Diz Arkası Ağrısı Neden Olur? Diz Ağrısı Nasıl Geçer?

4
97756
Diz Arkası Ağrısı Neden Olur, nasıl geçer?

Diz arkası ağrısı günlük yaşam faaliyetleri üzerinde ciddi bir etkiye sahip olabilir. Dizin arkasındaki ağrı yürüme veya merdiven çıkma esnasında rahatsızlığa neden olabilmektedir. Diz arkasında ağrı ve şişme diz ekleminde sertleşmeye, iltihaba ve muhtemelen bir yumruya neden olabilir.

Diz arkası ağrısı yapabilecek birçok sebep bulunmaktadır. Örneğin diz bağlarının yırtılması, kas incinmesi veya diz kemiğinin kırılması veya aşınması da dizin arkasında ağrı yapabilmektedir. Diz arkasında ağrı kişinin topallamasına, yürümekte zorlanmasına neden olabilir. Hatta kişi dizini hiçbir şekilde bükemeyebilir.

Diz arkası ağrısı yapan faktörü tespit etmek ağrıyı tedavi etmek için oldukça önemlidir. Genellikle sıcak veya soğuk uygulamak dizin arkasında ağrı hissini hafifletebilmektedir. Bazı durumlarda diz arkasında ağrı bir kan pıhtılaşmasından veya kistten kaynaklanabilir. Bu durumda doktora gidilmelidir.

Bu yazımızda diz arkası ağrısı yapabilecek çeşitli faktörler hakkında bilgi vereceğiz.

Diz Arkası Ağrısı Belirtileri

Dizdeki kaslar ve bağlarDizin arkasındaki ağrı bazen posterior diz ağrısı olarak anılmaktadır. Diz eklemi bağlardan, tendonlardan, kıkırdaktan, kaslardan ve kemiklerden oluşmaktadır.

Diz vücuttaki en kompleks organlardan biridir. Tendonlar kalça kemiği ve kaval kemiğini diz kaslarına bağlar. Bunlar bir arada çalışarak dizin stabilitesini ve hareket etmesini sağlar.

Örneğin diz arkasındaki kiriş kalçanın arka bölgesindedir ve dizin esnemesine yardımcı olur. Ancak bu kirişin incinmesi kalçada ve diz arkasında ağrı yapmaktadır.

Dizdeki bağların ve tendonların zarar görmesi kemiklerin birbirine sürtmesine ve böylece diz bölgesinde iltihap, kızarıklık ve ağrı yapmasına neden olabilir. Bu durum yürümeyi zorlaştırır. Diz eklemindeki bu istikrarsızlık daha fazla ağrı ve hasara neden olur. Bazı durumlarda ağrı o kadar şiddetlidir ki diz üzerine herhangi bir şey koymak bile imkansız hale gelir.

Diz Arkasında Ağrı Nedenleri

Şimdi gelin diz arkasında ağrı yapan çeşitli faktörlere yakından bakalım

Kiriş Yaralanması ve Diz Arkası Ağrısı

Hamstring Kaslarının Konumu
Hamstring Kaslarının Konumu

Kalçanın arka bölgesindeki kirişin zarar görmesi diz arkası ağrısı nedenleri arasında en yaygın olanıdır.

Pelvik kemiğinin altından başlayan kiriş dizin arka kısmından geçer ve alt bacakta sona erer. Bu kiriş dizimizi bükebilmemizi sağlar.

Bu kirişteki incinmeler kiriş kaslarının incinmesine veya tamamen yıpranmasına neden olabilir. Bu da dizin arkasındaki ağrı hissine neden olabilmektedir. Ayrıca bu durumda bacakta morarmalar ve yürümede zorluk çekme ortaya çıkabilir.

Kirişin zedelenmesini önlemek için egzersizden önce mutlaka ısınma hareketleri yapılmalıdır. Ayrıca kiriş kaslarına ekstra esneklik sağlamak için kalçaları oluşturan kalça kaslarını da güçlendirmeniz gerekmektedir.

Yazımızın sonunda kiriş zedelenmesi durumunda diz arkasında ağrı hissini nasıl azaltabileceğinize dair bilgiler sunacağız.

Bağ Dokusu Yıpranması ve Dizin Arkasındaki Ağrı

Şiddetli düzeyde diz arkası ağrısı genellikle diz eklemindeki bağ dokusunun yıpranmasından kaynaklanır.

Diz arkasında, hasar görmesi halinde diz arkası ağrısı yapabilecek 4 temel bağ bulunmaktadır. Bunlar:

 • Ön çapraz bağ,
 • Arka çapraz bağ,
 • Dış yan kiriş bağ,
 • İç yan kiriş bağ.

diz bağları ön arka çapraz bağlar

Bu diz bağlarının herhangi birinde zedelenme gerçekleşmesi diz arkasında ağrı yapabilmektedir. Ayrıca bu zedelenme dizin arkasında veya diz çıkıntısının etrafında şişlik yapabilir. Bununla birlikte dizin üzerine herhangi bir nesne konulduğunda ağrı hissi oluşabilir. Hatta bağ zadelenmelerinde diz içerisinden sesler gelebilir. Bağ zedelenmesi iyileştikçe dizde bir sendeleme hissi oluşabilir.

Ön çapraz bağ zedelenmesi veya arka çapraz bağ zedelenmesi şiddetine bağlı olarak diz ekleminin kuvvetini ve hareketini yeniden temin etmek üzere ameliyat gerekebilir.

Diz Arkasında Ağrı Yapan Posterolateral Köşe Yaralanmaları

Diz arkasında ağrı ve sertlik hissi dizdeki hassas yapılarda meydana gelen yaralanmalardan kaynaklanabilir. Bu tür zedelenmeler posterolateral köşe yaralanmaları olarak bilinmektedir.

Posetolateral köşe yaralanmaları diz bağlarının bir travma sonucunda hasar görmesi sonucunda ortaya çıkar. posterolateral köşe yaralanmaları şiddetli ağrıya neden olur ve dizin üzerine herhangi bir nesne koyulduğunda ya da dize baskı uygulandığında ağrı artar. Bazı durumlarda ise posterolateral köşe yaralanmaları diz bağlarında herhangi bir hasar oluşturmadan meydana gelebilir.

Dizde Sinir Sıkışması ve Diz Arkası Ağrısı

Diz arkasında sürekli ağrı hissi diz eklemlerindeki sinir sıkışmasından kaynaklanabilir.

Bel bölgesindeki ve bacaklardaki sinirler sıkıştığında diz arkası ağrısı ortaya çıkabilmektedir. Diz arkasındaki sinir sıkışması diz ekleminde zayıflığa neden olabilir. Ayrıca bacakta sinir sıkışması da diz arkası ağrısı veya alt bacaklarda ya da ayaklarda karıncalanma hissine neden olabilir.

Dizde sinir sıkışması fizik tedavi ile giderilebilmekte ve diz arkasındaki ağrı azaltılabilmektedir.

Baker Kisti Nedeniyle Oluşan Diz Arkası Ağrısı

baker kisti baker's cystBaker kisti, diz arkasında bir şişlik meydana getirerek diz arkasında ağrı ve rahatsızlık oluşturabilir.

Dizin arkasında kist oluşumu genellikle artirit veya kıkırdak zedelenmesinden kaynaklanmaktadır. Bu da bölgede sıvı birikimine yol açarak diz arkasında bir şişlik meydana getirir.

Uzmanlara göre diz arkasında ağrı dizin arkasındaki kistten yarattığı şişlikten kaynaklanabilir. Bu durumda kişi dizini oynatmakta zorlanabilir ve hareketli bir günün ardından dizdeki ağrı gittikçe şiddetlenebilir. Baker kisti tedavisi kapsamında doktorlar genellikle şişliğe neden olan sıvıyı boşaltmakta ve böylece diz arkası ağrısı hafiflemektedir.

Gastroknemius Kası ve Diz Arkası Ağrısı

Diz arkası ağrısı baldır bölgesindeki ana kasta gerçekleşen bir zedelenme veya yaralanmaya bağlı olabilir. Ana baldır kasının bir diğer adı gastroknemius kasıdır ve bu kas bacakların arkasında bulunmaktadır. Gastroknemius kasının tekrarlı bir şekilde gerilmesi kasta sertleşme ve sıkışma hissine neden olur. Bu da diz arkası ağrısı yapabilir.

Gastroknemius tendinopatisi çeşitli düzeylerde diz arkası ağrısı yapabilmektedir. Arka çapraz bağların zedelenmesiyle birlikte bu ağrı şiddetlenebilir. Gastroknemius tendinopati hastaları genellikle diz ekleminde sertleşme hissetmektedir.

Dizi etkileyen birçok durumda olduğu gibi gastroknemius tendinopatisinde de diz arkası ağrısı hissini azaltmak ve diz ekleminin hareketini yeniden temin etmek için fizyoterapiden yararlanılır.

Diz Arkasında Ağrı ve Şişlik Yapan Tenisçi Bacağı

Tenisçi bacağı olarak bilinen bu durum diz arkası ağrısı yapabilmektedir.

Tenisçi bacağı kasların zarar gördüğü gastroknemius zedelenmesi ile ilgilidir ve baldır kasında sıvı birikimi meydana gelir.

Tenisçi bacağı genelde spor yaralanmalarında ortaya çıkmaktadır. Baldır kaslarındaki zedelenme diz arkası ağrısı hissi ve diz arkasında şişlik yapabilmektedir.

Kan Pıhtılaşmasından Kaynaklanan Diz Arkası Ağrısı

bacakta kan pıhtılaşması derin ven trombozuAlt bacakta kan pıhtılaşması nedeniyle diz arkası ağrısının meydana geldiği birçok durum vardır.

Bacak damarlarından birinde kan pıhtılaşmasının oluşmasına derin ven trombozu adı verilir. Uzmanlara göre uzun süre hareketsiz kalmak, fazla kilolu olmak, kalp veya akciğer hastası olmak derin ven trombozu riskini arttırmaktadır.

Derin ven trombozu belirtileri arasında baldır kasında ağrı ve şişlik, dizin alt kısmındaki alt bacakta arka bölgede ağrı ve cilt kızarıklığı yer almaktadır. Dizin ileri doğru uzatılması halinde ağrı hissedilebilir.

Dizde Kıkırtak Yırtılması ve Diz Arkası Ağrısı

Diz arkası ağrısı hissi ve diz arkasında şişlik yapan bir diğer yaralanma türü dizde kıkırdak yırtılması durumudur.

Dizde kıkırdak yırtılması yani menisküs özellikle sporcularda görülmektedir. Dizde kıkırdak yırtılması kişinin aniden dönmesi veya durması halinde hemen ağrıya neden olur. Ayrıca ağır kaldıran kişilerde ve ağırlıkla çalışan sporcularda, basketbol ve tenis oyuncularında da dizde kıkırdak yırtılması görülmektedir. Dizde kıkırdak yırtılması kişilerde yaşa bağlı olarak da gelişebilir.

Dizde kıkırdak yırtılması – menisküs belirtileri arasında diz arkası ağrısı, diz eklemi etrafında şişlik ve dizin hareket ettirilmesinde zorluk yer alır.

Popliteal Kas Yaralanması ve Diz Arkası Ağrısı

Popliteal tendon veya kasın yaralanması da diz ekleminde stabilitenin kaybolmasına neden olacak şekilde diz arkası ağrısı yapabilir.

Popliteus yaralanmaları yaygın görülen bir durum değildir. Ancak öne doğru diz üstü düşen kişilerde veya popliteus kasında bir travma yaşanması durumunda popliteus kası yaralanması ortaya çıkabilir. Popliteus kası yaralanması belirtileri arasında diz bölgesinde ağrı ve şişlik, dize dokununca hassasiyet hissetme yer alır.

Diz Arkası Ağrısı Nasıl Geçer? Diz Yaralanmalarında İlk Yardım

Birçok durumda diz arkası ağrısı için evde uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri yeterli gelir ve dizin arkasındaki ağrı azalır. İşte doktorların en sık önerdiği evde tedavi yöntemlerinden bazıları

Dinlenme, Buz Koyma, Sarma ve Yükseltme Tedavisi

bacaklara soğuk kompresDiz bölgesindeki tendonların, bağların veya kasların başarılı bir şekilde iyileşmesi ilk yardım tedavisinin doğru bir şekilde uygulanmasına bağlıdır. Kas zedelenmesi veya bağ hasarı durumlarında en etkili ilk yardım yöntemi dinlenme-buz koyma-sarma-yükseltme tedavisidir.

Dinlenme-buz koyma-sarma-yükseltme tedavisi şu şekilde uygulanır.

 1. Dinlenme: Diz arkasında ağrı veya acı yapan tüm aktiviteleri hemen durdurun ve ağrılı bölgeyi hareketsiz bir şekilde dinlendirin. Dizin altına küçük bir yastık koyarak uzanma esnasında ağrıyı azaltabilirsiniz.
 2. Buz Koyma: Diz bölgesinde bir yaralanma gerçekleşmesi durumunda ağrılı bölgeye buz uygulaması yapın. Plastik bir torba içerisine koyduğunuz buzu günde 3-4 kere 10-20 dakika süresince diz bölgesinde bekletebilirsiniz.
 3. Sarma: Elastik bir bandaj kullanarak dizin etrafını sarın. Bandaj çok sıkı olmamalı ve diz bölgesinde kan dolaşımını engellememelidir.
 4. Yükseltme: Uzanma esnasında dizinizi kalbin hizasından daha yükseğe kaldırın. Altına bir destek veya yastık koyabilirsiniz.

Soğuk Kompres

Diz yaralanmalarında dizdeki şişliğin geçmesi için 48-72 saat boyunca buz koyma yöntemi uygulamaya devam edilmelidir. Dizdeki şişlik azaldığında kan dolaşımını arttırmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için sıcak havlu koyularak tedaviye devam edilebilir.

ayakları yükseltmek

Kronik Diz Ağrısı İçin Sıcak Su Torbası Uygulaması

Dizdeki şişliği azaltmak üzere 2-3 gün boyunca buz uygulaması yapıldıktan sonra diz arkası ağrısı hissini azaltmak ve dizi kuvvetlendirmek için sıcak kompres uygulanabilir.

Sıcak su torbası

İlk yaralanmadan birkaç gün geçtikten sonra kasları rahatlatmak, hareketi kolaylaştırmak, diz kaslarını güçlendirmek, bağları ve tendonları kuvvetlendirmek için sıcak su torbası uygulaması yapılabilir. Ayrıca artiritten kaynaklanan diz arkası ağrısı için de sıcak su torbaları iyi gelmektedir.

Diz Arkası Ağrısı Egzersizleri

Çeşitli egzersiz hareketleri yaralanma veya artirit nedeniyle oluşan diz arkası ağrısı hissini azaltmaya yardımcı olabilir. Düşük yoğunluklu kardiyak egzersizler dizin esnekliğini arttırmak için etkilidir.

Diz eklemlerini kuvvetlendiren ve diz arkası ağrısı hissini azaltan diğer egzersizler yüzme, su aerobiği, yürüyüş ve bisiklet aleti kullanmaktır.

Diz arkasında şiddetli ağrıya neden olan bir yaralanma geçirdiyseniz sizin için en uygun egzersizleri öğrenmek üzere bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz gerekmektedir.

Diz Arkası Ağrısı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Bazı bitkiler ve baharatlar doğal ağrı kesici özellikleriyle eklemlerdeki iltihabı azaltabilir ve diz arkası ağrısı hissini iyileştirebilir.

Zerdeçal

zerdeçal turmericAraştırmalara göre eklem ağrılarında zerdeçal oldukça etkilidir. Tıbbi Gıda Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre özellikle artirit ağrılarının iyileştirilmesinde zerdeçalın etkili olduğuna dair birçok bilimsel kanıt bulunmaktadır.

Ağrı kesici özelliği olan diğer bitki ve baharatlar arasında zencefil, keten tohumu ve kırmızı pul biber yer almaktadır.

Diz Arkası Ağrısı İçin Etkili Olan Temel Yağlar

Diz arkasına masaj yaparken kullanabileceğiniz çeşitli yağlarla diz arkası ağrısı hissini azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Örneğin:

Papatya Yağı

Papatya yağı analjezik özellikleri sayesinde ağrıyı azaltmaya yardımcı olmaktadır.

papatya yağı

Moleküler Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir makaleye göre papatya yağı cilt yüzeyine kolaylıkla nüfuz ederek iltihap engelleyici özellikleri sayesinde iltihabı ve ağrıyı azaltmaktadır.

Lavanta Yağı

lavanta yağı levander oilBilimsel araştırmalara göre lavanta yağı özellikle eklem ağrılarının giderilmesinde oldukça etkilidir. 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre lavanta yağının içerisindeki ağrı kesici özellikler iltihabı azaltmaya yardımcı olmakta ve en az ağrı kesici ilaçlar kadar etkili olmaktadır.

Ayrıca iltihap önleyici özellikler taşıyarak diz arkası ağrısı hissini azaltmaya yardımcı olabilecek diğer yağlar arasında nane yağı, biberiye yağı ve herdemtaze yağıdır.

Diz Arkası Ağrısı Tehlikeli midir?

Bu yazıda belirttiğimiz doğal tedavi yöntemlerinin diz arkası ağrısı için iyi gelmemesi halinde profesyonel yardım almak için bir sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz. Özellikle

 • Dizin arka kısmında ağrı,
 • Diz çıkıntısı etrafında şişlik
 • Dizin hareket ettirilememesi,
 • Dizin bükülmesi halinde şiddetli ağrı duyulması
 • Yürümede aşırı zorluk
 • Günlük faaliyetleri etkileyen diz arkası ağrısı durumlarında sağlık kuruluşlarına başvurununuz.

Geceleri artan diz ağrısı hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

kalp

Siz de diz arkası ağrısı konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Yararlanılan Kaynaklar
 1. AAOS. Hamstring muscle injuries.
 2. BJSM. Popliteus tendon rupture.
 3. An Acad Bras Cienc. 2015 Aug;87(2
 4. NHS. Deep vein thrombosis.
 5. Mol Med Report. 2010 Nov 1; 3(6): 895–901.
 6. J Med Food. 2016
 7. WebMD. Picture of the knee.
 8. MedicineNet. Knee pain.
 9. AAOS. Hamstring muscle injuries.
 10. WebMD. What are knee ligament injuries?
 11. Rev Bras Ortop. 2015 Jul-Aug; 50(4): 363–370.
 12. Medscape. Nerve entrapment syndromes of the lower extremity.
 13. J Can Chiropr Assoc. 2013 Dec; 57(4): 341–349.
 14. MayoClinic. Baker’s cyst.
 15. Eur J Radiol.2015 Dec;84(12):2579-85.
 16. Radiol Case Rep. 2017 Mar; 12(1): 120–123.
 17. NHS. Deep vein thrombosis.
 18. MedicineNet. Torn meniscus.
 19. AAOS. Meniscus tears.
 20. BJSM. Popliteus tendon rupture.
 21. WebMD. Knee problems and injuries – home treatment.
 22. MedicineNet. Arthritis or injury: Ice or heat.
 23. WebMD. 11 Knee pain dos and don’ts.
 24. J Med Food. 2016 Aug 1; 19(8): 717–729.
 25. Mol Med Report. 2010 Nov 1; 3(6): 895–901.
 26. An Acad Bras Cienc. 2015 Aug;87

Paylaş

4 YORUMLAR

 1. Selamlar,

  Uzun zamandır bir konuda bu kadar bilgilendirici ve düzgün bir yazı okumamıştım. Yazının başındaki içindekiler bölümü de çok güzel. Tek bir ekleme, yazının sonuna bir kaynakça vermeniz güzel olabilir. Hazırlayanın emeğine sağlık.

  • Merhaba Ünsal Bey,

   Yazımızın sonunda bulunan "Yararlanılan Kaynaklar" butonuna tıklayarak içerik editörlerimizin yararlandığı akademik kaynakları görebilirsiniz.

   Olumlu geri bildiriminiz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

 2. Merhaba, benim sadece sol ayağımda ve sadece oturduktan sonra kalktığimda dizim açılmıyor geriliyor. Bu esnada da ağrı ve sızı oluşuyor. Ayagimin uzerine tam basamiyorum. Ağrı arka alt Adele ve diz arkasında oluşuyor. Gece uyurken dilerim kırarak uyudu isem de sabah ya da gece aşırı ağrı sizi ile uyanıyorum. Ancak gündüz ayakta olduğumda hareketimi kısıtlayan bir durum olmuyor. Bunun sebebini yazınızı tam okudum ancak bulamadım. Ne önerirsiniz? Teşekkür ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!

Yorumunuzu göndermeden önce lütfen Yorum Politikamızı okuyun.

Please enter your name here