Büyük Abdestte Kan Görülmesi: Dışkıdan kan gelmesi neyin belirtisi?

3
45796
hemoroit büyük abdestten dışkıdan kan gelmesi

Dışkıdan kan gelmesi veya temizlik esnasında tuvalet kağıdında kan görülmesi genellikle sindirim sisteminde bir kanama bulunduğu anlamına gelir. Çoğu kişi dışkıdan kan gelmesi durumunda paniklemektedir. Dışkıdan kan gelmesi problemi birçok nedenden kaynaklanabilir. Bu yazımızda büyük abdestten kan gelmesi probleminin nedenleri hakkında daha detaylı bilgi verecek, hangi durumlarda doktora gitmeniz gerektiğini açıklayacağız.

Dışkıdan kan gelmesi hemoroit, anal fissür, bağırsak polipleri ve mide veya sindirim sistemi enfeksiyonlarından kaynaklanabilir. Dışkı yaparken uygulanan itme kuvveti bağırsak dokularında ya da anüs girişinde kanamaya neden olabilir.

Dışkıdan kan gelmesi problemi birçok durumda doğal yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Örneğin lif ve sıvı alımını arttırmak dışkının yumuşamasını sağlayarak kanamaya neden olan alt bağırsaktaki baskıyı azaltır. Ayrıca ılık duş almak da ağrıyı hafifletmeye ve büyük abdestten kan gelmesi problemi ile birlikte ortaya çıkan rahatsızlık hissini azaltmaya yardımcı olur.

Unutmayın ki büyük abdestten kan gelmesi normal bir durum değildir. Dışkıdan kan gelmesi çoğunlukla tehlikesiz bir durum olsa da her zaman bir doktora başvurulması yararlı olacaktır. Özellikle dışkıyla gelen kanın miktarının çok olması veya kanın koyu renk olması durumunda mutlaka doktora başvurunuz. Bu semptomlar bir iç kanama ya da mide ülseri belirtisi olabilir.

Dışkıyla gelen kan nasıl görünür?

Dışkıdan kan gelmesi durumunun tıbbi adı hematokezi olarak bilinmektedir. Dışkıyla gelen kan genellikle tuvalette ya da dışkıda parlak kırmızı kan damlaları şeklinde görülür. Genellikle dışkıdaki kan rengi kanamanın nerede olduğuna bağrı olarak değişir. Dışkı rengi aslında sağlığınız hakkında pek çok şey söylemektedir.

Dışkıdan parlak kırmızı renkte kan gelmesi genellikle kanamanın anüse yakın bir yerde veya bağırsağın altında gastrointestinal kanalda gerçekleştiği anlamına gelir. Koyu renkli veya katran kıvamındaki dışkı genellikle kanamanın bağırsağın üst kısmında olduğunu gösterir. Mide ülseri nedeniyle midede kanama varsa dışkı siyah renk alır ve normalden farklı, daha ağır bir kokuya sahiptir.

Bağırsağın sağ tarafındaki kanama dışkının koyu kestane siyah renk almasına neden olur. Bunun nedeni bağırsağın sağ tarafındaki atıkların sindirim sistemi boyunca daha uzun bir yolculuk yapması ve bu eski kanın renginin siyaha dönmesidir.

Bazı tıbbi sorunlarda dışkıyla gelen kan çıplak gözle görülemez. Buna gizli rektal kanama adı verilir. Bazı anal kanser, kolon kanseri, iltihabi bağırsak hastalığı ve hemoroit vakalarında rektal kanama ortaya çıkabilir. Genellikle gizli rektal kanamayı tespit etmenin tek yolu dışkı numunesini test için laboratuvara göndermektir.

Dışkıdan Kan Gelmesi Belirtileri

Birçok kişide büyük abdestten kan gelmesi durumunda tek belirti tuvalet kağıdında ya da tuvalette damlalar halinde parlak kırmızı kan görülmesi şeklindedir. Sıklıkla dışkıdan kan gelmesi esnasında acı hissedilmez. Ancak büyük abdestten kan gelmesi durumunun nedenine bağlı olarak bazı eş zamanlı semptomlar ortaya çıkabilir.

 • Dışkıda çok fazla kan olması durumunda baş dönmesi veya sersemleme hali,
 • Dışkıdan kan gelmesi problemi bağırsak sorunlarından kaynaklanıyorsa karın ağrısı veya sancı
 • İç çamaşırında kan damlaları
 • Karnın sol tarafında ağrı veya hassasiyet
 • Siyah katran kıvamında dışkı
 • Kestane renginde dışkı
 • Anemi belirtileri
 • Rektal muayenede görülebilen hemoroit

Dışkıdan kan gelmesi neden olur?

Şimdi gelin büyük abdestten kan gelmesi ve diğer rektal kanama belirtilerinin nedenlerine daha detaylı bakalım.

1 Hemoroit

Hemoroit ağrılı veya ağrısız şekilde dışkıda taze kan görülmesi durumuna yol açmaktadır. İç hemoroit vakalarında kanama olsa bile hiçbir ağrı hissedilmeyebilir. Ancak dış hemoroit vakalarında ani ve şiddetli ağrı yaygın bir durumdur.

Hemoroit büyümesi vakalarında hemoroitlerdeki kan damarları çatladığında büyük abdestten kan gelmesi durumu ortaya çıkar. Bu durumda dışkıda veya tuvalet kağıdında parlak kırmızı renkte kan görülür. Bazı durumlarda hemoroit anüs boyunca itilerek gözle görülür hale gelebilir. Dışkıdan kan gelmesi durumunda profesyonel bir teşhis için doktora görünülmesi önemlidir.

Hemoroit belirtileri şunlardır:

 • Anal kaşıntı
 • Makattan iltihap çıkması
 • Dışkıda mukus bulunması
 • Makatta yanma hissi
 • Ani ve şiddetli ağrı
 • Dış hemoroit vakalarında makat etrafında şişlikler

Hemoroit birkaç gün ila birkaç hafta arasında sürebileceği gibi aylarca da sürebilir.

2 Anal Fissür

Anal fissür ağrılı bir şekilde büyük abdestten kan gelmesi probleminin bir diğer nedenidir. Anal fissür analkanal derisindeki küçük yırtıklardır. Bu yırtıklar bir yaralanma veya sert dışkı yapma gibi nedenlerden kaynaklanabilir.

anal fissür

Fissürler az miktarda da olsa büyük abdestten kan gelmesi problemine yol açabilir. Eş zamanlı olarak dışkı yaptıktan sonra bir süre daha devam eden anal ağrı ortaya çıkabilir. Zaman içerisinde anal fissür büyük abdest yaparken çok fazla rahatsızlık veren kronik bir soruna dönüşür.

Anal fissür kabızlık nedeniyle sürekli sert dışkı yapan kişilerde yaygındır. Ayrıca kronik ishal veya diğer sindirim problemlerinde de anal fissür vakaları görülmektedir.

Birçok durumda lifli gıdalarla beslenmek ve sıvı alımını arttırmak anal fissür vakalarını hafifletmeye ve dışkının daha rahat yapılmasına yardımcı olmaktadır.

3 Bağırsak Polipleri

bağırsak polipleriPolipler, bağırsakta oluşan hücre kümeleridir. Bunlar dışkıda kırmızı lekeler görülmesine veya dışkının siyah katran şeklinde olmasına neden olabilir. Polipler her yaştan kişileri etkileyebilir. Ancak 50 yaş ve üzeri kişilerde daha yaygındır.

Bağırsak polipleri genellikle rektal kanama durumuna yol açmaktadır. Poliplerin bağırsağın hangi bölümünde bulunduğuna bağlı olarak dışkıyla gelen kan koyu kırmızı ile siyah renk arasında olabilir. Bazı durumlarda polipler gizli kanamaya yol açabilir ve dışkıda kan olup olmadığı yalnızca laboratuvar testi ile anlaşılır.

Rektal kanamanın demir eksikliğine yol açması nedeniyle bağırsak polipleri zaman içerisinde anemi belirtilerine yol açabilir. Bağırsak polipleri nedeniyle oluşan rektal kanamayı durdurmak için doktorlar cerrahi müdahalede bulunmaktadır.

4 Kabızlık

kabızlık constipationKabızlık büyük abdest yaparken dışkıdan kan gelmesi problemine yol açabilir. Dışkının yapılması için uygulanan baskı bağırsakta aşınma ve yıpranmaya yol açabilmektedir.

Kabızlık aynı zamanda hemoroit problemine de yol açabilmektedir. Hemoroitin yanı sıra kabızlık anal fissür problemini de ortaya çıkabilir. Gerek hemoroit gerekse de anal fissür ağrılı veya ağrısız şekilde dışkıyla kan gelmesi sorununu ortaya çıkarabilir.

Kabızlık belirtileri arasında şunlar da yer alır:

 • Haftada 3 den az kere dışkı yapmak,
 • Sert ve yumrulu dışkı
 • Büyük abdest yaptıktan sonra bağırsak hala doluymuş gibi hissetme,
 • Anüsten sızıntı

Kabızlığı azaltmak için başvurabileceğiniz bazı doğal yöntemler bulunmaktadır. Kuru erik veya kuru kayısı yemek, lifli gıdalarla beslenmek ve bol su içmek kabızlığı azaltmaya yardımcı olur.

5 Gastrit

Gastrit, mide duvarında iltihap ve iç kanamaya neden olan enfeksiyonlardan, stresten veya otoimmun hastalıklarından kaynaklanabilir. Bakteriden kaynaklanan mide iltihabı kronik iç kanamaya neden olabilir. Bu durum gözle görülmeyecek şekilde dışkıda kan bulunmasına yol açabilir. Dışkıda çok fazla kan olması halinde ise dışkının rengi siyah ve kıvamı katran şeklinde olur. Bununla birlikte kronik kan kaybına bağlı olarak anemi belirtileri ortaya çıkabilir.

gastrit

Gastrit belirtileri şunlardır:

 • Yemekten sonra karnın üst tarafında yanma hissi,
 • Rahatsızlık oluşturacak şekilde mide ağrısı,
 • Kusma,
 • Yemekten sonra şişkinlik hissi

Dışkıdan kan gelmesi durumunda dışkıdaki kan koyu kırmızı veya siyah tonlarda ise gastrit kontrolü için doktora başvurunuz.

6 Peptik Ülser

peptik ülser mide ülseriMidedeki bir bakteriyel enfeksiyon peptik ülsere yol açarak gastrointestinal kanamaya neden olabilir.

Peptik ülser çoğunlukla Helikobacter pylori (H. Pylori) bakterisi ya da ağrı kesici ilaçların çok uzun süre kullanılmasından kaynaklanabilir. Helicobacter dergisine göre peptik ülser büyük abdestten kan gelmesi problemine yol açabilir. Bu da kanın tazelik durumuna bağlı olarak siyah veya kanlı dışkıya yol açabilir.

Peptik ülser hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız. Mide ülseri doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgi için "Mide Ülseri nasıl geçer? Mide Ülserine ne iyi gelir? " başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

7 İltihaplı Bağırsak Hastalığı

Dışkıdan kan gelmesi ya da dışkıyla beraber iltihap ve karın ağrısı varsa bu durum iltihaplı bağırsak hastalığı belirtisi olabilir.

crohn hastalığı ülseratif kolit

İltihaplı bağırsak hastalığı sindirim sisteminde ülseratif kolit ve Crohn hastalığı gibi iltihaplı hastalıkları tanımlamak için kullanılmaktadır. Dışkıdan kan gelmesi ve bununla birlikte iltihap çıkması genellikle iltihaplı bağırsak hastalığı geçiren kişilerde yaygın bir durumdur.

İltihaplı bağırsak hastalığı belirtileri şunlar olabilir:

 • Karın ağrısı ve kramp
 • İştah kaybı
 • İshal
 • Açıklanamayan kilo kaybı

8 Anal Fistül

Dışkıdan kan gelmesi problemine yol açan bir diğer ağrılı sağlık sorunu anal fistül hastalığıdır. Anal fistül anüs yakınındaki deri ile bağırsak sonu arasında küçük bir kanalın ortaya çıkması durumudur. Bu da büyük abdestten kan gelmesi problemine yol açabilir.

Akıntı ile birlikte büyük abdestten kan gelmesi anal fistül belirtileri arasındadır. Anal fistül hastalarında makat etrafında dokunmaya karşı hassasiyet, şişlik gibi belirtiler ortaya çıkar. Anal fissür çoğunlukla kendiliğinden iyileşen bir sağlık sorunu değildir. Vakaların çoğunda anal fissür için bir cerrahi müdahale yapılması gerekmektedir.

9 Divertikül İltihabı

divertikül iltihabı divertikülitDivertikül iltihabı dışkıdan kan gelmesi problemine yol açan bir diğer sindirim sistemi hastalığıdır. Divertikül iltihabı bağırsaktaki küçük ceplerin iltihaplanmasıdır.

Divertikül iltihabı nedeniyle dışkıdan kan gelmesi halinde görülen kanın miktarı fazla olur. Genellikle divertikül iltihabı nedeniyle büyük abdestten kan gelmesi durumunda ağrı yaşanmaz. Divertikül iltihabı rektal kanamanın en yaygın nedenlerinden biridir.

Divertikül iltihabı belirtileri şunlardır:

 • Karnın alt tarafında ağrı,
 • İshal veya kabızlık
 • Üşüme
 • Ateş

10. Kalın Bağırsak Kanseri

Kalın bağırsak kanseri hastalığında dışkıda kan bulunabilir ve bu kanın tespit edilmesi için dışkı testi yapılır. Kanlı dışkı testi ile kalın bağırsaktaki tümörlerden kaynaklanan iç kanama tespit edilebilir. Ancak bağırsaktaki kanamalar çoğunlukla kanser dışındaki bağırsak sorunlarından kaynaklanmaktadır.

Dışkıdan Kan Gelmesi Probleminin Diğer Nedenleri

Dışkıdan kan gelmesi problemi yukarıdaki hastalıklar dışındaki sağlık sorunlarından da kaynaklanabilir. Bu sağlık sorunları şunlardır:

Anjiyodisplazi

Anjiyodisplazi kalın bağırsağın sağ veya üst kısmındaki kan damarlarının genişlemesi ile ilgili bir problemdir. Anjiyodisplazi büyük abdestten kan gelmesi problemine yol açabilir. Kanamanın yerine bağlı olarak bu kan koyu kestane veya siyah renkte olabilir.

Proktit (Göden Yangısı)

Göden bağırsağı duvarında iltihap anlamına gelen proktit genellikle iltihaplı bağırsak hastalığında ortaya çıkar ve dışkıdan kan gelmesi problemine yol açabilir. Proktit hastalığında makattan iltihap gelmesi, ishal ve büyük abdest yaparken ağrı gibi belirtiler görülebilir.

İskemik Kolit

Bağırsaklara kan akışının az olması büyük abdestten kan gelmesi problemine yol açacak şekilde iskemik kolit hastalığına yol açabilir. Eş zamanlı olarak karın ağrısı görülür ve zaman içerisinde bu durum bağırsak duvarına zarar verir.

Dışkıdan Kan Gelmesi Tedavisi

Dışkıdan kan gelmesi probleminin doğal yollarla yapılan tedavisinin amacı öncelikle kanamayı durdurmak, sonrasında ise büyük abdestten kan gelmesi probleminin tekrarlanmasını önlemektir.

Aşağıda dışkıdan kan gelmesi probleminin doğal yollarla tedavi edilmesi için öneriler bulacaksınız:

Lifli Gıdalarla Beslenmek ve Bol Su İçmek

lifli besinlerLifli gıdalarla beslenmek büyük abdestten kan gelmesi problemine yol açan birçok sindirim sorununun tedavisinde önemlidir. Lifli gıdalar hemoroit, anal fissür, divertikül iltihabı ve kabızlık sorunlarını gidermeye yardımcı olmaktadır. Lifli gıdalar dışkının daha fazla su içermesini ve daha yumuşak olmasını sağlar. Bu nedenle lifli gıdaların işe yaraması için gün içerisinde bol bol su içilmesi gereklidir.

Lif dışkıyı yumuşatır ve daha kolay vücuttan atılmasını sağlar. Böylece sindirim sorunları hafifler ve hemoroit gibi problemlere yol açan kabızlık önlenmiş olur. Lifli gıdalarla beslenmek rektal kanama sıklığını da azaltarak büyük abdestten kan gelmesi sorununu gidermeye yardımcı olur.

su için bol su içmek drink water

Lifli gıdalarla beslenmek kademeli olarak kazanılması gereken bir alışkanlıktır. Lifli gıdaların miktarını aniden arttırmak gaz ve şişkinlik, kabızlık, ishal ve karın ağrısı gibi yan etkiler rtaya çıkarabilir.

Peptik Ülser İçin Lahana Suyu İçmek

lahana-suyu-2.jpgÜlser veya mide duvarı iltihaplanması söz konusu olduğunda lahana suyu içilmesi faydalı olacaktır.

Yapılan araştırmalarda lahana suyu içmenin peptik ülserin iyileşme süresini kısalttığı tespit edilmiştir. Araştırmacılar taze lahana suyu içmenin insanlarda peptik ülser tedavisine yardımcı olabileceğini belirtmektedir.

Ilık Duş

Makatta kaşıntı, ağrı ve rahatsızlık ile birlikte dışkıdan kan gelmesi probleminden kurtulmak için ılık duş faydalı olmaktadır. Özellikle anal fissür vakalarında ılık duş etkilidir. Suyun ısısı makat bölgesine yönelik kan akışını hızlandırarak fissürden kaynaklanan kanlı dışkı sorununu tedavi etmeye yardımcı olur.

Büyük abdestten kan gelmesi tehlikeli mi?

Dışkıdan kan gelmesi durumunda mutlaka doktorunuza başvurunuz. Dışkıdan kan gelmesi çoğunlukla ciddi bir sağlık sorununun belirtisi değildir, ancak profesyonel teşhis konulması için yine de doktora gidilmelidir.

Dışkıdan kan gelmesi problemi 2 günden fazla sürerse ihmal etmeden doktora gidilmelidir. Aşağıdaki durumlarda büyük abdestten kan gelmesi tehlikeli bir durum olabileceğinden mutlaka sağlık kuruluşuna başvurunuz:

 • Dışkıdan kan gelmesi ile birlikte şiddetli karın ağrısı
 • Dışkıyla beraber iltihap gelmesi,
 • Büyük abdest yaptıktan sonra baş dönmesi
 • Mide bulantısı ve/veya kusma problemleri

kalp

Siz de dışkıdan kan gelmesi konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Yararlanılan Kaynaklar
 1. Perm J. 2007 Fall; 11(4): 62–65.
 2. Aust Prescr. 2016 Feb; 39(1): 14–17.
 3. World J Gastroenterol. 2012 May 7; 18(17): 2009–2017.
 4. World J Gastrointest Endosc. 2009 Oct 15; 1(1): 3–6.
 5. Am Fam Physician.2009 Nov 1;80(9):977-983.
 6. NCBI. Colorectal cancer.
 7. BMJ. 2000 Oct 28; 321(7268): 1068–1070.
 8. NCBI. Enlarged hemorrhoids.
 9. Calif Med. 1949 Jan; 70(1): 10–15.
 10. NHS. Anal Fistula.

Paylaş

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here