini azaltmak ve mide mikrobundan hızlıca kurtulmak için uygulayabileceğiniz doğal yöntemler de bulunmaktadır. Şimdi gelin dışkıda mukus probleminin kökenlerine inelim.

Mukus nedir?

Mukus bağırsaklarda üretilen, şeffaf, kaygan bir sıvıdır. Mukus bağırsak duvarını kaplayarak kayganlaştırır. Böylece tahrişi önler ve bağırsakları mide asidinden korur.

Bağırsaktaki mukus sindirim yolunu bakterilerden korur. Mukus dışkının bağırsaklarda daha rahat hareket etmesini ve vücuttan daha kolay atılmasını da sağlar. Bazı durumlarda dışkıda mukus bulunması normalbir durumdur.

Dışkıda mukus nasıl anlaşılır?

Anüsten gelen ve dışkıda görülebilen akıntılar jel benzeri maddelere benzer ve sindirim sürecinin bir parçasıdır. Uzmanlar dışkıda bir miktar mukus bulunmasının normal olduğunu belirtmektedir. Bununla birlikte dışkıda kan bulunması halinde bu bir bağırsak kanaması belirtisi olabilir. Dışkıda kan bulunması konusunu daha önceki yazılarımızda detaylı olarak incelemiştik.

Dışkıda mukus ne zaman normaldir?

Dışkının rengi sağlığınız hakkında birçok ipucu verir. Dışkıda az miktarda mukus bulunması genellikle endişe verici bir durum değildir. Ayrıca bağırsak hareketleri sırasında dışkının mukusla kaplı olması da genellikle normal bir durumdur.

Dışkıda mukus ne zaman normal değildir?

Dışkıda çok miktarda mukus varsa, dışkıda mukus bulunması çok uzun süredir devam ediyorsa ve bu mukus normalden farklı bir renkteyse bu anormal bir durumun belirtisi olabilir.

Dışkıda Beyaz Mukus

American Family Physician dergisi dışkıda beyaz mukus bulunması durumunun genellikle huzursuz bağırsak sendromu belirtisi olduğunu ifade etmektedir.

Makattan Sarı Akıntı

Bazen  dışkıda jel kıvamında sarı mukus görülebilir. Dışkıda sarı mukus eğer az miktarda ise büyük ihtimalle endişelenmeniz gereken bir durum yoktur. Ancak dışkıda mukus sadece az miktarda olduğunda ve seyrek görüldüğünde normal olarak kabul edilmektedir.

Dışkıda Yeşil Mukus

Mide bağırsak problemleri genellikle ishale yol açarak dışkıda yeşil mukus görülmesine yol açabilir. Dışkıda yeşil mukus çoğunlukla yiyeceklerin bağırsakta çok hızlı ilerlemesi sonucu meydana gelir. Diğer yandan çok miktarda yeşil yapraklı sebze yemek de dışkının siyah veya yeşil olmasına yol açabilir.

Dışkıda Kahverengi Mukus

Dışkının doğal rengi genellikle kahverengi olduğundan, dışkıda kahverengi mukus kolaylıkla gözle görülemez. Ancak uzmanlar dışkıda kahverengi mukus olmasının sindirim sisteminde kanama belirtisi olabileceğini belirtmektedir. Bu kanın üst mide-bağırsak sistemindeki eski kan olması nedeniyle rengi kahverengiye dönebilir.

Dışkıda Kanlı Mukus Bulunması

Dışkıda parlak kırmızı renkte mukus bulunması bağırsakların alt bölümünde veya anüs çevresinde kanama belirtisi olabilir. Uzmanlar üzerinde kanlı mukus bulunan dışkının özellikle karın ağrısı ile birlikte oluşması halinde mutlaka doktora başvurulması gerektiğini belirtmektedir.

Dışkıda Mukus Neden Olur? Dışkıda Mukusun 10 Nedeni

Mide-Bağırsak Enfeksiyonu

Sindirim sisteminde enfeksiyon olması dışkıda mukus bulunmasına yol açabilir.

American Journal of Physiology dergisinde yayınlanan bir araştırmada Clostridium difficile enfeksiyounun dışkıda mukus bulunmasına yol açabildiği belirtilmiştir. Ayrıca dizanteri hastalığı da dışkıda mukus görülmesine neden olabilir.

Bağırsak enfeksiyonu belirtileri şunlardır:

Hemoroid

Hemoroit büyümesi makatta ağrı ve kaşıntı ile birlikte dışkıda mukus bulunmasına yol açabilir. Informed Health Online dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre bazı durumlarda dışkı olmadan bile makattan mukus çıkabilir.

Hemoroit belirtileri şunlardır:

 • Makatta ağrı,
 • Dışkı yaparken ağrı,
 • Makat girişinde şişlik,
 • Tuvaletten sonra tuvalet kağıdına kan bulaşması.

Hemoroit çok ağrılı geçebilir ve birkaç ay devam edebilir. Hemoroit için uygulanabilecek doğal yöntemler de etkili olmaktadır.

Anal Fistül

Anal fistül durumunda da makattan akıntı gelebilir. Anal fistül makattaki bir çıbanın boşalmasının ardından ortaya çıkar. Makattan jel kıvamında akıntı gelebilir veya kan görülebilir.

anal fissür

Huzursuz Bağırsak Sendromu

Dışkıda mukus huzursuz bağırsak sendromu belirtileri arasındadır. Huzursuz bağırsak sendromu genellikle birtakım sindirim şikayetlerine yol açmaktadır.

huzursuz bağırsak sendromu

Huzursuz bağırsak sendromu hastalarının birçoğunda dışkıda mukus ile birlikte aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

Huzursuz bağırsak sendromu doğal tedavisi nane yağı kapsülü ile desteklenebilir. Diğer doğal yöntemler arasında aloe vera suyu, probiyotik takviyeleri ve düşük-FODMAP diyeti yer almaktadır.

İltihaplı Bağırsak Hastalığı

İltihaplı bağırsak hastalığı sindirim sisteminde kronik enflamasyondur. İltihaplı bağırsak hastalıkları Crohn hastalığı ve ülseratif kolittir.

crohn hastalığı ülseratif kolit

Crohn Hastalığı belirtieri arasında dışkıda mukus ve kan bulunması yaygın olarak görülmektedir. Crohn hastalığının diğer belirtileri şunlardır:

 • Karın bölgesinde ağrı,
 • Dışkıda iltihap bulunması,
 • Dışkının yapışkan olması,
 • Anal fissür,
 • Kilo kaybı,
 • Ciltte döküntüler

crohn hastalığı kron

Ülseratif kolit hastalığı sindirim sisteminde ülsere yol açan akut veya kronik bağırsak enfeksiyonudur. Ülseratif kolit hastalığında dışkıda mukus görülebilir. Dışkıda mukus ile birlikte ülseratif kolit belirtileri şunlardır:

 • Şiddetli ishal,
 • Karnın alt tarafında ağrı,
 • İç kanama durumunda anemi.

Bağırsak Endometriyozu

Endometriyoz uterin dokusunun rahim dışına doğru büyüdüğü ve bağırsakları etkileyerek dışkıda mukus görülmesine yol açtığı ağrılı bir sağlık problemidir. Bağırsak endometriyozu dışkıda mukus görülmesine yol açar. Bağırsak endometriyozu belirtileri şunlardır:

Göden Yangısı (Proktit)

Dışkıda mukus bulunmasının bir diğer nedeni de huzursuz bağırsak sendromu, iltihaplı bağırsak hastalığı veya antibiyotik kullanımından kaynaklanan proktit (rektum enflamasyonu) hastalığıdır.

Dışkıda mukus bulunması proktit belirtileri arasında yer almaktadır. Bazı durumlarda iç kanama nedeniyle dışkıda kırmızı mukus görülebilir. Diğer proktit belirtileri şunlardır:

Rektal Sarkma

Rektal sarkma rektumun bir bölümünün makat girişinin dışına çıkmasıdır. Rektal sarkma dışkı yaparken çok fazla kasılma ya da kronik kabızlıktan kaynaklanabilir.

Rektal sarkma dışkıda mukus görülmesine yol açabilmektedir. Anüsteki sarkma aşağıdaki belirtileri de ortaya çıkarır:

 • Dışkı yaptıktan sonra kanama,
 • Rektumda baskı,
 • Makat girişinde kaşıntı,
 • Öksürdükten ve hapşırdıktan sonra makatta bir çıkıntı oması

Kolorektal Kanser

Rektum veya kolon kanseri dışkıda mukus olmasına yol açar. Başlangıçta rektum, anüs veya kalın bağırsağı etkileyen kanser herhangi bir belirti göstermez. Kolorektal kanserin ilk belirtileri dışkıda kan görülmesidir. Ayrıca karın ağrısı ile birlikte dışkıda bol miktarda mukus görülebilir.

Anal kanserin ilk belirtilerinin hemoroid veya anal fissüre yol açması nedeniyle makatta kanama olması halinde doktora başvurulmalıdır.

Dışkıda Kanlı Mukus Bulunması

Dışkıda kanlı mukus bulunması genellikle bağırsağın alt bölümünde veya makat girişine yakın bir noktada bir tür kanama olduğunu gösterir. Kanamanın nerede olduğuna bağlı olarak dışkıda siyah veya koyu renkli mukus da görülebilir. Bu kanamanın üst mide-bağırsak yolunda olduğunu gösterir.

Dışkıda mukus ve kan bulunması hemoroit gibi basit bir durumdan kaynaklanabileceği gibi, rektal kanser gibi ciddi bir hastalıktan da kaynaklanabilir. Bu durumda dışkıda kırmızıya dönük jel kıvamında bir madde gözlenir.

Dışkıda kanlı mukus bulunmasının nedenleri şunlar olabilir:

 • Sindirim yolundaki ülserlerin iltihaplandığı iltihaplı bağırsak hastalığı,
 • Kaşıntılı hemoroit
 • Kalın bağırsak poliplerinde kanama,
 • Mide-bağırsak enfeksiyonları
 • Rektum kanseri

İshalde Mukus Bulunması

Özellikle sindirim sisteminde bakteriyel veya viral bir enfeksiyon bulunması halinde ishalde mukus yaygın olarak görülmektedir. İshal yiyeceklerin sindirim sisteminden hızlıca geçmesine yol açtığından dışkıda sarı veya yeşil mukus görülmesine yol açabilir.

E.coli enfeksiyonları da sulu ishal veya ishalde mukus veya kan bulunmasına yol açabilir. Bazı durumlarda şiddetli mide bağırsak enfeksiyonlarında karın ağrısı ile birlikte aşırı ishal görülebilir. Hatta bazen çok az dışkı ve çok fazla mukus gelebilir.

Kabız dışkıda mukus olmasına yol açar mı?

Kabız genellikle dışkının vücuttan atılamaması anlamına gelmesine rağmen kabız durumunda da yapışkan ve mukuslu dışkı gelebilir.

Kistik fibrosis hastası çocuklarda da vücudun ürettiği koyu kıvamlı mukus kabıza yol açabilir.

Hint yağı doğal bir laksatif olduğundan dışkıyı yumuşatan bir etki yapmaktadır. Kuru kayısı ve kuru erik, aloe vera suyu, lifli beslenmek ve sıvı alımını arttırmak da doğal kabız tedavisi kapsamındadır.

Makattan Mukus Gelmesi

Makattan mukus gelmesi kabız durumunda ortaya çıkar. Kalın bağırsakta biriken dışkı tıkanıklığa yol açar. Rektal sıvı ve akıntılar dışkının önüne geçerek makattan çıkabilir.

Mide bağırsak enfeksiyonlarında görülen sulu ishal de yalnızca makattan mukus geldiği şeklinde yorumlanabilir.

Bebeğin kakasında mukus olması neden olur?

Bebeğinizin bezinde farklı renklerde mukus olması birçok anne babayı endişelendirir. Uzmanlar özellikle emzirilen bebeklerde dışkıda yeşil veya sarı mukus olmasının yaygın olduğunu belirtmektedir. Bu dışkı genellikle fındık kreması kıvamındadır. Her durumda bebeğin dışkısında gerçekleşen renk ve kıvam değişiklikleri hakkında doktorunuzu bilgilendiriniz.

Dışkıda Mukus Tedavisi

Dışkıda mukus tedavisi genellikle dışkıda mukus olmasına yol açan durumun tespit edilmesine dayanır. Çoğunlukla yaşam tarzında yapılan değişiklikler bağırsak hareketlerini normale döndürerek mukusu yok eder.

Sağlıklı Beslenme

Bol meyve ve sebze tüketmek ve lifli gıdalarla beslenmek birçok sindirim probleminin doğal tedavisinde önem taşır. Ayrıca işlenmiş gıdalar, beyaz ekmek, pirinç ve hamur işi besinlerden uzak durulmalıdır.

Bol Sıvı Tüketmek

Vücudun su ihtiyacını tam olarak gidermek toksinlerin vücuttan atılması ve sindirim sisteminin kayganlaştırılması için önem taşımaktadır.

bol su için, su içen kadın

Probiyotik Kullanımı

Probiyotik kullanarak bağırsaktaki sağlıklı bakterileri arttırmak sindirim problemlerini önler ve dışkıda mukus belirtilerini azaltır.

probiyotik

Hareket Edin

Fiziksel olarak aktif olmak bağışıklık sistemini güçlendirir ve kabızlığı önler.

Dışkıda mukus anal fissür veya hemoroit probleminden kaynaklanıyorsa tahrişi önlemek için birtıkm önlemler alabilirsiniz. Bağırsak uzmanları anal sızıntı veya rektal mukus akıntısı durumunda aşağıdaki uygulamaları önermektedir:

 • Bir adet pamuklu bezi soğuk suyla ıslatın ve anüsteki mukusu silin. Daha sonra ellerinizi yıkayın.
 • Anal sızını dışkı yaparken değil diğer zamanlarda ortaya çıkıyorsa makat girişini bir miktar ham pamuk ile tıkayarak cilt tahrişini önleyebilirsiniz.

Dışkıda mukus durumunda ne zaman doktora gidilmeli?

doktor muayenesiDışkıda mukus maddesinin az miktarda olması halinde genellikle doktora gidilmesi gerekmez. Ancak dışkıda mukus miktarı çok fazla ise, bağırsak hareketlerinin düzeninde bir değişiklik gerçekleştiyse ve yukardaki hastalık belirtileri görülüyorsa mutlaka doktora gidilmelidir.

 

kalp

Siz de dışkıda mukus görülmesi konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Yararlanılan Kaynaklar
 1. MayoClinic. Mucus in stool: A concern?
 2. Am Fam Physician.2003 May 15;67(10):2157-2162.
 3. UIHC. Stool with blood or mucus.
 4. Am J Physiol Gastrointest Liver Physiol. 2015 Mar 15; 308(6): G510–G524.
 5. NCBI. Enlarged hemorrhoids.
 6. MayoClinic. Irritable bowel syndrome.
 7. PatientInfo. Crohn’s disease.
 8. eMedicineHealth. Ulcerative colitis.
 9. World J Gastrointest Surg. 2011 Mar 27; 3(3): 31–38.
 10. NIDDK. Symptoms & causes of proctitis.
 11. JohnHopkins. Rectal prolapse.
 12. NCBI. Escherichia coli in diarrheal disease.
 13. NHSDirect. Constipation.
 14. MayoClinic. Is this normal for baby poop?
 15. ACPGBI. Pruritus ani (itchy bottom).

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here